Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αυτοματοποιεί την αναβάθμιση σε Windows 10 για τους χρήστες Windows 7 και 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεβαστό που θεωρείς τα 10 καλύτερα. Άποψη σου και καλά κάνεις και την υποστηρίζεις

Αλλά μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Τι σχέση έχει που πάτωσαν τα 8-8.1 με το αν είναι καλύτερα τα 10;

Τα μεν ήταν επί πληρωμή. Τα δε τσάμπα ακόμα και για πειρατικές εκδόσεις, μέσα από μια πολίτικη... "Σπαμάρουμε μέχρι να τα βάλουν".

Μάλλον πως πολύ μικρο δείχνει το ποσοστό τους, υπολογίζοντας τα παραπάνω.

 

Αλλά και από την ανάποδη να το δεις. Τα 8-8.1 πάτωσαν. Γιατί αυτό το 13% δεν αναβαθμίζει σε 10, από τη στιγμή που έχει συνηθίσει στο metro-crapware-software-περιβάλλον της m$; Γιατί; Θα σου πω εγώ. Διότι του αφαιρεί επιλογές τις οποίες είχε ή έπρεπε να έχει.

 

Εγώ συγκρίνω τα 8/8.1 με τα 10άρια? Κάνεις λάθος! Άλλος τα σύγκρινε & απαντάω με βάση τα όσα έγραψε "αυτός", όχι εγώ! Η σύγκριση δεν ξεκίνησε από μένα.

 

Εμένα μου είναι αδιάφορο αν τα 8άρια ή τα 10άρια ή τα... 20άρια αύριο-μεθαύριο πιάσουν 60% & 70% ποσοστό. Όπως επίσης μου είναι αδιάφορο το πως προμοτάρει η MS τα Windows 10, επειδή με 2 κλικ μπορώ αυτό το promo να το σταματήσω. Ξέρω να δουλεύω σε περιβάλλον Windows (ευτυχώς). Όσοι δεν ξέρουν, όπως έγραψα και πριν, να μάθουν!

 

Από'κει και πέρα ακόμη και να αποτύχουν εμπορικά τα 10άρια, εφόσον με εξυπηρετούν, θα συνεχίζω να τα χρησιμοποιώ... και σίγουρα δεν θα πετάγομαι σε thread νέων εκδόσεων Windows να προσπαθήσω τα υποστηρίξω, επειδή τα χρησιμοποιώ "εγώ"!

Διότι αυτό είναι το θέμα ορισμένων... ΜΟΝΟ αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ. Δεν ξεκίνησε από σένα. Οτι έγραψα ισχύει όμως. Την σύγκριση σου την έκανες.

------------

Όσοι δεν ξέρουν λοιπόν, το σωστό για σένα είναι να τσακιστούν να μάθουν πως μα μην τους τα πρήζει η ms, και όχι απλά να μην τους τα πρήζει. οκ...

Και για το τελευταίο. Αν δεν το έχεις καταλάβει βρίσκεσαι σε ένα θέμα που αφορά αλλαγές στα Win 7 - 8.1.

Κατά τ' άλλα σου είναι αδιάφορο...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπληροφόρηση συνεχίζεται... Τα Windows 10 θα κατεβαίνουν αυτόματα, δε θα γίνονται install αυτόματα!!!

 

Δηλαδή, όσοι έχετε ενεργοποιήσει την αυτόματη εγκατάσταση ενημερώσεων θα δείτε τα Windows 10 να είναι κατεβασμένα και έτοιμα για εγκατάσταση και όσοι επιλέξετε να γίνει η εγκατάσταση θα δείτε το upgrade να ξεκινάει. Όσοι δεν έχετε ενεργοποιήσει την αυτόματη ενημέρωση, δε θα το δείτε πουθενά στον ορίζοντα!!!

 

 

Ναι μεν, αλλά...

 

Εμένα έχει σταματήσει το original σύστημα να μου δίνει updates. Το μόνο που δείχνει είναι το upgrade σε 10αρι, και δεν δίνει τα άλλα important ή optional updates. Αναγκαστικά όλα περνάνε από αυτό το βήμα.

 

Οπότε σε εξαναγκάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Δεν ξεκίνησε από σένα. Οτι έγραψα ισχύει όμως. Την σύγκριση σου την έκανες.

------------

Όσοι δεν ξέρουν λοιπόν, το σωστό για σένα είναι να τσακιστούν να μάθουν πως μα μην τους τα πρήζει η ms, και όχι απλά να μην τους τα πρήζει. οκ...

Και για το τελευταίο. Αν δεν το έχεις καταλάβει βρίσκεσαι σε ένα θέμα που αφορά αλλαγές στα Win 7 - 8.1.

Κατά τ' άλλα σου είναι αδιάφορο...

 

:)

 

Έγραψα κάπου ότι συμφωνώ με τις αλλαγές που γίνονται στα Win 7 - 8.1?

Όχι! Και δεν συμφωνώ (η αλήθεια είναι αυτή). Εφόσον όμως γίνανε, ναι, πρέπει να μάθω να χειρίζομαι 2-3 κλικ. Κι αν δεν ξέρω να τα χειρίζομαι? Τότε προχωράμε στο πραγματικό θέμα του thread που είναι ο (όντως λάθος) τρόπος προώθησης που επέλεξε η Microsoft για το νέο της λειτουργικό και όχι το πόσο ή καθόλου ίδιο γρήγορα και πολύ πιο σταθερά είναι τα Windows 8.1 όπως διαβάζω- κι αναλόγως απαντάω! Και ναι... μου είναι αδιάφορα τα ποσοστά των Windows. Είχα Vista (από επιλογή) πριν αγοράσω νέο PC πριν 5 μήνες, ΤΟΣΟ αδιάφορα μου είναι τα ποσοστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα το διαβάσω με λεπτομέρια, αλλά φαίνεται έγκυρο. Αυτό που με προβληματίζει είναι οι έννοιες "Commercial Licensing" και "Commercial Other" στις οποιες έχει εισπράξει μεγάλα ποσά...

 

ωστε σου "φαινεται εγκυρο;" :lol:

 

περιμενω με ανυπομονησια να τεκμηριωσεις κι εσυ με τη σειρα σου για να μη χασουμε κι  εμεις τα λογικα μας απο τις "λογικες εξηγησεις σου" γιατι η γελοιοτητα και η σοβαροφανεια μεσα απο την ακατασχετη φλυαρια οπως στο τελευταιο σου ποστ εχει και τα ορια της!

 

 

Τα έσοδά τους είναι από τα προσωπικά δεδομένα. Είναι η μόνη λογική εξήγηση. Εκτός αν έχεις κάποια άλλη... Δεν το γράφω ειρωνικά.

 

 

Προφανώς και έχει κι άλλες πηγές εσόδων. Εϊναι μεγάλη εταιρεία software και θα ήθελα να παραμείνει έτσι, γιατί νομίζω ότι έχει αρχίσει να γίνεται μια άλλη εταιρεία. Έχει χάσει την παλιά της ταυτότητα...

Αν δούλευε για το software που λες, τότε θα έπρεπε να είχε απαγορεύσει την ανάπτυξη αντίστοιχου software από άλλους developers στη δική της πλατφόρμα. Δε μπορεί να φτιάχνεις, να συντηρείς και να δίνεις δωρεάν λειτουργικό και να έρχεται ο καθένας και να βγάζει ανταγωνιστικό software στη δική σου πλατφόρμα. Αυτό λέγεται "είμαι μ@λ@κ@ς με πατέντα".... Εϊναι από τις περιπτώσεις που επιτρέπεται και από το νόμο να κλειδώσεις το λειτουργικό σου, με σκοπό να μην το εκμεταλλευτεί ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστό που θεωρείς τα 10 καλύτερα. Άποψη σου και καλά κάνεις και την υποστηρίζεις

Αλλά μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Τι σχέση έχει που πάτωσαν τα 8-8.1 με το αν είναι καλύτερα τα 10;

Τα μεν ήταν επί πληρωμή. Τα δε τσάμπα ακόμα και για πειρατικές εκδόσεις, μέσα από μια πολίτικη... "Σπαμάρουμε μέχρι να τα βάλουν".

Μάλλον πως πολύ μικρο δείχνει το ποσοστό τους, υπολογίζοντας τα παραπάνω.

 

Αλλά και από την ανάποδη να το δεις. Τα 8-8.1 πάτωσαν. Γιατί αυτό το 13% δεν αναβαθμίζει σε 10, από τη στιγμή που έχει συνηθίσει στο metro-crapware-software-περιβάλλον της m$; Γιατί; Θα σου πω εγώ. Διότι του αφαιρεί επιλογές τις οποίες είχε ή έπρεπε να έχει.

 

τι να μη συγκρινει ρε συ οταν εθελοτυφλεις και χανεις το big picture που ειναι οτι η Microsoft θελει εχει ηδη κανει ενα ευελικτο κι ενοποιημενο λειτουργικο για καθε χρηση (desktop, laptop, tablet, touch interface, mobile, phone, xbox, κλπ) 

 

τα 8αρια ηταν η μεταβαση πανω σαυτη τη λογικη, ξεχνας το κραξιμο ορισμενων που ελεγαν οτι καλο θα ειναι η Ms να παρατησει το touch και το mobile και να φτιαξει ενα λειτουργικο για desktop,  αυτα πλεον ειναι ιστορια και παρελθον, οποιος κανει πως δε καταλαβαινει τουλαχιστον ας μην εκτιθεται παραπανω γραφοντας ασυναρτησιες ή προσωπικες θεωριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όλοι ανυπονομούμε, σκιζόμαστε, σταυροκοπιόμαστε να βάλουμε την τελευταία έκδοση λειτουργικού που διανέμει η google, η apple, η ms στα κινητά μς και χωρίς  να φέρνει κάτι ουσιαστικά καινούργιο (με ότι bugs φέρνει κτλ), ενω τις περισσότερες φορές ξέρουμε και έχουμε διαπιστώσει ότι η τωρινές εκδόσεις τρέχουν απροβλημάτιστα. Μη μιλήσουμε για privacy και τέτοια στα mobile λειτουργικά γιατί πάνε περίπατο.

Μόλις μας δίνει η Ms νέο τζάπα λειτουργικό το οποίο θα κυριαρχήσει θες δεν θες το επομενο σύντομο χρονικό διάστημα και η οποία θέλει να τα επιβάλλει γιατι ως εταιρεια αποσκοπει στο μέγιστο κέρδος, πολλοι καντηλιάζουν, σιχτιρίζουν κτλ. 

Κύριοι μην τα βάζετε, κλειστε και την adsl γραμμή και κρυφτειτε σε καμια σπηλια που δεν πιανει σήμα αν σας ενοχλει η ms παρακολουθηση.

Τα εχω βάλει στο λαπτοπ, μια χαρά όλα, θα τα βάλω και στο pc της δουλειάς όταν βρω χρόνο και όταν βγει driver για ένα μηχάνημα που έχω.  Έχω και το φυντάνι τον τεχνικό του μηχανήματος που σιχτιρίζει.."μην τα βάλεις, ουου, αντιχριστος, κάτσε με τα 7,ουου, 2α παρουσία, ουου"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει αυτην την αναβαθμιση και μου ρημαξε το συστημα, ειχα Win8 και λειτουργουσαν ολα αριστα, κανενα κολλημα, μολις περασε τα Win10 ειχε τρελαθει ο υπολογιστης στα κολληματα, φυσικα ουτε η επιστροφη δεν δουλευε, καποιος λαθος, ουτε η MS (κλασικα) ηξερε να δωσει λυση τι προκαλει το σφαλμα.

Ξερω οτι δεν ειμαι δικαιος και κακως τα κατακρινω, οτι πρεπει να δωσω δευτερη ευκαιρια. Φυσικα εαν δεν το κανω ειμαι ανθρωπος των σπηλαιων υπαναπτυκτος.

 

Δεν μου αρεσουν, δεν θα το ξαναδοκιμασω, θα μεινω οσο περισσοτερο μπορω στα Win7, και οταν ολοι εσεις οι αμισθοι beta testers λυσετε ολα τα προβληματα του ατελους λειτουργικου θα το ξανασκεφτω.
Σε αναμονη των infographs για την τεραστια επιτυχια αυτης της παντα επιτυχημένης εταιριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει αυτην την αναβαθμιση και μου ρημαξε το συστημα, ειχα Win8 και λειτουργουσαν ολα αριστα, κανενα κολλημα, μολις περασε τα Win10 ειχε τρελαθει ο υπολογιστης στα κολληματα, φυσικα ουτε η επιστροφη δεν δουλευε, καποιος λαθος, ουτε η MS (κλασικα) ηξερε να δωσει λυση τι προκαλει το σφαλμα.

 

Ξερω οτι δεν ειμαι δικαιος και κακως τα κατακρινω, οτι πρεπει να δωσω δευτερη ευκαιρια. Φυσικα εαν δεν το κανω ειμαι ανθρωπος των σπηλαιων υπαναπτυκτος.

 

Δεν μου αρεσουν, δεν θα το ξαναδοκιμασω, θα μεινω οσο περισσοτερο μπορω στα Win7, και οταν ολοι εσεις οι αμισθοι beta testers λυσετε ολα τα προβληματα του ατελους λειτουργικου θα το ξανασκεφτω.

Σε αναμονη των infographs για την τεραστια επιτυχια αυτης της παντα επιτυχημένης εταιριας.

Δεν ξέρω αν πρεπει να γελάσω η να κλάψω με αυτα που διαβάζω εδω μεσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε πει πολλές φορές. Για να πάρετε το 100% από τα Windows 10 και να τρέχουν απρόσκοπτα χωρίς να έχετε θέματα με drivers κ.λπ. να κάνετε clean install και όχι upgrade. Όταν κάθε λίγους μήνες βγαίνει νέα rom για το κινητό κάνετε hard reset, φλασαρίσματα και πάλι hard reset κ.λπ. Όταν πάτε να αλλάξετε λειτουργικό στο pc μετά από 3 ή 6 χρόνια θέλετε να το κάνετε μέσω αναβάθμισης λόγω βαρεμάρας( ; ) να στήσετε το μηχάνημα από την αρχή και να το χαίρεστε μετά να δουλεύει απρόσκοπτα. Φίλτατοι, λυπάμαι, αλλά δεν είναι στραβός ο γιαλός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστε σου "φαινεται εγκυρο;" :lol:

Στο τελευταίο post έγραψα:

 

Οι πολιτισμένοι άνθρωποι συζητούν, αναπτύσουν την επιχειρηματολογία τους και εκμεταλλεύονται ο ένας τη γνώση του άλλου. Με αυτό τον τρόπο κερδίζουν όλοι. Ο άνθρωπος μαθαίνει από τα λάθη του, ο έξυπνος άνθρωπος μαθαίνει και από τα λάθη των άλλων.

λες να μην το εννοούσα; Θα διαβάσω το άρθρο και θα απαντήσω όταν θα βρω το χρόνο. Σε πρώτη φαση δε μου αρεσε που ειπράττει πολλά χρήματα από διαφήμιση. Αν δεις τα διαγράμματα είναι περισσότερα από οποιαδήποτε άλλα έσοδά της. Γι αυτό και έγραψα ότι φαίνεται να έχει αλλάξει χαρακτήρα. Διάβασες τα μυνήματά μου αρκετά ώστε να το εντοπίσεις, αλλά (για ακόμη μια φορά) δεν κατάλαβες τί έγραφα. Μάλιστα του έκανα και like για το ωραίο άρθρο του και τον κόπο που έκανε να το βρει. Σημάδι ότι αυτά που γράφω τα εννοώ.

 

 

περιμενω με ανυπομονησια να τεκμηριωσεις κι εσυ με τη σειρα σου για να μη χασουμε κι  εμεις τα λογικα μας απο τις "λογικες εξηγησεις σου" γιατι η γελοιοτητα και η σοβαροφανεια μεσα απο την ακατασχετη φλυαρια οπως στο τελευταιο σου ποστ εχει και τα ορια της!

Ενώ εσύ μας έχεις "κατατροπώσει" με την επιχειρηματολογία σου. Στις 10 λέξεις οι 7 είναι προσβολές και τα 3 είναι τα άρθρα ενδιάμεσα...  :-(

Σε πειράζει το ότι "επιχειρηματολογώ με πολλά λόγια", ενώ θα έπρεπε να σε πειράζει το ότι δεν επιχειρηματολογείς εσύ και το μόνο που κάνεις είναι να προσβάλεις... Αυτό είναι το πρόβλημα. Στη δική μου περίπτωση προσπαθώ να κάνω διάλογο στη δική σου δεν προσπαθείς αρκετά να παραμείνεις πολιτισμένος... :-(

Αν είχα "σοβαροφάνεια" θα σου είχα απαντήσει όπως σου αρμόζει, αλλά για χάρη και των υπολοίπων, που διαβάζουν το άρθρο, κάποιος πρέπει να κρατήσει επίπεδο και για τους 2 μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jophiel

μονος σου εκτιθεσαι αν δε μπορεις να αποδειξεις στοιχειωδως οσα γραφεις ή να παραθεσεις εστω μια  εγκυρη πηγη τεκμηριωνοντας με πειστικο τροπο αυτα που αναφερεις το θεμα δεν ειναι επι προσωπικου

 

 

 

Τα έσοδά τους είναι από τα προσωπικά δεδομένα. Είναι η μόνη λογική εξήγηση. Εκτός αν έχεις κάποια άλλη... Δεν το γράφω ειρωνικά.

 

 

Προφανώς και έχει κι άλλες πηγές εσόδων. Εϊναι μεγάλη εταιρεία software και θα ήθελα να παραμείνει έτσι, γιατί νομίζω ότι έχει αρχίσει να γίνεται μια άλλη εταιρεία. Έχει χάσει την παλιά της ταυτότητα...

Αν δούλευε για το software που λες, τότε θα έπρεπε να είχε απαγορεύσει την ανάπτυξη αντίστοιχου software από άλλους developers στη δική της πλατφόρμα. Δε μπορεί να φτιάχνεις, να συντηρείς και να δίνεις δωρεάν λειτουργικό και να έρχεται ο καθένας και να βγάζει ανταγωνιστικό software στη δική σου πλατφόρμα. Αυτό λέγεται "είμαι μ@λ@κ@ς με πατέντα".... Εϊναι από τις περιπτώσεις που επιτρέπεται και από το νόμο να κλειδώσεις το λειτουργικό σου, με σκοπό να μην το εκμεταλλευτεί ο ανταγωνισμός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαινεται κακη κινηση η δωρεαν και νεοτερη αναβαθμιση σε ενα ποιο νεο λειτουργικο που θελει να προσφερει η ms.απο εμπειριες πολλων γνωστων σε αδυναμα μηχανηματα τα ανασταινει παντως και σε δυνατα τα κανει ακομα ποιο γρηγορα.συν τα νεα features που φερνουν τα 10 γιατι οχι.εαν δεν ειχα (μαιμου) 7 ultimate θα τα εβαζα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαινεται κακη κινηση η δωρεαν και νεοτερη αναβαθμιση σε ενα ποιο νεο λειτουργικο που θελει να προσφερει η ms.απο εμπειριες πολλων γνωστων σε αδυναμα μηχανηματα τα ανασταινει παντως και σε δυνατα τα κανει ακομα ποιο γρηγορα.συν τα νεα features που φερνουν τα 10 γιατι οχι.εαν δεν ειχα (μαιμου) 7 ultimate θα τα εβαζα παντως.

και μαιμου που έχεις, μια χαρα αναβαθμίζεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...