Προς το περιεχόμενο

Corsair STRAFE RGB (Cherry MX Silent) Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άλλη... όσα και να βγάζεις ΤΩΡΑ... πρέπει να ΘΥΜΑΣΑΙ από που ξεκίνησες και ΤΙ ΠΕΙΝΑ είχες ρίξει στο παρελθόν (όπως στην περίπτωσή μου).

 

Τουτέστιν... δεν θα 'δινα 190 ευρώ για... φωτισμένο πληκτρολόγιο (πήρα ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ πληκτρολόγιο - για της γυναίκας μου το PC) με 3 διαφορετικούς φωτισμούς, "τσάμπα", ούτε 40 ευρώ νομίζω δεν έκανε.

(Και τρομερό keyboard, με ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ πλήκτρα άλα-iMac keyboard, φοβερά στην ταχύτατη πληκτρολόγιση).

Δεν είναι καν μηχανικό δηλαδή, δεν έχει νόημα κάποια σύγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το review αναφέρετε μόνο στα RGB lights.. To πληκτρολόγιο είναι πολυ μπροστά... Έχει χαρακτηριστικά red cherry keys με 30% ή 40% noise reduction αν θυμάμαι καλα... Χωρις δαχτυλίδια μείωσης θορύβου αλλά με μια πρωτοποριακή εσωτερική επενδύση.. Καθαρίζεται πολυ εύκολα από πολυ καλό υλικό.. Τα λαμπάκια είναι κάτι το οποίο πολλοί επιθυμούν αλλά αν δν επιθυμεις κλειστό.. Η τιμή του είναι γύρω στα 200€ και λίγο τσιμπημένη αλλά είναι κάτι το οποίο δν απευθύνεται μόνο σε gamers όπως είπα αλλά και typists.. Τα blue και τα brown είναι τα πιο συνήθη σε mechanicals αλλά τρομερά θορυβώδη κατα την προσωπική μ άποψη.. αν δοκιμάσεις τα red σε θέμα πίεσης βάρους μοιάζουν αρκετά.. Φυσικά το πληκτρολόγιο είναι 100% anti-ghosting, με key rollover και ολα τα κουμπιά του μπορούν να προγραμματιςτούν. Δεν εχει τπτ να ζηλέψει από ένα φτηνιάρικο razor.. Εχει έξοδο usb και μαζι με το πληκτρολόγιο δίνεται wrist rest αφαιρούμενο, keycap για να αφαιρείται πλήκτρα καθώς και 5 ή 7 έξτρα buttons με καλύτερη υφή (wasdfqer) για τους φίλους gamers..
Η razor δίνει αυτοκολλητακια όμως.. Το πληκτρολόγιο δεν είναι value for money.. Αλλά είναι κάτι νέο που απευθύνεται όχι μόνο σε gamers αλλά και σε typists π δεν θέλουν τον κουραστικό θόρυβο του mechanical..
Συγχαρητήρια στην corsair που διαβάζει τα forum της και βγάζει προϊόντα που αναζητούν οι χρήστες! Φυσικά να έφτιαχνε και η τιμή καλα θα ήτανε.. Αλλά δεν μπορούμε να τα χουμε κ ολα.. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω από κοντά.. Ίσως τότε με πείσει για αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι blue switches κάνουν θόρυβο, οι brown όμως όχι, αυτό που κάνει είναι επειδή πατάμε τα πλήκτρα μέχρι κάτω και κάνει θόρυβο το πλήκτρο με τον "πάτο", όχι το switch...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι blue switches κάνουν θόρυβο, οι brown όμως όχι, αυτό που κάνει είναι επειδή πατάμε τα πλήκτρα μέχρι κάτω και κάνει θόρυβο το πλήκτρο με τον "πάτο", όχι το switch...

 

Θα συμφωνήσω μαζι σου.. Προσθέτοντας δαχτυλίδια αλλάζει όμως όλο το πληκτρολόγιο.. Αυτό που έκανε λοιπόν η corsair είναι οτι με μια επένδυση στο switch μείωσε το χτύπημα χωρις να αλλάζει την αίσθηση..



Οι blue switches κάνουν θόρυβο, οι brown όμως όχι, αυτό που κάνει είναι επειδή πατάμε τα πλήκτρα μέχρι κάτω και κάνει θόρυβο το πλήκτρο με τον "πάτο", όχι το switch... Θα συμφωνήσω μαζι σου.. Προσθέτοντας δαχτυλίδια αλλάζει όμως όλο το πληκτρολόγιο.. Αυτό που έκανε λοιπόν η corsair είναι οτι με μια επένδυση στο switch μείωσε το χτύπημα χωρις να αλλάζει την αίσθηση..
http://www.cherry.de/cid/keymodules.htm?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα αναφερθώ στη τιμή αφού το άν αξίζει ενα πληκτρολόγιο 150-180-200 είναι θέμα του καθενός και ο καθένας ορίζει μόνος του το βάθος της τσέπης του. Αν σου φαίνεται ακριβό έχεις πάντα την επιλογή να μην το αγοράσεις!

 

Στο δια ταύτα  τώρα, είχα αρχικά το Razer Black widow με cherrymx Blue διακόπτες. πολύ ωραία αίσθηση στο γράψιμο (ίσως το καλύτερο για γράψιμο απο αυτά που θα αναφέρω) αλλα πολύς ο θόρυβος άρα πήγε στο ράφι και τη θέση του πήρε ενα Corsair K95 με cherry mx red διακόπτες. Τον 1,5 χρόνο που συμβίωσα μαζί του ήταν απίστευτο πληκτρολόγιο , πολύ καλή κατασκευή, ήσυχο και πολύ βολικό με τα macro keys και τα multimedia keys που διαθέτει. Τη θέση αυτού (αφού απεβίωσε) πήρε πρόσφατα  ενα Corsair Strafe RGB με cherry mx brown διακόπτες και US Layout. Στην αρχή ήμουν επιφυλλακτικός αφού τα λεφτά ήταν πολλά και -θεωρητικά- ποιοτικά ήταν χειρότερο απο το φούλ αλουμινένιο κ95. Ε όταν το έπιασα στα χέρια μου ήταν ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που περίμενα. Απίστευτα ποιοτικό απο τη βάση του μέχρι τα keycaps με μοναδικό ψεγάδι ίσως το 'ευαίσθητο' wrist rest που έχει. Απίστευτα βολικό συνολικό μέγεθος πληκτρολογίου και παρότι θα μου λείψουν αρκετά τα macro keys που είχε το κ95, αν τα είχα δίπλα δίπλα αυτή τη στιγμή θα επέλεγα πάλι το Strafe. Τα πλήκτρα είναι όλα προγραμματιζόμενα 1-1 όσον αφορά στο χρώμα (ακόμα και τα 2 μικρά πάνω δεξιά) και τα έξτρα gaming keycaps που συμπεριλαμβάνονται στη συσκευασία (και για κάποιο λόγο έρχονται σε αεροστεγή συσκευασία) είναι αντάξια του πληκτρολογίου και είναι κατασκευασμένα απο ειδικό υλικό -> τα δάκτυλα γλυστράνε πολύ πάνω τους με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη και πιο ξεκούραστη αίσθηση κατα το gaming.

Απο την μέχρι σήμερα εμπειρία μου σε μηχανικά και μη πληκτρολόγια , προσωπικά θεωρώ οτι είναι το καλύτερο που είχα - και προφανώς δεν αναφέρομαι στα φωτάκια και τα χρώματα που με αφήνουν αδιάφορο - αλλα στο πληκτρολόγιο συγκεκριμένα. Τα 2 μειονεκτήματα του: Το Wrist rest που αν και αξιόλογο είναι πολύ "ψευτικο" και η έλλειψη macro keys.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δια ταύτα  τώρα, είχα αρχικά το Razer Black widow με cherrymx Blue διακόπτες

  Τα τελευταία Razer με cherry ήταν το 12-13, αυτό που έιχες, από τότε για να ρίξουν το κόστος και να μεγιστοποιήσουν το κέρδος πήγαν σε Kailh, κρατώντας τις τιμές στα ίδια επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα αναφερθώ στη τιμή αφού το άν αξίζει ενα πληκτρολόγιο 150-180-200 είναι θέμα του καθενός και ο καθένας ορίζει μόνος του το βάθος της τσέπης του. Αν σου φαίνεται ακριβό έχεις πάντα την επιλογή να μην το αγοράσεις!

 

Στο δια ταύτα  τώρα, είχα αρχικά το Razer Black widow με cherrymx Blue διακόπτες. πολύ ωραία αίσθηση στο γράψιμο (ίσως το καλύτερο για γράψιμο απο αυτά που θα αναφέρω) αλλα πολύς ο θόρυβος άρα πήγε στο ράφι και τη θέση του πήρε ενα Corsair K95 με cherry mx red διακόπτες. Τον 1,5 χρόνο που συμβίωσα μαζί του ήταν απίστευτο πληκτρολόγιο , πολύ καλή κατασκευή, ήσυχο και πολύ βολικό με τα macro keys και τα multimedia keys που διαθέτει. Τη θέση αυτού (αφού απεβίωσε) πήρε πρόσφατα  ενα Corsair Strafe RGB με cherry mx brown διακόπτες και US Layout. Στην αρχή ήμουν επιφυλλακτικός αφού τα λεφτά ήταν πολλά και -θεωρητικά- ποιοτικά ήταν χειρότερο απο το φούλ αλουμινένιο κ95. Ε όταν το έπιασα στα χέρια μου ήταν ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που περίμενα. Απίστευτα ποιοτικό απο τη βάση του μέχρι τα keycaps με μοναδικό ψεγάδι ίσως το 'ευαίσθητο' wrist rest που έχει. Απίστευτα βολικό συνολικό μέγεθος πληκτρολογίου και παρότι θα μου λείψουν αρκετά τα macro keys που είχε το κ95, αν τα είχα δίπλα δίπλα αυτή τη στιγμή θα επέλεγα πάλι το Strafe. Τα πλήκτρα είναι όλα προγραμματιζόμενα 1-1 όσον αφορά στο χρώμα (ακόμα και τα 2 μικρά πάνω δεξιά) και τα έξτρα gaming keycaps που συμπεριλαμβάνονται στη συσκευασία (και για κάποιο λόγο έρχονται σε αεροστεγή συσκευασία) είναι αντάξια του πληκτρολογίου και είναι κατασκευασμένα απο ειδικό υλικό -> τα δάκτυλα γλυστράνε πολύ πάνω τους με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη και πιο ξεκούραστη αίσθηση κατα το gaming.

 

Απο την μέχρι σήμερα εμπειρία μου σε μηχανικά και μη πληκτρολόγια , προσωπικά θεωρώ οτι είναι το καλύτερο που είχα - και προφανώς δεν αναφέρομαι στα φωτάκια και τα χρώματα που με αφήνουν αδιάφορο - αλλα στο πληκτρολόγιο συγκεκριμένα. Τα 2 μειονεκτήματα του: Το Wrist rest που αν και αξιόλογο είναι πολύ "ψευτικο" και η έλλειψη macro keys.

 

να κάνω εγώ μια αθώα ερώτηση δηλαδή λες ότι είχες το κ95 που αποτελεί τη ναυαρχίδα της corsair εδώ και κάμποσα χρόνια (full αλουμίνιο τέλεια κατασκευή και το λιβάνισμα πέφτει σύννεφο ) και το οποίο έχει ένα 200άρι μες στο νερό, σου χάλασε πάνω στο δεύτερο χρόνο κιόλας και αντί να πάρεις να πετάς αυγά στην αντιπροσωπεία της corsair πήρες και το strafe?

 

τον βρήκαμε τον έμπορο ναρκωτικών παιδιά :P

 

in other news ακούσαμε πως το πληκτρολόγιο απευθύνεται και σε typists σε αυτά τα χρήματα γιατί να πάει κάποιος σε παιχνιδοεταιρεία όπως η corsair και να μη πάει se filco ειλικρινή απορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω εγώ μια αθώα ερώτηση δηλαδή λες ότι είχες το κ95 που αποτελεί τη ναυαρχίδα της corsair εδώ και κάμποσα χρόνια (full αλουμίνιο τέλεια κατασκευή και το λιβάνισμα πέφτει σύννεφο ) και το οποίο έχει ένα 200άρι μες στο νερό, σου χάλασε πάνω στο δεύτερο χρόνο κιόλας και αντί να πάρεις να πετάς αυγά στην αντιπροσωπεία της corsair πήρες και το strafe?

 

τον βρήκαμε τον έμπορο ναρκωτικών παιδιά :P

 

in other news ακούσαμε πως το πληκτρολόγιο απευθύνεται και σε typists σε αυτά τα χρήματα γιατί να πάει κάποιος σε παιχνιδοεταιρεία όπως η corsair και να μη πάει se filco ειλικρινή απορία

 

χαχα άμα είμαι εγώ έμπορος ναρκωτικών τι είναι όσοι αγοράζουν 2 και 3 ναυαρχίδες GPU κάθε 6μηνο?

 

Φίλε μου δεν έχω λόγο να πάω να πετάξω αυγά στην εταιρία, αυτά τα σχεδόν 2 χρόνια που το είχα λειτουργούσε άψογα, μια μέρα άνοιξα το pc και απλά δεν λειτουργούσε (το εμφάνιζε ώς άγνωστη συσκευή)... Shit happens sometimes γιαυτό είναι η εγγύηση. Αυγά θα τους πετούσα αν υπολειτουργούσε , δεν παρείχε αυτά που θα'πρεπε ή σε περίπτωση που δεν με κάλυπταν όσον αφορά τη ζημιά... ωστόσο παρότι ήταν ένα καταπληκτικό πληκτρολόγιο με βόλεψε πολύ καλύτερα (κυρίως λόγω μεγέθους) το Strafe - και δεν το περίμενα πριν το πάρω αφού μου φαινόταν αισθητά χειρότερο στο μάτι. Τώρα όσον αφορά το αλουμίνιο, αισθητική είναι η διαφορά αφού επι της ουσίας και το strafe είναι πολύ άκαμπτο - δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά όσο δυνατά να πατάς τα πλήκτρα. Άλλος ένας λόγος που με έκανε να αλλάξω τόσο keyboard όσο και διακόπτες είναι οτι θέλω να έχω άποψη γιαυτό και προτιμώ να δοκιμάσω 4-5 διαφορετικά keyboard με το ρίσκο να πάρω και μια φόλα παρά να μείνω με τη ναυαρχίδα απλά γιατί είναι ναυαρχίδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Reselie-206 είπε:
Εγώ δεν θα αναφερθώ στη τιμή αφού το άν αξίζει ενα πληκτρολόγιο 150-180-200 είναι θέμα του καθενός και ο καθένας ορίζει μόνος του το βάθος της τσέπης του. Αν σου φαίνεται ακριβό έχεις πάντα την επιλογή να μην το αγοράσεις!
 
Στο δια ταύτα  τώρα, είχα αρχικά το Razer Black widow με cherrymx Blue διακόπτες. πολύ ωραία αίσθηση στο γράψιμο (ίσως το καλύτερο για γράψιμο απο αυτά που θα αναφέρω) αλλα πολύς ο θόρυβος άρα πήγε στο ράφι και τη θέση του πήρε ενα Corsair K95 με cherry mx red διακόπτες. Τον 1,5 χρόνο που συμβίωσα μαζί του ήταν απίστευτο πληκτρολόγιο , πολύ καλή κατασκευή, ήσυχο και πολύ βολικό με τα macro keys και τα multimedia keys που διαθέτει. Τη θέση αυτού (αφού απεβίωσε) πήρε πρόσφατα  ενα Corsair Strafe RGB με cherry mx brown διακόπτες και US Layout. Στην αρχή ήμουν επιφυλλακτικός αφού τα λεφτά ήταν πολλά και -θεωρητικά- ποιοτικά ήταν χειρότερο απο το φούλ αλουμινένιο κ95. Ε όταν το έπιασα στα χέρια μου ήταν ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που περίμενα. Απίστευτα ποιοτικό απο τη βάση του μέχρι τα keycaps με μοναδικό ψεγάδι ίσως το 'ευαίσθητο' wrist rest που έχει. Απίστευτα βολικό συνολικό μέγεθος πληκτρολογίου και παρότι θα μου λείψουν αρκετά τα macro keys που είχε το κ95, αν τα είχα δίπλα δίπλα αυτή τη στιγμή θα επέλεγα πάλι το Strafe. Τα πλήκτρα είναι όλα προγραμματιζόμενα 1-1 όσον αφορά στο χρώμα (ακόμα και τα 2 μικρά πάνω δεξιά) και τα έξτρα gaming keycaps που συμπεριλαμβάνονται στη συσκευασία (και για κάποιο λόγο έρχονται σε αεροστεγή συσκευασία) είναι αντάξια του πληκτρολογίου και είναι κατασκευασμένα απο ειδικό υλικό -> τα δάκτυλα γλυστράνε πολύ πάνω τους με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη και πιο ξεκούραστη αίσθηση κατα το gaming.


Απο την μέχρι σήμερα εμπειρία μου σε μηχανικά και μη πληκτρολόγια , προσωπικά θεωρώ οτι είναι το καλύτερο που είχα - και προφανώς δεν αναφέρομαι στα φωτάκια και τα χρώματα που με αφήνουν αδιάφορο - αλλα στο πληκτρολόγιο συγκεκριμένα. Τα 2 μειονεκτήματα του: Το Wrist rest που αν και αξιόλογο είναι πολύ "ψευτικο" και η έλλειψη macro keys.
 
να κάνω εγώ μια αθώα ερώτηση δηλαδή λες ότι είχες το κ95 που αποτελεί τη ναυαρχίδα της corsair εδώ και κάμποσα χρόνια (full αλουμίνιο τέλεια κατασκευή και το λιβάνισμα πέφτει σύννεφο ) και το οποίο έχει ένα 200άρι μες στο νερό, σου χάλασε πάνω στο δεύτερο χρόνο κιόλας και αντί να πάρεις να πετάς αυγά στην αντιπροσωπεία της corsair πήρες και το strafe?
 
τον βρήκαμε τον έμπορο ναρκωτικών παιδιά 
 
in other news ακούσαμε πως το πληκτρολόγιο απευθύνεται και σε typists σε αυτά τα χρήματα γιατί να πάει κάποιος σε παιχνιδοεταιρεία όπως η corsair και να μη πάει se filco ειλικρινή απορία

Αν κάτι αναφέραμε όλοι είναι οτι το πληκτρολογιο είναι τσιμπημένο.. Αλλά ένα παρόμοιο πληκτρολογιο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από πολλα ήδη χρηστών χωρις να είναι ενοχλητικό.. Είναι άποψη σου να μην το δέχεσαι αλλά δεν θεωρώ οτι κάποιος είναι σε θέση να εκφέρει αποψη πριν δοκιμάσει.. Θα αναμένω να έρθει Ελλάδα και να το check σε κανένα mediamarkt να δω πωΣ συμπεριφέρεται.. Και αν μ ταιριάζει.. Ίσως αν μ περίσσευαν να τα ξοδευα για ένα καλό πληκτρολογιο.. Καθώς είναι από τα πιο σημαντικά περιφερειακά..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου φανεί περίεργο αλλά υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν πάνω από 800€ τον μήνα και ΔΕΝ κάνουν εμπόριο ναρκωτικων και ζουν στην Ελλάδα. Τι μαθαίνει κανείς ε; ;)

ναι, όπου στην Ελλάδα,  το 90+% των οποίων ειναι παράσιτα  και μέλη της ευρύτερης διαπλοκής και αν όχι οι ίδιοι τότε σίγουρα οι γονείς τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις σε τεχνολογικό φόρουμ.Τα μισά και πλέον νήματα καταπιάνονται με pcb που έχουν καρφωμένους πυκνωτές με καλάϊ και μερικά δις τρανζίστορ (μόλις "απομυθοποίησα" μια vga των 800 ευρώ).

 

Με το συγκεκριμένο προϊόν,η εταιρία δέν στοχεύει τον μέσο χρήστη. Δέν χρειάζεται να είσαι έμπορος κόκας για να ανήκεις στο μικρότερο κομμάτι τις πίτας (το οποίο υπάρχει προφανώς και στην Ελλάδα)

Χρειάζεται να είσαι όμως είτε περιορισμένης ευθύνης είτε να ανήκεις στο ακόμη μικρότερο κομμάτι της πίτας (πχ με εισόδημα άνω των 72.000€ ετησίως για να μην σε νοιάζει.. αλλά ακόμη και εκεί κακώς το κάνεις γιατι το να είσαι εύπορος δεν συνεπάγει το ότι είσαι σπάταλος πολλές φορές το αντίθετο μάλιστα... εκτός αν είσαι ελαφρός ή παράσιτο)

 

 

Γιατι πολύ απλά τα μηχανικά πληκτρολόγια είναι niche και σαν κάθε niche εκμεταλλεύεται το γεγονός αυτό στο έπακρο...

 

Το κόστος λιανικής των κουμπιών είναι 45€ τα 110 κουμπιά... (το κόστος παραγωγής  αλλά και μικρο χονδρικής βέβαια υποπολλαπλάσιο ενα κομμάτι πλαστικό είναι με μια σούστα και ένα λαμάκι.....)

 

Το PCB κοστίζει (λιανική πάλι ) 10€ το πολύ (και λιγότερο απο 2€ το ένα αν παραγγείλεις απο κάπου πχ 10 pcb)

 

Το πλαστικό καλούπι δεν είμαι σίγουρος αλλά εντύπωση θα μου έκανε αν κόστιζε πάνω απο 5 ευρώ λιανική....

 

Το κοντρόλλερ 10 ευρώ λιανική (και πολλά λέω μερικά cent έχει αν παραγγείλεις πχ καμιά 100)

 

ε και βάλε καλώδιο βίδες μεταλλική λάμα υποστήριξης του pcb (για να μην λιγίζει όταν το ζουπάς) όλα αυτά πάλι 10 ευρώ λιανική

 

Πάμε σύνολο 75 ευρώ... και όλα αυτά με τιμές λιανικής στην corsair όλο αυτό (επειδή έχει δικά της μηχανήματα και  συναρμολογειτήριο και κάνει παραγγελίες χιλιάδες κομμάτια) όλο αυτό κοστίζει το πολύ 20 - 25 ευρώ και πολλά λέω...

 

βάλε και κάνα 20 την ασφάλεια -ανα μονάδα-  (για να μπορεί να δώσει εγγύηση, να κάνει τα τέστ τα γραφειοκρατικά έξοδα για τις πιστοποιήσεις κτλ ) πάμε στα 45...

 

βάλε και ενα 10 ανα μονάδα για το rnd (το γενικό της εταιρίας γιατι σιγά το rnd για τα μηχανικά πληκτρολόγια μια πατέντα 50+ ετών παλιά)

 

πάμε στα 55

 

βάλε και άλλα 10 ευρώ ανα μονάδα για μεταφορικά απο το εργοστάσιο στο μεσάζοντα

 

65....

 

βάλε και την ταμπέλα corsair

 

145 ευρώ....

 

βάλε και το κέρδος του μεσάζοντα και τους φόρους

 

190 ορίστε φάτε λαμπάκια τώρα :P νομίζοντας ότι καταναλώνετε state of the art τεχνολογίες και ψαγμένα πράματα.... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mr_Proper Μπράβο ρε μάστορα , ξεκίνα λοιπόν μπιζνα . Φτιάχνε μηχανικά keyboards μπας και βγάλεις κανα φράγκο.

 Αν είναι ιδιας ποιότητας με τα αυτά τον 160-190 και εσύ τα δίνεις κοψοχρονιά στα 60-65 θα χεσ***ς στο 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mr_Proper Μπράβο ρε μάστορα , ξεκίνα λοιπόν μπιζνα . Φτιάχνε μηχανικά keyboards μπας και βγάλεις κανα φράγκο.

 Αν είναι ιδιας ποιότητας με τα αυτά τον 160-190 και εσύ τα δίνεις κοψοχρονιά στα 60-65 θα χεσ***ς στο 5.

Είμαι ικανοποιημένος απο το εισόδημα μου έχω κάνει παρόμοιες μπίζνες με custom κατασκευές σε νεαρότερη ηλικία αν υπήρχε κάψα για μηχανικά πληκτρολόγια πριν απο καμιά 10ετία+ όταν ψαχνόμουνα για τέτοιες δουλειές θα το έκανα αλλά τότε ήταν που σιγά σιγά τα είχαν αντικαταστήσει με αυτά με μεμβράνη τα οποία τότε (τι σύμπτωσή :P ) ήταν ακριβότερα :P και μηχανικό έπαιρνες αν έβρισκες καινούργιο με κανα 5-10χίλιαρο άνετα....

 

Πάντως δεν είναι τίποτα το να κάνεις εσύ μόνος σου ενα πληκτρολόγιο... είναι ελάχιστα πιο δύσκολο απο το να συναρμολογήσεις ενα κουτί pc... λίγο να πιάνουν τα χέρια σου με το κολλητήρι (στην περίπτωση που δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις έτοιμο pcb και θες να βάλεις μόνος σου τα led και τις αντιστάσεις μια μια δίπλα σε κάθε κουμπί, έτοιμα pcb με κουτάκια να σου δείχνουν που μπαίνει η αντίσταση που το κάθε κουμπάκι κτλ υπάρχουν αν ψάξεις)

 

Απο εκεί και πέρα μην σε προβληματίζει η ποιότητα κουμπάκια πάνω σε μια πλάκα είναι το ένα κουμπάκια πάνω σε μια πλάκα θα βάλεις και εσύ.... τι διαφορά στην ποιότητα δηλαδή να έχει; τα ίδια κουμπάκια απο την cherry θα έχει και αυτό που θα κάνεις εσύ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...