Προς το περιεχόμενο

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα “απενεργοποιούν” εκατοντάδες γονίδια του ανοσοποιητικού συστήματος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη μου είναι ότι τα πάντα είναι στο μυαλό. Από τα 18 μου που δοκίμασα πρώτη φορά τσιγάρο μέχρι τώρα, πολλά χρόνια μετά, έλεγχο το κάπνισμα όπως και οπότε θέλω. Μπορεί να τύχει να βγω ένα βράδυ και να κάνω 6-7 τσιγάρα. Μπορεί να κάνω ένα μήνα πάλι να ξανακαπνισω και ας μπαφιαζουν όλοι γύρω μου. Ξέρω άνθρωπο που καπνίζε επί χρόνια άσο αφιλτρο και το έκοψε μαχαίρι. Οκ δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι αλλά μη δραματοποιουν την κατάσταση οι καπνιστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια αρα να μην απαγορεψουμε τιποτα βλαβερο επειδη υπαρχουν 1002! κατσε εκει να τα ανεχεσαι! Αυτη η λογικη δεν εχει πατο!

 

Τι ακριβώς "ανεχεσαι"?

Ο καθένας κάνει κουμαντο στον εαυτό του.

Εσύ μην καπνίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζεις με καπνιστή έχεις αυξημένο ρίσκο αλλά είναι επιλογή σου.

Η έκθεση σε εξωτερικούς χώρους μια φορά τόσο δε φαίνεται να δίνει στατιστικά σημαντικά αποτελέσματα.

Οτι και να δινει δεν νομιζω οτι το θελει ουτε ο ιδιος ο καπνιστης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτή η λογική δεν έχει πάτο.

Να απαγορέψουμε και τα επεξεργασμένα λίπη.

Και τα φαγητά με ψηλά λιπαρά.

Και τη ζάχαρη.

Και 1002 άλλα, φαγητά και μη.

Όπως είπα, θα συμφωνούσα αρκεί να εφαρμοζόταν ο αντικαπνιστικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς "ανεχεσαι"?

Ο καθένας κάνει κουμαντο στον εαυτό του.

Εσύ μην καπνίζεις.

Οταν βγαινω και εισαι διπλα μου και καπνιζεις δεν καπνιζω κ εγω? Αλλος που ζει στην Ελβετια! χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωην καπνιστης πλεον ατμιστης..οταν καπνιζα ετρεχα 50 μετρα και εσκαγα,δεν μπορουσα να ανεβω στο σπιτι μου απο τις σκαλες.καπνιζα ενα καπνο 20gr την ημερα,το οξυγονο μου ηταν στο 94%.

Ατμιζω σχεδον 3 μηνες,το οξυγονο μου εχει ανεβει στο 99% και πλεον κανω και 150 χιλ την εβδομαδα με το ποδηλατο..στο δια ταυτα τιποτα απο τα δυο δεν κανει καλο,οτιδηποτε εισπνεουμε περα του οξυγονου μονο καλο δεν κανει.

Εγω οπως το βλεπω το ηλεκτρονικο τσιγαρο θα επρεπε να σε βοηθα ως μεταβατικο σταδιο για την διακοπη αυτης της κακιας συνηθειας του καπνισματος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανει παντα. υπαρχουν ακομα παπουδες που κανουν απο τα 12 τους 4 πακετα την ημερα.

 

Ναι αλλά οι παππούδες , ούτε γαριδάκια , ούτε κρουασάν και φραπεδες , ούτε πιτογυρα και πίτσες με το κιλό και ούτε μια ζωή μέσα στο καυσαέριο Και τέλος πάντων , οι εξαιρέσεις είναι εκεί για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μιλήσατε μερικοί για ζάχαρη και άλλες καταχρήσεις... Δηλαδή είναι το ίδιο η ζάχαρη, τα λιπάρα, το αλκοόλ κλπ. που καταλήγει στο στομάχι αυτού που τα καταναλώνει και ΜΟΝΟ με τον καπνό που καταλήγει στα πνευμόνια του καπνιστή και ΟΛΩΝ όσων βρίσκονται τριγύρω του σε Χ απόσταση (ανάλογα το χώρο) και εισπνέουν τον καπνό παρά τη θέλησή τους;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγαινω και εισαι διπλα μου και καπνιζεις δεν καπνιζω κ εγω? Αλλος που ζει στην Ελβετια! χαχαχαχα

 

Στην Ελβετία καπνίζουν σαν φουγάρα και επιτρέπεται το κάπνισμα σε δημοσιους χώρους κάτω των 80τμ.

Τα μεγάλα μπαρ συνήθως έχουν smoking area.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο θετικό που βλέπω στο Η.Τ είναι ότι μπορεί να βοηθήσει στην διακοπή του καπνίσματος και ατμίσματος,χωρίς να είναι απόλυτο αυτό γιατί έχει να κάνει και με την προσωπικότητα του καθενός.

το κακό είναι ότι πολλοί εθίζονται ακόμη περισσότερο με το άτμισμα(το έχουν συνέχεια στο στόμα,θέλουν να δοκιμάζουν νέες γεύσεις,νέα η.τ κτλ)με τη σκέψη στο υποσυνείδητο ότι το άτμισμα δεν κάνει κακό όσο το τσιγάρο,για μένα λάθος.

στην Αμερική μέχρι και διαγωνισμούς κάνουν για τα ντουμάνια,ποιος θα κάνει τα μεγαλύτερα δαχτυλίδια κτλ

 

θέλω να πω ότι το η.τ περνάει από τη φάση που ήταν και το τσιγάρο στην αρχή...προσπαθεί να κατακτήσει πολλούς φανατικούς!

καλό είναι να κρατήσουμε μια ρέγουλα και να μη το έχουμε στο μυαλό μας σαν κάτι άκακο για τον οργανισμό μας αλλά σαν ένα βοήθημα  για την διακοπή του καπνίσματος γενικώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το καπνισμα το σωστο θα ηταν να υπαρχουν bar, καφετερειες κλπ καπνιστων και μη καπνιστων.

Και ο καθε ιδιοκτητης να μπορει να επιλεξει μονος του τι απο τα δυο θελει να ειναι το μαγαζι του. Και οποιος θελει παει...

 

Χουντα του στυλ δεν επιτρεπεται πουθενα το καπνισμα ειναι για γελια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχχα ωραίο άρθρο!

Μη ξεχνάτε ότι η Ελλάδα είναι 5000 χρόνια πίσω. Εξωτερικό σκέφτονται να απαγορεύουν το ηλεκτρον. τσιγάρο και Ελλάδα ακόμα επιτρέπεται το κανονικό!

 

Αγγλία που είμαι, όταν γυρναω ακόμα μοσχοβολαω,δε τσουζουν μάτια, δεν έχω πονοκέφαλο. Παρακαλουσα τη κοπέλα μου και φίλους-φίλες να αναψουν τσιγάρο και να μη βγουν έξω. Κο-κο-κο όλοι όλους, έναν (1) μάγκα ακόμα δε βρήκα! Όλοι με ένα αβγό στη καρεκλα τους.

 

Πολιτισμός εδώ. Οι καπνιστές Ελλάδα συνεχίστε και γραψτε κανονικά όσους δε καπνίζουν, όπως επίσης και έγγυους, παιδιά κτλ ενώ αυτός ο νόμος ισχύει σε όλες τις πολιτισμένες χώρες, και υπάρχει αυτός ο νόμος και στη χώρα μας.

 

 

 

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις μεγαλύτερες χαρές που γνώρισα τους τελευταίους μήνες ήταν όταν από το πολύ λέγε-λέγε, έπεισα συνάδελφο να κόψει κάπνισμα/άτμισμα μαχαίρι. Μόνο και μόνο για να αποδείξουμε ότι γίνεται, ότι δεν χρειάζονται ενδιάμεσα στάδια, ούτε τσίχλες, ούτε ηλεκτρονικά μαραφέτια. Παρά κόψιμο όπως το έκανε ο πατέρας του θρυλικού Ζορμπά.*

 

3 μήνες μετά αρχίζει να καταλαβαίνει τη διαφορά (όπως την κατάλαβα κι εγώ όταν το έκοψα πριν κάποια χρόνια) και είναι άλλος άνθρωπος.

 

Καμια φορά καθόμαστε και αναρωτιόμαστε πόσο καλύτερα είμαστε τώρα και για ποιο ακριβώς λόγο καπνίζαμε τόσα χρόνια... και πως αντέχαμε αυτή την απίστευτα αηδιαστική μυρωδιά (πλέον δεν την αντέχω ούτε σε ανοιχτούς χώρους).

 

* αντιγράφω από το αυθεντικό κείμενο του Καζαντζάκη:

 

 

 

Μα ίσια ίσια γι αυτό πρέπει να τελειώνουμε σύντομα, φώναξε ο Ζορμπάς….. Να έτσι όπως οι καλοί άντρες κόβουν το τσιγάρο, το κρασί, το ζάρι. Παλικαρίσια. Ο πατέρας μου πρέπει να ξέρεις, ήταν παλικάρι με ουρά. Μη με κοιτάζεις εμένα. Εγώ ‘μαι ξεφυσίδι. Χαρτωσιά δεν πιάνω μπροστά του. Αυτός ήταν από τους παλιούς Έλληνες που λένε. Έπιανε τη χέρα σου και σου ‘σπαζε τα κόκκαλα…

Αυτός λοιπόν είχε όλα τα πάθη. Μα τα ΄κοψε όλα, με το σπαθί. Κάπνιζε σα φουγάρο. Ένα πρωί σηκώθηκε, πήγε στο χωράφι ν΄αλετρίσει, έφθασε, ακούμπησε στο φράχτη, έχωσε, θεριακλής όπως ήταν, με λαχτάρα το χέρι του στη ζώνη, να βγάλει την καπνοσακούλα, να στρίψει ένα τσιγάρο πριν πιάσει δουλειά. Τραβάει την καπνοσακούλα, άδεια, πανί με πανί. Είχε ξεχάσει να τη γεμίσει στο σπίτι.

 

Άφρισε από το κακό του, μούγκρισε, και μονομιάς μ΄ένα πήδο, στράφηκε πίσω κι άρχισε να τρέχει κατά το χωριό. Τον είχε, βλέπεις, κυριέψει το πάθος. Μα ξαφνικά, εκεί που ΄τρεχε - ο άνθρωπος σου λέω είναι μυστήριο – στάθηκε, ντράπηκε, έβγαλε την καπνοσακούλα, την έκανε με τα δόντια του χίλια κομμάτια και την τσαλαπάτησε λυσσασμένος. – Άτιμη, άτιμη! μούγκριζε. Πουτάνα! Και από την ώρα εκείνη, σε όλη του τη ζωή, δεν έβαλε τσιγάρο στο στόμα του.

Έτσι κάνουν τα παλικάρια αφεντικό. Καληνύχτα!

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...