Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να αγορασεις σπιτι?


corfu4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε στο σταθερό είναι ίδιο βρε άνθρωπε. Το τι ποσό πάει στην αποπληρωμή κεφαλαίου καθορίζει τον επόμενο τόκο κατά απόλυτη τιμή. Αν πάρεις 100000 με 25 χρόνια περίοδο αποπληρωμής. Ένα μήνα μετά πιανεις το τζόκερ. Επιστρέφεις το κεφάλαιο και ξεχρεωσες διότι δεν έχει προλάβει να τοκιστει.

μη εξυπηρέτηση ή ακόμα πιο αισιόδοξα πρόωρη εξυπηρέτηση :P

 

  Τα πρωτα χρονια πληρωνεις ενα πολυ μεγαλο ποσοστο τοκων, και ενα μικρο κεφαλαιου, και οσο περνανε τα χρονια και εχεις ξεπληρωσει τους τοκους αλλαζει η αναλογια. Το αν κερδισεις το τζοκερ και θελεις να ξεπληρωσεις το δανειο νωριτερα ειναι σε συγκεκριμενες ρητρες, και φυσικα θα πληρωσεις ενα μερος των τοκων και παλι. Δεν υπαρχει δανειο στο οποιο να πληρωνεις μονο κεφαλαιο στην αρχη και στο τελος τους τοκους.

Πουλάνε διαμερίσματα 80 τετραγωνικών στην τιμή ενός... αυτοκινήτου

 

http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/254503/poylane-diamerismata-80-tetragonikon-sthn-timh-eno.html

 

Ναι, σαν τις φοιτητριες που εκδιδονται για μια τυροπυτα ενα πραγμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάνε διαμερίσματα 80 τετραγωνικών στην τιμή ενός... αυτοκινήτου

 

http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/254503/poylane-diamerismata-80-tetragonikon-sthn-timh-eno.html

Ποιος τα πιστευει αυτα;
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω οτι με ενδιαφερουν/δε με ενδιαφερουν δεν εχουν καμμια σημασια, γιατι σαν δανειοληπτης εχω απλα ενα συγκεκριμενο χρεος να πληρωσω.

 

Εξηγησε μου, απο ποια αποψη θα μπορουσε να ενδιαφερει καποιον δανειοληπτη το μειγμα δοσης κεφαλαιο-τοκος?

Το χρέος δεν είναι απαραίτητα συγκεκριμένο. Στις περιπτώσεις που καθυστερήσεις κάποια ή κάποιες δόσεις, που κάνεις μερική/ολική εξόφληση δανείου, που πληρώσεις αντί για μία δύο ή τρείς ή δέκα δόσεις μαζεμένες, το συνολικό ποσό που θα πληρώσεις αλλάζει. Να γιατί ενδιαφέρει τον δανειολήπτη το "μίγμα" όπως το αναφέρεις.

 

Εξήγησε μου και εσύ τώρα, τις ερωτήσεις τις κάνεις γενικά και αόριστα, ή έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση που συζητούσαμε? Δηλαδή το αν συμφέρει κάποιον να αφήσει το δάνειο απλήρωτο και να του κατασχέσει το σπίτι τη στιγμή που χρωστάει 90.000€ κεφάλαιο και το σπίτι αξίζει 80.000€.

 

καλέ μου άνθρωπε υπόθεση έκανα. Αν πληρωνεις πιο πολύ κεφάλαιο τελειώνει πιο γρηρα το πράγμα. Χοντρικά.

Πραγμα που οπως ειπα δεν γινεται, αφου ξεκινας πληρωνοντας κυριως τοκους...

 

Προφανώς δεν έχεις ιδέα για το πως μπαίνουν οι τόκοι, θα σου δώσω ένα παράδειγμα μπας και το καταλάβεις.

 

Παίρνεις δάνειο πχ 100.000€, επιτόκιο 7% ετησίως, εξόφληση σε 20 χρόνια, με τα παραπάνω δεδομένα η δόση βγαίνει 775,30€/μήνα. Η πρώτη δόση που θα πληρώσεις είναι κυρίως τόκοι, και πιο συγκεκριμένα από τα 775,30€ που θα πληρώσεις τα 583,33€ θα είναι τόκοι, και μόνο τα 191,97€ θα αφαιρεθούν από το αρχικό κεφάλαιο το οποίο θα διαμορφωθεί στα 99.808,03€. Αυτό όμως δεν γίνεται επειδή έτσι γούσταρε η τράπεζα, αλλά επειδή τόσοι βγαίνουν οι τόκοι του αρχικού κεφαλαίου για ένα μήνα.

 

Τώρα, αν τον πρώτο μήνα αντί για 775,30€ που είναι κανονικά η δόση πληρώσεις ας πούμε 1.500€, πάλι 583,33€ θα πάνε σε τόκους(γιατί είπαμε, τόσους τόκους έχεις επιβαρυνθεί μέσα σε ένα μήνα), αλλά στο αρχικό κεφάλαιο θα πάνε 916,67€, το οποίο θα διαμορφωθεί στα 99.083,33€. Κάτι τέτοιο εννοούσε ο splashboogi όταν έγραψε "Αν πληρωνεις πιο πολύ κεφάλαιο τελειώνει πιο γρηρα το πράγμα. Χοντρικά."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τα πρωτα χρονια πληρωνεις ενα πολυ μεγαλο ποσοστο τοκων, και ενα μικρο κεφαλαιου, και οσο περνανε τα χρονια και εχεις ξεπληρωσει τους τοκους αλλαζει η αναλογια. Το αν κερδισεις το τζοκερ και θελεις να ξεπληρωσεις το δανειο νωριτερα ειναι σε συγκεκριμενες ρητρες, και φυσικα θα πληρωσεις ενα μερος των τοκων και παλι. Δεν υπαρχει δανειο στο οποιο να πληρωνεις μονο κεφαλαιο στην αρχη και στο τελος τους τοκους.

 

Ναι, σαν τις φοιτητριες που εκδιδονται για μια τυροπυτα ενα πραγμα. 

Μάλλον δεν τα πάμε καλά σε αυτό το thread με τον όρο υπόθεση εργασίας. Προσπαθώ να κατλάβει γιατί τον ενδιαφέρει το μείγμα- το ξέρω ότι υπάρχουν όροι και κάποιο ποσό θα πληρώσει, μέχρι και έξοδα ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ (λες και εσυ κερδοφορεις από το δάνειο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάνε διαμερίσματα 80 τετραγωνικών στην τιμή ενός... αυτοκινήτου

 

http://www.news.gr/oikonomia/oikonomika-nea/article/254503/poylane-diamerismata-80-tetragonikon-sthn-timh-eno.html

 

Αν είναι τίποτα του 1950 τότε ίσως. Νεόδμητα δεν υπάρχουν σε τέτοιες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρέος δεν είναι απαραίτητα συγκεκριμένο. Στις περιπτώσεις που καθυστερήσεις κάποια ή κάποιες δόσεις, που κάνεις μερική/ολική εξόφληση δανείου, που πληρώσεις αντί για μία δύο ή τρείς ή δέκα δόσεις μαζεμένες, το συνολικό ποσό που θα πληρώσεις αλλάζει. Να γιατί ενδιαφέρει τον δανειολήπτη το "μίγμα" όπως το αναφέρεις.

 

Ειπαμε, αν το επιτοκο ειναι σταθερο και το δανειο εξυπηρετειται(καθε μηνα), το χρεος ειναι συγκεκριμενο. Ξερω πόσα ακριβως θα πληρωσω τα επομενα 30 χρονια.

Προφανώς δεν έχεις ιδέα για το πως μπαίνουν οι τόκοι, θα σου δώσω ένα παράδειγμα μπας και το καταλάβεις.

Παίρνεις δάνειο πχ 100.000€, επιτόκιο 7% ετησίως, εξόφληση σε 20 χρόνια, με τα παραπάνω δεδομένα η δόση βγαίνει 775,30€/μήνα. Η πρώτη δόση που θα πληρώσεις είναι κυρίως τόκοι, και πιο συγκεκριμένα από τα 775,30€ που θα πληρώσεις τα 583,33€ θα είναι τόκοι, και μόνο τα 191,97€ θα αφαιρεθούν από το αρχικό κεφάλαιο το οποίο θα διαμορφωθεί στα 99.808,03€. Αυτό όμως δεν γίνεται επειδή έτσι γούσταρε η τράπεζα, αλλά επειδή τόσοι βγαίνουν οι τόκοι του αρχικού κεφαλαίου για ένα μήνα.

 

 

 

Αυτο δε σου ειπα κι εγω? Βλ. και post 77 του φιλου papakaliati.

Αν είναι τίποτα του 1950 τότε ίσως. Νεόδμητα δεν υπάρχουν σε τέτοιες τιμές.

 

Εχει σημασια που βρισκεται το σπιτι βρε παιδια... Αλλο ενα σπιτι στο Ζεφυρι κι αλλο στην Εκαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι τίποτα του 1950 τότε ίσως. Νεόδμητα δεν υπάρχουν σε τέτοιες τιμές.

Για μεταχειρισμένα μιλάει. Αυτά που κάποτε έκαναν 1.000ευρώ/τμ, τώρα πωλούνται στα 400 ευρώ/τμ, λίγο πάνω, λίγο κάτω, ανάλογα την περιοχή και τη σημερινή κατάσταση του ακινήτου. Για νεόδμητα ήθελες πχ 3.000ευρώ/τμ για να τα αποκτήσεις. Τώρα βρίσκεις νεόδμητο με 1.600ευρώ/τμ στην ίδια περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρέος δεν είναι απαραίτητα συγκεκριμένο. Στις περιπτώσεις που καθυστερήσεις κάποια ή κάποιες δόσεις, που κάνεις μερική/ολική εξόφληση δανείου, που πληρώσεις αντί για μία δύο ή τρείς ή δέκα δόσεις μαζεμένες, το συνολικό ποσό που θα πληρώσεις αλλάζει. Να γιατί ενδιαφέρει τον δανειολήπτη το "μίγμα" όπως το αναφέρεις.

 

Εξήγησε μου και εσύ τώρα, τις ερωτήσεις τις κάνεις γενικά και αόριστα, ή έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση που συζητούσαμε? Δηλαδή το αν συμφέρει κάποιον να αφήσει το δάνειο απλήρωτο και να του κατασχέσει το σπίτι τη στιγμή που χρωστάει 90.000€ κεφάλαιο και το σπίτι αξίζει 80.000€.

 

Προφανώς δεν έχεις ιδέα για το πως μπαίνουν οι τόκοι, θα σου δώσω ένα παράδειγμα μπας και το καταλάβεις.

 

Παίρνεις δάνειο πχ 100.000€, επιτόκιο 7% ετησίως, εξόφληση σε 20 χρόνια, με τα παραπάνω δεδομένα η δόση βγαίνει 775,30€/μήνα. Η πρώτη δόση που θα πληρώσεις είναι κυρίως τόκοι, και πιο συγκεκριμένα από τα 775,30€ που θα πληρώσεις τα 583,33€ θα είναι τόκοι, και μόνο τα 191,97€ θα αφαιρεθούν από το αρχικό κεφάλαιο το οποίο θα διαμορφωθεί στα 99.808,03€. Αυτό όμως δεν γίνεται επειδή έτσι γούσταρε η τράπεζα, αλλά επειδή τόσοι βγαίνουν οι τόκοι του αρχικού κεφαλαίου για ένα μήνα.

 

Τώρα, αν τον πρώτο μήνα αντί για 775,30€ που είναι κανονικά η δόση πληρώσεις ας πούμε 1.500€, πάλι 583,33€ θα πάνε σε τόκους(γιατί είπαμε, τόσους τόκους έχεις επιβαρυνθεί μέσα σε ένα μήνα), αλλά στο αρχικό κεφάλαιο θα πάνε 916,67€, το οποίο θα διαμορφωθεί στα 99.083,33€. Κάτι τέτοιο εννοούσε ο splashboogi όταν έγραψε "Αν πληρωνεις πιο πολύ κεφάλαιο τελειώνει πιο γρηρα το πράγμα. Χοντρικά."

Ελπίζω να μην λες ότι εγω δεν έχω ιδέα- αφενός σχετίζετε με την δουλειά μου, αφετέρου λέμε το ίδιο πράγμα, λογικά μηλάς στον Ιορδανη. Εγω δεν εννοουσα κάτι τέτοιο, ΑΥΤΟ ακριβώς που γραφεις εννοω. Μπορεί όπως είπα αν βρήκε τα λεφτά να πάει και να ξεπληρώσει το σύνολο του κεφαλαίου, δεν τον εμποδίζει κανείς. Στο παραδειγμά σου με 100.583,33 ευρο ξεμπερδεύει- Παίρνω αυτό το ακραίο σενάριο μπας και γίνω κατανοητός- μάλλον απέτυχα :(. Φίλε Ιορδάνη έχεις πάρει στεγαστικό?? Αν ναι με τρομάζεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε, αν το επιτοκο ειναι σταθερο και το δανειο εξυπηρετειται(καθε μηνα), το χρεος ειναι συγκεκριμενο. Ξερω πόσα ακριβως θα πληρωσω τα επομενα 30 χρονια.

Άλλο λέω εγώ, και άλλο λες εσύ, δεν πρόκειται να συνενοηθούμε. Επίσης σου έκανα μια ερώτηση, γιατί δεν απαντάς?

 

Αυτο δε σου ειπα κι εγω? Βλ. και post 77 του φιλου papakaliati.

Όχι, το ακριβώς αντίθετο έγραψες. Σου έδωσα ένα παράδειγμα όσο πιο αναλυτικά γινόταν, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν υπάρχει ελπίδα να καταλάβεις οτιδήποτε.

Ελπίζω να μην λες ότι εγω δεν έχω ιδέα- αφενός σχετίζετε με την δουλειά μου, αφετέρου λέμε το ίδιο πράγμα, λογικά μηλάς στον Ιορδανη. Εγω δεν εννοουσα κάτι τέτοιο, ΑΥΤΟ ακριβώς που γραφεις εννοω. Μπορεί όπως είπα αν βρήκε τα λεφτά να πάει και να ξεπληρώσει το σύνολο του κεφαλαίου, δεν τον εμποδίζει κανείς. Στο παραδειγμά σου με 100.583,33 ευρο ξεμπερδεύει- Παίρνω αυτό το ακραίο σενάριο μπας και γίνω κατανοητός- μάλλον απέτυχα :(. Φίλε Ιορδάνη έχεις πάρει στεγαστικό?? Αν ναι με τρομάζεις....

Όχι φίλε μου, στον Ιορδάνη απάντησα, απλά έκανα quote και το δικό σου post, γιατί το post του Ιορδάνη σκέτο δεν έβγαζε νόημα :)

 

Επίσης μην τρομάζεις με τον Ιορδάνη, αν πληρώνει κάθε μήνα για 30 χρόνια το ακριβές ποσό της δόσης(όπως δηλώνει πως έχει σκοπό) θα είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο λέω εγώ, και άλλο λες εσύ, δεν πρόκειται να συνενοηθούμε. Επίσης σου έκανα μια ερώτηση, γιατί δεν απαντάς?

 

 

Όχι, το ακριβώς αντίθετο έγραψες. Σου έδωσα ένα παράδειγμα όσο πιο αναλυτικά γινόταν, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν υπάρχει ελπίδα να καταλάβεις οτιδήποτε.

 

Όχι φίλε μου, στον Ιορδάνη απάντησα, απλά έκανα quote και το δικό σου post, γιατί το post του Ιορδάνη σκέτο δεν έβγαζε νόημα :)

 

Επίσης μην τρομάζεις με τον Ιορδάνη, αν πληρώνει κάθε μήνα για 30 χρόνια το ακριβές ποσό της δόσης(όπως δηλώνει πως έχει σκοπό) θα είναι μια χαρά.

Βρε άνθρωπε το γνωρίζω αυτό, όμως οι άνθρωποι μπορουν 30 χρόνια να εξυπηρετούν το δάνειο απρόσκοπτα με πιθανότητα 1 δεεν χρειάζοντε δάνειο. Απλά λίγο φοβάμαι όταν ο άλλος έχει μπλεχτεί σε μια διακασια ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ και τόσο μικρή γνώση των προεκτασεων της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ έχω deja vu από την συζήτηση με τα αεροπλάνα και την ασφάλεια που (δεν) προσφέρουν;  :D

 

Τι κολλημα ειναι αυτο που εχεις παθει με τα αεροπλανα και την ασφαλεια τους, εχεις εφιαλτες με αυτο το θεμα? ή δε μπορεις να το χωνεψεις ακομα οτι δε γινεται να συμφωνουν ολοι μαζι σου?

 Φίλε Ιορδάνη έχεις πάρει στεγαστικό?? Αν ναι με τρομάζεις....

 

Ναι, εγραψα ακριβως τι εχω παρει. Γιατι σε τρομαζω, επειδη σκεφτομαι να το πληρωσω κανονικα αντι να το παρατησω σαν ασυμφορο που εχει γινει?

Όχι, το ακριβώς αντίθετο έγραψες.

 

 

Ε τοτε δεν εχεις διαβασει τι εχω γραψει, πηγαινε  στη προηγουμενη σελιδα και δες που λεω οτι τα πρωτα χρονια το μεγαλυτερο ποσοστο της δοσης ειναι οι τοκοι. Σημειωσα μαλιστα οτι λογω αυτης της καταστασης επαιρνα γενναιες επιστροφες απο την εφορια...

 Επίσης σου έκανα μια ερώτηση, γιατί δεν απαντάς?

 

Αναφερεσαι στο " Εξήγησε μου και εσύ τώρα, τις ερωτήσεις τις κάνεις γενικά και αόριστα, ή έχουν σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση που συζητούσαμε? Δηλαδή το αν συμφέρει κάποιον να αφήσει το δάνειο απλήρωτο και να του κατασχέσει το σπίτι τη στιγμή που χρωστάει 90.000€ κεφάλαιο και το σπίτι αξίζει 80.000€. "?

 

Οι ερωτησεις που εκανα σχετιζονταν με τα αντιστοιχα quotes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε άνθρωπε το γνωρίζω αυτό,

Έτσι όπως κάνεις quote μπερδευόμαστε... εκτός από αυτά που έγραψα σε σένα έκανες quote και σε αυτά που έγραψα στον Ιορδάνη, άντε να καταλάβω τώρα ποιο από όλα όσα έγραψα γνωρίζεις ;)

 

όμως οι άνθρωποι μπορουν 30 χρόνια να εξυπηρετούν το δάνειο απρόσκοπτα με πιθανότητα 1 δεεν χρειάζοντε δάνειο.

Έτσι όπως το διατύπωσες, αν πω ότι κατάλαβα τι εννοείς θα είναι ψέμα. Ήθελες να πεις ότι όποιος εξυπηρετεί το δάνειο που ήδη έχει δεν χρειάζεται να πάρει άλλο δάνειο? Ήθελες να πεις ότι όποιος μπορεί να εξυπηρετεί το δάνειο του δεν χρειαζόταν καν να πάρει δάνειο? Ποια είναι η πιθανότητα 1(υπάρχει και πιθανότητα 2?), και τι σχέση έχει με την υπόλοιπη πρόταση που έγραψες?

 

Απλά λίγο φοβάμαι όταν ο άλλος έχει μπλεχτεί σε μια διακασια ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ και τόσο μικρή γνώση των προεκτασεων της.

Εγώ πάλι δεν φοβάμαι καθόλου, σου έγραψα παραπάνω το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως κάνεις quote μπερδευόμαστε... εκτός από αυτά που έγραψα σε σένα έκανες quote και σε αυτά που έγραψα στον Ιορδάνη, άντε να καταλάβω τώρα ποιο από όλα όσα έγραψα γνωρίζεις ;)

 

 

Έτσι όπως το διατύπωσες, αν πω ότι κατάλαβα τι εννοείς θα είναι ψέμα. Ήθελες να πεις ότι όποιος εξυπηρετεί το δάνειο που ήδη έχει δεν χρειάζεται να πάρει άλλο δάνειο? Ήθελες να πεις ότι όποιος μπορεί να εξυπηρετεί το δάνειο του δεν χρειαζόταν καν να πάρει δάνειο? Ποια είναι η πιθανότητα 1(υπάρχει και πιθανότητα 2?), και τι σχέση έχει με την υπόλοιπη πρόταση που έγραψες?

 

 

Εγώ πάλι δεν φοβάμαι καθόλου, σου έγραψα παραπάνω το γιατί.

Ο άνθρωπος μπορεί να έχει κάθε καλή πρόθεση να το πληρώνει το δάνειο, από αυτά γράφει είναι τίμιος και σωστός. Όμως ή πορεία ζωής μας σε βάθος 30 ετών καθορίζεται από πιθανότητες όχι από βεβαιοτητες. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να πάνε όλα σύμφωνα με το σχέδιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...