Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αίτηση χθες στη Δεδδηε για νυχτερινό και μου είπαν ότι σε 8 μήνες περίπου θα ενεργοποιηθεί! Λόγω έλλειψης μετρητών φαντάζομαι σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/3/2018 στις 10:02 ΠΜ, Dimitroulis είπε

Καλημέρα...

Από 21/11/2017 έχω ενταχθεί στο νυχτερινό τιμολόγιο και την ίδια μέρα έγινε αλλαγή του μετρητή με νέο ψηφιακό μετρητή. 

Αν έχει κάποιος θα προσέξει πως έχει διάφορες ενδείξεις, οι οποίες εναλλάσσονται διαδοχικά.

Για όσους κάνουν μόνοι τους καταχώρηση των ενδείξεων στη σελίδα της ΔΕΔΔΗΕ και έχουν νυχτερινό ρεύμα θα τους εμφανίζει δύο πεδία για να συμπληρώσουν.

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ έντονα την αλλαγή παροχέα ρεύματος.

Χονδρικά ότι έψαξα το καλύτερο που μου έδινε μια εταιρεία πάντα με τις καταναλώσεις ήταν κάτι λιγότερο από 100€ τον χρόνο, που σημαίνει 8€ τον μήνα περίπου.

Αξίζει τελικά μια τέτοια αλλαγή, ή θα φάμε καμιά πατάτα όπως συνέβη πριν μερικά χρόνια?

Εγω το ρισκαρα παντως... Πηγα σε αλλο παροχο..

Να την πατησουμε οπως παλιοτερα δεν νομιζω πλεον.

Στις 26/3/2018 στις 10:53 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Εχουν πολυ μεγαλες παγιδες και ψιλα γραμματα φιλε μου .Δεν εναι τυχαιο οτι ο ρυθμος επιστροφης σε ΔΕΗ αυξανεται.

Και με τις εταριες σταθερης τηλεφωνιας στην αρχη ετσι ηταν ... Ολοι γυριζαν στον ΟΤΕ..

Θα στρωσουν σιγα σιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, challenger_4 είπε

Έκανα αίτηση χθες στη Δεδδηε για νυχτερινό και μου είπαν ότι σε 8 μήνες περίπου θα ενεργοποιηθεί! Λόγω έλλειψης μετρητών φαντάζομαι σωστα;

Δυστυχως ετσι ειναι .Ειδικα σε τριφασικους με νυχτερινο.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, challenger_4 είπε

Έκανα αίτηση χθες στη Δεδδηε για νυχτερινό και μου είπαν ότι σε 8 μήνες περίπου θα ενεργοποιηθεί! Λόγω έλλειψης μετρητών φαντάζομαι σωστα;

Καλησπερα... Μπορει και λιγο νωριτερα  αλλα μπορει και πιο μετα απο οκτω μηνες ... Αναλογα σε ποια περιοχη εισαι εκει εκανες την αιτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
2 ώρες πριν, nikos032 είπε

Γνωρίζουμε αν κάποιος με Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ) δικαιούται και νυχτερινό ? 

Ναι δικαιουται κανονικα.

Εγω εχω ΚΟΤ και νυχτερινο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω μια απορία σχετικά με το νυχτερινό ρεύμα….

Μπήκα σε νέο ολοκαίνουργιο σπίτι και δεν είχα ενεργοποιήσει το νυχτερινό ρεύμα(δεν είχα πληρώσει τα 42 ευρώ για να το ενεργοποιήσω!)Παρά ταύτα ο μετρητής αν ήταν νέου τύπου και μετρούσε κανονικά και μέρα και νύχτα…Όμως η ΔΕΔΔΗΕ έδινε στον πάροχο μόνο τις συνολικές ώρες σαν να είχα ημερήσιο μόνο.Και φυσικά το λαμπάκι του πίνακα δεν άναβε…Μέχρι εδώ λογικά όλα…

Αποφάσισα να βάλω (στην ουσία να ενεργοποιήσω το νυχτερινό ρεύμα-νυχτερινή μέτρηση).Πλήρωσα τα 42 €, με ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ ότι είναι ολα οκ,αλλά το λαμπάκι παραμένει σβηστό πάντα!Ο μετρητής μετρούσε και πριν κανονικά όπως και τώρα…

Λέτε να μην με ενεργοποίησαν ακόμα γι αυτό να μην ανάβει το λαμπάκι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgioskio είπε

Παρά ταύτα ο μετρητής αν ήταν νέου τύπου και μετρούσε κανονικά και μέρα και νύχτα…Όμως η ΔΕΔΔΗΕ έδινε στον πάροχο μόνο τις συνολικές ώρες σαν να είχα ημερήσιο μόνο.Και φυσικά το λαμπάκι του πίνακα δεν άναβε…Μέχρι εδώ λογικά όλα…

Εννοείς ψηφιακός μετρητής;

Η σύνδεση με το λαμπάκι στον πίνακα έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια, δεν ξέρω καν αν υποστηρίζεται από τους νέους μετρητές. Μην το λαμβάνεις υπόψιν το λαμπάκι, το πιθανότερο είναι πως το καλωδιάκι του δεν καταλήγει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgioskio είπε

αλλά το λαμπάκι παραμένει σβηστό πάντα

έχεις συνδέσει το καλώδιο που δίνει εντολή όταν ενεργοποιείται  το νυχτερινο να ανάβει το λαμπάκι ? Αν ο μετρητης γραφει κανονικα ημερησιο και νυχτερινο δεν τρεχει και κατι απλα με το λαμπακι ξερεις ποτε ηρθε η σταματησε 

δες και αυτό   Ενδείξεις ενέργειας στην οθόνη

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgioskio είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω μια απορία σχετικά με το νυχτερινό ρεύμα….

Μπήκα σε νέο ολοκαίνουργιο σπίτι και δεν είχα ενεργοποιήσει το νυχτερινό ρεύμα(δεν είχα πληρώσει τα 42 ευρώ για να το ενεργοποιήσω!)Παρά ταύτα ο μετρητής αν ήταν νέου τύπου και μετρούσε κανονικά και μέρα και νύχτα…Όμως η ΔΕΔΔΗΕ έδινε στον πάροχο μόνο τις συνολικές ώρες σαν να είχα ημερήσιο μόνο.Και φυσικά το λαμπάκι του πίνακα δεν άναβε…Μέχρι εδώ λογικά όλα…

Αποφάσισα να βάλω (στην ουσία να ενεργοποιήσω το νυχτερινό ρεύμα-νυχτερινή μέτρηση).Πλήρωσα τα 42 €, με ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ ότι είναι ολα οκ,αλλά το λαμπάκι παραμένει σβηστό πάντα!Ο μετρητής μετρούσε και πριν κανονικά όπως και τώρα…

Λέτε να μην με ενεργοποίησαν ακόμα γι αυτό να μην ανάβει το λαμπάκι;;

Καλησπέρα.. Οι νέοι μετρητές δεν συνδέονται με το καλώδιο αυτό που λές.. Ούτε θα ανάβει πλεον τα λαμπάκι.. Αυτό γίνεται με τους νέους ηλεκτρονικους μετρητές.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ναι ειναι νέος ψηφιακός μετρητής και μάλλον γι αυτό όπως μου είπατε δεν ανάβει το λαμπάκι…

Και ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι τόσους μήνες ενώ δεν το είχα ενεργοποιήσει μετρούσε και νυχτερινό ρεύμα και ημερήσιο…Όμως στον πάροχο πήγαιναν οι ενδείξεις του συνόλου και μόνο…(λογικό!)

Τώρα πως θα βγάλουν άκρη ο πάροχος που στην επόμενη καταμέτρηση θα του σπάσουν τις συνολικές Kwh σε ημερήσιες και νυχτερινές ενώ τόσο καιρό το ρολόι έγραφε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Τώρα πως θα βγάλουν άκρη ο πάροχος που στην επόμενη καταμέτρηση θα του σπάσουν τις συνολικές Kwh σε ημερήσιες και νυχτερινές ενώ τόσο καιρό το ρολόι έγραφε;;

Δεν πολυκατάλαβα την ερώτηση και στο κάτω κάτω, τι μας νοιάζει; Θέμα του ΔΕΔΔΗΕ είναι και του παρόχου, σίγουρα θα ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω και δεν θα είναι η πρώτη φορά που τους συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ναι ειναι νέος ψηφιακός μετρητής και μάλλον γι αυτό όπως μου είπατε δεν ανάβει το λαμπάκι…

Και ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι τόσους μήνες ενώ δεν το είχα ενεργοποιήσει μετρούσε και νυχτερινό ρεύμα και ημερήσιο…Όμως στον πάροχο πήγαιναν οι ενδείξεις του συνόλου και μόνο…(λογικό!)

Τώρα πως θα βγάλουν άκρη ο πάροχος που στην επόμενη καταμέτρηση θα του σπάσουν τις συνολικές Kwh σε ημερήσιες και νυχτερινές ενώ τόσο καιρό το ρολόι έγραφε;;

Καλημερα...Αφου δεν ειχες ενεργοποιησει το νυχτερινο τιμολογιο ο Δεδδηε κατεγραφε μονο την συνολικη ενδειξη.. Τωρα θα δινει στον παροχο σου και τις δυο ενδειξεις.. Ημερησια και νυχτερινη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα...Αφου δεν ειχες ενεργοποιησει το νυχτερινο τιμολογιο ο Δεδδηε κατεγραφε μονο την συνολικη ενδειξη.. Τωρα θα δινει στον παροχο σου και τις δυο ενδειξεις.. Ημερησια και νυχτερινη..

Ναι αυτό το ξέρω!

το θέμα είναι ότι έγραφε και νυχτερινή χρέωση και ημερήσια!

Δηλ ξαφνικά θα δει ο πάροχος 400 ημερήσια και 200 νύχτα…Πώς θα ξέρει την προηγούμενη νυχτερινή κατανάλωση και ημερήσια;;;

Το προηγούμενο διάστημα είχε την συνολική κατανάλωση που ήταν ας πούμε 300…Τώρα η συνολική με βάση το πιο πάνω είναι 600!Η διαφορά ειναι 300 στο σύνολο…

Το θέμα είναι απο τις 300 πόση είναι η διαφορά σε ημερήσιες και πόσες σε νυχτερινή;;;Γτ τόσο καιρο το ρολόι μετρουσε αλλά αυτοί σημείωναν μόνο τις συνολικές kwh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ενεργοποιήθηκε το νυχτερινό που πλήρωσες πέρασε κάποια στιγμή συνεργείο  ή εργολάβος του ΔΕΔΔΗΕ και σημείωσε τις καταναλώσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...