Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα μου έβαλαν το ψηφιακο ρολόι με 2 ενδείξεις, ημερησιο-νυχτερινο και κατέγραψαν την ένδειξη του παλιού ρολογιού.

Θα πρέπει να δώσω την ένδειξη του παλιου μετρητή στο e-bill ?

Καθε μήνα θα μπορώ να δίνω και τις δύο ενδείξεις σε αυτη την εφαρμογή? είναι εφικτό?

Η μετάβαση στις ενδείξεις είναι πονοκέφαλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάλογα το ρολόι που σου έβαλαν, πχ το δικό μου έχει ένα κουμπάκι scroll και πατώντας το αλλάζει μεταξύ των ενδείξεων..

Για αν πρέπει να δώσεις την ένδειξη δε ξέρω, λογικά όχι..

Γενικότερα δίνεις εσύ ενδείξεις για να σου έρχεται εκκαθαριστικός; Κάθε πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει και εγώ αίτηση για νυχτερινό από τέλη Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν έχω λάβει κωδικό για την πληρωμή. Μάλλον τον έστειλαν ταχυδρομικά με επιστολή (!), τώρα το αν και το πότε θα φτάσει σε μένα για να πάμε παρακάτω είναι μια άλλη υπόθεση..

@AmetanoitosΕπειδή δίνω και εγώ μετρήσεις εδώ και καιρό, έχω σκεφτεί ότι θα έχω τον ίδιο προβληματισμό αν και εφόσον γίνει τελικά η αλλαγή του μετρητή μου σε νυχτερινό. Λογικά από τη στιγμή που θα δώσει μέτρηση στον πάροχο ο ΔΕΔΔΗΕ, αυτή που θα δώσουμε εμείς δεν θα πρέπει να ληφθεί υπόψη (το γράφει στο e-bill). Προσωπικά όμως και για να περιορίσω τις πιθανότητες οποιουδήποτε μπερδέματος (= απολύτως άσκοπου τρεξίματος), καταλήγω στο ότι μάλλον δεν θα δώσω ένδειξη μέχρι να βεβαιωθώ ότι στο e-bill ως προηγούμενη μέτρηση εμφανίζεται ένδειξη του νέου μετρητή (που λογικά θα πρέπει να δοθεί και αυτή στον πάροχο από ΔΕΔΔΗΕ). Δυστυχώς όμως δεν είμαι σίγουρος αν το σκέφτομαι σωστά ή αν τα πράγματα θα γίνουν έτσι όπως τα σκέφτομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pan05 είπε

Έχω κάνει και εγώ αίτηση για νυχτερινό από τέλη Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν έχω λάβει κωδικό για την πληρωμή. Μάλλον τον έστειλαν ταχυδρομικά με επιστολή (!), τώρα το αν και το πότε θα φτάσει σε μένα για να πάμε παρακάτω είναι μια άλλη υπόθεση..

@AmetanoitosΕπειδή δίνω και εγώ μετρήσεις εδώ και καιρό, έχω σκεφτεί ότι θα έχω τον ίδιο προβληματισμό αν και εφόσον γίνει τελικά η αλλαγή του μετρητή μου σε νυχτερινό. Λογικά από τη στιγμή που θα δώσει μέτρηση στον πάροχο ο ΔΕΔΔΗΕ, αυτή που θα δώσουμε εμείς δεν θα πρέπει να ληφθεί υπόψη (το γράφει στο e-bill). Προσωπικά όμως και για να περιορίσω τις πιθανότητες οποιουδήποτε μπερδέματος (= απολύτως άσκοπου τρεξίματος), καταλήγω στο ότι μάλλον δεν θα δώσω ένδειξη μέχρι να βεβαιωθώ ότι στο e-bill ως προηγούμενη μέτρηση εμφανίζεται ένδειξη του νέου μετρητή (που λογικά θα πρέπει να δοθεί και αυτή στον πάροχο από ΔΕΔΔΗΕ). Δυστυχώς όμως δεν είμαι σίγουρος αν το σκέφτομαι σωστά ή αν τα πράγματα θα γίνουν έτσι όπως τα σκέφτομαι..

Ταχυδρομικά θα έρθει.

Μάλλον δε θα δωσω ένδειξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μετά από αίτηση για νυκτερινό, έλεγχος από ΔΕΔΔΗΕ (σε ήδη υπάρχων ψηφιακό μετρητή) και αποστολή ειδοποίησης πληρωμής όπου εξοφλήθηκε, γνωρίζουμε σε τι χρονικό διάστημα γίνεται κανονικά καταμέτρηση σε 2 κλίμακες;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, μετά από αίτηση για νυκτερινό, έλεγχος από ΔΕΔΔΗΕ (σε ήδη υπάρχον ψηφιακό μετρητή) και αποστολή ειδοποίησης πληρωμής όπου εξοφλήθηκε, γνωρίζουμε σε τι χρονικό διάστημα γίνεται κανονικά καταμέτρηση σε 2 κλίμακες;

Καλημέρα..Πρωτον  να ενεργοποιηθεί η παροχη με το νυχτερινό..Αυτο θα παρει μερικές μέρες.. Και μετά θα κατάμετρηθεί η παροχη στην ημερομηνία που γράφει επάνω στον λογαριασμό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση, μου ηρθε το μηνυμα να πληρωσω υπερ ΔΕΔΔΗΕ με κωδικο ταδε το ποσο 42+ για την τοποθετηση του μετρητη...
με Alpha ειμαι, στο ebanking τιποτα... που η πως το πληρωνουμε;

Επεξ/σία από darkelfdvr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, darkelfdvr είπε

Μια ερωτηση, μου ηρθε το μηνυμα να πληρωσω υπερ ΔΕΔΔΗΕ με κωδικο ταδε το ποσο 42+ για την τοποθετηση του μετρητη...
με Alpha ειμαι, στο ebanking τιποτα... που η πως το πληρωνουμε;

Δεν σου αναφέρει τον λογαριασμό κατάθεσης του Δεδδηε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2021 στις 3:35 ΜΜ, pan05 είπε

Έχω κάνει και εγώ αίτηση για νυχτερινό από τέλη Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν έχω λάβει κωδικό για την πληρωμή. Μάλλον τον έστειλαν ταχυδρομικά με επιστολή (!), τώρα το αν και το πότε θα φτάσει σε μένα για να πάμε παρακάτω είναι μια άλλη υπόθεση..

@AmetanoitosΕπειδή δίνω και εγώ μετρήσεις εδώ και καιρό, έχω σκεφτεί ότι θα έχω τον ίδιο προβληματισμό αν και εφόσον γίνει τελικά η αλλαγή του μετρητή μου σε νυχτερινό. Λογικά από τη στιγμή που θα δώσει μέτρηση στον πάροχο ο ΔΕΔΔΗΕ, αυτή που θα δώσουμε εμείς δεν θα πρέπει να ληφθεί υπόψη (το γράφει στο e-bill). Προσωπικά όμως και για να περιορίσω τις πιθανότητες οποιουδήποτε μπερδέματος (= απολύτως άσκοπου τρεξίματος), καταλήγω στο ότι μάλλον δεν θα δώσω ένδειξη μέχρι να βεβαιωθώ ότι στο e-bill ως προηγούμενη μέτρηση εμφανίζεται ένδειξη του νέου μετρητή (που λογικά θα πρέπει να δοθεί και αυτή στον πάροχο από ΔΕΔΔΗΕ). Δυστυχώς όμως δεν είμαι σίγουρος αν το σκέφτομαι σωστά ή αν τα πράγματα θα γίνουν έτσι όπως τα σκέφτομαι..

Aν περασει μηνας και δεν ερθει επιστολη ξανα παρε τους.Εμενα δεν ηρθε ποτε, παρα οταν τους ξαναπηρα εκαναν παλι προωωθηση της αιτησης και ηρθε μνμ στο κινητο την επομενη μερα και μονο τοτε προχωρησε η διαδικασια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, darkelfdvr είπε

Μια ερωτηση, μου ηρθε το μηνυμα να πληρωσω υπερ ΔΕΔΔΗΕ με κωδικο ταδε το ποσο 42+ για την τοποθετηση του μετρητη...
με Alpha ειμαι, στο ebanking τιποτα... που η πως το πληρωνουμε;

Διαλεγεις το πεδιο υπερ ΔΕΔΔΗΕ απο την λιστα,δεν θυμαμαι αν εχει και αλλα που αφορουν ΔΕΔΔΗΕ αλλα προσωπικα δεν δυσκολευτηκα καθολου. Απλα στα σχολια νομιζω ειχα γραψει και αριθμο παροχης και οτι αφορα αιτηση για νυχτερινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, νοικιάζω ένα διαμέρισμα από πέρσι και φέτος που μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω πάροχο από ελιν σε ΔΕΗ online πραγματοποίησα τις μετρήσεις στον ηλεκτρονικό μετρητή που υπάρχει στην πολυκατοικία. Προς έκπληξη μου διαπίστωσα ότι ο μετρητής εμφανίζει και μετρήσεις για νύχτα ενώ, η ιδιοκτήτρια μου είχε πει ότι δεν έχει νυχτερινό το σπίτι. Τι γίνεται; Ο μετρητής είναι ηλεκτρονικού τύπου, βγάζει μετρήσεις μέρα, νύχτα, 24ώρου και δείχνει και η ημερομηνία κλπ. Αυτή τη στιγμή έκανα αίτηση για το my home online της ΔΕΗ, αλλά πάλι θα είμαι χωρίς νυχτερινό. Τι πρέπει να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...