Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ναι, αλλά κάτω κάτω υπάρχει η λύση έτοιμη. 

 

boxer_briefs_550x825.jpg?v=1613071666

 

Μόνο 36€

Έτσι... Να καλύψουμε τον κ.... μας!...

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Eιναι απο την μέτρηση που έδωσα εγώ και αφορά 2 μήνες (Νοέμβριο- Δεκέμβριο). Στην ΔΕΗ είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο. Λόγω κακής μόνωσης του σπιτιού ανάβει ολη την ημέρα ένα  κλιματιστικο 18αρι και το βράδυ απο τις 00.00 και μετά ανάβουν  2  12 αρια σε καθε δωματιο . Ολα ειναι inverter , τα 2 fujitsu. 

Ο ηλιακος επειδή δεν έχει ζεστό νερό ποτέ (επειδη ειναι παλιος) , χρειαζεται να αναβω το ρευμα και τον αφηνω 30 -40 λεπτά το λιγότερο για να ζεστάνει επαρκώς. Φαντάζομαι όλα αυτά μου ανεβάζουν τον λογαριασμό τόσο πολύ. Δεν κάνω άλλη μεγάλη χρήση, πλην καποιων πλυντηριων , κουζινας κτλ.

Εδώ ειναι ο λογαριασμος. Εστω και ένα 50αρι να έπεφτε πχ απο το νυχτερινό τιμολόγιο θα ήταν μεγάλη ανακούφιση.

Εκανα χτες αίτηση, σήμερα μου έστειλαν κωδικο πληρωμης, τα έβαλα και περιμένω. Εστω και μια μικρή μείωση να δω στον λογαριασμο κάτι θα ειναι. Πέρυσι μου ήρθε 750 ευρώ εκκαθαριστικος για 6 μήνες 4.000 και κατι kw  ( δεν ηξερα δυστυχως να δινω μετρηση μονος μου και δεν περνούσαν και ακόμα το πληρώνω σε δόσεις). Ευτυχως τωρα δινω μονος μου καθε 2 μηνο ανεξάρτητα απο το αν ερχονται αυτοι, και τουλάχιστον αποφευγω να μου έρθει άλλος με τέτοιο ποσο.

...το πρόγραμμά σου δεν είναι το "κοινωνικό τιμολόγιο στην ΔΕΗ", είναι το "Γ1 Οικιακό" που συνδυάζεται με το ΚΟΤ (Κοινωνικό Τιμολόγιο). Και με τις μεγάλες καταναλώσεις που λες πως έχεις, είναι θάνατος. Πόσο μάλλον που ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ του ΚΟΤ μεν ΕΙΣΑΙ, αλλά όπως σου είπα και χθες, ίσως (όπως πολύ κόσμος) δεν γνωρίζεις ότι τις ΧΑΝΕΙΣ τις εκπτώσεις του, διότι ξεπερνάς το ΟΡΙΟ (1.400kWh/4μηνο για εσένα που δηλώνεις "μονομελές νοικοκυριό"). Με το νυχτερινό θα έχεις μείωση στα ποσά, αρκεί να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τα ωράριά του (γκούγκλαρε - μελέτα τα και προσπάθα να τα τηρείς όσο γίνεται περισσότερο. Πχ μέχρι και τον Απρίλη, απαραίτητα θερμοσίφωνο/φούρνο και ό,τι άλλο μεγάλης ισχύος μεταξύ 15:00 - 17:00 (συσκευές που θα δουλεύουν 24/7, πχ ψυγείο, καταψύκτης, αφυγραντήρας αν έχεις, αλλά και τα κλιματιστικά σου). Αλλά το μεγαλύτερο καλό του νυχτερινού θα είναι ότι - εφ' όσον θα φροντίζεις να εκμεταλλεύεσαι τα ωράριά του όσο μπορείς που είπαμε - θα βοηθήσει να μην χάνεις την έκπτωση 0,045 επί της kWh, διότι οι "νυχτερινές" δεν προσμετρούνται στο όριο. Προσπάθα επίσης να μειώσεις τις καταναλώσεις σου, γενικά, τουλάχιστον μέχρι να βγει ο χειμώνας (ό,τι συσκευή "καίει αδίκως", πχ υπολογιστής, ειδικά αν είναι σταθερός, τηλεόραση κτλ, κλείνε την/βάζε χρονοδιακόπτες από τις ρυθμίσεις να κλείνουν/να μπαίνουν σε αναστολή, μείωσε φωτεινότητες οθονών στο ελάχιστο που μπορείς να βλέπεις κτλ). Λίγο από εδώ-λίγο από εκεί, αν καταφέρνεις να μην ξεπερνάς τις 1.400 "ημερήσιες" kWh/4μηνο, θα γλυτώνεις πολλά. Παίζει μάλιστα τις "1.397kWh" να τις δήλωσες "έτσι" από μόνος σου, σκεπτόμενος ότι με αυτόν τον τρόπο δεν θα φανεί να ξεπερνάς το όριο, ναι; Ε αν ναι, το θέμα είναι τί θα γίνει στην εκκαθάριση του 4μηνου, που θα γίνει με πραγματική μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ και εκεί δεν θα γλυτώσεις τίποτε (θα χάσεις την έκπτωση ΚΟΤ για το 4μηνο, κι ας - τυχόν - έβαλες "εικονικές" kWh.  

Αλλά το άλλο μεγάλο θέμα σου είναι ότι "ξέμεινες" στο Γ1, διότι προφανώς δεν είχες πάρει χαμπάρι του τί παίχτηκε "με το ρεύμα" στην χώρα (και πανευρωπαϊκά) από τον Αύγουστο. Και δυστυχώς δεν πρόλαβες ν' αλλάξεις πρόγραμμα - από το κυμαινόμενης τιμής Γ1 να είχες πάει σε σταθερής, με τις τιμές που είχαν αυτά μέχρι και 2/12. Από 3/12 διπλασιάστηκαν οι τιμές των σταθερων της ΔΕΗ, αλλά ακόμη κι έτσι, πρέπει να πας σε κάποιο από αυτά (είτε MyHome Online είτε MyHome Enter), γιατί το Γ1 είναι ακόμη χειρότερο (όπως ακόμη έχουν τα πράγματα, και κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσουν να έχουν μέχρι να βγει ο χειμώνας), με καταναλώσεις όπως οι δικές σου.

Προφανώς έχεις/διαχειρίζεσαι ebill account (αφού δίνεις μετρήσεις - εκτός κι αν τις δίνεις απευθείας τον ΔΕΔΔΗΕ), οπότε μπες στο ebill και ενεργοποίησε από εκεί όποιο από τα δύο προτιμάς. Μελέτα τις διαφορές τους, οι οποίες πιο βασικές είναι ότι το Online θέλει απαραίτητα να βάλεις αυτόματη εξόφληση ανά μήνα, άρα και λογαριασμό κάθε μήνα, αποκλειστικά ηλεκτρονικό και "δώρο" πίστωση 30€ στον επόμενο λογαριασμό (δεν ξέρω αν θα σου χρεώσει εγγύηση, καθώς έχεις μία των 20€ από παλιά βλέπω, η οποία αν είναι, θα είναι γύρω στο κατοστάρικο) και είναι το πιο συμφέρον πρόγραμμα που υπάρχει αυτή τη στιγμή σε όλη την αγορά, για μεγάλες καταναλώσεις. Εναλλακτικά ενεργοποιείς το Enter, αν δεν θες αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας, το οποίο επίσης δεν ξέρω αν θα σου ζητήσει επιπλέον εγγύηση επειδή έχεις εκείνη την παλιά. Αν βάλεις όμως και σε αυτό αυτόματη εξόφληση, θα την πάρεις πίσω την εγγύηση ως πιστωτικό στο επόμενο. Όπως τα βλέπω,σε συμφέρει να πας στο Online. Αλλά εεπιδή έχουν αναφερθεί διάφορα προβλήματα με αυτό όταν δεν κάνεις τα σωστά βήματα ενεργοποίησης, να είσαι προσεκτικός (αν τα κάνεις σωστά, όλα καλά και σε 1-2 μέρες θα σου ενεργοποιηθεί). ΜΗΝ το αμελήσεις, διότι ενδέχεται στους ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ λογαριασμούς με Γ1 να δεις ποσά που θα σε κάνουν να θες να πηδήξεις από την ταράτσα....Υπάρχει μια κρατική έκπτωση επί της κιλοβατώρας, αλλά αυτή καλύπτει μόνο τις πρώτες 300 κάθε μήνα και μετά πληρώνεις (τις επόμενες 300-400 που καις εσύ συγκεκριμένα) με αβάσταχτα ποσά, κι όχι με "0,11989/kwh" που βλέπεις στην ανάλυση (αλλά με πάνω από 0,30....). Ο εκκαθαριστικός που θα σου έρθει αρχές Μάρτη, θα έχει απ' την μια τις κρατικές εκπτώσεις, αλλά από την άλλη θα έχει και τις παραπάνω κιλοβατώρες, και μιλάμε ότι θα είναι η εκκαθάριση του χειρότερου 4μηνου μέχρι στιγμής (από άποψη επιβάρυνσης "ρήτρας αναπροσαρμογής"), άρα να είσαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα = ακόμη μεγαλύτερο ίσως λογαριασμό (θα εξαρτηθεί από τις καταναλώσεις σου βασικά, κι εννοώ όσο περισσότερες, τόσο μεγαλύτερη ΚΑΙ η εξτρά επιβάρυνση - την οποία να ξέρεις στον περσινό "6μηνιαίο" λογαριασμό που είπες, ΔΕΝ την είχες καν...Άρα αν θυμάσαι εκείνο τον λογαριασμό και "τρέμεις", τώρα θα είναι σχεδόν διπλά τα ποσά (αναλογικά)...Δυστυχώς δεν μπορώ να σου υπολογίσω τί να περιμένεις ακριβώς, αλλά προετοιμάσου. Ελπίζω η παροχή να είναι στο όνομά σου και το σπίτι δηλωμένο στην φορολογική ως η κύρια κατοικία σου, γιατί αλλιώς χάνεις και την όποια "λίγη" επιδότηση (43€ για 'σενα) ήδη από Γενάρη - άσε που δεν ξέρουμε καν αν θα συνεχίσει γενικά να δίνεται και πόσο και ΓΙΑ πόσο. Και κυρίως, α) μείωσε δραστικά καταναλώσεις για το 2μηνο που απομένει β) μπες σε σταθερό πρόγραμμα άμεσα - υπ' όψιν οι τιμές και όροι τους ισχύουν για μέχρι τέλος μηνός. Μετά δεν ξέρουμε τί θα γίνει, κι εννοώ κοίτα να προλάβεις να ενεργοποιήσεις κάποιο πριν τυχόν αλλάξουν τα πράγματα).

Να παρακολουθείς τα πράγματα (έχει 2-3 σχετικά thread για "το ρεύμα", για ΔΕΗ και άλλους), για την περιπτωση που κάποια στιγμή πέσουν (και παραμείνουν φυσικά) οι τιμές χονδρικής στα προ καλοκαιριού επίπεδα, οπότε θα σε ξανασυμφέρει να πας σε κυμαινόμενης τιμής πρόγραμμα (="ρήτρας"), όπως το Γ1 ΔΕΗ ή άλλων παρόχων. Άλλωστε τα σταθερά της ΔΕΗ έχουν μικρή - συγκριτικά με άλλων παρόχων - ποινή αποχώρησης (και παίζουν και κάποια "τρικ" για να μην έχεις ίσως καν), και γενικά είναι μόνο 12μηνης δέσμευσης (στους άλλους είναι συνήθως 24). Αλλά με όλο αυτό που συμβαίνει "στην ενέργεια", παίζει τέτοιο καιρό του χρόνου να λες "ε ρε να μην κρατάει λίγο ακόμα το σταθερό που έβαλα πέρσι"....

Σούμα :

1)  περιόρισμό καταναλώσεων όσο μπορείς (ειδικά το χειμώνα) 2) μαξιμουμ εκμετάλλευση ωραρίων νυχτερινού (όταν σου βάλουν) 3) παρακολούθηση κατανάλωσης στο ρολόι πάνω στο 3μηνο για να μην ξεπερνάς τις 1.400 kWh και χάνεις έκπτωση ΚΟΤ (το οποίο πρέπει να το ανανεώνεις κάθε χρόνο μετά την λήξη προθεσμίας υποβολής φορολογικών 4) πέρασμα σε σταθερό πρόγραμμα 5) παρακολούθηση εξελίξεων ώστε να κινηθείς ανάλογα αν χρειαστεί  και θα συμμαζευτούν αρκετά οι χρεώσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, washcloud είπε

Να παρακολουθείς τα πράγματα (έχει 2-3 σχετικά thread για "το ρεύμα", για ΔΕΗ και άλλους), για την περιπτωση που κάποια στιγμή πέσουν (και παραμείνουν φυσικά) οι τιμές χονδρικής στα προ καλοκαιριού επίπεδα, οπότε θα σε ξανασυμφέρει να πας σε κυμαινόμενης τιμής πρόγραμμα (="ρήτρας"), όπως το Γ1 ΔΕΗ ή άλλων παρόχων. Άλλωστε τα σταθερά της ΔΕΗ έχουν μικρή - συγκριτικά με άλλων παρόχων - ποινή αποχώρησης (και παίζουν και κάποια "τρικ" για να μην έχεις ίσως καν), και γενικά είναι μόνο 12μηνης δέσμευσης (στους άλλους είναι συνήθως 24). Αλλά με όλο αυτό που συμβαίνει "στην ενέργεια", παίζει τέτοιο καιρό του χρόνου να λες "ε ρε να μην κρατάει λίγο ακόμα το σταθερό που έβαλα πέρσι"....

Σούμα :

1)  περιόρισμό καταναλώσεων όσο μπορείς (ειδικά το χειμώνα) 2) μαξιμουμ εκμετάλλευση ωραρίων νυχτερινού (όταν σου βάλουν) 3) παρακολούθηση κατανάλωσης στο ρολόι πάνω στο 3μηνο για να μην ξεπερνάς τις 1.400 kWh και χάνεις έκπτωση ΚΟΤ (το οποίο πρέπει να το ανανεώνεις κάθε χρόνο μετά την λήξη προθεσμίας υποβολής φορολογικών 4) πέρασμα σε σταθερό πρόγραμμα 5) παρακολούθηση εξελίξεων ώστε να κινηθείς ανάλογα αν χρειαστεί  και θα συμμαζευτούν αρκετά οι χρεώσεις σου.

Πρώτα απο όλα σε ευχαριστώ ειλικρινά που αφιέρωσες τόσο χρόνο για να μου γράψεις ολες αυτες τις πληροφορίες. Πολλά απο αυτά δεν τα ήξερα για να ειμαι ειλικρινής.  Θα προσπαθήσω να μειώσω τις καταναλώσεις οσο μπορώ, να εκμεταλευτώ το νυχτερινό  οταν μου το βάλουν και ο Θεός βοηθός.

Ενας λόγος που δίνω μετρήσεις στο e bill καθε 2 μηνο   τους τελευταιους μήνες ειναι για να μην μου έρχεται το 4μηνο  κανένα 600αρι ή 700αρι μαζεμένο , αλλά τουλάχιστον να έρχεται στα μισά πχ 300 το δίμηνο και να το σπάω έτσι  ( όχι οτι αυτό ειναι λίγο φυσικά, αλλά με τέτοια μόνωση που έχω δυστυχώς , αναγκαστικά καινε πολλές ώρες τα κλιματιστικά.  Και το ότι δεν έρχονται πια έναντι λογαριασμοι, αλλά μονο αυτοι που δινω ως μετρηση εγώ η οταν έρχονται αυτοι για την καταμέτρηση. Ευελπιστώ  παράλληλα οτι ειναι ο τελευταίος χειμώνας αυτός με τέτοια μόνωση και τέτοιον ηλιακο και του χρόνου που θα εχω σε ισχύ ολον τον χειμωνα σε αντιθεση με φέτος το νυχτερινο, να δω μια μεγάλη διαφορά.

Θα μιλήσω αύριο με την ΔΕΗ για να δω πως μπορώ να αλλάξω το προγραμμα που λες. Κυρίως τι ισχύει με την εγγύηση, γιατι δεν τα ξέρω,  τι θα πληρώσω αν κανω αυτη την αλλαγή και ποτε, τι ισχυει με αυτο το προγραμμα   κτλ.    Τα βρήκα έτοιμα τα πράγματα και δεν έχω αλλάξει κάτι.Λογικά αν αλλάξω πρόγραμμα και πάω πχ  στο enter (χωρις αυτοματη εξοφληση δηλαδή) δεν θα μου ζητήσουν να πληρώσω κάτι για αυτη την αλλαγή;; πχ το εικοσάρικο της εγγύησης;; Δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά, για αυτό και δεν είχα πάρει χαμπάρι  καν τα προγράμματα αυτά και είχα ξεμείνει οπως σωστά λες  στο γ1. Τα έβλεπα στο e bill  τοσο καιρό , αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να μάθω τι ειναι και τι προσφέρουν.  Θα μπορώ για παράδειγμα να δίνω καθε 2 μηνο μέτρηση και να μου έρχεται εκκαθαρστικος με τις ώρες που έχω κάψει οπως τώρα και όχι έναντι ή οχι;;

Ισως υποτίμησα την κατάσταση και θεωρούσα οτι θα περάσει, η επειδή ήμουν στο κοινωνικό οτι θα το αντιμετωπισω , δεν ξερω.

Να εισαι καλά και σε ευχαριστώ πολύ αλλη μια φορά.

 

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrakiskap είπε

Πρώτα απο όλα σε ευχαριστώ ειλικρινά που αφιέρωσες τόσο χρόνο για να μου γράψεις ολες αυτες τις πληροφορίες. Πολλά απο αυτά δεν τα ήξερα για να ειμαι ειλικρινής.  Θα προσπαθήσω να μειώσω τις καταναλώσεις οσο μπορώ, να εκμεταλευτώ το νυχτερινό  οταν μου το βάλουν και ο Θεός βοηθός.

Ενας λόγος που δίνω μετρήσεις στο e bill καθε 2 μηνο   τους τελευταιους μήνες ειναι για να μην μου έρχεται το 4μηνο  κανένα 600αρι ή 700αρι μαζεμένο , αλλά τουλάχιστον να έρχεται στα μισά πχ 300 το δίμηνο και να το σπάω έτσι  ( όχι οτι αυτό ειναι λίγο φυσικά, αλλά με τέτοια μόνωση που έχω δυστυχώς , αναγκαστικά καινε πολλές ώρες τα κλιματιστικά.  Και το ότι δεν έρχονται πια έναντι λογαριασμοι, αλλά μονο αυτοι που δινω ως μετρηση εγώ η οταν έρχονται αυτοι για την καταμέτρηση. Ευελπιστώ  παράλληλα οτι ειναι ο τελευταίος χειμώνας αυτός με τέτοια μόνωση και τέτοιον ηλιακο και του χρόνου που θα εχω σε ισχύ ολον τον χειμωνα σε αντιθεση με φέτος το νυχτερινο, να δω μια μεγάλη διαφορά.

Θα μιλήσω αύριο με την ΔΕΗ για να δω πως μπορώ να αλλάξω το προγραμμα που λες. Κυρίως τι ισχύει με την εγγύηση, γιατι δεν τα ξέρω,  τι θα πληρώσω αν κανω αυτη την αλλαγή και ποτε  κτλ.    Τα βρήκα έτοιμα τα πράγματα και δεν έχω αλλάξει κάτι.Λογικά αν αλλάξω πρόγραμμα και πάω πχ  στο enter (χωρις αυτοματη εξοφληση δηλαδή) δεν θα μου ζητήσουν να πληρώσω κάτι για αυτη την αλλαγή;; πχ το εικοσάρικο της εγγύησης;; Δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά, για αυτό και δεν είχα πάρει χαμπάρι  καν τα προγράμματα αυτά και είχα ξεμείνει οπως σωστά λες  στο γ1. Τα έβλεπα στο e bill  τοσο καιρό , αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να μάθω τι ειναι και τι προσφέρουν. Ισως υποτίμησα την κατάσταση και θεωρούσα οτι θα περάσει, η επειδή ήμουν στο κοινωνικό οτι θα το αντιμετωπισω , δεν ξερω.

Να εισαι καλά και σε ευχαριστώ πολύ αλλη μια φορά.

Να 'σαι καλά αδερφέ. Έχε εν τω μεταξύ υπ' όψιν ότι καλό θα ήταν να μην συμπέσουν (την ίδια μέρα έστω) αλλαγή προγράμματος με αλλαγή μετρητή (μη τυχόν και γίνει κα'να μπλέξιμο, εις βάρος του νέου προγράμματος εννοώ και της ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ, διότι δεν αρκεί να το αιτηθείς, θα περάσουν 1-2 μέρες να ενεργοποιηθεί). Αν θα ρωτήσεις την ΔΕΗ (αύριο ελπίζω), ρώτα τους και γι' αυτό.

Αν για κάποιο δεν θα κάνεις ενεργοποίηση μέσα από το ebill, MHN αιτηθείς μέσω "econtract" την αλλαγή (ενδέχεται να καθυστερήσει μέχρι και πολύ), αλλά έστω να πας σε κατάστημα (ανάλογα την περιοχή έχει και απογευματινά ραντεβού, τα κλείνεις μέσα από εφαρμογή του site της ΔΕΗ), όπου θες πιστοποιοητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση rapid (το πολύ από την προηγούμενη) όπου γίνεται πιο γρήγορα η διαδικασία, αλλά εκεί μόνο για Έντερ. Υποθέτω θες τον χρόνο σου, Σ/Κ έρχεται, δες τα μέχρι να φύγει, και Δευτέρα να έχεις αποφασίσει για να το προχωρήσεις μην έρθει καπάκι το συνεργείο για μετρητή κι έχεις (τυχόν) θέμα μετά με την ενεργοποίηση του προγράμματος (μπορεί και να μην έχεις, αλλά ο φόβος φυλάει τα έρημα).

Επίσης για θέρμανση σκέψου την περίπτωση έστω για φέτος, σόμπας/ων υγραερίου, αν είστε το πολύ 2 κι όχι μεγάλης ηλικίας ή με μωρά παιδιά κτλ. 50 η μία κάνει, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα βρεις βενζινάδικο που να γεμίζει φιάλες που θα τους πας, καθώς έτσι βγαίνει μισοτιμή από τις έτοιμες (17€ εδώ που είμαι, σε Silk Oil, και γεμίζουν γύρω στα 11 κιλά  - 20 λίτρα - ενώ οι έτοιμες είναι πάντα σχεδόν μισογεμάτες και λίγο πιο ακριβές = 21€+), ΑΝ είναι πρακτική που σε βολεύει. Το λέω απλά να το έχεις στην άκρη του μυαλού σαν "λύση ανάγκης", καθότι βγαίνει ασυζητητί φθηνότερο από πετρέλαιο/ρεύμα, ΑΝ ζορίζεσαι οικονομικά και δεν έχεις άλλες λύσεις. Προφανώς "δεν είναι" ούτε πετρέλαιολέβητας ούτε κλιματιστικό (εννοώ από ΚΑΘΕ άποψη την "ποιότητα"/ασφάλεια/κόπο ως θερμαντικό μέσο), αλλά ειδικά σαν απόδοση δεν είναι άσχημη (το κακό σε σπίτι χωρίς μόνωση εξωτερική = κατάλληλο πανάκριβο βάψιμο, θα θέλει συχνό αερισμό για να μην τιγκάρεις σε υγρασία και μούχλα). Και μπορεί να συνδυάζεις να καίει η σόμπα στην μία εστία, ακόμη και για 40 τετραγωνικά, μαζί με κλιματιστικό τις ζόρικες ώρες, στην πιο χαμηλή του σκάλα (ειδικά εκεί που δεν είναι ινβέρτερ). 15 ώρες τη μέρα στη μία εστία απ' τις 3, μου πάει 14 μέρες εμένα η μία σόμπα στο σαλόνι (στα ζόρια, πχ αυτές τις μέρες, ανάβω για 2ώρο πρωί/βράδυ πετρελαιολέβητα και είμαι κομπλέ), δηλαδή πες ένα 35άρι/μήνα (η μία). Πετρέλαιο παίρνω 200 Ευρώ για το 4μηνο, άρα σύνολο 85. Ένα 9άρι κλιματιστικό νομίζω καίει τουλάχιστον 1kW/h, άρα 15 ώρες/ημέρα μας κάνει (πες) 500kWh τον μήνα, που σε σταθερό πρόγραμμα ΔΕΗ (0,18kWh) αντιστοιχεί πες σε όσα πληρώνω εγώ με υγραέριο&πετρέλαιο. Mόνο που ένας λογαριασμός έχει ΚΑΙ τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, οι οποίες βγαίνουν με βάση την κατανάλωση και συνήθως είναι περίπου ένα 40% πάνω από την αξία του ρεύματος στις μεγάλες καταναλώσεις και η μόνη περίπτωση σωτηρίας είναι η ύπαρξη ΚΟΤ και νυχτερινού μαζί (απροπό, να ξέρεις ότι πληρώνεις χρυσάφι, στις ρυθμιζόμενες, τις ΥΚΩ, πάνω από τις 1.600kWh/4μηνο και,,,ΠΛΑΤΙΝΑ πάνω από 2.000......Ευτυχώς είναι κλιμακωτή η χρέωση και όχι "αναδρομική", αλλά και πάλι μιλάμε για πολλά. Εδώ ΚΟΤ και νυχτερινό θα σώσουν το ένα το άλλο και τα δυο μαζί εσένα. Δεν ξέρω μάλιστα μήπως δικαιούσαι και ΚΟΤ-Α, που η έκπτωσή του είναι σχεδόν διπλάσια από του Β. Τσέκαρέ το.)

Τέλος, είπα για την εγγύηση που έχεις ήδη πληρώσει στην ΔΕΗ = 20€ (φαίνεται στον λογαριασμό σου), η οποία δεν ξέρω αν αρκεί για να κάνεις την μετάβαση πχ στο Εντερ (κανονικά, όταν δεν υπάρχει πχ ήδη από παλιότερα εγγύηση, θα σου ζητήσουν ΕΚΑΤΟ  για να σε βάλουν στο Έντερ), αν και ΠΙΣΤΕΥΩ πως δεν θα ζητήσουν επιπλέον ποσό. Αν δεν είναι όμως η παροχή (και προφανώς ΚΑΙ το ΚΟΤ σε αυτή την περίπτωση) στο όνομά σου, υπάρχει πρόβλημα...(εκτός κι αν είναι διαθέσιμος αυτός στο όνομα του οποίου είναι η παροχή, να γίνουν οι διαδικασίες από αυτόν ή με εξουσιοδότησή του, Ή να το κάνεις μέσα από το ebill και όχι σε καταστημα, αφού έχεις πρόσβαση στο ebill. Μην το μπλέκω/λέω όλες τις πιθανές περιπτώσεις μαζί όμως και σε μπερδεύω. Δες τα ένα-ένα...). Πάρε λοιπόν και ρώτα τους για λεπτομέρειες.

Κι εγώ σε φάση άγνοιας "για όλα αυτά" ήμουν μέχρι τέλος Νοέμβρη. Από σπόντα άρχισα να ψάχνομαι, κατέληξα εδώ, διάβασα πολλές σελίδες από τα σχετικά thread, ψάχτηκα, και πλέον ξέρω "5 πράγματα παραπάνω" που τα έμαθα από άτομα που ξέρουν,,,15 παραπάνω, όπως οι Korakios και ekrepali που τους αξίζει βραβείο, και τα λέω και σε όσους (καλή ώρα) δεν έχουν ακόμα καταλάβει τί παίζεται, για να κινητοποιηθούν και αυτοί (ΜΗΝ τ' αφήσεις τα σχετικά thread, να μπαίνεις και να ενημερώνεσαι συχνά για αλλαγές μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, washcloud είπε

Να 'σαι καλά αδερφέ. Έχε εν τω μεταξύ υπ' όψιν ότι καλό θα ήταν να μην συμπέσουν (την ίδια μέρα έστω) αλλαγή προγράμματος με αλλαγή μετρητή (μη τυχόν και γίνει κα'να μπλέξιμο, εις βάρος του νέου προγράμματος εννοώ και της ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ, διότι δεν αρκεί να το αιτηθείς, θα περάσουν 1-2 μέρες να ενεργοποιηθεί). Αν θα ρωτήσεις την ΔΕΗ (αύριο ελπίζω), ρώτα τους και γι' αυτό.

 

Αν για κάποιο δεν θα κάνεις ενεργοποίηση μέσα από το ebill, MHN αιτηθείς μέσω "econtract" την αλλαγή (ενδέχεται να καθυστερήσει μέχρι και πολύ), αλλά έστω να πας σε κατάστημα (ανάλογα την περιοχή έχει και απογευματινά ραντεβού, τα κλείνεις μέσα από εφαρμογή του site της ΔΕΗ), όπου θες πιστοποιοητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση rapid (το πολύ από την προηγούμενη) όπου γίνεται πιο γρήγορα η διαδικασία, αλλά εκεί μόνο για Έντερ. Υποθέτω θες τον χρόνο σου, Σ/Κ έρχεται, δες τα μέχρι να φύγει, και Δευτέρα να έχεις αποφασίσει για να το προχωρήσεις μην έρθει καπάκι το συνεργείο για μετρητή κι έχεις (τυχόν) θέμα μετά με την ενεργοποίηση του προγράμματος (μπορεί και να μην έχεις, αλλά ο φόβος φυλάει τα έρημα).

 

Τέλος, είπα για την εγγύηση που έχεις ήδη πληρώσει στην ΔΕΗ = 20€ (φαίνεται στον λογαριασμό σου), η οποία δεν ξέρω αν αρκεί για να κάνεις την μετάβαση πχ στο Εντερ (κανονικά, όταν δεν υπάρχει πχ ήδη από παλιότερα εγγύηση, θα σου ζητήσουν ΕΚΑΤΟ  για να σε βάλουν στο Έντερ), αν και ΠΙΣΤΕΥΩ πως δεν θα ζητήσουν επιπλέον ποσό. Αν δεν είναι όμως η παροχή (και προφανώς ΚΑΙ το ΚΟΤ σε αυτή την περίπτωση) στο όνομά σου, υπάρχει πρόβλημα...(εκτός κι αν είναι διαθέσιμος αυτός στο όνομα του οποίου είναι η παροχή, να γίνουν οι διαδικασίες από αυτόν ή με εξουσιοδότησή του, Ή να το κάνεις μέσα από το ebill και όχι σε καταστημα, αφού έχεις πρόσβαση στο ebill. Μην το μπλέκω/λέω όλες τις πιθανές περιπτώσεις μαζί όμως και σε μπερδεύω. Δες τα ένα-ένα...). Πάρε λοιπόν και ρώτα τους για λεπτομέρειες.

Κι εγώ σε φάση άγνοιας "για όλα αυτά" ήμουν μέχρι τέλος Νοέμβρη. Από σπόντα άρχισα να ψάχνομαι, κατέληξα εδώ, διάβασα πολλές σελίδες από τα σχετικά thread, ψάχτηκα, και πλέον ξέρω "5 πράγματα παραπάνω" που τα έμαθα από άτομα που ξέρουν,,,15 παραπάνω, όπως οι Korakios και ekrepali που τους αξίζει βραβείο, και τα λέω και σε όσους (καλή ώρα) δεν έχουν ακόμα καταλάβει τί παίζεται, για να κινητοποιηθούν και αυτοί (ΜΗΝ τ' αφήσεις τα σχετικά thread, να μπαίνεις και να ενημερώνεσαι συχνά για αλλαγές μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα).

Καλησπέρα. Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα , τους ρώτησα ο,τι απορία είχα για να είμαι σίγουρος και μπήκα στο ebill και έκανα την αλλαγή προγράμματος σε home enter. Τους ρώτησα σήμερα μου είπαν δεν υπάρχει καποιο πρόβλημα ακομα και αν πεσουν μαζί ( καινούριος μετρητής νυχτερινου τιμολογιου και αλλαγή προγραμματος απο Γ1 σε home enter). Εγγύηση δεν θα πληρώσω κάτι μου είπαν, παρά μόνο εάν φύγω απο το my home enter και γυρίσω πισω στο γ1 πριν το 12μηνο  . (στους 3 μήνες 60 ευρώ, 3-6 μήνες 40 ευρώ, 6-12 μήνες 20 ευρώ.) Μου είπαν και αυτοι οτι με συφέρει , αφού καιω περίπου  πάνω απο 2000 kw το 4μηνο  τον χειμώνα και βγαίνω εκτος απο την χρέωση που θα είχα αν ειχα 1400 kw,  ενώ τώρα θα έχω σταθερή χρέωση,  οτι θα μπορώ να πληρώνω καθε 2 μηνο με τις μετρήσεις που θα δίνω οπως τώρα και οτι θα χρεωθώ στον επομενο λογαριασμο με τις τιμες του γ1 μέχρι να γινει η αλλαγή σε enter και μετά απο την ημέρα που θα μπει , με την χρέωση εκείνου του προγράμματος.

Ευελπιστώ οτι με την αλλαγή αυτη στο πρόγραμμα που έκανα και το νυχτερινο οταν ερθουν να μου το βάλουν , να σώσω λίγο την κατάσταση και να μειωσω τα χρήματα που θα πλήρωνα.

Το μόνο που δεν  μου διευκρινησαν  ειναι τι γινεται οταν θα μπει το νυχτερινο τιμολογιο. Εννοώ με τις ώρες που θα έχω κάψει. Μου ειπαν να ρωτήσω τους τεχνικούς οταν έρθουν.  Θα δώσω αυτές που έλεγε ο παλιός μετρητής και θα βγει λογαριασμος βάσει αυτών; Η κάτι άλλο;; Μένει να το μάθω αυτό.

Σε ευχαριστώ πολύ και εννοείται θα έχω τον νου μου πλέον και τα μάτια μου ανοιχτά για οτι αλλαγή γίνει στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petrakiskap είπε

Το μόνο που δεν  μου διευκρινησαν  ειναι τι γινεται οταν θα μπει το νυχτερινο τιμολογιο. Εννοώ με τις ώρες που θα έχω κάψει. Μου ειπαν να ρωτήσω τους τεχνικούς οταν έρθουν.  Θα δώσω αυτές που έλεγε ο παλιός μετρητής και θα βγει λογαριασμος βάσει αυτών; Η κάτι άλλο;; Μένει να το μάθω αυτό.

θα σημειώσουν απο ΔΕΔΔΗΕ την παλιά ένδειξη και θα βγει εκκαθαριστικός

μετά ξεκινάς με το νυχτερινό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

θα σημειώσουν απο ΔΕΔΔΗΕ την παλιά ένδειξη και θα βγει εκκαθαριστικός

μετά ξεκινάς με το νυχτερινό

Ο εκκαθαριστικος αυτος θα έρθει οταν θα ερχόταν κανονικά δηλαδή επομενη καταμετρηση που λεει 8.3 ή νωρίτερα; Το ρωτάω γιατι έχω ήδη για 18.2 326 ευρώ να πληρώσω μη μου έρθουν και άλλα λεφτά να πληρώσω  μέσα στον ίδιο μήνα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Ο εκκαθαριστικος αυτος θα έρθει οταν θα ερχόταν κανονικά δηλαδή επομενη καταμετρηση που λεει 8.3 ή νωρίτερα; Το ρωτάω γιατι έχω ήδη για 18.2 326 ευρώ να πληρώσω μη μου έρθουν και άλλα λεφτά να πληρώσω  μέσα στον ίδιο μήνα. Ευχαριστώ.

Κανονικά βγαίνει έκτακτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Κανονικά βγαίνει έκτακτος 

Μακάρι τουλάχιστον να μην ειναι και αυτος για πληρωμή τον Φεβρουάριο. Γιατι απο τον μετρητή σε 18  μολις μέρες ειδα οτι έχω φτάσει ηδη στις 540 kw..

Και το σηαντικοτερο ελπιζω να πάρουν και ένα τηλ πριν έρθουν, γιατι απεξω ειναι αδυνατο να αλλάξουν τον μετρητή.  Εδώ με δυσκολια μπορούν να βλέπουν την μέτρηση τώρα ( όταν έρχονται, εχει περάσει και χρονος χωρις να έρθουν).

Στον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν οτι συνήθως έρχονται απροειδοποίητα, οποτε θα έχουμε θέμα φοβάμαι. Αν δεν τους ανοιξω εγώ δεν μπορούν να μπουν και να τον αλλάξουν. Θα τους κανω ένα τηλ την επομενη εβδομάδα για να δω την πορεία και να τους το ξαναπώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Και το σηαντικοτερο ελπιζω να πάρουν και ένα τηλ πριν έρθουν, γιατι απεξω ειναι αδυνατο να αλλάξουν τον μετρητή.  Εδώ με δυσκολια μπορούν να βλέπουν την μέτρηση τώρα ( όταν έρχονται, εχει περάσει και χρονος χωρις να έρθουν).

Στον ΔΕΔΔΗΕ μου είπαν οτι συνήθως έρχονται απροειδοποίητα, οποτε θα έχουμε θέμα φοβάμαι. Αν δεν τους ανοιξω εγώ δεν μπορούν να μπουν και να τον αλλάξουν. Θα τους κανω ένα τηλ την επομενη εβδομάδα για να δω την πορεία και να τους το ξαναπώ.

Να έχεις το μυαλό σου στο τηλέφωνο (μπορεί να σε πάρουν - μπορεί όχι) αλλά και αν γίνεται να φροντίσεις να έχουν ελεύθερη πρόσβαση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μέσα στο περίφημο "10ήμερο", που υποτιθεται "θα σκοτωθούν" να προλάβουν, πλέον. ΑΝ μπορείς να είσαι μπάστακας εκεί για 2 βδομάδες. Γιατί αν έρθουν και δεν έχουν πρόσβαση και φύγουν, μετά θα έχουν πάτημα ότι "εμείς περάσαμε" και χωρίς το άγχος της αποζημίωσης προς εσένα, ποιος ξέρει πότε θα ξανάρθουν.

Βρες τρόπο (άσε και σημείωμα πάνω στην είσοδο "ΠΡΟΣ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΔΕΔΔΗΕ" με το τηλέφωνό σου/τον αριθμό μετρητή σου, αν είναι πολυκατοικία, ή συνεννοήσου με κάποιον γείτονα που θα είναι σίγουρα πάντα παρών, και κατεύθυνέ τους στο σημείωμα να χτυπήσουν/τηλεφωνήσουν σε εκείνον ν' ανοίξει). Τρόποι να το "υποβοηθήσεις" το όλο πράγμα, υπάρχουν. Σκέψου τους, ανάλογα την περίπτωσή σου.

1 ώρα πριν, petrakiskap είπε

Εγγύηση δεν θα πληρώσω κάτι μου είπαν, παρά μόνο εάν φύγω απο το my home enter και γυρίσω πισω στο γ1 πριν το 12μηνο  . (στους 3 μήνες 60 ευρώ, 3-6 μήνες 40 ευρώ, 6-12 μήνες 20 ευρώ.) 

Ευελπιστώ οτι με την αλλαγή αυτη στο πρόγραμμα που έκανα και το νυχτερινο οταν ερθουν να μου το βάλουν , να σώσω λίγο την κατάσταση και να μειωσω τα χρήματα που θα πλήρωνα.

Το "αν φύγω" πάντως, είναι ποινή προωρης αποχώρησης, και όχι εγγύηση (την εγγύηση κάποια στιγμή στην,,,ζωή, την παίρνει κάποιος πίσω, αν πχ πάει σε άλλο παροχο). Σίγουρα σου είπαν "6-12=20€"; Γιατί αν ναι, το έχουν αλλάξει, ήταν 6-9=20 και από 9-12=0...Τεσπα και να στο είπαν, μπορεί να μην ήξεραν (αν όντως δεν άλλαξε). Αν τυχόν ξαναμιλήσεις μαζί τους, ρώτα τους επιβεβαίωση, τονίζοντας ότι παλιότερα ήταν "9-12=0" κι ότι σου είπαν 6-12=20...

Είπαμε, ότι στο σταθερό, μαζί με τον νυχτερινό μετρητή που θα βοηθήσει να παίρνεις το ΚΟΤ που λογικά ΔΕΝ έπαιρνες εκπτώσεις επειδή πέρναγες όριο, θα,,,"σωθείς", όχι απλά "θα μειώσεις"...Για παράδειγμα, αν οι 1400 κιλοβατώρες που δήλωσες στον λογαριασμό των 60 ημερών που άνεβασες, ήταν 1000 μέρας και 400 με το νυχτερινό, θα πλήρωνες ένα κατοστάρικο λιγότερο (άρα 50/μήνα λιγότερο). Αν εννοούσες προχθές με το "να πληρώνω τουλάχιστον ένα 50άρι λιγότερο κάτι θα είναι κι αυτό", 50άρικο λιγότερο το 4μηνο, ε εδώ μιλάμε για 200άρι λιγότερο το 4μηνο...(το 4μηνο του χειμώνα με τις βαριές καταναλώσεις βέβαια, ΚΑΙ με την προϋπόθεση ότι θα φροντίσεις για ΚΑΘΕ 4μηνο να μην ξεπερνάς τις 1400 ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ. Με προσπάθεια για οικονομία και όσο γίνεται περισσότερη εκμετάλλευση του νυχτερινού, ΕΙΝΑΙ εφικτο. Και στην χειρότερη, να μην ξεπερνάς τις 1.540 (τις επιπλεόν 140 θα τις χρεωθείς με κανονική τιμή, αλλά τουλάχιστον δεν θα χάσεις την έκπτωση των 1400, την οποία θα χασεις αν πχ πας στις 1.541...Άρα παρακολούθηση τον πρώτο καιρό του μετρητή να δεις πόσες "ημερήσιες" καις τη  μέρα και πάνω στο τρίμηνο θα,,,είσαι από πάνω του για να κανονίσεις να μην περάσεις το όριο (ένας μήνας είναι αρκετό πειθώριο για να φροντίσεις να κάνεις οικονομία καταναλώσεων,,,έστω και ακραία).

Δεν ξέρω αν είσαι και δικαιούχος ΚΕΑ, πράγμα που σημαίνει ότι δικαιούσαι και ΚΟΤ-Α που έχει σχεδόν διπλάσια έκπτωση από το ΚΟΤ-Β. Δες τα όλα αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληρωμη 20/12/21 ακομα τιποτα, ουτε φωνη ουτε ακροαση, περιοχη Αθηνα και εγω. και ραε ανοιξα παραπονο στις 10/1, και εκει τιποτα.

Επεξ/σία από jimakos234
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

ΠΛηρωμη 20/12/21 ακομα τιποτα, ουτε φωνη ουτε ακροαση, περιοχη Αθηνα και εγω. Κια ραε ανοιξα παραπονο στις 10/1, και εκει τιποτα.

Καλημέρα.. Υπομονή λιγο... Νωρίς είναι ακόμα.. Ανάλογα την διαθεσιμότητα που υπάρχει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

ΠΛηρωμη 20/12/21 ακομα τιποτα, ουτε φωνη ουτε ακροαση, περιοχη Αθηνα και εγω. Κια ραε ανοιξα παραπονο στις 10/1, και εκει τιποτα.

Πάρε τηλέφωνο στο ΔΕΔΔΗΕ και ρώτα. Πήρα προχθές, πληρωμή είχα κάνει στις 10/12/2021 και φάνηκε στο σύστημα τους στις 15. Μου είπαν ότι από τις 28 Δεκεμβρίου είχε δρομολογηθεί ώστε να με πάρουν τηλ για την τοποθέτηση αλλά ακόμη τίποτα. Έκανε παράπονο σε εκείνο το τμήμα και μάλλον από την επόμενη εβδομάδα θα με πάρουν τηλ για το πότε θα έρθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθές μίλησα με Προιστάμενο στον ΔΕΔΔΗΕ Δυτικής θεσσαλονίκης, δεν υπάρχει καθόλου απόθεμα (μόνο για έκτακτες περιπτώσεις βλάβης) για μετρητές με νυχτερινή κατανάλωση και δεν έχουν ενημέρωση για το πότε θα παραλάβουν.Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό απο τον Δεκέμβριο, υπάρχει περίπτωση να διεκδικήσω κάποιες KW να χρεώνονται για νύχτερινές?

Έχω αριθμο αίτησης αλλα δεν μου έχει έρθει ενημέρωση για πληρωμή (αρχές Δεκεμβρίου την έκανα)

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...μάλλον για πληρωμή ειδοποιούν όταν "ξέρουν" ότι προλαβαίνουν εντός 10 εργάσιμων να βάλουν μετρητή (διότι η αποζημίωση της "εγγυημένης υπηρεσίας", μετράει από την στιγμή της πληρωμής - άρα μάλλον έχουν πάρει γραμμή να μην ειδοποιούν όσο δεν έχουν καβάτζα μετρητών....).

Ζόρι στις μεγάλες πόλεις, μπορεί να περιμένεις και μήνες (ένα θεός ξέρει πόσους...1αν; 2; 5; ΔΕΚΑ;....)Λίγα χρόνια πριν (νομίζω μέχρι και το '19, αν κρίνω από παλιότερα ποστ στο εδώ θρεντ και σ'ένα άλλο παρόμοιο) ήταν ακόμη τραγικότερη η κατάσταση πάντως - θύμιζε τεσσαρακονταετία πριν και το πόσα χρόνια έκανε ο ΟΤΕς να σου βάλει τηλέφωνο...2 και 3....

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις (εκτός από το να βρεις τεχνικούς και να προσπαθήσεις να τους,,,γρηγοροσηματοδοτήσεις - που δεν ξέρω αν έχει και νόημα, καθώς πλέον δεν είναι υπάλληλοι ΔΕΔΔΗΕ αλλά,,,"σκλάβοι" από υπεργολάβο... - ή αν έχεις ξερωγώ νονό κα'να μητροπολίτη να,,,ζμπρώξει λίγο την διαδικασία...:ρ) στα σίγουρα, είναι να φροντίσεις ΟΤΑΝ σε ειδοποιήσουν για πλερωμή, να έχεις ελεύθερη την πρόσβαση στον χώρο που θα μπει ο μετρητής, για τουλάχιστον 2 βδομάδες (το περιφημο "10μερο" που θα ζήλευε κι ο Βοκκάκιος τελικά :ρ) που θεωρητικά "θα σκιστούν να προλάβουν να τον εγκαταστήσουν" για να γλυώσουν την αποζημίωση....). Έχε το κατά νου, διότι είθισται να μην πάρουν καν τηλέφωνο και να σκάσουν ως αερόλιθοι λες και βγήκαν απ' το Don't Look Up ξερωγώ, να υποστηρίξουν ότι "περάσαμε αλλά λείπατε" και να καλυφθούν με την δήλωση της κίνησης και να κάνεις ΑΛΛΟ τόσο διάστημα να τους ξαναδείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...