Προς το περιεχόμενο

Let The Music Play.


XENA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε!

 

Θα παίζω μουσικές επιλογές σε ένα χώρο. 

Χρειάζομαι να συνδέσω ηχεία σε ένα εργαλείο με τα εξής χαρακτηριστικά:

1[και κύριο]. Πολύ καλή ποιότητα παραγόμενου ήχου.

2. Σύνδεση στο ίντερνετ.

3. Windows.

4. Φορητότητα.

5. Ανθεκτικό σε πέσιμο και γενικώς τραντάγματα. 

6. Να είναι καινούριο.

7. Το ελάχιστο κόστος για αυτά τα χαρακτηριστικά.

 

Δεν με ενδιαφέρει να παίζω παιχνίδια ή ταινίες oύτε να φορτώσω τη μνήμη του. Έχω έτοιμες playlist  και θέλω απλά να κάνω αναπαραγωγή μουσικής. Ωστόσο να μη ζορίζεται αν παίξω  από ένα σταθμό live και ταυτόχρονα ψάχνω και φορτώσω επιτόπου βίντεο στο youtube. 

 

Με την τεχνολογία έχω σχέση μακριά-και-αγαπημένοι. Γι αυτό και από μια ματιά που έριξα στο σκρουτζ ... μπερδεύτηκα χειρότερα. Για παράδειγμα, χρειάζομαι λαπτοπ ή μήπως τάμπλετ με windows? Πρέπει να έχει τεχνολογία ssd ή πιο σημαντικό είναι να επικεντρωθώ στην αξιοπιστία κατασκευής από μια "καλή" εταιρία ωστε να μη μου μείνει σε ένα πέσιμο [ και ποιες είναι "καλές"]? 

 

Ελπίζω να τοποθετώ το θέμα μου στη σωστή υποενότητα. 

Κάθε άποψή σας, υπό τις παρούσες συνθήκες, μου είναι πολύτιμη.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αφού θα είσαι "σε ενα χώρο" (υποψιάζομαι μαγαζί με ποτά κλπ) καλό θα ήταν να κοίταγες και την επαγγελματική σειρά Toughbook της Panasonic που είναι βιομηχανικού τύπου και αδιάβροχα.

Ναι δίσκο SSD οχι μόνο λόγω ταχύτητας αλλά και κραδασμών μιάς και δεν έχει κινούμενα μέρη οπότε δεν θα πάθει τίποτα ούτε απο πέσιμο, ούτε απο κουνήματα.

Όσο για τον ηχο, μπορεί να ακουστώ κυνικός, αλλά ολα σχεδόν τον ίδιο ήχο βγάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εξειδικευμένα ανθεκτικό και ευχαριστώ που το ανέφερες -δεν ήξερα οτι υπάρχει.
Όμως είναι υπερβολή. Ακριβό και όχι και τόσο ...φορητό ώστε να το βάζω στην τσάντα και να φεύγω.
Ίσως να το εμφάνισα κι εγώ πολύ αυστηρά εξειδικευμένο αυτό που ζητάω.
 
Για SSD το έχω αποφασίσει. Η απορία μου εδώ είναι αν αξίζει να κάνω οικονομία με 2GB RAM ή αν πρέπει να πάω σε κάτι πιο δυνατό.
 
Για το οτι πάνω-κάτω ο ήχος είναι ίδιος, το πιστεύω από την εμπειρία μου με όσους υπολογιστές έχω χρησιμοποιήσει όμως το Νοέμβριο  είχα αγοράσει για καβάντζα αυτό: https://www.easytechnology.gr/plerophorike-kai-tablet/tablet/suskeues/chuwi-hi8-ips-8-dual-boot-quad-core-2gb-32gb
και τώρα που το δοκίμασα για προσωρινά στη μουσική ξενέρωσα.  Ο ήχος του είναι τραγικός. Γι αυτό το προσέχω λίγο παραπάνω τώρα.  Εντάξει, ας μην είναι κάτι σούπερ ντούπερ ειδικά επιλεγμένο για τον ήχο αλλά να μη μου βγει και μονοφωνικός ήχος στο τέλος.  Ας ήξερα τουλάχιστον αν αναφέρεται κάτι πιο εξειδικευμένο στα τεχνικά χαρακτηριστικά σχετικά με τον ήχο ώστε να αποφύγω λάθος επιλογή.  ΑΥτή θα ήταν μια καλή πληροφορία.
 
Η  μουσική είναι για μικρό χώρο [περί τα 60m2] με πολύ ησυχία και ο κακός ήχος βγάζει μάτι αυτί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1[και κύριο]. Πολύ καλή ποιότητα παραγόμενου ήχου.

2. Σύνδεση στο ίντερνετ.

3. Windows.

4. Φορητότητα.

5. Ανθεκτικό σε πέσιμο και γενικώς τραντάγματα. 

6. Να είναι καινούριο.

7. Το ελάχιστο κόστος για αυτά τα χαρακτηριστικά.

 

1. οποιοδήποτε νετμπουκ - λαπτοπ με ένα ''αξιοπρεπές'' USB DAC αλλά εδώ σημασία παίζει και το υπόλοιπο ηχητικό σύστημα (πονεμένη ιστορία για τα αυτιά μας ^_^ )

4, περισσότερη έχει το νετμπουκ...

5, ξέχασε το πέσιμο ! ο SSD θα γλυτώσει αλλά το υπόλοιπο μηχάνημα; 

 

Μια λύση είναι να βάλεις USB DAC στο ταμπλετ που ήδη έχεις αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει (αν θα βρει drivers δηλαδή, λογικά θα παίξει αλλά θέλει δοκιμή)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οποιοδήποτε νετμπουκ - λαπτοπ με ένα ''αξιοπρεπές'' USB DAC αλλά εδώ σημασία παίζει και το υπόλοιπο ηχητικό σύστημα (πονεμένη ιστορία για τα αυτιά μας ^_^ )

4, περισσότερη έχει το νετμπουκ...

5, ξέχασε το πέσιμο ! ο SSD θα γλυτώσει αλλά το υπόλοιπο μηχάνημα; 

 

Μια λύση είναι να βάλεις USB DAC στο ταμπλετ που ήδη έχεις αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει (αν θα βρει drivers δηλαδή, λογικά θα παίξει αλλά θέλει δοκιμή)!

Toυ ToughBook αυτή είναι η δουλειά του, να μην σπάει, να μην βρέχεται και να μην διαλύεται.Το λέει και το όνομα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οποιοδήποτε νετμπουκ - λαπτοπ με ένα ''αξιοπρεπές'' USB DAC αλλά εδώ σημασία παίζει και το υπόλοιπο ηχητικό σύστημα (πονεμένη ιστορία για τα αυτιά μας ^_^ )

 

[...]

 

Μια λύση είναι να βάλεις USB DAC στο ταμπλετ που ήδη έχεις αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει (αν θα βρει drivers δηλαδή, λογικά θα παίξει αλλά θέλει δοκιμή)!

 

 

Και τώρα που αναζήτησα και έμαθα τι εστί DAC σου έχω την εξής ερωτήση:

 

DAC ενδωματωμένο στο λάπτοπ και μετά ηχεία?  DAC σε θύρα USB και μετά ηχεία? Ηχεία με ενσωματωμένο DAC ?  

Δεν ξέρω καν αν υπάρχουν και οι τρεις δυνατότητες. Απλώς έχω φαντασία -_-

 

 

 

ΥΓ. Επίσης, ανακάλυψα αυτό http://www.insomnia.gr/topic/514846-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%BC%CE%B1%CF%82/ για επιλογή ηχείων.

Thnx insomnia.gr  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τώρα που αναζήτησα και έμαθα τι εστί DAC σου έχω την εξής ερώτηση:

 

DAC ενσωματωμένο στο λάπτοπ και μετά ηχεία?  DAC σε θύρα USB και μετά ηχεία? Ηχεία με ενσωματωμένο DAC ?  

Δεν ξέρω καν αν υπάρχουν και οι τρεις δυνατότητες. Απλώς έχω φαντασία  -_-

 

 

DAC=(Digital-to-Analog Converter)

Μετατρέπει δηλαδή τον ψηφιακό ήχο σε αναλογικό για να οδηγήσεις ενισχυτή ή ακουστικά ή αυτοενισχυόμενα ηχεία (δεν μπορεί να οδηγήσει απευθείας ηχεία)!

 

post-82899-0-01151700-1454657253_thumb.jpg

Το DAC μπορεί να οδηγηθεί από: οπτική είσοδο, ομοαξονική ή USB και μετά την μετατροπή που κάνει σου δίνει έξοδο συνήθως σε δυο RCA βύσματα (ή και καρφί για ακουστικά, Line-out)!

 

Οπότε πας στην δεύτερη επιλογή ''DAC σε θύρα USB και μετά ενισχυτή-ηχεία''

post-82899-0-08021800-1454657425_thumb.jpg

 

Τώρα στο ζουμί της υπόθεσης που είναι η ''ποιότητα'' του ήχου!

Το DAC στην ουσία είναι ένα τσιπάκι με μερικά ακόμα ηλεκτρονικά εξαρτήματα και ένα τροφοδοτικό!

Όσο ''καλύτερα χαρακτηριστικά'' έχει το τσιπακι σε συνδυασμό με την όσο καλύτερη υλοποίηση του υπολοίπου κυκλώματος-τροφοδοσίας θα βγάλει και ανάλογα κάλο ήχο! 

Σίγουρα ένα μέτριο εξωτερικό DAC είναι κατά πολύ καλύτερο από τον ήχο που δίνει ένα laptop!

 

Από μια ματιά που έριξα στον ''τσιγκούνη'' δεν υπάρχουν οικονομικές επιλογές σε DAC με είσοδο USB (έχουν μόνο οπτική και ομοαξονική) αλλά στο ebay βρίσκεις οικονομικές, καλές υλοποιήσεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια ματιά που έριξα στον ''τσιγκούνη'' δεν υπάρχουν οικονομικές επιλογές σε DAC με είσοδο USB (έχουν μόνο οπτική και ομοαξονική) αλλά στο ebay βρίσκεις οικονομικές, καλές υλοποιήσεις...

 

Ζορίζομαι στην  αναζήτηση.   Και η ερώτηση τώρα είναι:  πώς φιλτράρεις αποτελέσματα με το συγκεκριμένο κριτήριο [ να έχουν USB είσοδο]  και ταυτόχρονα να μη μου βγάζει ο τσιγγούνης ...χιονοαλυσίδες   ;

 

Εναλλακτικά, για να κόψω δρόμο, μπορείς να μου δείξεις απ΄ευθείας μερικούς ;

 

 

 

ΥΓ. Αυτός είναι; https://www.skroutz.gr/s/6149748/Audioengine-D3-Premium-24-bit-DAC.html

ΑΥτός; http://www.artsound.gr/catalog/audio-micro-metatropeas-ixoy-psifiako-analogiko-p-35008.html

 

ΥΥΓ. Αυτό τι είναι; http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40409&cat=13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζορίζομαι στην  αναζήτηση.   Και η ερώτηση τώρα είναι:  πώς φιλτράρεις αποτελέσματα με το συγκεκριμένο κριτήριο [ να έχουν USB είσοδο]  και ταυτόχρονα να μη μου βγάζει ο τσιγγούνης ...χιονοαλυσίδες   ;

 

Εναλλακτικά, για να κόψω δρόμο, μπορείς να μου δείξεις απ΄ευθείας μερικούς ;

 

 

 

ΥΓ. Αυτός είναι; https://www.skroutz.gr/s/6149748/Audioengine-D3-Premium-24-bit-DAC.html    είναι αλλά είναι πάρα πολύ ακριβό και  με ελάχιστες επιλογές συνδεσιμοτητας !!!

ΑΥτός; http://www.artsound.gr/catalog/audio-micro-metatropeas-ixoy-psifiako-analogiko-p-35008.html     είναι αλλά κι αυτό με ελάχιστες επιλογές συνδεσιμοτητας  !!!

 

ΥΥΓ. Αυτό τι είναι; http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40409&cat=13   αυτό είναι μετατροπέας USB to Wireless δηλαδή μια ασύρματη κάρτα δικτύου!

 

Εγώ πχ  χρησιμοποιώ ένα DAC με το τσιπακι  AK4396VF ιδιοκατασκευή φίλου το οποίο παίζει πάρα πολύ καλά!!!

 

Αν πάρεις από ebay πχ κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/XMOS-U8-AK4490-Audio-HIFI-Top-asynchronous-USB-decoder-DAC-Headphone-amplifier-/252056604514?hash=item3aafbe8f62:g:L1YAAOSwyQtVzYNm

 

νομίζω θα είσαι μια χαρά και θα γλυτώσεις και μπικικίνια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...