Προς το περιεχόμενο

Papaki, Tophost η αλλο?


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα.

Θελω να ρωτησω ποια εταιρια θα μου προτεινατε για domain και hosting και τι πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα υπαρχουν και αξιοπιστια/support.

 

Το site που θελω να φτιαξω θα ειναι σε wordpress και βλεπω πως το papaki εχει ενα hosting πακετο που λεγεται smart wordpress. Το εχει δοκιμασει κανεις? Θα μπορουσε να δωσει λιγο παραπανω πληροφοριες για αυτο?

 

Γενικα προσανατολιζομαι προς papaki η tophost που νομιζω ειναι και η ιδια εταιρια στην ουσια αν και η tophost μου φαινεται λιγο φτηνοτερη.

 

Θα με βοηθουσατε πολυ αν μου δινατε καποιες γνωμες η συμβουλες καθως ειμαι καινουριος σε αυτο και θα ηθελα να ξεκινησω οσο το δυνατον πιο συντομα.

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξερω κατα ποσο το smart wordpress θα σε βοηθησει, απτη στιγμη που θα θελεις να εχεις πληρη ελεγχο της σελιδας σου. Το συγκεκριμενο πακετο σου εγκαθιστα το WP και σου το κανουν καποιου ειδους βελτιωσης για να ειναι πιο seo friendly κλπ. Νομιζω εγκαθιστουν και καποια plugins & theme για να το παρεις ετοιμο. Αν παρεις το free πακετο εχει περιορισμενο αριθμο πλακγιν που μπορεις να εγκαταστησεις.

 

Οσο για εταιρεια το παπακι δεν ειναι η καλυτερη επιλογη, απλα λογω το οτι ειναι αρκετα γνωστη, οι περισσοτεροι το προτιμουν. Εγω πρωσοπικα ειμαι στην Cretaforce 10 χρονια και ειμαι ευχαριστημενος. Για τοπχοστ δε ξερω κατι παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το papaki και η Tophost είναι η ίδια εταιρεία. Πρόκειται για μια εταιρεία με άψογη υποστήριξη με την οποία εγώ προσωπικά συνεργαζόμουν 5 χρόνια. Το πρόβλημα έρχεται όταν αυτού του τύπου οι εταιρείες με πολύ μεγάλο πελατολόγιο έχουν παραφορτωμένους servers με αποτέλεσμα  οι πολύ αργές ταχύτητες και τα downtimes να είναι καθημερινό φαινόμενο. Θα έλεγα να επιλέξεις μια εταιρεία η οποία έχει αξιόπιστα χαρακτηριστικά στα πακέτα της και σου παρέχει ανθρώπινη επικοινωνία. Τελευταία εγώ συνεργάζομαι με την Link.png Site: Topwebhost και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα έχει τετοιους περιορισμους για το wordpress το free πακετου του papaki.gr??

Πωω ρε ηττα εφαγα τωρα. Δωρεάν wordpress υποστηριξη που να μπορείς να κάνεις τα πάντα στο wordpress που θα βρούμε τότε?Το cretaforce τι έχει? Ή το Topwebhost ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πρωσοπικα ειμαι στην Cretaforce 10 χρονια και ειμαι ευχαριστημενος.

 

Ευχαριστώ για τη σύσταση.

 

 

Το cretaforce τι έχει?

 

Κάνουμε την αρχική εγκατάσταση του wordpress, όταν μας ζητηθεί, μέσα από μια φόρμα που έχουμε. Στη συνέχεια ο κάτοχος της ιστοσελίδας μπορεί να διαμορφώσει το wordpress όπως θέλει, π.χ. να αλλάξει theme, να προσθέσει plugins, κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα έχει τετοιους περιορισμους για το wordpress το free πακετου του papaki.gr??

 

Τί περίμενες; Δωρεάν πακέτο να μην έχει περιορισμούς;

 

Δωρεάν wordpress υποστηριξη που να μπορείς να κάνεις τα πάντα στο wordpress που θα βρούμε τότε?

Πουθενά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τί περίμενες; Δωρεάν πακέτο να μην έχει περιορισμούς;

 

Πουθενά

Εγω ζητάω δωρεαν υποστηριξη wordpress κ hosting .Όλα τα άλλα που πληρώνεις είναι απλα κλεψια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hosting για WordPress δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις μ' ένα στατικό site όμως.

 

Παρόλαυτα πάλι σου δίνει δωρεάν το παπάκι.

 

Το support κοστίζει, αλλά φαντάζομαι πάλι μια υποτυπώδη υποστήριξη θα έχεις. Που το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις!

 

Μπορειτε να μου προτεινετε και αλλες αξιοπιστες ελληνικες εταιριες και γιατι να τις προτιμησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας βρηκα ενα site, το paramarketing το οποιο εχει 2-3 αρθρα που λεγονται: Η μαύρη λίστα του Web Hosting

 

Αυτος προτεινει με κλειστα ματια την TopHost αν μπειτε να διαβασετε, αλλα ισως επειδη ειναι και affiliate και κανει διαφημιση.

 

Δεν ξερω, εχω προβληματιστει. Η TopHost βεβαια φαινεται να εχει αρκετα φτηνες τιμες (σε συγκριση με αλλες εταιριες που προτεινετε) και σου δινουν και δωρεαν SSL απο οτι λενε.

 

Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει shared πακέτο και reseller για πελάτες από την tophost και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

 

Όσον αφορά το δωρεάν ssl νομίζω όλα τα plesk και cpanel υποστηρίζουν ή θα μπορούν να υποστηρίξουν let's encrypt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια αλλη εμπειρια απο TopHost η αλλη εταιρια?


EDIT : Μια ακομη ερωτηση. Δεν πολυκαταλαβαινω τι διαφορα εχει το cloud απο το κανονικο hosting?

EDIT2 : Επισης, η ταχυτητα, τα downtimes και ολα αυτα εχουν να κανουν μονο με το hosting και οχι με το απο που ειναι αγορασμενο το domain, σωστα? π.χ. αν αγορασω domain στο papaki αλλα το hosting μου το κανει η Bluehost τοτε για τις ταχυτητες θα ευθυνεται η Bluehost....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λες, η bluehost θα ευθύνεται για ταχύτητα,downtime κλπ γιατί σε αυτή θα φιλοξενούνται τα αρχεία και η βάση του site και από αυτή θα "σερβίρονται" προς τα έξω

 

Φυσικά, αν εσύ στήσεις το site με 200 plugins και μετά πάει αργά, θα φταις εσύ :]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...