Προς το περιεχόμενο

Πως αντιμετωπίζεται η ζήλια;


LifeAndHope

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε LifeANdHope δε ξέρω αν εισαι αληθινός ή τρολλ, βασικά ελπίζω να είσαι τρολλ γιατί ποστ σαν το παρακάτω είναι ακριβώς αυτό που λέμε "ατομο με ψυχολογικά"

23 (εγώ) και 20,απορώ βασικά τι μου βρήκε.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πραγματικά αλλά τα λόγια για τη χαμηλή αυτοεκτίμηση τα θεωρώ άσκοπα.Αν είχατε την εμφάνιση και το οικονομικο/μορφωτικό μου επίπεδο τα ίδια θα λέγατε.

Δε βαριέσαι όσο κρατήσει,ίσως και αυτή να έχει χαμήλα στάνταρς και για αυτό να είναι μαζί μου.

 

 

 

Δωσε λίγο βάση στα χρησιμα ποστ του θρεντ και άσε τις κόνξες λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα πάει αυτό;Τουλάχιστον εγώ δεν ανεβάζω φωτογραφίες για να πάρω επιβεβαίωση από τα likes όπως κάποιοι άλλοι (ες).

 

Δεν έχεις δικιο. Μερικές ειναι ομορφουλες. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε εσύ να υποστηρίξεις τη φίλη σου,ενώ το υποτίθεται πως έχω ψυχολογικά από τη διάγνωση της dr.Nenya δεν είναι δηλητήριο

Μπουχου χου, μην ανησυχείς, θα βάλουμε αυτοκολλητάκι στο βαβά που πονάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Life πάμε πάλι: δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις. Το σχόλιο λοιπόν δεν ήταν για σένα. Ήταν γενικό. Και το έκανα βασιζόμενη σε δικές μου κακές προσωπικές εμπειρίες στον τομέα των σχέσεων. Οκ τώρα;

Οπότε κόψε λίγο την ειρωνεία προς εμένα. Βλέπεις ότι δεν μίλησα σε σένα. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνουμε : Iris εσύ ειδικά που έχεις πει δημόσια το πρόβλημα σου περιμένα να έχεις περισσότερη κατανόηση.King και λοιποί κάντε όσα like θέλετε στα σχόλια των ''κοριτσιων'',ποτέ δεν πρόκειται να κάνουν κάτι μαζί σας οπότε τζάμπα ο κόπος.

Εγώ έχω αυτογνωσία και ξέρω που με παίρνει και στο εμφανισιακό και στο οικονομικό και στο οπουδήποτε.Και μην ανησυχείς πιστεύω πως ακράδαντα παρ'ολα τα προβλήματα που έχω παραμένω 10 φορές καλύτερος από εσένα π.χ, πάντα άλλωστε υπάρχει ένας καλύτερος από εμάς και πάντα ένας χειρότερος.

Δεν έδωσα στο θέμα μερικά στοιχεία που είναι και ο πραγματικός λόγος που έχω αυτή τη ζήλια.Δεν πρόκειται να το κάνω,ενώ στην αρχή είπαν κάποιοι τη γνώμη τους με όμορφο τρόπο μετά διέκρινα μια επιθετικότητα από τους ίδιους και τους ίδιους.

Τέλος από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρόσεχε μην δαγκώσεις την γλώσσα σου και δηλητηριαστείς...

Πήγαινε εσύ να υποστηρίξεις τη φίλη σου,ενώ το υποτίθεται πως έχω ψυχολογικά από τη διάγνωση της dr.Nenya δεν είναι δηλητήριο
Δηλητηριο ειναι η μαυριλα μεσα σου φιλε.. και εγω σου γραψα για ψυχολογικα γιατι ασχολησε με την κοπελα μονο? Μαλλον εχεις θεμα με της γυναικες.. λες εσυ δεν ανεβαζεις φωτος για λαικς .. αλλα σ'αρεσει να τραβας την προσοχη με το "ζηλοτοπικ σου" . Και με την κλαψα. Επισης με αυτα που γραφεις ειναι σα να θεωρεις κτημα σου την σχεση σου. Να προσθεσω οτι σε καταλαβαινω πολυ καλα καποτε σκεφτομουν ωπος εσυ.. ειναι οτι χειροτερο αυτο που κανεις στον ευατο σου εσυ βασανιζεσαι.. μπες στην διαδικασια να δεις τι κανεις ποιος εισαι και ποια ειναι η πραγματικοτητα της ζωης. Πραγματικα σου ευχομαι να λυσεις το κουβαρι σου φιλικα Χριστοφορος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάει αυτό;Τουλάχιστον εγώ δεν ανεβάζω φωτογραφίες για να πάρω επιβεβαίωση από τα likes όπως κάποιοι άλλοι (ες).

 

Το αστείο είναι ότι αυτές οι άλλες που λες είναι φανερά εντυπωσιακότερες εσωτερικά παρά εξωτερικά. Αρκετά εντυπωσιακές δηλαδή για να το πάρουν αυτό σα κοπλιμάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό (2 μήνες) είμαι με μια κοπέλα και ενώ στο παρελθόν δεν είχα τέτοια θέματα τώρα πιστεύω πως συνέχεια θα προσπαθήσει κάποιος να της την πέσει.Είχα καιρό βέβαια να είμαι με κάποια και τώρα που έγινε δεν θέλω να τη χάσω αλλά ούτω και να αφήνω αυτό το πράγμα να με τρώει.Μέχρι στιγμής κρατάω χαρακτήρα όσο μπορώ και δεν της έχω πει απολύτως τίποτα και φυσικά ούτε έχω κάνει κάποια κατινιά στυλ να διαβάσω μηνύματα σε υπολογιστή/κινητό.

Απλώς με κατατρώει το αίσθημα πως αργά η γρήγορα θα βρει κάποιον καλύτερο από εμένα (διότι πάντα υπάρχει ένας καλύτερος μας) και θα με αφήσει για αυτό σκέφτομαι να είμαι εγώ αυτός που θα το τελειώσει...

 

Τι γνώμη έχει άραγε το φόρουμ σε αυτό το όχι τόσο τεχνολογικό θέμα;Θεραπεύεται η ζήλια;Εσείς ζηλεύετε ή είχατε ποτέ κάποιο ταίρι το οποίο είχε τέτοια θέματα;

 

Όσο το πορτοφόλι σου είναι γεμάτο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

 

Τα αρπακτικά δεν εγκαταλείπουν ποτέ το θύμα τους όταν νιώθουν οτι αυτό έχει ακόμη λίπος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω κανει ψυχοθεραπεια στο παρελθον... θελω να μοιραστω την εμπειρια μου...η ζηλια και η ανασφαλεια ειναι ενας παραγοντας χαμηλης αυτοεκτιμησης...εμενα πχ με βοηθησε να κανω μια βαθεια γνωριμια με τον εαυτο μου να αναγνωρισω ολα τα καλα χαρακτηριστικα που εχω και να βαλω στοχο στο να εξελιξω μονο τα καλα μου προσοντα και τα ασχημα να τα διορθωσω ει δυνατον. και το σημαντικοτερο ειναι να αγαπησω και τα καλα μου και τα κακα μου αρκει να τα αναγνωρισω πρωτα και να κανω την αποδοχη....και πραγματικα παιδια εχει γινει τεραστια αλλαγη! παραδειγμα (δεν ειμαι καλος στην ορθογραφια αλλα ειμαι γαματος ξυλογλυπτης και Αγιογραφος) ξερω τι θελω καταρχην απο την ζωη μου και βαδιζω εκει στον στοχο μου χωρις να με απασχολει τι βλεπουν οι αλλοι σε μενα στο κατω κατω εχουν δικαιωμα να εχουν μια αποψη αλλα στα π@παρια μου γουσταρω αυτο που ειμαι και ειμαι Γ@ματος καλλητεχνης!! 

 

Υ.Γ οι φιλοι και τα κοριτσια το γουσταρουν αυτο αλλα εγω περισσοτερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνουμε : Iris εσύ ειδικά που έχεις πει δημόσια το πρόβλημα σου περιμένα να έχεις περισσότερη κατανόηση.King και λοιποί κάντε όσα like θέλετε στα σχόλια των ''κοριτσιων'',ποτέ δεν πρόκειται να κάνουν κάτι μαζί σας οπότε τζάμπα ο κόπος.

Εγώ έχω αυτογνωσία και ξέρω που με παίρνει και στο εμφανισιακό και στο οικονομικό και στο οπουδήποτε.Και μην ανησυχείς πιστεύω πως ακράδαντα παρ'ολα τα προβλήματα που έχω παραμένω 10 φορές καλύτερος από εσένα π.χ, πάντα άλλωστε υπάρχει ένας καλύτερος από εμάς και πάντα ένας χειρότερος.

Δεν έδωσα στο θέμα μερικά στοιχεία που είναι και ο πραγματικός λόγος που έχω αυτή τη ζήλια.Δεν πρόκειται να το κάνω,ενώ στην αρχή είπαν κάποιοι τη γνώμη τους με όμορφο τρόπο μετά διέκρινα μια επιθετικότητα από τους ίδιους και τους ίδιους.

Τέλος από εμένα.

Ρε μαν έχω κατανόηση όταν ο άλλος αποδέχεται (χωρίς απαραίτητα να συμφωνεί) με κάποια πράγματα που του λέμε. Σου απαντήσαμε σοβαρά, δικαίωμα σου να μην συμφωνείς αλλά μη μας την λες κι από πάνω. Για να σου λέμε πως η ζήλεια προέρχεται απ' αυτό αυτό κι αυτό, πάει να πει πως κάτι ξέρουμε παραπάνω και στο λέμε μπας και ξυπνήσεις απ' την άρνηση που έχεις πέσει. Αλλά όταν γυρνάς και "επιτίθεσαι"... Το βρίσκω λογικό, αυτή είναι η άμυνα σου. Απλά δεν μου αρέσει και δεν συμφωνώ. Επίσης, δεν υποστηρίζω καμία φίλη μου, δεν είναι φίλη μου, είναι όμως άνθρωπος. Και τελευταίο, ότι έχω πει εδώ είναι πρώτον λυτρωτικό κατά μία έννοια, κατά δεύτερη, υπάρχουν πολλά άτομα τα οποία μου στέλνουν επειδή έχουμε ένα από αυτά τα κοινά σημεία και αλληλοβοηθάμε ο ένας τον άλλο.

 

Ελπίζω να ξεπεράσεις τα όποια προβλήματα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν έδωσα στο θέμα μερικά στοιχεία που είναι και ο πραγματικός λόγος που έχω αυτή τη ζήλια

Συμβουλη: Οταν θελεις την γνωμη καποιου για ενα θεμα, παραθετεις ολα τα στοιχεια του θεματος ουτως ωστε να λαβεις αποψη για το θεμα. Παραλειποντας στοιχεια και εκφραζοντας μοναχα την αποψη σου, το μονο που θα λαβεις ειναι η γνωμη καποιου για τη δικη σου αποψη επι του θεματος.

Συνεχιστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...