Προς το περιεχόμενο

Palit GTX 460 ανεμιστηράκι


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την κάρτα σε ένα δεύτερο pc και μου κρέμασε κάποια στιγμή το ανεμιστηράκι,έβρισκε πάνω στην ψύκτρα.Έβγαλα το καπάκι με το ανεμιστηράκι και τελικά είδα ότι είχε φύγει το κλιπακι που κρατάει το ανεμιστηράκι στην θέση του.Το κλιπάκι βρίσκεται κάτω από το αυτοκόλλητο που γράφει palit στο κέντρο που βγαίνει ο άξονας από τον ανεμιστήρα και κρατάει τον άξονα ουσιαστικά.Το θέμα μου είναι,πού μπορώ να βρω τέτοιο κλιπ και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω τον ανεμιστήρα κάποιας άλλης έκδοσης GTX 460 ή να κάνω κάτι για να κρατήσει τον άξονα πάλι στη θέση του.Μερικές φωτογραφίες της κάρτας για να καταλάβετε.

 

IMG_1636-palit-460.jpg

 

GTX460-p3.jpg

 

06-geforce-gtx460-palit-sonic.jpg

 

12.jpg

 

cooler3.jpg

 

cooler2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόλησέ το με σιλικόνη, ή μια οδοντογλυφίδα και εποξική για να κάνεις την νέα καμάρα.

 

Ή βρες μια συμβατή ψύκτρα, ή πούλα την ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σιλικόνη θα φρενάρει και το ρουλεμάν.Συμβατή ψύκτρα δύσκολα.Μπορεί όμως να ταιριάζει από καμια άλλη έκδοση,ξέρει κανείς;

Αν την πουλήσω τι να αγοράσω στα επίπεδά της σε τέτοια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σιλικόνη θα φρενάρει και το ρουλεμάν.Συμβατή ψύκτρα δύσκολα.Μπορεί όμως να ταιριάζει από καμια άλλη έκδοση,ξέρει κανείς;

Αν την πουλήσω τι να αγοράσω στα επίπεδά της σε τέτοια τιμή.

Απο τα μεταχειρησμένα μπορείς καμια GTX 650 με κανα 50αρι, αν την δώσεις ~30.

 

Εχω εγώ μια συμβατή της Scythe αν ενδιαφέρεσαι στείλε π.μ. Μπορείς να βρεις και σε αγγελίες απο άλλες GTX 460/560, GTS 450 αλλά τις δίνουν συνήθως ακριβά.

 

Bάλλε άλλον ανεμιστήρα με zip ties, αν δεν σε νοιάζει η εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω 30 δεν αξίζει να την δώσω αλλά θα ήθελα να μην έμπαινα σε τέτοια διαδικασία.Το κλιπακι το έχω αλλά δεν κάθεται καλά μετά από λίγο καιρό φεύγει πάλι.

 

 

Δεν με νοιάζει η εμφάνιση αλλά θα ήθελα κάτι να είναι compact.Εκτός αυτού αν βάλω ανεμιστηράκια όπως π.χ. στο βίντεο αυτό

 

 

Θα πρέπει να κουμπώσω στην μητρική (που δεν έχω τόσες θέσεις) ή σε κάποιο fan controller τα ανεμιστηράκια για να μην δουλεύουν στο full και ακούγονται (extra κόστος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mια αλλη λυση ειναι βρες ενα παλιο ανεμηστηρα και παρε απο εκει την ασφαλεια (αν καταλαβα καλα την ασφαλεια που κραταει τον αξονα εχεις χασει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για καλή μου τύχη είχα κάτι e clip 3mm

 

s-l1600.jpg

 

και κούμπωσε με δυσκολία (καλό αυτό) στο αξονάκι και γυρνάει κανονικά χωρίς να φρενάρει οπότε φαίνεται ότι θα είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...