Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον θα θελα να κουβεντιασουμε λιγο αυτο το θεμα : 

 

Αξιζει καποιος να παει σε τοσο παλιο socket να βαλει εναν 6πυρηνο xeon (ειναι τσαμπα στο ebay... ) και να του πεθανει τα ματια στο OC ? θα εχει κερδος σε σχεση με ενα συγχρονο πισι? θελω να πω τι συχνοτητες και επιδοσεις πιανετε οσοι το εχετε δοκιμασει ?

 

Εχω εναν 2600Κ στα 4.8 και μια maximus V formula. θα ειχε ενδιαφερον να πειραματιστω και το σκεφτομαι ... αν εβρισκα μια μητρικη 1366 σε φυσιολογικη τιμη με usb3.0/sata3.0 θα ειχε νοημα η δοκιμη? και σε σχεση με αυτο το μηχανημα  θα εβλεπα διαφορα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετά παλιό , και εγώ έψαχνα για xeon άλλα ζητάνε 100€+ στο ebay , οι απλοί ι7 δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.

Το κακό είναι που θα βρεις καλή μητρική μετά απο 6-7 χρόνια, καλύτερα να μην το δοκιμασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να πήγαινες σε έναν x5650 (6-core) οποίος φτάνει τα 4.4-4.5 σχετικά εύκολα ίσως να άξιζε με μια καλή μητρική

οι ι7 920,930,950,960 μαχ να φτάσουν 4.2-4.4. Σε σχέση με τον 2600κ που έχεις τώρα θα είναι αρκετά ποιο αργο

 

όσο για τις μητρικές , http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=%CE%B97+980&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X1366+motherboard.TRS0&_nkw=1366+motherboard&_sacat=0

 

κρατάνε τιμές ακόμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση ειναι γιατι να μπλεκεις με τοσο παλιους επεξεργαστες για Oc που σχεδον σιγουρα οπως αναφερθηκε θα ανεβουν πιθανον και χαμηλοτερα απο τον δικο σου τωρα επεξεργαστη και να μην αγορασεις πχ ενα καινουργιο fx 6300-8320 να ''βγαλεις'' τα απωθημενα σου? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να πήγαινες σε έναν x5650 (6-core) οποίος φτάνει τα 4.4-4.5 σχετικά εύκολα ίσως να άξιζε με μια καλή μητρική

οι ι7 920,930,950,960 μαχ να φτάσουν 4.2-4.4. Σε σχέση με τον 2600κ που έχεις τώρα θα είναι αρκετά ποιο αργο

 

όσο για τις μητρικές , http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=%CE%B97+980&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X1366+motherboard.TRS0&_nkw=1366+motherboard&_sacat=0

 

κρατάνε τιμές ακόμα...

Λαθος εντυπωση εχεις για το συγκεκριμενο setup ενας xeon x5650 στα 4,5 ειναι Το ιδιο γρηγορος με εναν ι7 5820κ στα στοκ ρολογια του σε multi και φυσικα γρηγοροτερος του 2600

Ακομα ειδικα οποιαδηποτε συγκριση με amd ειναι ατοπη τουλαχιστον καθως υστερουν δραματικα τοσο σε single οσο και σε multi που υποτιθεται οτι ειναι το δυνατο σημειο των και καλα fx

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομουν αλλα δεν εχει επιλογες για oc εκει παι για 2Χ6 πυρηνες σε στοκ

Βασικα για παιχνιδι και μονο το σκεφτομουν αλλα μητρικη οκ δεν βρισκω.

Δεν σκεφτομαι για ι7 μονο χεον και μεχρι θανατου oc . και σιγουρα οχι amd.δεν εχω εμπειρια μαζι τους και δεν θελω να αποκτησω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή καρδιά μου δεν κάνει OC ;) Για διπλό μόνο η sr-2

Άσχετο.... Αλλά υπάρχει σετάκι που ίσως το δώσω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι ενας 6πηρηνος που πηραμε παει μαζι με τον i7-6700K, και στο CPU-Z στο multi βγαζει 10.000+ και δεν τον ανοιγουμε 

 

παραπανω γιατι η ψυχτρα ειναι παιδικη.......δεν μιλαμε για υδροψυξη ουτε για ρευματα.

 

Τα ρευματα τα εχουμε στο auto.....

 

o i7 στα 5GHz για να παει 10.500 στο multi....

 

Και παιζει κανονικα o Xeon χωρις blue screen...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sr-2 είναι ονειρεμένο σεταπ το προσπάθησα αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχουν μητρικές να δουλεύουν, και τουλάχιστον απο τις 3 που κυκλοφορούσαν στο ebay ή μια ήταν καμμένη γιατι αρκετοι δεν φροντιζουν ή δεν νιώθουν οτι αν ποστάρεις οτι κάηκε η μητική σου στο overclockers com και με το ίδιο Nickname την πουλας σαν λειτουργική κάποιος θα σε δεί........, αλλα τεσπα telik;a ;esthsa to χ99 και μου έμεινε το 2ο waterblock εφεδρικό

Πάντως δεν θυμάμαι σε κάποιο site έιχαν αναφέρει οτι σε μητρική είτε tyan, είτε μια της hp έπαιρνε modded bios που ξεκλείδωνε τa oc options, Βεβαι αυτό μόνο αν έχεις τους επεξεργαστές και κανα 100αρικο για πέταμα γιατι κανένας δεν εγγυάται τίποτε, Δε ξερω απο πάντα dual socket σύστημα με εντυπωσιάζει ακόμα και μονο για το looks 


Εγω ξερω οτι ενας 6πηρηνος που πηραμε παει μαζι με τον i7-6700K, και στο CPU-Z στο multi βγαζει 10.000+ και δεν τον ανοιγουμε 

 

παραπανω γιατι η ψυχτρα ειναι παιδικη.......δεν μιλαμε για υδροψυξη ουτε για ρευματα.

 

Τα ρευματα τα εχουμε στο auto.....

 

o i7 στα 5GHz για να παει 10.500 στο multi....

 

Και παιζει κανονικα o Xeon χωρις blue screen...

Εντυπωσιακό αποτέλεσμα βέβαια αλλά μην ξεχνάμε οτι λείπουν 2 πυρήνες απο τον 6700 και η απόδοση του single core είναι δυνατή βέβαι αν αναλογιστεί κανείς οτι ο xeon είναι 6 ετών, η βελτίωση ΑΝΑ γενιά και όχι ανα αρχιτεκτονική που με το στανιο η intel χτυπιέται και πείθει το ευρύκοινο αφού ακόμα και ο skylake nahalem based είναι, καθε άλλο παρα εντυπωσιακή είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε single ειναι λιγο καλητερος ο 6700, αλλα τον πηρα και 405 ευρω.

 

και ο Χeon μαζι με μητρικη 100, και πανε μαζι.... 

 

Ναι ξερω οτι αν πεθανει ο Xeon δεν υπαρχει αλλος...αλλα ετσει για πλακα ενας G3258 κανει 75 ευρω...και καν....και στα 5 να τον εβαζα 

 

απο το μικρο συστημα που εχω με αυτον δεν κανει τιποτα, 

 

Στεναχωρηθηκα ασχημα οταν ειδα τα 10.000+ , ναι δεν συγκρινεται με 5820Κ αλλα θελεις και 1000 ευρω να εχεις εναν 5820Κ κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως rigasgr έπρεπε να είχες πάρει 5820k :P ; Μάλλιασε η γλώσσα μας να το λέμε, ο 5820κ είναι πιο συμφέρουσα επιλογή. Στο θέμα μας τώρα, αν βρει κάποιος mobo και x5650 πχ με καλά χρήματα αξίζει με χίλια, είναι κτήνη αυτοί οι εξαπύρηνοι xeon. Τώρα οποιαδήποτε σύγκριση με amd 8 core είναι άτοπη, οι xeon έχουν και ανώτερο single core από τους amd όπως και φυσικά τραγικά υψηλότερο multi. Xeon all the way από εμένα, αλλά όχι να δώσεις μια περιουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...