Προς το περιεχόμενο

χτυπημένο γατάκι, συμβουλές.


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα ο γύφτος δε μπορουσε να βαλει 2 ραματα κει περα? βαλτης τιποτα ζεστο στο κουτι και προσεξε μην της την δωσει και φυγει απο κει μεσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το γαλα προκαλει διαρροια (ετσι λενε τουλαχιστον).

Για ζεστη, στρωσε καμια εφημεριδα στο κουτι και καμια πετσετα ή παλια ρουχα. Μπορεις να βαλεις κ 1-2 μπουκαλια με ζεστο νερο (τυλιγμενα με υφασμα) -το κανουν για τα παρατημενα μωρα γατακια συνηθως.

Αν εχεις κοτοπουλο ή ψαρι, βραστο (σκετο-ψιλοκομμενο) και προσπαθησε να το ταισεις αν δε τρωει μονο του. Κρατα κ το ζουμακι να αραιωνεις τις κονσερβες μηπως του ειναι πιο ευκολο να φαει ετσι.

Και οπως εγραψε καποιος πιο πριν, ξανακαθαρισε τις πληγες, με απαλες κινησεις θα σαι οκ.

Α! Αν δεις οτι δεν εχει "λερωσει" στο κουτι, στρωσε μια εφημεριδα εξω και αστο λιγακι. Δε λερωνουν εκει που κοιμουνται.

Αρχισε να σκεφτεσαι και ονοματα...αν το κρατησεις μεχρι να γινει καλα, νομιζω δυσκολα θα το αποχωριστεις μετα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει ότι η φιλοζωική Ηλιούπολης βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις!είτε να σου συστήσει κάποιον κτηνίατρο είτε να σου δώσει κάποιες συμβουλές!Μπορεί κιόλας να έρθει κάποιος έμπειρος εθελοντης να το δει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γάλα (δεν τους προσφέρει κανένα θρεπτικό συστατικό και όλες οι ενήλικες γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη), άστου την κονσέρβα με λίγο νεράκι. Αν μπορείς να την καταχωνιάσεις κάπου να νοιώθει πιο ασφαλής για να αρχίσει να τρώει, ακόμα καλύτερα. Γενικά μια χαρά φαίνεται, έχω δει γάτες να ζούνε με πολύ χειρότερα τραύματα. Καταφύγιο, φαΐ, νερό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο φίλε που το μάζεψες κ καλή του τύχη 
έτσι είχε γυρίσει πέρσι ο γάτος μου μετά απο εποχή ζευγαρώματος (είχε πολύ σοβαρό χτύπημα στα πίσω πόδια κ τα έσερνε) αλλα με φροντίδα ήρθε κ έγινε κομπλέ, μέχρι κ σε δέντρα ανεβαίνει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πιστευω θα τα καταφερει,δεν δειχνει τελειως χαλια,αν κ δεν ξερω ακριβως τι προβληματα εχει το κακομοιρο.

Εγω δινω καμια φορα γαλα σε κατι γατες κ δεν εχουν δειξει να εχουν προβλημα κ τους αρεσει,ισως να ειναι κ λαθος απο οτι λετε αλλα αν δεις κ δεν τρωει στερεα τροφη δωσε τ λιγο να πιει.Αντε εκανες καινουργιο  φιλο,καλη τυχη!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γάλα (δεν τους προσφέρει κανένα θρεπτικό συστατικό και όλες οι ενήλικες γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη), άστου την κονσέρβα με λίγο νεράκι. Αν μπορείς να την καταχωνιάσεις κάπου να νοιώθει πιο ασφαλής για να αρχίσει να τρώει, ακόμα καλύτερα. Γενικά μια χαρά φαίνεται, έχω δει γάτες να ζούνε με πολύ χειρότερα τραύματα. Καταφύγιο, φαΐ, νερό.

οκ οπότε όχι γάλα, να βάλω το μπολ της φωτογραφίας μέσα στο κουτί μήπως θέλει μέσα στη νύχτα ή θα είναι εμπόδιο μη χυθεί και νερό κιολας και καλύτερα να το αφήσω έξω από τη κούτα και να του δώσω εύριο πρωι ?

(αυριο το πρωι θα κάνω το άνοιγμα που μου προτεινε η irene ώστε να βγει αν θέλει, για την ώρα πάντως δε κουνιέται ιδιαίτερα)

 

 

Το σημαντικότερο είναι να μην έχει σπάσει κανα κόκκαλο, αυτό δεν μας είπες

δε ξέρω και ο γιατρός δε μου είπε κάτι τέτοιο, στο ιατρείο ήταν σηκωμένο στα 4 πόδια, και το μεσημέρι όταν άνοιξα την κονσέρβα ήταν η μόνη φορά που γρύλισε και σηκώθηκε όρθιο, έφαγε λίγο και μετά δε ξανασηκώθηκε και είναι ακίνητο απλά ανασηκώνει το κεφάλι που και που και πάω και το χαιδεύω..

λες να έχει και τίποτα σπασμένο ? πρέπει να πάρω και δευτερη γνώμη..

 

η κοπελια που έχει και facebook (εγω δεν ασχολουμαι) έχει στείλει μηνύματα παντού, κανα 2 φιλοζωικες απάντησαν αλλά δεν είπαν κάτι σημαντικό απλά ότι ο Δήμος είναι υποχρεωμένος να τα περιθάλψει και οτι μπορώ να κάνω καταγγελία αν αρνηθεί.

Μάλιστα η φιλοζωική της Ηλιούπολης (που εκεί στηρίζα τις ελπίδες μου) μας είπαν οτι 10 άτομα είναι όχι κτηνίατροι και δε μπορούν να κάνουν κάτι, μόνο αυτό μες το Δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν άνοιξα την κονσέρβα ήταν η μόνη φορά που γρύλισε και σηκώθηκε όρθιο, έφαγε λίγο

Κομπλέ είμαστε νομίζω.

 

οκ οπότε όχι γάλα, να βάλω το μπολ της φωτογραφίας μέσα στο κουτί μήπως θέλει μέσα στη νύχτα ή θα είναι εμπόδιο μη χυθεί και νερό κιολας και καλύτερα να το αφήσω έξω από τη κούτα και να του δώσω εύριο πρωι ?

 

Ανάλογα, αν δεν παίζει μεγαλύτερο ρίσκο να του το φάει άλλο γατί, άστα απ' έξω. Και μέσα να τα άφηνες, πάλι θα έπρεπε να σηκωθεί για να φάει/πιει, για 30 πόντους παραπέρα τώρα δεν αλλάζει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σηκώνεται στα 4 πόδια τότε δύσκολα να έχει σπάσει κάτι. Και αφού τρώει κιόλας είναι σε καλή πορεία. Αλλά δευτέρα πήγαινέ το και σε έναν σοβαρό γιατρό να το κοιτάξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά επειδή με τρώει τώρα και το σκέφτομαι, το γατί το είδα σηκωμένο στα 4 πόδια δε μπορεί να έχει σπασμενο πόδι απλά τραύμα εκεί, αλλά στην ουρά είναι σοβαρό το τραύμα, υπάρχει περίπτωση να περάσει μόλυνση από την ουρά στο υπόλοιπο σώμα ?

συγγνώμη αν λέω βλακείες (δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις) αλλά παίζει να πρέπει να της κόψουν την ουρά ?

 

από Δευτέρα θα δω τι θα κάνω με τον Δήμο αλλά πρέπει να βρω εδώ κοντά και κάποιον σοβαρό κτηνίατρο, αν κάποιο ξέρει για εδώ κοντά όμως γλυφάδα, ελληνικό αργυρούπολη ας μου πει.

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

     την 13.00 βγήκα για κάτι δουλειές, με το που ξεκινάω με το αυτοκίνητο βλέπω μια γάτα τραυματισμένη.

Κατεβαίνω πάω κοντά της ακίνητη εκείνη και βλέπω σοβαρό τραύμα και πολύ αίμα στην ουρά και σε ένα πόδι της,.

     την έβαλα σιγά σιγά στο αμάξι (δε ξέρω και πως τις πιάνουνε είμαι αδαής) και αρχίζω να ψάχνω που να την πάω για πρώτες βοήθειες (τόσος κόσμος τίποτα για βοήθεια και μάλιστα μια "κυρία" επειδή είχα κόψει το γκαράζ της πολυκατοικίας της και ήθελε να μπει, είχα αφήσει τη κοπελιά στο αμάξι μέχρι να φέρω από το σπίτι κάποιο ύφασμα για να ακουμπήσει η γάτα στο αμάξι, κυριολεκτικά 5 λεπτά έκανα και λοιπόν αυτή η "κυρία" δεν έκανε στην άκρη ούτε επίσης ένα κύκλο το τετράγωνο που ευγενικά της ζητήθηκε από τη κοπελιά και είχε δημιουργήσει πόση κίνηση πίσω της και το έκανε θέμα ενώ έβλεπε και το γατάκι.)

     Τέλοσπαντων δεν έβρισκα έναν κτηνίατρο, σε όσους πηγαινα - ότι έβρισκα στο google- ήταν όλοι κλειστοί και σε τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης μου λέγανε ότι βρίσκονταν μακρυά από το ιατρείο.

Με τα πολλά βρήκα έναν που ήταν ανοικτός -ο οποίος για εμένα ήταν απαράδεκτος- γιατί του λέω θέλετε να δείτε το γατάκι στο αμάξι μη το πιάσω εγώ άκαρπα και μου λέει όχι φέρτο μέσα εσύ και με ρώτησε αν δαγκώνει ή γρατζουνάει για να έφαιρνε κλουβί και εγώ του είπα ότι είναι αρκετά χτυπημένο και δε πρόκειται να ενοχλήσει.

     Του το βάζω σε ένα πάγκο και μετά από 5 λεπτά έρχεται και το κοιτάει και μου λέει αυτό θέλει χειρουργείο ράμματα κλπ κλπ,  ε του λέω τις πρώτες βοήθειες ??? α ναι μου λέει και τότε έβαλε στις πληγές κάτι σαν αντισηπτικό (μάλιστα έβγαλε μπλε και πράσινο υγρό) και του έκανε και μία ένεση με αντιβίωση και μου είπε οτι είναι αντιβίωση με διάρκεια 15 ημέρες και μου λέει μπορείς να το πάρεις αστο ή σε φιλοζωική ή στο δρόμο.

Τον ρωτάω αν ξέρει που ακριβώς να απεθυνθώ αλλά δεν είχε ιδέα και του λέω τι σας χρωστάω και μου ζήτησε 20 ευρώ.

     Μετά πήγα σε 2-3 pet city και κανείς δεν ήξερε να με βοηθήσει, πήρα τηλέφωνο σε μία φιλοζωική στην ηλιούπολη αλλά μου είπαν ότι εδώ είναι το δημαρχείο και όχι η φιλοζωική και μου λέει μονο μεσω ιντερνετ γίνεται η δουλειά.

     Μην πολυλογώ το έχω βάλει για την ώρα στην βεράντα μου το γατί, πριν λίγο του έβαλα τροφή απο κονσέρβα και νερό, έφαγε λίγο και ήπιε μπόλικο νερό.

 

Το ερώτημα τώρα, τι κάνω εγώ ? ξέρει κανείς κάποιο αξιόπιστο τηλέφωνο φιλοζωικής για να το φροντίσουν το γατάκι μέχρι να γίνει καλα? θέλει και ράματα μου είπε ο γιατρός.

 

 

ευχαριστώ.

 

μπράβο σου είσαι άξιος επαίνων

 

και γω περιπου για κανα μήνα φρονιζα ένα γάτο, όχι χτυπημένο, που όμως έχει εξαφανισθει εδώ και ένα μήνα, 

 

ελπιζω να πήγε για ζευγάρωμα και να μην έπαθε κάτι κακό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο είναι ανοιχτές οι πληγές, ναι, μπορεί να μολυνθεί. Κανονικά μια αντιβίωση θα πρέπει να την φάει.
Η ουρά και σπασμένη/κομμένη να προκύψει, προσαρμόζονται. Αλλά αν δεν τη βλέπεις να κρέμεται από ένα σημείο και ύστερα ή βλέπεις να την κουνάει ολόκληρη, λογικά δεν είναι σπασμένη. Τις περισσότερες φορές απλώς κάνουν "κόμπους" εκεί στην ανάρρωση, όπως και στα πόδια που μπορεί να συνενωθούν στραβά.


μπράβο σου είσαι άξιος επαίνων

 

και γω περιπου για κανα μήνα φρονιζα ένα γάτο, όχι χτυπημένο, που όμως έχει εξαφανισθει εδώ και ένα μήνα, 

 

ελπιζω να πήγε για ζευγάρωμα και να μην έπαθε κάτι κακό

 

Ε είναι η εποχή τους εδώ και ένα μήνα περίπου, λογικά γι' αυτό πήγε, αλλά τότε είναι και που κινδυνεύουν περισσότερο.

Κόψτου τα, ένα 25άρι θα σου πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είναι η εποχή τους εδώ και ένα μήνα περίπου, λογικά γι' αυτό πήγε, αλλά τότε είναι και που κινδυνεύουν περισσότερο.

Κόψτου τα, ένα 25άρι θα σου πάει.

 

don't do it φαιδων.., silenzio δηλαδη :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι φοβισμένο επειδή του επιτέθηκε άλλη γάτα.Ισως για αυτό εχει τα χτυπήματα στο πόδι και την ουρά. Γιατρός δεν είμαι , μια υπόθεση κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...