Προς το περιεχόμενο

Alta: Νέο fitness band από τη Fitbit, με τιμή $130


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηταν εν κινήση? Αν όχι, τότε μπορώ να το πιστέψω 100% οτι το band ήταν αξιοπρεπές. Διαφορετικά ή και τα 2 εργαλεία ήταν off ή όντως έχουν βελτιώσει τον light sensor. Το τελευταίο πρέπει να το δω για να το πιστέψω :-D. Για να ειμαι ακριβής εγώ έχω δουλέψει αυτο

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Wrist-oximeter.jpg.

Κοιτα, για να ειναι το ενα μηχανημα το κλασσικο που σου παιρνει πιεση απο το μπρατσο, μαλλον ακινητος ήταν. αλλα και πάλι, ποσο λαθος μπορει να δειχνουν αν ειναι σταθερά δεμενα στο χερι σου κ δεν παιζει καθολου; Μια απόκλιση του ευρους των 5~ παλμων θα την εβρισκα αποδεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, για να ειναι το ενα μηχανημα το κλασσικο που σου παιρνει πιεση απο το μπρατσο, μαλλον ακινητος ήταν. αλλα και πάλι, ποσο λαθος μπορει να δειχνουν αν ειναι σταθερά δεμενα στο χερι σου κ δεν παιζει καθολου; Μια απόκλιση του ευρους των 5~ παλμων θα την εβρισκα αποδεκτή

 

Αρκετά μεγάλη απόκλιση :-D Αν κουνάς το δάχτυλο στο μηχάνημα που πόσταρα πιο πάνω το σήμα που δίνει είναι ΟΛΟ θόρυβος. Που πρακτικά σημαίνει ότι δεν μπορείς να αντλήσεις πληροφορία από αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα.. εχω την εντυπωση οτι απλώς είναι διαφορετική υλοποιηση και για αυτό σε αυτό με το δαχτυλο ειναι ΟΛΟ θορυβο. ειναι σαφώς πιο ευαίσθητο και θελει ακριβη μέτρηση για την δουλεια που το θέλετε οποτε δεν ειναι κατασκευασμένο/τυποποιημενο για να ειναι σταθερό. ο μετρητης είναι στο δάχτυλο να φανταστω ε; πιστευω οτι υλοποιησεις με αισθητηρες σαν το mi band 1s και apple watch (φορανε τον ιδιο αισθητηρα παλμών) μπορεί να μην ειναι 100% αξιοπιστα οπως αυτο που ποσταρες αλλα σε γενικές γραμμές οι αποκλισεις ειναι σε φυσιολογικά πλαίσια ώστε να σε βοηθησουν στην προπονηση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 Πριν 5 μήνες αγόρασα ένα fitness band της Garmin στα 116 ευρώ το οποίο έχει κι ένα έξτρα αξεσουαρ που το φοράς στο στήθος για να σκανάρει την καρδιά όταν θέλεις.

 

Παλιότερα είχα ένα Fitbit το οποίο απλά σταμάτησε να λειτουργεί.

 

Το πιο σημαντικό για μένα και αυτό που θα πρότεινα να ψάξουν οι ενδιαφερόμενοι είναι το θέμα της ακτινοβολίας και συνδεσιμότητας.

Το Fitbit είχε ενεργοποιημένο bluetooth συνέχεια...

Στο Garmin πατάς παρατεταμένα το κεντρικό πλήκτρο για να ενεργοποιηθεί το blue tooth και να συνδεθεί.

 

Προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω ακόμη μια συσκευή πάνω όλη μέρα... που θα εκπέμπει ...

Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτό ισχύει και για το νέο μοντέλο που παρουσιάζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάρει το Xiaomi MI Band (και το 1S που μετραει παλμους και το απλό γιατι δεν μπορεις να αντισταθεις σε 14€ τιμή) και τα θεωρώ πολύ τίμια.

Μια χαρα ευχαριστημένος είμαι. Αν ήθελα και σφιγμους εν κινησει, θα επαιρνα αυτο με το αισθητηρα στο στηθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Xiaomi Mi Band 1S μπορεί να μετράει διαρκώς παλμούς (κατά την διάρκεια του τρεξίματος για παράδειγμα) και δουλεύει άψογα με το Endomondo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το Xiaomi Mi Band 1S μπορεί να μετράει διαρκώς παλμούς (κατά την διάρκεια του τρεξίματος για παράδειγμα) και δουλεύει άψογα με το Endomondo.

στειλε λινκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...