Προς το περιεχόμενο

Χαμηλωμα fan μου πηρε τα αυτια..


iWantPC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, δεν ξερω εαν γραφω στο σωστο θεμα τελος παντων..  εχου 3 ανεμηστηρακια στο pc μου και οι 2 κανουν 1500-1600 στροφες ενω ο 3ος κανει   3500 και μου εχει παρει τα αυτια..

 

 

Το hardware μου ειναι:

 

Motheboard: BioStar TA970

CPU: FX 8320E

ram :8 gb

 

Psu: ενα corsair 750 watt

 

Πιστευω αυτα φτανουν υπαρχει καποιο προγραμμα ή απο την μητρικη που μπορω να χαμηλωσω τον fan?

Εχω το speed fan αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω 

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας~ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/results?search_query=speedfan

 

Μπορεις και απο την μητρικη αλλα δες tutorial για το πως λειτουργει το speedfan,ποιο γρηγορο-ευκολο θα ειναι να δεν ξερεις τιποτα απο τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/results?search_query=speedfan

 

Μπορεις και απο την μητρικη αλλα δες tutorial για το πως λειτουργει το speedfan,ποιο γρηγορο-ευκολο θα ειναι να δεν ξερεις τιποτα απο τα δυο.

Επισης οταν παιζω cs go (counter strike global offensive ) παει στα 5300 αλλα  η gpu εχει θερμοκρασια 45C και ο cpu γυρω στα 50 οποτε δεν ανεβαζει θερμοκρασιες και παει γρηγορα.. απλα ειναι ρυθμισμενο ετσι το ανεμηστηρακι?  Ευχαριστω παντως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι λογω της μητρικης,πρεπει να σεταρεις manual τις ταχυτητες,μου ειχε τυχει το ιδιο πραγμα με μια asrock μητρικη που απο την ωρα που ανοιγες το pc,ολα τα ανεμιστηρια δουλευαν στο τερμα χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.. Εμαθα κατι απο το speed fan και εκανα τον fan να παει στα 3200rpm οταν παιζω games..Αλλα επειδη παει με 3200 και οι αλλοι 2 με 1500rpm o cpu μου ειναι 65C και η gpu 50-55 μπορει να γινει κατι κακο με τετοια θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο στα 3600 rpm καλύτερα, ή αν αντέχεις 4000. Τους οκταπύρηνους fx δεν τους δουλεύουμε ποτέ πάνω από 65 βαθμούς κελσίου στους πυρήνες και 70 στο socket, για λόγους ασφαλείας του τσιπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο στα 3600 rpm καλύτερα, ή αν αντέχεις 4000. Τους οκταπύρηνους fx δεν τους δουλεύουμε ποτέ πάνω από 65 βαθμούς κελσίου στους πυρήνες και 70 στο socket, για λόγους ασφαλείας του τσιπ. 

Το πηρα στα 3500 και ενταξει παλευεται μια χαρα :D .. Επισης εχω μαμισια ψυκτρα αν παρω αλλη θα ειναι καλυτερα σε θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...