Προς το περιεχόμενο

χτυπημένο γατάκι, συμβουλές.


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκεί που δε κινούταν καθόλου πριν λίγο με τρόμαξε, κοιτάω να δω τι κάνει και δε το βλέπω πουθενά, βγαίνω έξω στο μπαλκόνι δε το βλέπω, πάω λίγο πιο κάτω στα σκοτάδια και το βλέπω ξαφνικά μέσα σε μια γλάστρα που δεν έχει μέσα φυτό αλλά μόνο χώμα, μάλιστα είναι 70 πόντοι ύψος γιατί είναι σε υπερυψωμένη μεταλλική βάση η γλάστρα και μολις μς είδε άρχιζει να μου γρυλίζει και το κατέβασα και είδα ότι είχε κάνει την ανάγκη του στο χώμα και μάλιστα ήταν ευκοίλια..

 

αλλά είχε πλάκα γτ ήταν ήσυχο τελείως και μόλις με είδε άρχιζε να γρυλίζει δυνατά και μου έδειχνε οτι δε μπορούσε να κατέβει.

 

ξανάφαγε και ξαναξάπλωσε τώρα, πιο ζωηρό το βλέπω.

 

Βασίλη αύριο που θα είναι ανοιχτά εννοείται αρχίζω τηλέφωνα (θα είμαι δουλειά το πρωί) για να δούμε που θα τον πάμε τώρα να τον ξαναδούνε..

 

υγ  ξέχασα το πιο σημαντικό, αφού ξάπλωσε πρώτη φορά το είδα να ασχολείται με το τραυματισμένο του πόδι και άρχισε να το γλέιφει !!!  πρέπει να τον σταματήσω ? παίζει κίνδυνος να μολυνθεί έτσι ?  εκεί έχει ακόμα και εκείνο το μπλε-πράσινο υγρό από τον κτηνίατρο που του έβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομιζω πως δεν πειραζει να το γλυφει. Οι γατες γλυφουν τις πληγες του κ βοηθαει στην επουλωση. Μια επιφυλαξη για το φαρμακο εχω, αλλα θελω να πιστευω πως αν υπηρχε προβλημα, θα το χε καλυψει ο κτηνιατρος ή εστω θα σου ειχε πει να το προσεχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκεί που δε κινούταν καθόλου πριν λίγο με τρόμαξε, κοιτάω να δω τι κάνει και δε το βλέπω πουθενά, βγαίνω έξω στο μπαλκόνι δε το βλέπω, πάω λίγο πιο κάτω στα σκοτάδια και το βλέπω ξαφνικά μέσα σε μια γλάστρα που δεν έχει μέσα φυτό αλλά μόνο χώμα, μάλιστα είναι 70 πόντοι ύψος γιατί είναι σε υπερυψωμένη μεταλλική βάση η γλάστρα και μολις μς είδε άρχιζει να μου γρυλίζει και το κατέβασα και είδα ότι είχε κάνει την ανάγκη του στο χώμα και μάλιστα ήταν ευκοίλια..

 

Καλά μην το συζητάς, έχουν μεγάλη πλάκα!Εμένα τον δικό μου τον είχαμε φέρει σπίτι φρέσκο φρέσκο απο την στείρωση, και παρ' ότι "ανάπηρος" απ'τη μέση και κάτω (είχε φάει αναισθησία) δίνει ένα σάλτο με τη φιλοδοξία να ανέβει στο γραφείο.Τον απέτρεψα και τον περιόρισα για να μην φάει τα μούτρα του. 

 

Αυτό που λες ότι γλείφεται προσπάθησε να τον εμποδίζεις.Επειδή η γλώσσα τους είναι τραχιά εμποδίζει τις πληγές απ'το να επουλωθούν.

Επεξ/σία από SoFiA11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιχτη πληγή εχει, θα χρειαστει περιποιηση, νεαροποίηση κλπ (ειμαι απο κινητο δεν βλεπω την εικονα). Αναλογα βαθος,εκταση, επιμολυνση κλπ θα χρειαστει αναλογη περιθαλψη και ενασχοληση.
Μην το αφησεις ετσι, the sooner the better, σηψαιμιες κλπ δεν χρειαζονται, αμαρτια.


Σε ανοιχτο τραυμα αλλα και ραμμενα τραυματα πασει θυσια πρπεει να αποτρεπεται η λείξη της περιοχής,η μηχανικη δραση και η επιμολυνση απο την γλωσσα (σε κανενα θηλαστικο του πλανητη η στοματικη κοιλοτητα δεν ειναι στειρα μικροοργανισμων) επιβραδυνουν, επιμολυνουν και δυχεραινουν την επουλωση. Για αυτο εξαλλου σε εκτεταμενα τραυματα ( εγχειριτικα και μη) κρινοντας την καταςταςη, χρησιμοποιουμε το κολλάρο Ελισάβετ ως αποτρεπτικο μεσο ενασχολησης με την πασχουσα περιοχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν του βάλεις και λίγη άμμο μέσα σε αυτή τη γλάστρα θα είναι ακόμη καλύτερα για να κάνει την ανάγκη του. Τα σημάδια μέχρι τώρα είναι πολύ καλά. Αλλά σαφώς θα πρέπει να το δει ένας κτηνίατρος. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα όλο το πρωί στη δουλειά προσπαθούσα να βρω την καλύτερη λύση αλλά και σχετικά οικονομική, αρχικά ο Δήμος και συγκεκριμένα η υπεύθυνη σε αυτό τον τομέα δεν ήταν καθόλου φιλική, μου έλεγε πάρε με σε μισή ώρα την ξαναέπαιρνα μετά πάλι τα ίδια, όλο σε ραντεβού ήταν και τελικά μου λέει θα σε πάρω εγώ τηλέφωνο αργότερα και φυσικά δε με πήρε ποτέ (όταν της είπα ότι πήγα τον γάτο σε κτηνίατρο στη γλυφάδα μου λέει αμέσως " έ στην γλυφάδα τότε ανήκει εκεί να το πας" βέβαια της είπα ότι στο δικό της δήμο το βρήκα και εκεί είναι που μου είπε πάρε με αργότερα..

 

Η φιλοζωική στον Μαραθώνα τελικά δε δέχτηκε να βοηθήσει γιατί το γατάκι είναι σε άλλο δήμο. (καμμία άλλη φιλοζωική επίσης δε δέχτηκε και η μόνη πρότασή τους ήταν ο Δήμος που είναι υποχρεωμένος να το περιθάλψει)

 

μου συνέστησαν μία πολύ καλή κυρία στην Αργυρούπολη τον πήγα το απόγευμα αλλά άσχημα νέα !!  έχει τραύμα σοβαρό, που δε φαινόταν, σε σημείο πως να το πω ψηλά στο πόδι, πάνω από το πόδι ας πω και είναι πολύ σοβαρό, είναι ανοικτό εκεί, το είδα και έπαθα σοκ, φαίνεται το εσωτερικό του γατιού και μου είπε ότι έχει μολυνθεί, δε φαινόταν όμως, η γιατρός το είδε αφού του έκοβε σε σημεία με ψαλίδι τις τρίχες του και φυσικά μου είπε οτι ο άλλος κτηνίατρος δεν έκανε καλή δουλειά, καταρχήν χρειάζονταν πιο δυνατή αντιβίωση, ήθελε καθαρισμό και σήμερα του έβαλε και ορό γιατί είχε αφυδατωθεί το γατί (παρόλο που έπινε πολύ νερό) και μάλιστα μου είπε από το σάββατο δε μπορεί να είχε αφυδατωθεί έτσι, κάτι έχει παιχτεί από πιο πριν.

Συμφωνήσαμε με μία  μικρή επιβάρυνση να το κρατήσει μία εβδομάδα και να κάνει ότι μπορεί για να το κρατήσει στη ζωή.

Αύριο θα ξεκινήσει να το καθαρίσει και κάποια επέμβαση από οτι κατάλαβα. Από μεθαύριο είπε να πάρω τηλέφωνο για να μάθω νεότερα.

 

Στο κτηνιατρείο ήταν και μία απίστευτα καλή κυρία (είχε φέρει αδέσποτο γατί για βοηθεια)  που ενδιαφέρθηκε για το γατί και κάθησε μαζί και στην εξέταση και βοηθούσε και το κρατούσε για να το κοιτάξει η υπεύθυνη. Στο τέλος έβαλε και τα κλάμματα και γίναμε αστα να πάνε, ανταλλάξαμε και τηλέφωνα για να ενημερωθεί. Θα ενημερώσει και φιλοζωικές και θα κάνει ανάρτηση στο facebook, έβγαλε και φωτογραφίες.

 

τώρα κοιτάω στο μπαλκόνι που είναι άδειο το κουτί και μου λείπει..

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 2,5 ώρες περίπου πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι χτες απεβίωσε, θα πάω αργότερα από εκεί.

 

δε ξέρω αν είχα πάει κατευθείαν εκεί ίσως και να το προλάβαιναν, το γατάκι ήθελε να σωθεί γιατί όσο και αν πονούσε ήταν ήρεμο και καθόταν χωρίς αντίσταση για να βοηθηθεί, εγώ σα χαζός 2 μέρες νόμιζα ότι βελτιωνόταν αλλά έκανα λάθος.

μια ύπαρξη που για 2 μέρες έτρεχα να το φροντίσω όσο μπορούσα και με κοίταζε με τρόπο απίστευτο, 31 είμαι και από άνθρωπο δεν εχω δει τέτοια αντιμετώπιση ή δε ξέρω πως αλλιώς να το πω.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να μπορούσε να γίνει τίποτα περισσότερο, έκανες ό,τι περνούσε από το χέρι σου και στα τελευταία του το γατί πήγε χορτάτο και με κάποιον να το φροντίζει. Μη το σκέφτεσαι παραπάνω, στο παιχνίδι είναι αυτά και εσύ έκανες ό,τι ήταν δυνατόν, αλλά όπως πάντα, η φύση νικάει. Μπράβο σου και δίνε καμιά κονσέρβα πού και πού σε κάνα αδέσποτο εις μνήμην του badass γάτου που έτρωγε με τέτοια πληγή.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδια εδώ ΑΝΙΜΑ Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής,. Τηλ: 210 9510075 είναι φιλικότατα. Τους εχω παει χελωνες, περιστερια και καρακάξες. Εχει παρει το ματι μου και γατακια ανα φασεις. Μιλα μαζι τους να δεις τι θα σου πουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανες οτι καλύτερο μπορούσες , μεγαλύτερη ευθύνη έχει ο γιατρός που το πήγες και ήθελε να ξεμπερδεύει ...

 

Μόνο αυτός ο παπάρας έχει ευθύνη, ο Silenzio δεν ήταν καν υποχρεωμένος να ενδιαφερθεί για ακόμα_ένα_χτυπημένο_γατί.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα όλο το πρωί στη δουλειά προσπαθούσα να βρω την καλύτερη λύση αλλά και σχετικά οικονομική, αρχικά ο Δήμος και συγκεκριμένα η υπεύθυνη σε αυτό τον τομέα δεν ήταν καθόλου φιλική, μου έλεγε πάρε με σε μισή ώρα την ξαναέπαιρνα μετά πάλι τα ίδια, όλο σε ραντεβού ήταν και τελικά μου λέει θα σε πάρω εγώ τηλέφωνο αργότερα και φυσικά δε με πήρε ποτέ (όταν της είπα ότι πήγα τον γάτο σε κτηνίατρο στη γλυφάδα μου λέει αμέσως " έ στην γλυφάδα τότε ανήκει εκεί να το πας" βέβαια της είπα ότι στο δικό της δήμο το βρήκα και εκεί είναι που μου είπε πάρε με αργότερα..

 

Η φιλοζωική στον Μαραθώνα τελικά δε δέχτηκε να βοηθήσει γιατί το γατάκι είναι σε άλλο δήμο. (καμμία άλλη φιλοζωική επίσης δε δέχτηκε και η μόνη πρότασή τους ήταν ο Δήμος που είναι υποχρεωμένος να το περιθάλψει)

 

μου συνέστησαν μία πολύ καλή κυρία στην Αργυρούπολη τον πήγα το απόγευμα αλλά άσχημα νέα !!  έχει τραύμα σοβαρό, που δε φαινόταν, σε σημείο πως να το πω ψηλά στο πόδι, πάνω από το πόδι ας πω και είναι πολύ σοβαρό, είναι ανοικτό εκεί, το είδα και έπαθα σοκ, φαίνεται το εσωτερικό του γατιού και μου είπε ότι έχει μολυνθεί, δε φαινόταν όμως, η γιατρός το είδε αφού του έκοβε σε σημεία με ψαλίδι τις τρίχες του και φυσικά μου είπε οτι ο άλλος κτηνίατρος δεν έκανε καλή δουλειά, καταρχήν χρειάζονταν πιο δυνατή αντιβίωση, ήθελε καθαρισμό και σήμερα του έβαλε και ορό γιατί είχε αφυδατωθεί το γατί (παρόλο που έπινε πολύ νερό) και μάλιστα μου είπε από το σάββατο δε μπορεί να είχε αφυδατωθεί έτσι, κάτι έχει παιχτεί από πιο πριν.

Συμφωνήσαμε με μία  μικρή επιβάρυνση να το κρατήσει μία εβδομάδα και να κάνει ότι μπορεί για να το κρατήσει στη ζωή.

Αύριο θα ξεκινήσει να το καθαρίσει και κάποια επέμβαση από οτι κατάλαβα. Από μεθαύριο είπε να πάρω τηλέφωνο για να μάθω νεότερα.

 

Στο κτηνιατρείο ήταν και μία απίστευτα καλή κυρία (είχε φέρει αδέσποτο γατί για βοηθεια)  που ενδιαφέρθηκε για το γατί και κάθησε μαζί και στην εξέταση και βοηθούσε και το κρατούσε για να το κοιτάξει η υπεύθυνη. Στο τέλος έβαλε και τα κλάμματα και γίναμε αστα να πάνε, ανταλλάξαμε και τηλέφωνα για να ενημερωθεί. Θα ενημερώσει και φιλοζωικές και θα κάνει ανάρτηση στο facebook, έβγαλε και φωτογραφίες.

 

τώρα κοιτάω στο μπαλκόνι που είναι άδειο το κουτί και μου λείπει..

Τελικα οι υπευθυνοι του εκαστοτε δημου και οι φιλοζωικες μαλλον βολεμα εχουν βρει καθαρα συμπεριφορα βολεμενου δημοσιου υπαλληλου εμετικη συμπεριφορα...!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...