Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες εδώ για ακριβές τιμολόγιο νυχτερινού:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino

 

Η κιλοβατώρα του νυχτερινού τιμολογίου είναι ακριβότερη από την κιλοβατώρα του κοινωνικού τιμολογίου. Γι' αυτόν το λόγο κάποιοι σχηματίζουν την άποψη ότι, άπαξ και ενταχθείς στο κοινωνικό, δε σε συμφέρει να βάλεις και νυχτερινό μαζί.

 

Αυτή είναι η μισή αλήθεια όμως. Στην πραγματικότητα, υπάρχουν περιπτώσεις που σε συμφέρει:

http://www.adslgr.com/forum/threads/393259-%CE%88%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82?p=5862377

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτόν το λόγο κάποιοι σχηματίζουν την άποψη ότι, άπαξ και ενταχθείς στο κοινωνικό, δε σε συμφέρει να βάλεις και νυχτερινό μαζί.

 

 

 

Το αντιστροφο ισχυει ομοιως, ή δεν υπαρχει διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιστροφο ισχυει ομοιως, ή δεν υπαρχει διαφορά?

 

Εννοείς: «αν είμαι ήδη με νυχτερινό, με συμφέρει να κάνω αίτηση για το κοινωνικό»;

 

Αν οι KWh ημερήσιου τιμολογίου που καταναλώνεις σε ένα τετράμηνο ξεπερνούν τις 1500, τότε δεν έχει νόημα να κάνεις αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο (γιατί δε θα λάβεις ποτέ την έκπτωσή του).

 

Αν είναι λίγο κάτω από 1500, χωρίς κίνδυνο να τις ξεπερνάς κάποια 4μηνα, τότε σε συμφέρει να ενταχθείς στο κοινωνικό.

 

Υπάρχει και μία τρίτη περίπτωση: αν το άθροισμα των συνολικών KWh σου στο τετράμηνο (και αυτές που καις την «ημέρα» και αυτές που καις τη «νύχτα») είναι κάτω από 1500 χωρίς κίνδυνο να τις ξεπερνάς κάποια 4μηνα, τότε σε συμφέρει και κατά πολύ μάλιστα να ενταχθείς στο κοινωνικό ΚΑΙ ταυτόχρονα να βγεις από το νυχτερινό.

 

 

btw:

Κανονικό τιμολόγιο:  0,09460 € / KWh

Κοινωνικό τιμολόγιο: 0,04843 € / KWh

Νυχτερινό τιμολόγιο: 0,06610 € / KWh

Τιμές προ Φ.Π.Α., αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εγω που εχω κοινωνικο τιμολογιο..αξιζει να βαλω κ νυχτερινο η δεν θα δω και καμια συμαντικη διαφορα; καιω το πολυ 1100kwh το 4μηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο, με τόση κατανάλωση είσαι από τις περιπτώσεις που θα έβγαινες χαμένος αν έβαζες και νυχτερινό! Ας κάνουμε μερικές υποθέσεις και πρόχειρους υπολογισμούς για να το δούμε. Πολύ χονδρικά και χωρίς να υπολογίζω διαφορετικά πάγια, χρόνο απόσβεσης του εφάπαξ κόστους σύνδεσης νυχτερινού κ.ά. παράγοντες:

 

Τώρα που είσαι μόνο με κοινωνικό τιμολόγιο, για την αξία του ρεύματος μόνο πληρώνεις ανά τετράμηνο (1100 KWh * 0,04843 € / KWh * 1,13 Φ.Π.Α.) = 60,20 €

 

Αν έβαζες και νυχτερινό, υποθέτοντας ότι από τις 1100 KWh π.χ. το 1/5 = 20% αυτών καταναλώνονται σε ώρες νυχτερινού τιμολογίου, θα πλήρωνες ανά τετράμηνο (880 KWh κοινωνικού * 0,04843 € / KWh + 220 KWh νυχτερινού * 0,06610 € / KWh) * 1,13 Φ.Π.Α. = (42,62 € + 14,54 €) * 1,13 Φ.Π.Α.= 57,16 € * 1,13 Φ.Π.Α. = 64,59 €

 

Θα σε συνέφερε όμως σε περίπτωση που συνέτρεχαν ταυτόχρονα τα 3 παρακάτω:

1. Είχες > 1500 KWh συνολική κατανάλωση 4μήνου

2. Εξαιτίας του 1 έχανες την έκπτωση του κοινωνικού

3. Μπορείς τουλάχιστον τις 200 εκ των 1700 KWh να τις καις σε ώρες νυχτερινού τιμολογίου (δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς: «αν είμαι ήδη με νυχτερινό, με συμφέρει να κάνω αίτηση για το κοινωνικό»;

 

 

Nαι αυτο εννοω(για την ακριβεια δεν το εχω ακομα το νυχτερινο, εχει εγκριθει και ειμαι σε φαση αναμονης να φερουν το μηχανακι).

 

Καταρχην στο να εχεις κοινωνικο και να προσθεσεις νυχτερινο ή να εχεις νυχτερινο και να προσθεσεις κοινωνικο,

 

υπαρχει διαφορα ή ειναι το ιδιο?

 

 

Αν οι KWh ημερήσιου τιμολογίου που καταναλώνεις σε ένα τετράμηνο ξεπερνούν τις 1500, τότε δεν έχει νόημα να κάνεις αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο (γιατί δε θα λάβεις ποτέ την έκπτωσή του).

 

Εξυπακουεται οτι μιλαμε για <1500 kwh, αφου μονο ετσι ισχυει το κοινωνικο.

 

αν το άθροισμα των συνολικών KWh σου στο τετράμηνο (και αυτές που καις την «ημέρα» και αυτές που καις τη «νύχτα») είναι κάτω από 1500 χωρίς κίνδυνο να τις ξεπερνάς κάποια 4μηνα, τότε σε συμφέρει και κατά πολύ μάλιστα να ενταχθείς στο κοινωνικό ΚΑΙ ταυτόχρονα να βγεις από το νυχτερινό.

 

Αρα οποιος εχει νυχτερινο, για να βαλει το κοινωνικο τον συμφερει πρωτα να βρει απο το νυχτερινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ για ακριβές τιμολόγιο νυχτερινού:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino

 

Η κιλοβατώρα του νυχτερινού τιμολογίου είναι ακριβότερη από την κιλοβατώρα του κοινωνικού τιμολογίου. Γι' αυτόν το λόγο κάποιοι σχηματίζουν την άποψη ότι, άπαξ και ενταχθείς στο κοινωνικό, δε σε συμφέρει να βάλεις και νυχτερινό μαζί.

 

Αυτή είναι η μισή αλήθεια όμως. Στην πραγματικότητα, υπάρχουν περιπτώσεις που σε συμφέρει:

http://www.adslgr.com/forum/threads/393259-%CE%88%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82?p=5862377

 

Αν δεν κάνω λάθος, το ΚΟΤ πληρώνει "σύστημα μεταφοράς"και "δίκτυο διανομής" (περίπου 0,03€/KWh), ενώ το νυχτερινό όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω αυτό που λες. Ακόμη κι έτσι, δεν είναι το μόνο που πρέπει να μπει στην εξίσωση για να κάνουμε απολύτως σωστές συγκρίσεις, υπάρχουν κι άλλα. Π.χ. το ΚΟΤ έχει αυξημένο πάγιο κατά περίπου 10€ αν θυμάμαι καλά.

 

Επειδή είμαι σε ΚΟΤ (χωρίς νυχτερινό όμως) και θέλω να βοηθήσω όσο περισσότερο γίνεται τους συμφορουμίτες για να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα, λέω να σκανάρω και να ανεβάσω δύο ενδεικτικούς εκκαθαριστικούς λογαριασμούς μου με κοντινή κατανάλωση σε KWh, τον έναν πριν την ένταξη στο κοινωνικό τιμολόγιο και τον έναν μετά. Stay tuned!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ανεβάζω αποσπάσματα από 2 εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, τον έναν πριν την ένταξη στο κοινωνικό τιμολόγιο και τον άλλο μετά, με παραπλήσια κατανάλωση ρεύματος (διαφορά 2,12% στις KWh). Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

 

 

Εκκαθαριστικός λογαριασμός Α
Οικιακό τιμολόγιο
Περίοδος κατανάλωσης: 15/9/2014 - 16/1/2015
Ημέρες κατανάλωσης: 123
Κατανάλωση: 1132 KWh

post-43041-0-35713400-1454441409_thumb.png

 

 

 

 

 

Εκκαθαριστικός λογαριασμός Β
Κοινωνικό τιμολόγιο
Περίοδος κατανάλωσης: 15/9/2015 - 15/1/2016
Ημέρες κατανάλωσης: 123
Κατανάλωση: 1156 KWh
post-43041-0-44035900-1454441422_thumb.png

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και καλο μηνα στην παρεα του insomnia :)

Ηταν να μου ερθει ο λογ/σμος "Εναντι" αλλα εκανα την καταμετρηση μονος μου οπου και την δηλωσα ηλεκτρονικα συνολο 1230Kwh.

Ετσι σημερα εκδοθηκε ο λογ/σμος "Εκκαθαριστικος" με ενδειξη 1230 Kwh και απο περιοδο 31/12/2015 - 19/02/2016.

Εχω ενταχθει στο κοινωνικο τιμολογιο και ο λογ/σμος αναγραφει Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ/Γ.

 

Το περιεργο ειναι οτι μου χρεωνουν 0,65ευρω παγιο αλλα τιμη Kwh 0,10252€ αντι για 0,04843€/Kwh και απ' οτι βλεπω στην κατηγορια Α που ανηκω με ενταξανε σε πανω απο 1500+ Kwh παρ' οτι ειναι για 2 μηνες η ενδειξη (αλλα τελικα προσμετρα το 4μηνο).

Ανεβαζω και φωτο γιατι ισως βοηθησει καποιους μελλοντικα.. μην βρεθουν προ εκπληξεως οπως εγω.

kWh

post-57087-0-01024900-1456842783_thumb.jpg

post-57087-0-75503500-1456842792_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακουσα οτι τα ατομα με κοινωνικο τιμολογιο δεν θα πληρωνουν δημοτικα τελη ισχυει ?

Αν ισχυει σωθηκα γιατι εγω με καταναλωση 550-600 κιλοβατορες το 4μηνο πληρωνω πιο πολλα στε φορους παρα σε ρευμα που καιω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακουσα οτι τα ατομα με κοινωνικο τιμολογιο δεν θα πληρωνουν δημοτικα τελη ισχυει ?

Αν ισχυει σωθηκα γιατι εγω με καταναλωση 550-600 κιλοβατορες το 4μηνο πληρωνω πιο πολλα στε φορους παρα σε ρευμα που καιω.

Εγω δεν το ακουσα και δεν το πιστευω οτι θα γινει(η θα προλαβει να γινει αν το εχουν σκοπο να το κανουν) μηπως ακουσες για μειωση στην ΕΥΔΑΠ αν κανεις αιτηση και πληρεις τις προυποθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...