Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Α ωραία δηλαδή. Αρκετό καιρό το είχα στα 1.30.

Ποια είναι τα παλαβά με τα usb?

Το πληκτρολόγιο σταματάει να δουλεύει το ποντίκι μπορεί να κάνει σπαστες κινήσεις και πάει λέγοντας.

Αυτός είναι και ο λόγος που σε ακριβές μητρικές υπάρχει το slow mode, κατεβάζει το QPI σε 6Χ αν δεν κάνω λάθος οπότε έχεις περιθώριο για max clocks.

Βασικά το OC  σε 1366 πάει με την παρακάτω σειρά, μνήμες QPI CPU.

Βρίσκεις τα max του καθενός και μετά κάνεις το πάντρεμα.

Υποψην ότι εάν πχ είσαι σταθερός 3900 QPI και 4000 CPU όταν δέσουν μαζί πιθανότερο είναι να.μην είσαι σταθερός αλλά σου δίνει μια ρεγουλα για το που θα κινηθείς.

Εάν κάνεις το αντίθετο θα φτάσεις να δίνεις ρεύμα στο CPU γιατί δεν είσαι σταθερός ενώ στην πραγματικότητα θα είναι από κάπου αλλού η αστάθεια.

Γενικά μου είχε αρέσει πάρα πολύ αυτός ο τρόπος OC σε σχέση με α σημερινά συστήματα που και η κουτση Μαρία μπαίνει και πατάει ένα κουμπί ;)

Είναι χρονοβόρο βέβαια και σπάει μπάλες αλλά αξίζει.

 

PS εάν παίζεις παιχνίδια θα σου πρότεινα μερικά γρήγορα τεστ με IBT και Prime για να δεις σταθερότητα και μετά 2-3 μέρες games. Εκεί θα δεις αν είσαι σταθερός.

Μου έχει τύχη να βγάλω 100 IBT και 3-4 ώρες prime και να κολλάει σε κουφά σημεία σε παιχνίδια ή ακόμη και απλά στον Chrome χωρίς να κάνεις τίποτα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Το πληκτρολόγιο σταματάει να δουλεύει το ποντίκι μπορεί να κάνει σπαστες κινήσεις και πάει λέγοντας.

Αυτός είναι και ο λόγος που σε ακριβές μητρικές υπάρχει το slow mode, κατεβάζει το QPI σε 6Χ αν δεν κάνω λάθος οπότε έχεις περιθώριο για max clocks.

Βασικά το OC  σε 1366 πάει με την παρακάτω σειρά, μνήμες QPI CPU.

Βρίσκεις τα max του καθενός και μετά κάνεις το πάντρεμα.

Υποψην ότι εάν πχ είσαι σταθερός 3900 QPI και 4000 CPU όταν δέσουν μαζί πιθανότερο είναι να.μην είσαι σταθερός αλλά σου δίνει μια ρεγουλα για το που θα κινηθείς.

Εάν κάνεις το αντίθετο θα φτάσεις να δίνεις ρεύμα στο CPU γιατί δεν είσαι σταθερός ενώ στην πραγματικότητα θα είναι από κάπου αλλού η αστάθεια.

Γενικά μου είχε αρέσει πάρα πολύ αυτός ο τρόπος OC σε σχέση με α σημερινά συστήματα που και η κουτση Μαρία μπαίνει και πατάει ένα κουμπί ;)

Είναι χρονοβόρο βέβαια και σπάει μπάλες αλλά αξίζει.

PS εάν παίζεις παιχνίδια θα σου πρότεινα μερικά γρήγορα τεστ με IBT και Prime για να δεις σταθερότητα και μετά 2-3 μέρες games. Εκεί θα δεις αν είσαι σταθερός.

Μου έχει τύχη να βγάλω 100 IBT και 3-4 ώρες prime και να κολλάει σε κουφά σημεία σε παιχνίδια ή ακόμη και απλά στον Chrome χωρίς να κάνεις τίποτα!!!

Το να κολλάει σε κουφά σημεία ενώ περνάει ώρες prime ή ibt το χω πάθει και γω. Για πληκτρολόγιο και ποντίκι δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ. Σήμερα θα ασχοληθώ κι άλλο και θα ανεβάσω φωτός αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Kαι βάλε του triple channel, μην παίζεις single, αμαρτία...

Δεν υπάρχουν money αυτήν την στιγμή για ραμ. Κάποια στιγμή θα μπουν ακόμα 2χ4gb ίδια dimmακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα,

Επεσε στα χέρια μου απο φίλο μία asus rampage ii gene.

Σκέφτομαι να φτιάξω ενα 2ο σύστηματακι.Xeon είδα οτι πέρνει,αλλα δεν ξέρω αν έχει κάνει καμια αναβάθμιση στο bios.

Σε πιο κωδικό επεξεργαστή λέτε να πάω?

Επίσης είχε 2 3x1GB memory αλλα απο το set δεν υπάρχει το 1GB αρα έχουμε 5 dimm απο 1GB.Πάω και για μνήμες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμες πάρε 3*4gb ή 3*8gb 1866mhz και άνω. Κοίτα να έχουν χαμηλό cl (πχ cl9 ή cl10). 

Επεξεργαστή πάρε τον X5670 ή X5680. Με overclock στα 4 με 4.2 εισαι άρχοντας.

 

Οι μνήμες να υπολογίζεις κοντά στα 120€ και επεξεργαστή κοντά στα 60-70€.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Μνήμες πάρε 3*4gb ή 3*8gb 1866mhz και άνω. Κοίτα να έχουν χαμηλό cl (πχ cl9 ή cl10). 

Επεξεργαστή πάρε τον X5670 ή X5680. Με overclock στα 4 με 4.2 εισαι άρχοντας.

Οι μνήμες να υπολογίζεις κοντά στα 120€ και επεξεργαστή κοντά στα 60-70€.

Σε ευχαριστώ!

Σε αγγελίες εδώ βρισκω Xeon x5660 στα 45€ και x5667 στα 30€.

Να ψάξω ebay για X5670 ή X5680 καλύτερα?εχουν αρκετή διαφορά?

Επεξ/σία από oddin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oddin είπε

Σε ευχαριστώ!

Σε αγγελίες εδώ βρισκω Xeon x5660 στα 45€ και x5667 στα 30€.

Να ψάξω ebay για X5670 ή X5680 καλύτερα?εχουν αρκετή διαφορά?

Ο 67 είναι 4πυρηνος ενώ το 60 6πυρηνος οπότε θα πας στον x5660. Μια χαρά είναι η τιμή, τσιμπα τον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτήσω και γω...

Τόσο καιρό το γυρόφερνα αλλά ποτέ δεν το πήρα στα σοβαρά. Έχω την μητρική ga ex58 ud5 (ver 1) και τον i7 920 stock (ψύχτρα Noctua NH-D14)+ 24gb ram (2*8+2*4). Είχα δοκιμάσει να τον ανεβάσω αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να τον κάνω stable. Ψήνομαι να βάλω έναν xeon x5675. Έχω ψάξει αλλά άκρη δεν βρήκα. Άλλοι λένε ότι δουλεύει, άλλοι ότι θέλει bios mod κτλ. Δεν θέλω να ασχοληθώ με bios mod, ούτε θέλω να ψάχνομαι με overclocking. Τον έχει κανείς δοκιμάσει σε αυτή τη mobo ή να πάρω έναν W3690 που σίγουρα δουλεύει (είναι μέσα στα supported cpus).

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από stavpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stavpal είπε

να ρωτήσω και γω...

Τόσο καιρό το γυρόφερνα αλλά ποτέ δεν το πήρα στα σοβαρά. Έχω την μητρική ga ex58 ud5 (ver 1) και τον i7 920 stock (ψύχτρα Noctua NH-D14)+ 24gb ram (2*8+2*4). Είχα δοκιμάσει να τον ανεβάσω αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να τον κάνω stable. Ψήνομαι να βάλω έναν xeon x5675. Έχω ψάξει αλλά άκρη δεν βρήκα. Άλλοι λένε ότι δουλεύει, άλλοι ότι θέλει bios mod κτλ. Δεν θέλω να ασχοληθώ με bios mod, ούτε θέλω να ψάχνομαι με overclocking. Τον έχει κανείς δοκιμάσει σε αυτή τη mobo ή να πάρω έναν W3690 που σίγουρα δουλεύει (είναι μέσα στα supported cpus).

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

αν δεν κάνω λάθος, δεν θέλουν πατέντα στο μπιος. Τουλάχιστον σε δυο Asus που είχα δεν ήθελε.

Σκεψου όμως την περίπτωση να τα δώσεις όλα και να πας σε τουλάχιστον Ryzen 1600/2600, με μια φθηνή Β450. Θα έχεις καλύτερη απόδοση, και εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Σκεψου όμως την περίπτωση να τα δώσεις όλα και να πας σε τουλάχιστον Ryzen 1600/2600, με μια φθηνή Β450. Θα έχεις καλύτερη απόδοση, και εγγύηση.

Με ryzen 1600 τι παραπάνω να δει από ενα Χ5660 στα 4,2 πρακτικά οι διαφορές είναι μηδενικές με 2600 ναι μεν αλλά θέλει 126€ που κάνει ο φθνότερος στο scroutz συν μητρική και μνήμες αρα το 250άρι εύκολα σε σχέση με 20-30€ που μπορεί να χαλάσει και να δώσει παράταση ζωής στην πλατφόρμα που ήδη διαθέτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Με ryzen 1600 τι παραπάνω να δει από ενα Χ5660 στα 4,2 πρακτικά οι διαφορές είναι μηδενικές με 2600 ναι μεν αλλά θέλει 126€ που κάνει ο φθνότερος στο scroutz συν μητρική και μνήμες αρα το 250άρι εύκολα σε σχέση με 20-30€ που μπορεί να χαλάσει και να δώσει παράταση ζωής στην πλατφόρμα που ήδη διαθέτει

Στοκ στα 3.2 ο 1600 είναι ταχύτερος από τον 5675 στα 4.2. Είχα και τα δυο συστήματα. Και ο 1600 πάει ανετα 3.8, χωρίς θόρυβο και κατανάλωση (που ο 5675 ήταν μαύρη τρύπα σε αυτό το θέμα).

Κερδιζει usb3, sata3, pci express 3, nvme, εγγύηση και αξιοπιστία. Δεν βλέπω τον λόγο να μείνει σε παλιά πλατφόρμα.

Ξαναλεω είχα και 5675 και το μπουρδελο έκαιγε τα αντερα του. Ήταν γρήγορος αλλά με μεγάλο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χeon 5650 είχα το 2013 και ήταν γρήγορος στα 4,4 αλλά έχουν περάσει χρόνια για να θυμάμαι ακριβώς, πάντως σε 5820Κ που είχα πάει μετά οι διαφορές ήταν ελάχιστες, ο 1600 single core performance στον sandybridge περίπου είναι οπότε....για αυτό έγραψα το από πάνω

Ryzen 2700X  έχω σαν δεύτερο, σαν απόδοση ασχέτως του vfm δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο πάντως οπότε δεν ξέρω πόσο ανώτερος είναι της πρώτης γενιάς 1**** series, σε κάθε περίπτωση με κόστος 20-30 αξίζει να δοκιμάσει στο X58, δεν λέω να πάει κάποιος να στήσει εν έτη 2019 τέτοιο μουσείο αυτό θα ήταν επική ηλιθιότητα, πριν 5 χρόνια ναι σήμερα ούτε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...