Προς το περιεχόμενο

Καμένη CPU ? (i5)


dreamdok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγόρασα απο γνωστό μια i5 2400 για την μητρική που εχω 1155 --μολις την βαζω κολανε τα παντα δεν μπαίνει καν στο BIOS -το εκανα update- με την παλια cpu G540 ολα καλα

λετε να ειναι καμένη ? πια τα συμπτώματα ?

 

το τροφοδοτικο ειναι υσχιρο και νεο η μητρικη ειναι αυτη http://www.asrock.com/mb/Intel/H61MU3S3/?cat=CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοείς κολλάνε τι εννοείς; Δε μπαίνει καθόλου windows αλλά έχεις BIOS ας πούμε ή παγώνει τελείως και δε μπορείς να κάνεις τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μονος τροπος να χαλασεις cpu ειναι να την χτυπησει με σφυρι -βαλεις φωτια κτλ (yperbolh jerv... αλλα -> )η μητρικη πιο ευκολα θα εχει προβλημα παρα η cpu

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ευχαριστώ για της  απαντήσεις σας δεν ειμαι αρχάριος  ολα που αυτα προαναφέρεται  τα εχω κάνει το πσ αν απλα αλλάξω επεξεργαστη(G540)  ειναι σουπερ   Μόλις βάλω τον i5  κολανε τα παντα ΟΥΤΕ  Bios  μπαίνει   και reaset το εκανα και με μπαταρια και με το τζαμπερακι -cleancmos-  

Απλα ΔΕΝ βλεπει τον ι5  

 εδω σας θελω  dead or not  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοείς κολλάνε τι εννοείς; Δε μπαίνει καθόλου windows αλλά έχεις BIOS ας πούμε ή παγώνει τελείως και δε μπορείς να κάνεις τίποτα;

το δεύτερο ! τίποτα με τον ι5  γιατί με άλλον επεξεργαστή (G540) στο ίδιο σύστημα όλα καλά  γιαυτό λέω μπας και κάηκε ο ι5 2400 

Αν είσαι Θεσσαλονίκη κερνάω καφέ να τον δοκιμάσουμε πάνω στην μητρικη μου

χαχαχα  ευχαριστώ πολύ  να ήξερες πόσο χρήσιμο θα ήταν αυτο  ! θα στείλω  π.μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ευχαριστώ για της  απαντήσεις σας δεν ειμαι αρχάριος  ολα που αυτα προαναφέρεται  τα εχω κάνει το πσ αν απλα αλλάξω επεξεργαστη(G540)  ειναι σουπερ   Μόλις βάλω τον i5  κολανε τα παντα ΟΥΤΕ  Bios  μπαίνει   και reaset το εκανα και με μπαταρια και με το τζαμπερακι -cleancmos-  

Απλα ΔΕΝ βλεπει τον ι5  

 εδω σας θελω  dead or not  :mad:

 

Δες τα πινακια στο σοκετ και οι επαφες του ι5 αν ειναι ενταξει. τσεκαρε αν θελει καποια ρυθμιση στο bios κτλ και δοκιμασε και στον φιλο. Αν θες πες και στο thread τι εγινε

 

Το λεω γιατι δουλευα ως τεχνικος χρονια , και εχουν περασει 100αδες πισι απο τα χερια μου. μου εχει τυχει μονο μια φορα καμμενος επεξεργαστης και ο βιασμος που του ειχε ριξει ο ιδιοκτητης του δεν λεγεται... (χωρις παστα για παρα πολυ καιρο και την θερμοκρασια μονιμα σε φαση throttling) α και ενας δευτερος  απο degrade λογω extreme ρευματος στο oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις μνήμες τούμπανο του στυλ DDR3 στα 2133mghz?

 

Βάλε τον g540 μπες bios και βάλε μνήμες στο auto με xmp disabled.

 

Η χρόνισε τες manual στα 800mhz.

 

 

(αν και κανονικά εφόσον έκανες clear cmos απο default ειναι auto + xmp disabled) Αλλά ποτέ δεν ξέρεις αξίζει μια δοκιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να τσεκάρεις για τη μητρική σου αν έχεις περασμένο το τελευταίο BIOS update βάζοντας τον επεξεργαστή που δουλεύει κανονικά. Όταν το τελειώσεις ξανα δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...