Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αυτοματοποιεί την αναβάθμιση σε Windows 10 για τους χρήστες Windows 7 και 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εσυ οφειλεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας οχι εγω αν νομιζεις οτι το πετυχες με αυτες τις ασυναρτησιες ή εχεις προβλημα κατανοησης κειμενων ή προβλημα μανιοκαταδιωξης, περαστικα

 

πχ. εδω και χρονια το outlook ενημερωνει το χρηστη για το ποιος εχει γενεθλια απολους οσους ειναι στη λιστα επαφων του, αν σε τρομαζει τοσο αυτο πηγαινε να χωθεις σε καμια σπηλια καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε συ Odyss3us ,o κοσμος το χει τουμπανο κ εμεις κρυφο καμαρι

 

επισης κοψτε τις μπουρδες με τι σπηλιες γιατι θα αρχισουμε να μιλαμε για γιουσουφακια ,αιντε επιτελους εντεταλμενοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ Odyss3us ,o κοσμος το χει τουμπανο κ εμεις κρυφο καμαρι

 

επισης κοψτε τις μπουρδες με τι σπηλιες γιατι θα αρχισουμε να μιλαμε για γιουσουφακια ,αιντε επιτελους εντεταλμενοι 

 

 

καλα μετα απο τετοιο ξεμπροστιασμα τρεχω να βρω σπηλια να κρυφτω

 

...προς το παρον ειναι ολες πιασμενες  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα εσυ θα μεινεις με ενα μηχανημα με παρωχημενους drivers και χωρις υποστηριξη αυτο προσπαθει να προλαβει, δεν εχει νοημα να υποστηριζει πλεον παλια λειτουργικα επειδη καποιοι βαριουνται να αναβαθμισουν! ή απο χουι!

ηδη τα W7 εχουν γινει 7 χρονων νισαφι!

παρομοιο χρονικο διαστημα ειχε περασει και απο τα XP μεχρι τα 7 (2001-2009)

 

Γιατι κάπιοι βγάζετε συμπεράσματα βάση της δικής σας ΚΑΙ ΜΟΝΟ οπτικής γωνίας;

 

Τι θα πεί βαριούνται να αναβαθμίσουν;

Έχεις δει τι κακός χαμός γίνεται σε μηχανήματα, ειδικά laptops, που ήταν σχεδιασμένα μόνο για 7;

 

Η αναβάθμηση για κάποιους είναι απαγοτευτική.

Έχω δεί άπειρα μηχανήματα με σοβαρά προβλήματα μόλις αναβάθμησαν.

Έχω τρελαθεί να γυρνάω laptops και desktops πίσω σε 7 και 8.1

Και το δικό μου laptop επίσεις! Οι μισοί drivers δεν δουλευαν καθόλου (οχι σωστά, ΚΑΘΟΛΟΥ!), (δεν είχα wifi, bluetooth, camera, ένταση στον ήχο 50% χαμηλότερη κι άλλα μικρά κι ασύμαντα) χωρις να υπάρχει λύση ή αναβαθμισμένοι drivers.

 

Καλά και άγια τα 10 αλλά αν δεν διορθωθεί τουλάχιστον το θέμα με backwards compatibility σε HW και drivers πολυς κόσμος δεν θα μπορέσει να αναβαθμήσει όσο κι αν το θέλει.

 

Απο την άλλη με το στανιο δεν γίνεται τίποτα αγαπητη MS.

Ακόμα κι αν δεν υπήρχαν θέματα έτσι που λυσάει με το ζόρι να αναβαθμίσω κάτι μου βρομάει και δίκαια αφου υπάρχει τεράστιο θεμα τελικά με privacy (αν και λύσεις εστω και προσωρινές, υπάρχουν).

 

Μας βλέπω πολούς ακομα και άσχετους με τεχνολογία να πάμε σε Linux λημέρια σύντομα και μονιμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας βλέπω πολούς ακομα και άσχετους με τεχνολογία να πάμε σε Linux λημέρια σύντομα και μονιμα...

 

Δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Λίγο να ανέβει το gaming εκεί και μια χαρά θα είναι (ναι θα ανέβει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας βλέπω πολούς ακομα και άσχετους με τεχνολογία να πάμε σε Linux λημέρια σύντομα και μονιμα...

 

 

αν θελει να σε βρει ο μεγαλος αδερφος θα στειλει ακομα και εκει εναν αραπη μεταμφιεσμενο σε πιγκουινο να σε ξετρυπωσει αν χρειαστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εκει στο linux εκοβαν τις μλκες να πλακωνονται ολη μερα για διανομες και καθοντουσαν ολοι μαζι και στανταριζαν και εξελισσαν core κομματια του λειτουργικου οπως το wayland η το alsa η δουλευαν στους open source gpu drivers θα τους ειχαν παρει και τα σωβρακα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά και άγια τα 10 αλλά αν δεν διορθωθεί τουλάχιστον το θέμα με backwards compatibility σε HW και drivers πολυς κόσμος δεν θα μπορέσει να αναβαθμήσει όσο κι αν το θέλει.

Κατανοώ τα προβλήματα που έχεις αντιμετωπίσει αλλά να λέμε τα σύκα σύκα, για τους drivers φταίει ο κατασκευαστής του εκάστοτε προϊόντος. Εκείνος θα προσαρμόζεται πάνω στο λειτουργικό, όχι το λειτουργικό στο κάθε κατασκευαστή που βαριέται ή τσιγκουνεύεται να υποστηρίξει το προϊόν του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μας βλέπω πολούς ακομα και άσχετους με τεχνολογία να πάμε σε Linux λημέρια σύντομα και μονιμα...

Το ακούμε εδώ και καμιά 10αριά χρόνια αυτό, στο νερό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε αγορι δε το κανουν για κατασκοπια πχ αν εγω αγορασω νεο κινητο και ξαναμπω με το ιδιο google account και κανω restore θα εχει κρατημενα μεταξυ αλλων ολα τα wifi passwords σε μερη που εχω επισκεφθει οπως επισης τα μερη με τις διαδρομες που εχω μετακινηθει μεσω google maps, το search history μεταξυ συσκευων μεσω Cortana κοκ. για τους περισσοτερους αυτα ειναι εξαιρετικα χρησιμα ενω για οσους δεν ειναι, υπαρχει η δυνατοτητα να μη κραταει αρχειο

τι δεν καταλαβαινεις;

 

περι τηλεμετριας ειναι τα περισσοτερα privacy settings οτι δηλαδη ισχυει και σε android γιατι τα windows10 πλεον φοριουνται και σε φορητες συσκευες με gps οπως tablet κινητα κοκ.

 

στα παρακατω links εξηγουνται αναλυτικοτατα ολα τα privacy settings οπως και τι κανει το καθενα, ενω απενεργοποιονται ολα μεσα απο τα μενου των windows χωρις 3rd party προγραμματακι!

δειτε τα και πειτε μου που ειναι οι οποιες ενστασεις σας!

 

What Windows 10's "Privacy Nightmare" Settings Actually Do

http://lifehacker.com/what-windows-10s-privacy-nightmare-settings-actually-1722267229

 

Understanding Windows 10’s Privacy Settings

http://www.howtogeek.com/221864/digging-into-and-understanding-windows-10s-privacy-settings/

 

 

 

@Jophiel

επειδη βλεπω ακομα τριγυρνας εδω μεσα σκορπωντας like περιμενω να τεκμηριωσεις αυτα που εγραψες παραπανω και θιχτηκες κιολας ζητωντας και τα ρεστα!

Ωραια όλα αυτά αλλά δεν τα χρειαζόμαστε όλα είναι υπερβολή. Το ίδιο κάνουν και πολλές εφαρμογές στα κινητά η το ίδιο το λειτουργικό για αυτό έχω permission manager και δίνω ότι πληροφορία θέλω εγώ ανάλογα πια εφαρμογή το ζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς!

ΜΕ τους drivers όσο πάνε και το διορθώνουν το θέμα.

Για GPU drivers οι κατασκευαστές φτέναι περισσότερο που επιμένουν στα δικά τους.

 

Λίγο μεγαλύτερη συμβατότητα με εφαρμογες windows να υπήρχε και, για μένα τουλάχιστον, καλύτερη υποστήριξη στον ήχο (για DJ εφαρμογές και επαγγελματικό ήχο) και δεν θα χρειαζόμασταν (εμείς που δεν πάιζουμε παιχνίδia τουλάχιστων) windows.....

 

off topic mode:

off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια όλα αυτά αλλά δεν τα χρειαζόμαστε όλα είναι υπερβολή. Το ίδιο κάνουν και πολλές εφαρμογές στα κινητά η το ίδιο το λειτουργικό για αυτό έχω permission manager και δίνω ότι πληροφορία θέλω εγώ ανάλογα πια εφαρμογή το ζητήσει.

 

γιατι ειναι υπερβολη; δε τα σηκωνει το συστημα σου και καθυστερει μηπως;

 

δε μου λες ποια windows εχεις; Enterprise, Pro, Ultimate, Home ?

 

επισης εκεινο το σατανικο δημιουργημα ο task scheduler που απο default κανει ημερησιο backup, και εβδομαδιαιο  defrag ενω παρομοιες ρουτινες εχουν και ολα τα  antivirus μεχρι να επεμβει το χερι καποιου "εμπυρου" χρηστη να τα παραμετροποιησει, ανηκουν στην ιδια καταπτυστη κατηγορια φανταζομαι

 

τελος ειναι αλλο δε τα χρειαζομαι και αρα τα απενεργοποιω απο τα settings και αλλο με κατασκοπευουν και στελνουν screenshots και faceshots απο τη webcam  την ωρα που κοιμαμαι και ουουουουουυ ιξιξιξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας βλέπω πολούς ακομα και άσχετους με τεχνολογία να πάμε σε Linux λημέρια σύντομα και μονιμα...

Αν και θα το γουσταρα παρα πολυ προσωπικα, δυστυχως δεν εχει ωριμασει τοσο πολυ το linux ετσι ωστε να το χρησιμοποιησεις σε multimedia φαση η gaming. Αν εισαι παραγωγος, dj, φωτογραφος η δεν ξερω και γω τι αλλο, θες δεν θες θα εισαι με windows γιατι τα σοβαρα προγραμματα ειναι μονο για αυτο το λειτουργικο. Και παλι δυστυχως.

Εδω είσαι φίλε μου:

 

https://voat.co/v/technology/comments/459263

 

Εξαιρετικο

Ωραιοοοοος tnx :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα το γουσταρα παρα πολυ προσωπικα, δυστυχως δεν εχει ωριμασει τοσο πολυ το linux ετσι ωστε να το χρησιμοποιησεις σε multimedia φαση η gaming. Αν εισαι παραγωγος, dj, φωτογραφος η δεν ξερω και γω τι αλλο, θες δεν θες θα εισαι με windows γιατι τα σοβαρα προγραμματα ειναι μονο για αυτο το λειτουργικο. Και παλι δυστυχως.

Ωραιοοοοος tnx :-)

Βασικά για τα παραπάνω καλύτερα να πας σε Mac άμα μπορείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...