Προς το περιεχόμενο

Πως αντιμετωπίζεται η ζήλια;


LifeAndHope

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το παράδειγμα με τον παντρεμένο ισχύει

Κάτι φορές καλώς ή κακώς δαγκώνει

 

Και τα αλλα ισχυουν αστους να νομιζουν οτι "αφηνοντας τες ελευθερες θα τους εκτιμησουν" και μια ωραια πρωια θα τους το σκάσουν το νέο το καλο .... "αγαπη μου αυτος ενδιαφεροταν ... αυτος μου έστελνε .... ρωτουσε τι κανω..." την ιδια στιγμη που εσυ αδιαφορουσες.. αλλα ειπαμε ο καθενας στα επιχειρηματα έχει δικιο. Μολις τυχει η στραβη θα καταλαβει εκεινον που του έλεγε κατι διαφορετικο.

Εγώ μίλησα με μια φίλη μου 40ρα που και μια εμφάνιση έχει και τη δουλίτσα της και το παιδάκι της.

Μου είπε τα εξής: Κατ'αρχήν η ζήλια σε μικρές ποσότητες είναι φυσιολογικό και απαραίτητο να υπάρχει αλλιώς χάνεται το ενδιαφέρον.Και αυτή έχει ψάξει το κινητό του άντρα της αλλά το έκανε κυρίως από περιέργεια,δεν βρήκε κάτι.Μου εκμυστηρεύτηκε πως αν μετά από αυτά έχει κάνει καμιά κουτσουκέλα ο άντρας της...ε δεν θα κάτσει και να σκάσει.Με γεια του με χαρά του.

Ηρέμησα με αυτήν τη συζήτηση (είπαμε αρκετά πράματα που δεν θα κάτσω να τα γράφω γιατί κανέναν δεν ενδιαφέρουν) διότι είπα το πρόβλημα μου σε κάποια και με συμβούλεψε,στο ίντερνετ δυστυχώς δεν ξέρεις κατά πόσο επιτυχημένος είναι αυτός που δίνει και τις συμβουλές.

 

Ο άνθρωπος πάντως είναι πολυγαμικό ον,μακάρι σε όλους μας να ήταν εύκολο να μοιραζόμαστε τις συζύγους μας (και αυτές εμάς) χωρίς άγχη,φοβίες και νεύρα.Απλά θα ξεσκάγαμε,δεν θα κάναμε και κάτι κρυφό άλλωστε,για αυτό υπάρχουν τα swinger clubs.

 

Επίσης τελικά δεν ήταν ζήλια αυτό που ένιωθα αλλά μάλλον μικρά συμπλέγματα επειδή δεν έχω με κάτι πιο σημαντικό να ασχοληθώ.

Δεν γίνεται άλλωστε να ζηλεύω κάποιον που δεν αγαπάω.

Peace

 

χαχαχα "μικρη ποσοτητα ζηλιας" το ψαξιμο κινητου? να αυτα ειναι που την σπάνε αυτα τα γμημενα τα δηθεν ... αφου ζηλευεις μωρη γιατι δεν το παραδέχεσαι?

 

Κάτι τέτοια με νευριαζαν οταν ειχα δει και ενα σαιτ το σε ειδα τελεια τζιαρ νομιζω που μπαινανε και γραφανε "σε ειδα εκει τυπε μ αρεσες αλλα δεν σε κοιταζα επειδη ντρεπομουν μονο μολις εστριβες το βλέμμα.Και τωρα σε ψάχνω στο ιντερνετ" με τρελαινουν αυτα τα δηθενιλικια. Παραπλανούν τον άλλον και δεν ξέρει τι να κάνει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις σκεφτει ποτε οτι οσο την έχεις στην πριζα ... δεν έχει χρονο και ηθικο να σου παιξει πουστιες? ανηθικο ε? ενω οσο την έχεις ηρεμη ολο και κάτι μπορει να σκεφτει για να δραπετευσει απο την πληξη που της προσφέρεις χωρις να το θέλεις. Ειναι θεμα επιβιωσης. Σορρυ φιλε αλλα επειδη εχω δει πολλα δεν θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου εσυ μπορει να έπεσες στην περιπτωση και να βρηκες με την μια αυτη που ηθελες άλλοι έχουμε αλλη μοιρα ομως. Άλλες αναγκες πχ για πολεμο έχει η Ελλαδιτσα και άλλες η Ρωσια. Η τελευταια πρεπει να ειναι μονιμως σε επιφυλακη. Θενξ για τις συμβουλες πάντως. Δεν ειρωνευομαι.

 

Όσο την έχεις στη πρίζα, ναι μεν πιθανόν να σε φοβάται (λόγω ανασφάλειας) όμως χάνεις από τον σεβασμό της (και τον θαυμασμό της αλλά το πάω πιο μακρυά με αυτό). Αποψη μου πάντα αλλά οι άμυνες και οι στρατηγικές δεν ταιριάζουν σε μια σοβαρή σχέση διότι, όπου υπάρχουν, όλες (μα όλες) οι σχέσεις έχουν την ίδια κατάληξη (μάντεψε :) )

Στο άλλο που είπες τώρα.. μπορεί να έχω βρει αυτό που θέλω αλλά είχα γνωρίσει πολλές πριν από εκείνη μιας και είμαι πλέον 39 χρονών. Όλα αυτά που λες τα είδα. Τι έκανα; Απάξ και την πατούσα δεν ασχολιόμουν με εκείνες που γράφεις, δεν αποκτούσα αρνητικές σκέψεις, έβλεπα όλα τα πιθανά (ή δεδομένα) λάθη που είχα κάνει (το οποίο παίρνει αρκετό χρόνο) και προχωρούσα μπροστά, στις άλλες γυναίκες, εκείνες που δεν είναι έτσι. Τις βρίσκεις.. Όμως για να τις ξεχωρίσεις θα πρέπει να είσαι δεκτικός σε κάποια πράγματα και να ξέρεις καλά τι θέλεις. Να θυμασαι ddevil, φιλικά και καλοπροαίρετα στο λέω, δεν θέλω να παρεξηγηθώ :), ότι στους άλλους ανθρώπους (και στις γυναίκες που είστε μαζί μιας και αφορά κυρίως συντροφικές σχέσεις) βλέπεις πάνω τους όλα τα αρνητικά που δεν μπορείς (δεν θέλεις) να δεις εσύ στον δικό σου εαυτό. Κάνουμε σχέσεις για να μάθουμε εμάς μιας και οι άλλοι αποτελούν τους καθρέφτες μας. Αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος αυτοπαρατήρησης και ύστερα αυτεβελτίωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται πάντως...

 

Από πού κι ως που είναι πιο αποτελεσματικός ο βούρδουλας από το καρότο; Το παράδειγμα της Ελλάδας με την Ευρωζώνη δεν μας λέει τίποτα;

 

Αν η άλλη είναι αλλοπρόσαλλη και δεν σου κάνει, άσε την να πάει στην ευχή του θεού μια ώρα αρχύτερα... με το ζόρι δεν αλλάζει κανένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα με μια φίλη μου 40ρα που και μια εμφάνιση έχει και τη δουλίτσα της και το παιδάκι της.

Μου είπε τα εξής: Κατ'αρχήν η ζήλια σε μικρές ποσότητες είναι φυσιολογικό και απαραίτητο να υπάρχει αλλιώς χάνεται το ενδιαφέρον.Και αυτή έχει ψάξει το κινητό του άντρα της αλλά το έκανε κυρίως από περιέργεια,δεν βρήκε κάτι.Μου εκμυστηρεύτηκε πως αν μετά από αυτά έχει κάνει καμιά κουτσουκέλα ο άντρας της...ε δεν θα κάτσει και να σκάσει.Με γεια του με χαρά του.

Ηρέμησα με αυτήν τη συζήτηση (είπαμε αρκετά πράματα που δεν θα κάτσω να τα γράφω γιατί κανέναν δεν ενδιαφέρουν) διότι είπα το πρόβλημα μου σε κάποια και με συμβούλεψε,στο ίντερνετ δυστυχώς δεν ξέρεις κατά πόσο επιτυχημένος είναι αυτός που δίνει και τις συμβουλές.

 

Ο άνθρωπος πάντως είναι πολυγαμικό ον,μακάρι σε όλους μας να ήταν εύκολο να μοιραζόμαστε τις συζύγους μας (και αυτές εμάς) χωρίς άγχη,φοβίες και νεύρα.Απλά θα ξεσκάγαμε,δεν θα κάναμε και κάτι κρυφό άλλωστε,για αυτό υπάρχουν τα swinger clubs.

 

Επίσης τελικά δεν ήταν ζήλια αυτό που ένιωθα αλλά μάλλον μικρά συμπλέγματα επειδή δεν έχω με κάτι πιο σημαντικό να ασχοληθώ,ευτυχώς έκανα την ενδοσκόπηση μου και τώρα γελάω που κάθισα να ασχοληθώ με τέτοιες μαλακίες.

Δεν γίνεται άλλωστε να ζηλεύω κάποιον που δεν αγαπάω.

Peace

Μπορείς και να μην παντρευτείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 χαχαχα "μικρη ποσοτητα ζηλιας" το ψαξιμο κινητου? να αυτα ειναι που την σπάνε αυτα τα γμημενα τα δηθεν ... αφου ζηλευεις μωρη γιατι δεν το παραδέχεσαι?

 

Συμφωνώ μαζί σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και περιπτώσεις που πολυ απλά είσαι με τον λάθος άνθρωπο. Για α β λόγο. Δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους. Και δυστυχώς σε πολλά ζευγάρια αυτό φαίνεται στην πορεία. Κάτι φορές ο άνθρωπος που έχεις δίπλα σου φαίνεται τι πραγματικά ειναι στην πορεία. Οσο καλα και να "βλέπεις" κάποιες φορές τυφλώνεσαι. Η διπροσωπία ειναι στοιχείο πολλών ανθρώπων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκυλος με σκυλο διαφερει παικτη. Και το ροντβαιλερ γαυγιζει οταν σε βλεπει να περνάς απεξω απο την περιοχη που φυλάει... θα έμπαινες μέσα ?

Αν ησουν το Ροντβαιλερ εσυ σιγουρα θα εμπαινα.Εχω κανει πορτιερης στην γερμανια για καποια χρονια και πιστεψε με παιδι οσοι ειχαν μεγαλο στομα ητανε φουσκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ένα ζευγάρι ένας απο τους δύο είναι πολύ ανώτερος του άλλου σε εμφάνιση,χρήμα ή αυτοπεποίθηση τότε είναι λογικό ο άλλος να ζηλεύει περισσότερο.

πχ δε μπορώ να φανταστώ κάποιος σαν τον κρ. ρονάλντο να έχει σχέση με μια κανονική κοπέλα και η κοπέλα να μην τον ζηλεύει και να φοβάται οτι θα τον χάσει.
Το ζητούμενο είναι να φτάσουμε τον εαυτό μας σε τέτοιο επίπεδο ώστε το άτομο που θα έχουμε δίπλα μας να αισθάνεται συνεχώς την αξία μας,και να σκέφτεται διπλά πριν κάνει κάτι στραβό και πιθανώς μας χάσει.

Να είμαστε τόσο ιδιαίτεροι και σπάνιοι που μόνο χαμένος να βγει όποιος μας εγκαταλείψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ησουν το Ροντβαιλερ εσυ σιγουρα θα εμπαινα.Εχω κανει πορτιερης στην γερμανια για καποια χρονια και πιστεψε με παιδι οσοι ειχαν μεγαλο στομα ητανε φουσκες.

 

Που να δεις τι φουσκες ειναι αυτοι που απειλούνε απο το Ιντερνετ.

Όσο την έχεις στη πρίζα, ναι μεν πιθανόν να σε φοβάται (λόγω ανασφάλειας) όμως χάνεις από τον σεβασμό της (και τον θαυμασμό της αλλά το πάω πιο μακρυά με αυτό). Αποψη μου πάντα αλλά οι άμυνες και οι στρατηγικές δεν ταιριάζουν σε μια σοβαρή σχέση διότι, όπου υπάρχουν, όλες (μα όλες) οι σχέσεις έχουν την ίδια κατάληξη (μάντεψε :) )

Στο άλλο που είπες τώρα.. μπορεί να έχω βρει αυτό που θέλω αλλά είχα γνωρίσει πολλές πριν από εκείνη μιας και είμαι πλέον 39 χρονών. Όλα αυτά που λες τα είδα. Τι έκανα; Απάξ και την πατούσα δεν ασχολιόμουν με εκείνες που γράφεις, δεν αποκτούσα αρνητικές σκέψεις, έβλεπα όλα τα πιθανά (ή δεδομένα) λάθη που είχα κάνει (το οποίο παίρνει αρκετό χρόνο) και προχωρούσα μπροστά, στις άλλες γυναίκες, εκείνες που δεν είναι έτσι. Τις βρίσκεις.. Όμως για να τις ξεχωρίσεις θα πρέπει να είσαι δεκτικός σε κάποια πράγματα και να ξέρεις καλά τι θέλεις. Να θυμασαι ddevil, φιλικά και καλοπροαίρετα στο λέω, δεν θέλω να παρεξηγηθώ :), ότι στους άλλους ανθρώπους (και στις γυναίκες που είστε μαζί μιας και αφορά κυρίως συντροφικές σχέσεις) βλέπεις πάνω τους όλα τα αρνητικά που δεν μπορείς (δεν θέλεις) να δεις εσύ στον δικό σου εαυτό. Κάνουμε σχέσεις για να μάθουμε εμάς μιας και οι άλλοι αποτελούν τους καθρέφτες μας. Αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος αυτοπαρατήρησης και ύστερα αυτεβελτίωσης.

 

Δεν μπορεις να ξέρεις εξαρχης τι ειναι αυτη που γνωριζεις ... το βλέπεις με το καιρο αρα δεν φέρεις ευθυνη στην αρχη εκτος και αν έχεις ακουσει πράγματα για αυτην.

 

Αρνητικες σκέψεις δεν γινεται να μην αποκτησεις , οι αρνητικες σκέψεις υπάρχουν ακριβως επειδη υπάρχουν αρνητικοι άνθρωποι οπως υπάρχουν και θετικές λογω των θετικων. Το θεμα ειναι να ξέρεις πως να αντιμετωπισεις την περιπτωση. Πχ βλέπεις οτι η άλλη πάει και ξηγιεται πουστικα ενω εσυ ησουν εντάξει απεναντι της θα το αφησεις ετσι? η παραιτηση δεν ειναι παντα λυση κάποιες φορές θα πρέπει να παλέψεις για την επικρατηση σου ή τελοςπαντων για την επικρατηση του δικαιου.

 

Και αμα υπάρχει γαμος και παιδια στη μεση τι θα πεις? σηκωνομαι και φευγω στο έτσι? αυτα συζητάμε εδω και κάποιοι μας κατηγορουν οτι ειμαστε κακοπροαιρετοι ή ταλιμπαν απλα και μονο επειδη ειμαστε ρεαλιστες ή προσπαθουμε να γινουμε. Οταν ο άλλος σε αδικει εχεις καθε δικαιωμα να γινεις και Ταλιμπαν και βαρβαρος και απο ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος πάντως είναι πολυγαμικό ον,μακάρι σε όλους μας να ήταν εύκολο να μοιραζόμαστε τις συζύγους μας (και αυτές εμάς) χωρίς άγχη,φοβίες και νεύρα.Απλά θα ξεσκάγαμε,δεν θα κάναμε και κάτι κρυφό άλλωστε,για αυτό υπάρχουν τα swinger clubs.

 

 

Τυπου.."Αγαπη μου,παω να ξεσκασω λιγο!" 

 

Δεν υπαρχει σωσμος!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LifeAndHope, η φίλη σου η 40ρα πάντως σίγουρα αποτυχημένη είναι αν θεωρεί τη ζήλια με μέτρο ενδιαφέρουσα και έχει ψάξει το κινητό του άντρα της. Στο ίντερνετ δεν ξέρεις κατά πόσο είναι πετυχημένος αυτός που γράφει για αυτό και αξιολογείς οτιδήποτε διαβάζεις (1. είναι λογικό; 2. συμφωνούν οι παρατηρήσεις σου με τα γραφόμενα;). Πάντως στο ίντερνετ είναι πιθανό να συναντήσεις γνώστες και να μάθεις τα βασικά της ζωής. Αντίθετα στον έξω κόσμο - ειδικά στην Ελλάδα - είναι απίθανο. Δυστυχώς είναι τόσο θλιβερή η κατάσταση που αν κάνεις το αντίθετο από αυτό που κάνει η πλειοψηφία θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Όντως δεν υπάρχει μονογαμικό ζώο και μάλιστα ο άνθρωπος ως το πιο κοινωνικό ζώο είναι και το πιο πολυγαμικό. Sex at Dawn λέγεται το βιβλίο που παραθέτει τα αδιάσειστα στοιχεία επί του θέματος.

 

Όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση ισχύει το αντίθετο. Δεν γίνεται να ζηλεύεις κάποιον που αγαπάς. Αγαπάω κάτι σημαίνει ότι μου αρέσει πολύ, το θαυμάζω, το εκτιμάω. Αν αγαπάς κάποιον χαίρεσαι με τη χαρά του. Αν αγαπάς κάποιον, καλωσορίζεις οτιδήποτε αυξάνει τον πλούτο της εμπειρίας του συντρόφου σου, εν μέρει επειδή τον κάνει πιο ενδιαφέρον. Αν είσαι ολοκληρωμένος, μπορείς να καλωσορίσεις ακόμη και το είδος της εμπειρίας που απομακρύνει τον εραστή σου από σένα. Μόνο αν χρησιμοποιείς τον εραστή σου για να γεμίσεις το κενό μέσα σου φθονείς την προσωπική του ανάπτυξη. Αυτός ο φθόνος οδηγεί σε ζήλια και κτητικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οραια τα λετε ολοι εδω...πολυ φιλοσοφια ρε παιδι μου.....

 

μηπως θα βοηθουσε ολους αν μοιραζοσασταν εμπειριες δικες σας παρα γνωμες και αποψεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LifeAndHope, η φίλη σου η 40ρα πάντως σίγουρα αποτυχημένη είναι αν θεωρεί τη ζήλια με μέτρο ενδιαφέρουσα και έχει ψάξει το κινητό του άντρα της. Στο ίντερνετ δεν ξέρεις κατά πόσο είναι πετυχημένος αυτός που γράφει για αυτό και αξιολογείς οτιδήποτε διαβάζεις (1. είναι λογικό; 2. συμφωνούν οι παρατηρήσεις σου με τα γραφόμενα ;). Πάντως στο ίντερνετ είναι πιθανό να συναντήσεις γνώστες και να μάθεις τα βασικά της ζωής. Αντίθετα στον έξω κόσμο - ειδικά στην Ελλάδα - είναι απίθανο. Δυστυχώς είναι τόσο θλιβερή η κατάσταση που αν κάνεις το αντίθετο από αυτό που κάνει η πλειοψηφία θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Όντως δεν υπάρχει μονογαμικό ζώο και μάλιστα ο άνθρωπος ως το πιο κοινωνικό ζώο είναι και το πιο πολυγαμικό. Sex at Dawn λέγεται το βιβλίο που παραθέτει τα αδιάσειστα στοιχεία επί του θέματος.

 

Όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση ισχύει το αντίθετο. Δεν γίνεται να ζηλεύεις κάποιον που αγαπάς. Αγαπάω κάτι σημαίνει ότι μου αρέσει πολύ, το θαυμάζω, το εκτιμάω. Αν αγαπάς κάποιον χαίρεσαι με τη χαρά του. Αν αγαπάς κάποιον, καλωσορίζεις οτιδήποτε αυξάνει τον πλούτο της εμπειρίας του συντρόφου σου, εν μέρει επειδή τον κάνει πιο ενδιαφέρον. Αν είσαι ολοκληρωμένος, μπορείς να καλωσορίσεις ακόμη και το είδος της εμπειρίας που απομακρύνει τον εραστή σου από σένα. Μόνο αν χρησιμοποιείς τον εραστή σου για να γεμίσεις το κενό μέσα σου φθονείς την προσωπική του ανάπτυξη. Αυτός ο φθόνος οδηγεί σε ζήλια και κτητικότητα.

Τι σχέση έχει η προσωπική του ανάπτυξη με αυτό που λες πιο πάνω που απομακρύνεται από σένα; Πηγαίνοντας με τον έναν και με τον άλλον θα αναπτυχθεί; Ή είσαι με έναν άνθρωπο ή δεν είσαι. Ο άνθρωπος δεν είναι ζώο, έχει λογική και μπορεί (και πρέπει) να ελέγχει τα πάθη του. Τι θα πει είναι πολυγαμικό ον σαν τα ζώα; Δεν στέκουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οραια τα λετε ολοι εδω...πολυ φιλοσοφια ρε παιδι μου.....

 

μηπως θα βοηθουσε ολους αν μοιραζοσασταν εμπειριες δικες σας παρα γνωμες και αποψεις????

 

Εμπειριες απο σχέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ DDevil το είπες και πριν 1-2 μήνες ότι η μεγαλύτερη σχέση σου κράτησε 1 μήνα και ότι πλέον, από άποψη, βολεύεσαι με πληρωμένο σεξ. Τι θες και μπλέκεσαι σε όλα τα θέματα των σχέσεων. Αφού δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...