Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεγα να πάω σε Χ99 με τον 5820Κ και δεν με συμφέρει οικονομικά γιατί θα βγει ένα pc των 1500€ και να δώσω τόσα λεφτά μόνο για την κ@υλα δεν λέει, γι αυτό κοιτάω τους xeon για να ζήσει το pc όσο θα λειτουργεί και η μητρική

 

Εξαλου όσοι ξέρουν από αρχιτεκτονικη, θα γνωρίζουν ότι οι επεξεργαστές κοντεύουν να πέσουν πάνω στο "Moore's law" με αποτέλεσμα μετά από ένα σημείο και μετά να μπαίνουν τα quantum mechanics στο παιχνίδι, πράγμα που σιγά σιγά φέρνει το τέλος των x86

 

Επειδή ασχολούμαι με software & web development, αυτά τα κάνω και με το laptop της υπογραφής χωρίς κανένα θεμα

 

Λογικά προς το καλοκαίρι θα στίσω  ένα low-power skylake pc με κλειδωμένα parts φυσικά για 24/7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλεγα να πάω σε Χ99 με τον 5820Κ και δεν με συμφέρει οικονομικά γιατί θα βγει ένα pc των 1500€ και να δώσω τόσα λεφτά μόνο για την κ@υλα δεν λέει, γι αυτό κοιτάω τους xeon για να ζήσει το pc όσο θα λειτουργεί και η μητρική

 

Εξαλου όσοι ξέρουν από αρχιτεκτονικη, θα γνωρίζουν ότι οι επεξεργαστές κοντεύουν να πέσουν πάνω στο "Moore's law" με αποτέλεσμα μετά από ένα σημείο και μετά να μπαίνουν τα quantum mechanics στο παιχνίδι, πράγμα που σιγά σιγά φέρνει το τέλος των x86

 

Επειδή ασχολούμαι με software & web development, αυτά τα κάνω και με το laptop της υπογραφής χωρίς κανένα θεμα

 

Λογικά προς το καλοκαίρι θα στίσω  ένα low-power skylake pc με κλειδωμένα parts φυσικά για 24/7

Σωστά είμαστε πολύ κοντά στο όριο του ατόμου τα 7nm. Μετά πάμε σε κβαντικούς υπολογιστές ή σε μεμρίστορ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη η ιντελ ανακοίνωσε ότι θα καθυστέρηση άλλα 2 χρονιά τις cpu στα 10nm, κάπου το 2018-19 θα βγουν , και λογικά θα είναι η τελευταία, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει λόγος αναβάθμισης ειδικά για όσους έχουν sandy/ivy/haswell + μέχρι να βρεθεί νέα αρχιτεκτονικη (εκτός αν μετράμε τα fps στα games αλλά δεν είναι μόνο για gaming τα pc)

 

Όσο ισχουσε το "double transistors in each generation" οι αναβαθμίσεις ήταν must σε κάθε generation.Και το χειρότερο από όλα? Οι ΤΙΜΕΣ, έλεος με αυτές τις τιμές. Ένας 6700κ κάνει 400€ όταν ένας 920 όταν πρωτοβγηκε εκανε 250-280€ και το ίδιο ισχύει για όλο το hardware.Τα used parts σιγά σιγά θα γίνουν ποιο προσιτά γιατι θα υπάρχει ποσότητα στην αγορά, όπου μας φέρνει στο αρχικό ερώτημα μια καλή x58 στα 100€, ενας xeon 6-core 100€ ,12gb ram κάτω  από 100€, και ενα καλο cooler μας κάνουν 350€ για ενα pc που όταν γίνει oc θα αγγίζει τους καινούργιους cpu με μικρο κόστος και μένει ενα μεγάλο μέρος του budget για high end gpu.

Βέβαια υπάρχουν και τα ρίσκα στα used, αλλά αν δουλέψουν όλα όπως πρέπει τότε είναι worth

 

Γι αυτό μακάρι να ζήσει η Χ58 καιρό ακόμη γιατί τόσο κάλο pc όσο έφτιαξα το 2010 δεν πρόκειται να ξαναφτιάξω ( λόγο τιμών κυρίως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ζηλέυω που έχετε εξαπυρηνους.

 

Άτιμη Ιντελ έχεις εξαπύρηνους Core 2 με 30 δολλάρια για socket 604 και όχι για 771 που είναι νεότερο!!!  :ph34r:  :angry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως θα ειναι καλυτερο αλλα μπορεις να το φτιαξεις με 200 ευρω ισως και με λιγοτερα αν πας σε 4πυρηνο χεον ;;

 

Αν ειναι usb3 sata3 και καλη μητρικη γιατι οχι;

 

Το κόστος για πραγματικά καλή μητρική socket 1366 , είναι πάνω από 150,00 ευρώ (ακόμη και στο ebay).

... και δέν έχει νόημα να πάς για 4-core cpu , σε αυτή την πλατφόρμα.

 

Είναι πολύ καλύτερο το σύστημα με τον 2600k.

 

Αν βέβαια το κάνεις απλά για την εμπειρία , για να δείς κάτι διαφορετικό , no problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να στησω ενα μηχανημα ειτε για δευτερο για καποιες δουλειες rendering για το πανεπιστημιο ειτε τελικα αν ειναι καλυτερο οταν τελειωσω με αυτες τις δουλειες να αντικαταστησω το δικο μου.Τελικα  ενας γνωστος μου προτεινε μια καλη μητρικη με τον 6-core ι7- 970 σε πολυ καλη τιμη. νομιζω ειναι πολυ καλα και δεν θα χασω χρηματα οταν τελειωσω το προτζεκτ μου και θα εχω πειραματιστει κιολας (που μ αρεσει, δεν το αρνουμαι :-) )μολις γινει το deal θα σας πω τι παιχτηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the club θα πουμε μετα. Ειναι παντως καπως παραξενο που ακομα και τωρα μετα απο 7 χρονια ζωης αυτου του σοκετ, να υπαρχει ακομα μεγαλη ζητηση και τεραστια αποδοση! Οτι η intel δινει εξελιξη με το σταγονομετρο και καθε χρονο μας πουλαει επεξεργαστες που ειναι μια μικρη αναβαθμιση απο τους προηγουμενους και μας τους πουλαει σε τιμες τρελες (βλεπε: Haswell->Skylake) ισχυει σε μεγαλο βαθμο. Εδω ερχονται τα μεταχειρισμενα και αν πετυχεις καλα κομματια σε καλες τιμες ειναι πολυ καλη ευκαιρια για καλο συστημα. Εμενα μαρεσει το αλλο, στις ram εχεις 6 dimmακια x8gb το καθενα με συνολο 48gb, οποτε ειναι υπεραρκετα για καθε δουλεια, αν και κανεις δεν χρειαζεται να βαλει πανω απο 16 για να παιξει απαιτητικους τιτλους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να στησω ενα μηχανημα ειτε για δευτερο για καποιες δουλειες rendering για το πανεπιστημιο ειτε τελικα αν ειναι καλυτερο οταν τελειωσω με αυτες τις δουλειες να αντικαταστησω το δικο μου.Τελικα  ενας γνωστος μου προτεινε μια καλη μητρικη με τον 6-core ι7- 970 σε πολυ καλη τιμη. νομιζω ειναι πολυ καλα και δεν θα χασω χρηματα οταν τελειωσω το προτζεκτ μου και θα εχω πειραματιστει κιολας (που μ αρεσει, δεν το αρνουμαι :-) )μολις γινει το deal θα σας πω τι παιχτηκε

 

Αν το μηχάνημα αυτό το θέλεις για rendering, αξίζει. Για οτιδήποτε άλλο, προσωπικά πιστεύω πως όχι. Έχουν χαμηλό single core οι εν λόγω Xeons.

 

Καλές μητρικές κυκλοφορούν στα μεταχειρισμένα γύρω στο 100άρικο. Κοιτάς από Asus P6T deluxe και πάνω με ιδανική την Rampage III. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε άλλο παρα χαμηλό single core έχουν, αλλά θα πρέπει να κάνεις κάποιες παραδοχές οτι δεν πρέπει να τους συγκρίνεις με ivy, haswell, skylake ειδικά υπερχρονισμένους, ΑΛΛΑ οι αντίστοιχοι westmere όπου και μας ενδιαφέρουν για αυτό που προσφέρουν θα είναι υπερχρονισμένοι, αφού και αυτό είναι το potential της χρήσης μιας τέτοιας πλατφόρμας, οπότε υπερχρονισμένος ενας westmere ΔΕΝ είναι τόσο ποιο αργός απο εναν αντίστοιχο haswell στην στόκ συχνότητα του σε single core performance, σε multi δε είναι γρηγορότερος απο οποιονδήποτε τετραπύρηνο φυσικά και φτάνει στα επίπεδα ενος ι7 5820Κ στην στοκ συχνότητα λειτουργίας του, απο εκεί και πέρα το single core performance του westmere είναι αρκετό και για rendring και για gaming και για οτιδήποτε, αφήνοντας χιλιόμετρα πίσω του οτιδήποτε απο AMD, Για πλατφόρμα 8 ετών (socket 1366) είναι απίστευτο το vfm που προσφέρει και οι τιμές που είναι τόσο υψηλές είναι για το επ΄'ιπεδο απόδοσής που προσφέρει και κατα την γνώμη μου λογικότατες

Τώρα αν το point σου είναι πόσο ποιό αργός είναι σε κάποιοα benches ok, πρέπει να λάβεις υπ' όψιν και την ηλικία της πλατφόρμας και κάποια instructions που λείπουν, αλλά σε 3d mark, cinebench, aida benchies και super pi, ο westmere πετάει και αυτό τον κάνει τόσο ελκυστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4GHz που έχω δει 5660 να τρέχει έβγαζε στο Cinebench R15 single score 129cb. Μπροστά στα 180-210cb των καινούργιων haswell-skylake είναι σαφής η διαφορά.

Για rendering δεν ενδιαφέρει η single core αλλά η multi και το scaling. Δεν ισχύει αυτό που λες. Στο gaming κερδίζει η single λόγω κακού scaling. 

 

Δεν λέω ότι δεν είναι καλοί. Ήμουν σαφής. Θα έφτιαχνα κόμβο για rendering με 6πύρηνο 1366, αλλά δεν θα το χρησιμοποιούσα για gaming ή για modeling. Θα ήταν αρκετά υποδεέστερος όπου χρειάζεται single core. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγω εχω να πω το εξης παντως ... Πηρα το σετ ειναι μια rampage iii black edition + ενας i7 970 μαζι με την αρχικη του ψυχτρα. Το καλυτερο ; ηταν τιμη χωμα γιατι ειχε ενα στραβο πιν. Το πιν το εφτιαξα τελικα δεν ηταν τιποτα. Ετρεξα benches και στρεσσ τεστ ως εδω ολα καλα...

 

 

 

ΥΓ 130ευρω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγω εχω να πω το εξης παντως ... Πηρα το σετ ειναι μια rampage iii black edition + ενας i7 970 μαζι με την αρχικη του ψυχτρα. Το καλυτερο ; ηταν τιμη χωμα γιατι ειχε ενα στραβο πιν. Το πιν το εφτιαξα τελικα δεν ηταν τιποτα. Ετρεξα benches και στρεσσ τεστ ως εδω ολα καλα...

 

 

 

ΥΓ 130ευρω...

 

130 και τα δύο; Αυτό ήταν χάρισμα. όχι αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...