Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αυτοματοποιεί την αναβάθμιση σε Windows 10 για τους χρήστες Windows 7 και 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι και αυτός ένας λόγος το κατανοώ αλλά γιατί να βαλει τόσες υπηρεσίες κατασκοπίας? Αυτα γιατί τα χρειάζεται ενώ στα Windows xp η στα 7 δεν υπήρχαν?

 

 

βρε αγορι δε το κανουν για κατασκοπια πχ αν εγω αγορασω νεο κινητο και ξαναμπω με το ιδιο google account και κανω restore θα εχει κρατημενα μεταξυ αλλων ολα τα wifi passwords σε μερη που εχω επισκεφθει οπως επισης τα μερη με τις διαδρομες που εχω μετακινηθει μεσω google maps, το search history μεταξυ συσκευων μεσω Cortana κοκ. για τους περισσοτερους αυτα ειναι εξαιρετικα χρησιμα ενω για οσους δεν ειναι, υπαρχει η δυνατοτητα να μη κραταει αρχειο

τι δεν καταλαβαινεις;

 

περι τηλεμετριας ειναι τα περισσοτερα privacy settings οτι δηλαδη ισχυει και σε android γιατι τα windows10 πλεον φοριουνται και σε φορητες συσκευες με gps οπως tablet κινητα κοκ.

 

στα παρακατω links εξηγουνται αναλυτικοτατα ολα τα privacy settings οπως και τι κανει το καθενα, ενω απενεργοποιονται ολα μεσα απο τα μενου των windows χωρις 3rd party προγραμματακι!

δειτε τα και πειτε μου που ειναι οι οποιες ενστασεις σας!

 

What Windows 10's "Privacy Nightmare" Settings Actually Do

http://lifehacker.com/what-windows-10s-privacy-nightmare-settings-actually-1722267229

 

Understanding Windows 10’s Privacy Settings

http://www.howtogeek.com/221864/digging-into-and-understanding-windows-10s-privacy-settings/

 

 

 

@Jophiel

επειδη βλεπω ακομα τριγυρνας εδω μεσα σκορπωντας like περιμενω να τεκμηριωσεις αυτα που εγραψες παραπανω και θιχτηκες κιολας ζητωντας και τα ρεστα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2ον, έτρεχα Windows 10 πριν καν μάθεις εσύ τι εστί Windows 10. Μάλιστα τα έτρεχα 5 μήνες μέχρι που η Μ$ εξανάγκασε τους Insiders να βάλουν λογαριασμό στο σύστημα για να συνεχίσουν όπου και τα ξήλωσα. Δεν είμαι κάποιος τυχαίος ο οποίος μπήκε μία μέρα στο reddit, είδε 200 παράπονα και ήρθε να παραπονεθεί.

satya?εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι τηλεμετριας ειναι τα περισσοτερα privacy settings οτι δηλαδη ισχυει και σε android γιατι τα windows10 πλεον φοριουνται και σε φορητες συσκευες με gps οπως tablet κινητα κοκ.

 

Windows will automatically “get to know you” by learning your voice and handwriting. It will also collect other information on you such as calendar events and typing history.

 

Πόση τηλεμετρία πια...από τα λινκ που παρέθεσες είναι.

 

Αλλά αφού το κάνει και η γκουγκλ στο αντρόιντ,όλα κομπλέ.

Όσο πιστεύω βέβαια αυτήν πως δεν κρατάει ιστ.παρακολουθησης στο yt,άλλο τόσο πιστεύω και την ms ,πως σταματάει να με παρακολουθεί όταν εγώ το επιλέξω.

Ειδικά από τη στιγμή που ξέρουμε πως η αποστολή δεδομένων στους σερβερ της συνεχίζεται.

 

 

Πρόθυμοι αμνοί παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows will automatically “get to know you” by learning your voice and handwriting. It will also collect other information on you such as calendar events and typing history.

 

Πόση τηλεμετρία πια...από τα λινκ που παρέθεσες είναι.

 

Αλλά αφού το κάνει και η γκουγκλ στο αντρόιντ,όλα κομπλέ.

Όσο πιστεύω βέβαια αυτήν πως δεν κρατάει ιστ.παρακολουθησης στο yt,άλλο τόσο πιστεύω και την ms ,πως σταματάει να με παρακολουθεί όταν εγώ το επιλέξω.

Ειδικά από τη στιγμή που ξέρουμε πως η αποστολή δεδομένων στους σερβερ της συνεχίζεται.

 

 

Πρόθυμοι αμνοί παντού.

 

πιστευε και μη ερευνα αμνε!

keep walking κι εσυ σε καλο δρομο εισαι

 

εγραψα επισης κατι και για το search history μεταξυ συσκευων μεσω Cortana κατι περιπου δηλαδη σα το google auto complete

 

η ειρωνια στο τελος της ημερας ειναι οτι

οι περισσοτεροι νιουμπηδες που διαμαρτυρονται για bloatware  εγκαθιστουν παντοτε την Pro εκδοση των Windows αντι της Home

γιατι ειναι σου λεει Pro και αρα τα εχει ολα αρα ειναι καλυτερη μονο που ειναι γεματη απο αχρηστα services που δε θα χρησιμοποιησουν ποτε κι ας μη το ξερουν γιατι ειναι Pro (οπως, Domain join and Group Policy, AppLocker,  Remote Desktop, Bitlocker, κλπ. η λιστα ειναι γεματη απο services που ποτε δε προκειται να τα χρησιμοποιησουν κι ομως κατεβαζουν παντα τα Pro ειτε ειναι τα 7, τα 8, τα 8.1 ή τα 10) και μετα την εκκωφαντικη εκδηλωση αγνοιας και ημιμαθειας σκουζουν, θιγονται και διαμαρτυρονται κι απο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευε και μη ερευνα αμνε!

keep walking κι εσυ σε καλο δρομο εισαι

 

εγραψα επισης κατι και για το search history μεταξυ συσκευων μεσω Cortana κατι περιπου δηλαδη σα το google auto complete

 

η ειρωνια στο τελος της ημερας ειναι οτι

οι περισσοτεροι νιουμπηδες που διαμαρτυρονται για bloatware  εγκαθιστουν παντοτε την Pro εκδοση των Windows αντι της Home

γιατι ειναι σου λεει Pro και αρα τα εχει ολα αρα ειναι καλυτερη μονο που ειναι γεματη απο αχρηστα services που δε θα χρησιμοποιησουν ποτε κι ας μη το ξερουν γιατι ειναι Pro (οπως, Domain join and Group Policy, AppLocker,  Remote Desktop, Bitlocker, κλπ. η λιστα ειναι γεματη απο services που ποτε δε προκειται να τα χρησιμοποιησουν κι ομως κατεβαζουν παντα τα Pro ειτε ειναι τα 7, τα 8, τα 8.1 ή τα 10) και μετα την εκκωφαντικη εκδηλωση αγνοιας και ημιμαθειας σκουζουν, θιγονται και διαμαρτυρονται κι απο πανω

 

Μεγάλη ικανότητα να λες πολλά,και τίποτα ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειχα να πω το ειπα ηδη τεκμηριωμενα, το ποιος φλυαρει με "πιστευω", τσιτατα και θεωριες βγαλμενες απτη κοιλια του σε τεχνολογικο φορουμ ειναι στη κριση του καθενος να βγαλει τα συμπερασματα του

 

 

 

Ειδικά από τη στιγμή που ξέρουμε πως η αποστολή δεδομένων στους σερβερ της συνεχίζεται.

 

αυτο εδω μπορεις να το εξηγησεις;

 

δεκαδες xιλιαδες χακεραδες προγραμματιστες developers εχουν 24/7 ανοιχτα firewall/telnet τσεκαρουν ολα τα port και κρεμονται απο τα χειλη σου να τους διαφωτισεις

 

το να μαθει καποιος τις συνηθειες σου στο σερφαρισμα  γινεται ΗΔΗ  πανευκολα  και μαλιστα με τη συναινεση σου με τα cookies ολη η αγορα βασιζεται στη στοχευμενη /εξατομικευμενη διαφημιση

ακομα και η ξακουστη κουτση μαρια το ξερει πλεον δε χρειαζεται να διακινδυνευσει καποιος ονομα και κυρος για κατι που γινεται ΗΔΗ μεσα απο συγκεκριμενα νομικα πλαισια που ελεγχονται και επιτηρουνται διαρκως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τις τακτικές της που έχουν φτάσει μέχρι και στον “ενεργό έλεγχο” των υπολογιστών των χρηστών.

Αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος;

Το έχω ακούσει από πολλούς ότι τα Windows 10 μας παρακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος;

Το έχω ακούσει από πολλούς ότι τα Windows 10 μας παρακολουθούν.

O Charles Xavier και οι Xmen κρύβονται από πισω. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειχα να πω το ειπα ηδη τεκμηριωμενα, το ποιος φλυαρει με "πιστευω", τσιτατα και θεωριες βγαλμενες απτη κοιλια του σε τεχνολογικο φορουμ ειναι στη κριση του καθενος να βγαλει τα συμπερασματα του

 

 

Έκατσα και διάβασα και το υπόλοιπο θέμα,χαρακτηρισμούς σε είδα να σκορπάς και λινκ από διάφορα άρθρα.

Πράγματι αρκεί για να βγάλει κάποιος συμπέρασμα για εσένα.

 

Αυτό που αρνείσαι να καταλάβεις είναι πως αν δεν θες να μοιράζεσαι αυτά τα δεδομένα,δεν χρειάζεται να το κάνεις.Αλλά δε θα πρέπει να χρησιμοποιείς και 10αρια.

Δεδομένα που de facto η MS θεωρεί πως συμφωνείς να μοιράζεσαι,και περαιτέρω συνεχίζει να λαμβάνει,ακόμα και αν εσύ επιλέξεις το αντίθετο.

Διάβασε τα λινκ που εσύ παρέθεσες,να δεις τι βγαίνει από την κοιλιά τη δική μου και τι από την άγνοια την δική σου.

 

Πες μας και για την ultimate έκδοση τώρα,πες γενικά τι άλλο θεωρείς παράλογο,την στιγμή που έχεις ήδη συμφωνήσει να αποφασίζει τρίτος τι θα μπορείς να εγκαθιστείς στον υπολογιστή σου,και του έχεις δώσει και το ελεύθερο να εγκαθιστεί αυτός ό,τι θέλει.

 

Μίλα μου τεκμηριωμένα για το yes που πάτησες,και δεν έχεις ιδέα,προφανώς,τι σήμαινε.

Γιατί να υπερασπίζεσαι κάτι που προκάλεσε άρθρο με τίτλο "Με το ζόρι εγκατάσταση" θες δε θες,δείχνει και την  αφαιρετική ικανότητά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι στοχο εχουν αυτα τα δεδομενα; το error reporting, το app feedback & diagnostics που ακριβως αποσκοπουν αν οχι στη βελτιωση της εμπειριας χρησης;

 

μηπως θες να μας διαφωτισεις περαιτερω επαυτου με στοιχεια που τεκμηριωνουν κατι διαφορετικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάμε πάλι από την αρχή.

 

Εσύ παρέθεσες άρθρο που αναφέρει

 

Windows will automatically “get to know you” by learning your voice and handwriting. It will also collect other information on you such as calendar events and typing history.

 

Τι σχέση έχει αυτό με το error reporting, το app feedback & diagnostics;

Τι σχέση έχουν τα calendar events μου με ο,τιδήποτε από αυτά;

 

Γιατί να ξέρει η MS πότε έχω επέτειο,ειδικά αν εγώ δεν θέλω να το ξέρει;

Κανείς δεν είπε πως την ενδιαφέρει πέρα από το να μου πει η Κορτάνα,πάρε λουλούδια,κοίτα έχω και προσφορά από το τάδε κατάστημα.

Και το γεγονός πως το θεωρείς φυσιολογικό αυτό,και πως δεν τρέχει και τίποτα,υποδηλώνει τα μέγιστα για το ποιόν σου,ως αμνός.

 

Και ο firefox έχει error rep.Μπορείς να το απενεργοποιήσεις;Ναι.

Γιατί είναι δικαίωμά σου να μην αποστείλεις ό,τι πληροφορία και να είναι αυτή που αφορά το σερφαρισμά σου ή ό,τι.

Μπορείς να το κάνεις αυτό στα 10;

Ακόμα ναι.Γιατί υπάρχει ff.Στον edge;Όχι.

Μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς άλλη έκδοση win,που να μην σε αναγκάζει να δίνεις τέτοια στοιχεία;

Όχι.Με το ζόρι 10.Διάβασε τον τίτλο του άρθρου που ποστάρεις.

 

Για εμένα που λες ,μόλις το τεκμηρίωσα,εσύ μάλλον ακόμα να καταλάβεις πως το θέμα είναι γιατί να με παρακολουθούν και όχι,και τι έγινε που με παρακολουθούν.

Καλημέρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...