Προς το περιεχόμενο

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα “απενεργοποιούν” εκατοντάδες γονίδια του ανοσοποιητικού συστήματος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαση κοινης λογικης και μονο, το καπνισμα εν τελει ΔΕΝ ειναι και τοσο βλαβερες οσο πιστευουμε. Καποιος που κανει βαρια χρηση θελει τουλαχιστον 15-20 χρονια MINIMUM να παρουσιασει καποιο προβλημα υγειας, οι περισσοτεροι δε πολυ περισσοτερ (30+). Ποσο μαλλον αν εχει ξεκινησει μετα τα 20. Δηλαδη μιλαμε για 20-30+ χρονια με 20 τσιγαρα την ημερα, ΚΑΘΕ μερα, για να παρουσιασεις προβλημα υγειας. Δηλαδη το θεμα βρισκεται στην ποσοτητα και στην καθημερινη χρηση και οχι στο ποσο βλαβερο ειναι το τσιγαρο καθεαυτο. Αν κανεις παρομοια χρηση σε fast food ας πουμε, η ακομα και σε κοκκινο κρεας, τηγανιτες πατατες, αλκοολ, αναψυκτικα και ενα σωρο αλλα πραματα που θεωρουνται okay θα χεις παει ακλαφτος πολυ πριν τα 20-30 χρονια. 

 

Στο ντοκιμαντερ super size me ενας τυπος ετρωγε fast food επι 1 μηνα, και ο γιατρος του συνεστησε να το κοψει ΑΜΕΣΑ απο τις πρωτες 20 μερες!! Οποτε υπαρχουν πολυ πιο βλαβερα πραματα απο το καπνισμα (ποσο μαλλον το ατμισμα) στα οποια δεν δινουμε ιδιαιτερη σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---edit---

σε κλειστό χώρο το να με αναγκάζεις να εισπνεύσω έστω και το 1/1000 του ότι καπνίζεις από μένα δεν είναι αποδεκτό, αν θέλω νικοτίνη θα καθαρίσω καμιά τομάτα να φάω...

Και σε ανοιχτο χωρο το να με αναγκαζεις να εισπνευσω οτι αηιδια βγαζει το αυτοκινητο σου απτην εξατμιση απο μενα δεν ειναι αποδεκτο. Επισης το να σκοτωνεις ζωα για τροφη δεν μου ειναι αποδεκτο. Ποιος νοιαζεται για το τι σου ειναι / μου ειναι αποδεκτο? Τι επιχειρημα θεικο ειναι τουτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ανοιχτο χωρο το να με αναγκαζεις να εισπνευσω οτι αηιδια βγαζει το αυτοκινητο σου απτην εξατμιση απο μενα δεν ειναι αποδεκτο. Επισης το να σκοτωνεις ζωα για τροφη δεν μου ειναι αποδεκτο. Ποιος νοιαζεται για το τι σου ειναι / μου ειναι αποδεκτο? Τι επιχειρημα θεικο ειναι τουτο?

 

Αν δεν θες να εισπνέεις την αηδία απο το αυτοκίνητο μπορείς να πας στη ζούγκλα και να ζείς ως αγριάνθρωπος γιατί όλος ο υπόλοιπος πλανήτης έχει χτίσει τον σύγχρονο πολιτισμό με την χρήση αυτοκινήτου, όχι με την χρήση τσιγάρου. Επιπλέον τα αυτοκίνητα κάποια στιγμή θα καίνε υδρογόνο οπότε δεν θα βγάζουν καυσαέρια.

Όσο για τα ζώα μπορείς απλά να γίνεις χορτοφάγος, δεν νομίζω να σε πειράζω αν εγώ φάω κρέας.

 

Οπότε τα δικά σου επιχειρήματα ήταν "θεϊκά".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τα δικά σου επιχειρήματα ήταν "θεϊκά".

Σε παρακαλώ σίλβερ, πιο θεϊκό επιχείρημα από το «το θέμα δεν είναι πόσο βλαβερό είναι τσιγάρο καθαυτό αλλά η ποσότητα και η χρήση» δεν παίζει να υπάρχει. Νομίζω όμως αυτό που σπάει τα κοντέρ είναι το «Ποιος νοιαζεται για το τι σου είναι αποδεκτο». Η επιτομή του ελληναρά καπνιστή όταν κάποιος τολμάει (θου κύριε απαπα) να του πει ότι τον ενοχλεί ο καπνός του.

 

On point, δεν πα να διαφωνούν μαζί του έρευνες που δείχνουν πως ακόμα και το «ελαφρύ» κάπνισμα είναι εξίσου επικίνδυνο (ξεκίνάμε από εδώεδώ, και εδώ), ο καπνιστής στην προσπάθεια του να υποστηρίξει τον εθισμό του θα τα μπλέξει όλα, επικινδυνότητα, κλειστους χώρους, δικαιώματα, αυτοκίνητα, ζώα, κ.λπ. Δεν είναι κακό, και γω καπνιστής είμαι και τα΄χω περάσει, ευτυχώς ωρίμασα.

 

Ας μη μιλήσουμε καν για παθητικό κάπνισμα γιατι θα μας πέσουν τα μαλλιά με αυτά που θα ακούσουμε.

 

Πάντως ακόμα περιμένω απάντηση από καπνιστή, για το τι θα κάνει αν αύριο το παιδί του του πει ότι το ενοχλεί ο καπνός του; Θα του πει τράβα φύγε από το σαλόνι και μετά θα αρχίσει να του λέει για τα αυτοκίνητα και τα ζώα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να εισπνέεις την αηδία απο το αυτοκίνητο μπορείς να πας στη ζούγκλα και να ζείς ως αγριάνθρωπος γιατί όλος ο υπόλοιπος πλανήτης έχει χτίσει τον σύγχρονο πολιτισμό με την χρήση αυτοκινήτου, όχι με την χρήση τσιγάρου. Επιπλέον τα αυτοκίνητα κάποια στιγμή θα καίνε υδρογόνο οπότε δεν θα βγάζουν καυσαέρια.

Όσο για τα ζώα μπορείς απλά να γίνεις χορτοφάγος, δεν νομίζω να σε πειράζω αν εγώ φάω κρέας.

 

Οπότε τα δικά σου επιχειρήματα ήταν "θεϊκά".

Μαλλον εστιασες οπου σε βολευει και οχι στο ιδιο το επιχειρημα μου. Εγω εστιασα στο "δεν μου ειναι αποδεκτο" που ειπε ο φιλος. Το τι δεν σου / μου ειναι αποδεκτο δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα. 

 

Αλλα ετσω και ετσι, να παω να ζησω στη ζουγκλα επειδη εσυ με αναγκαζεις να εισπνεω την βρωμα απο το αυτοκινητο σου? Σοβαρα τωρα? Πως ειναι αυτο διαφορετικο απτο να σου πω κατσε σπιτι σου αμα δεν θες να εισπνεεις την καπνα?

Και η Ελλαδα btw εχει χτισει τον πολιτισμο της με τη χρηση τσιγαρου. Οποτε το επιχειρημα ειναι αν δεν σαρεσει να φυγεις να πας αλλου...

 

Πάντως ακόμα περιμένω απάντηση από καπνιστή, για το τι θα κάνει αν αύριο το παιδί του του πει ότι το ενοχλεί ο καπνός του; Θα του πει τράβα φύγε από το σαλόνι και μετά θα αρχίσει να του λέει για τα αυτοκίνητα και τα ζώα;

Δεν ξερω τι θα πει ο καπνιστης στα παιδια του, ξερω ομως οτι ο silver θα πει στο παιδι του "ειναι okay που μολυνω το περιβαλλον με καυσαερια γιατι ετσι κανει και η υπολοιπη Ευρωπη". 

 

Σεβαστο οτι σε ενοχλει το τσιγαρο, αλλα και μενα με ενοχλει το αμαξι, και οχι μονο λογω καυσαεριου. Δεν ζηταω ομως απαγορευση ουτε σας βαφτιζω ουρακοταγκους που δεν μπορειτε να κοψετε αυτη τη κακη συνηθεια και να χρησιμοποιειται συγκοινωνιες ανταυτου. 

 

Οσο για το ποσο βλαβερο ειναι το τσιγαρο, εγραψα ολοκληρη παραγραφο την οποια δεν σχολιασες παρα μονο με μια απαξιωτικη χαζη ειρωνεια. Απο οσο ξερω, κανεις δεν αντιμετωπισε κανενα απολυτως προβλημα καπνιζωντας για 1 μηνα. Σε αντιθεση, ξεκινα το fast food για 1 μηνα και δες την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η λογική δεν έχει πάτο.

Να απαγορέψουμε και τα επεξεργασμένα λίπη.

Και τα φαγητά με ψηλά λιπαρά.

Και τη ζάχαρη.

Και 1002 άλλα, φαγητά και μη.

 

Και η δικη σου λογικη δεν εχει...λογικη

 

Απο αυτα που εγραψες μονο ενα ειναι που ειναι βλαβερο,τα επεξεργασμενα λιπη.

 

Τα λιπαρα ειναι απαραιτητα για τον οργανισμο και οι υδατανθρακες. Κακο θα σου κανουν μονο αν το παρακανεις.

 

Το τσιγαρο θα σου κανει κακο και χωρις να το παρακανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι θα πει ο καπνιστης στα παιδια του, ξερω ομως οτι ο silver θα πει στο παιδι του "ειναι okay που μολυνω το περιβαλλον με καυσαερια γιατι ετσι κανει και η υπολοιπη Ευρωπη". 

Σεβαστο οτι σε ενοχλει το τσιγαρο, αλλα και μενα με ενοχλει το αμαξι, και οχι μονο λογω καυσαεριου. Δεν ζηταω ομως απαγορευση ουτε σας βαφτιζω ουρακοταγκους που δεν μπορειτε να κοψετε αυτη τη κακη συνηθεια και να χρησιμοποιειται συγκοινωνιες ανταυτου. 

 

Οσο για το ποσο βλαβερο ειναι το τσιγαρο, εγραψα ολοκληρη παραγραφο την οποια δεν σχολιασες παρα μονο με μια απαξιωτικη χαζη ειρωνεια. Απο οσο ξερω, κανεις δεν αντιμετωπισε κανενα απολυτως προβλημα καπνιζωντας για 1 μηνα. Σε αντιθεση, ξεκινα το fast food για 1 μηνα και δες την διαφορα.

 

Εσένα σε ενοχλεί το αμάξι αλλά ο άλλος δεν έρχεται να στο φουμάρει μέσα στη μούρη σου. Τη διαφορά φαντάζομαι την καταλαβαίνεις. Το αμάξι επίσης έχει και κάποια χρησιμότητα. Τη διαφορά επίσης φαντάζομαι την καταλαβαίνεις. Στο κάτω κάτω κανείς δε ζήτησε απαγόρευση, δεν σου απαγορεύει κανένας να καπνίσεις, (θα) σου απαγορεύει να καπνίσεις μέσα σε κλειστό χώρο μπροστά στη μούρη του διπλανού σου. Όπως ακριβώς και του αλλουνού του απαγορεύει να έχει αμάξι που ρυπαίνει πάνω από κάποιο όριο.

 

Τόσο πολύ θα πληγωθεί ο εγωισμός σου αν βγεις για πέντε λεπτά έξω; Και προσωπικά ανέφερα ότι το προτιμότερο είναι να υπάρχει πρόβλεψη για ξεχωριστούς χώρους μιας και ο μέσος ελληναράς καπνιστής είναι (επιεικώς) ανίκανος να σεβαστεί τον διπλανό του.

 

Η παράγραφος σου ακυρώνεται από εσένα με το επιεικώς απαράδεκτο επιχείρημα ότι το τσιγάρο δεν είναι βλαβερό, αλλά είναι βλαβερή η ποσότητα που καπνίζουμε. Αυτό όπως σου απέδειξα από τις παραθέσεις μου δεν έχει καμία επιστημονική βάση, το ακριβώς αντίθετο. Ο συσχετισμός επικινδυνότητας μάλιστα ισχύει εν μέρει στο κρέας (και έχει να κάνει με τις μεθόδους παρασκευής και όχι με την ποσότητα) αλλά όχι στο τσιγάρο. Και ένα την ημέρα είναι πιθανό να προκαλέσει προβλήματα.

 

Γενικώς, το γεγονός ότι η υπερκατανάλωση του Α προϊόντος είναι επικίνδυνη για την υγεία μας δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται σαν «τεκμήριο» για την αθωώτητα του Β, εξίσου επικίνδυνου προϊόντος.

 

Αν πιστεύεις ότι ένας κατά τα άλλα υγιής άνθρωπος θα καπνίσει για ένα μήνα, είτε πέντε, είτε είκοσι τσιγάρα την ημέρα, χωρίς να έχει καμία, βραχυπρόθεσμη έστω, επίπτωση, μπορείς σε παρακαλώ να μου παραθέσεις κάποιο στοιχείο; To «από όσο ξέρω», επιστημονικά δε στέκει. Στην τελική ρώτα ένα γιατρό να δούμε τι θα σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σε ενοχλεί το αμάξι αλλά ο άλλος δεν έρχεται να στο φουμάρει μέσα στη μούρη σου. Τη διαφορά φαντάζομαι την καταλαβαίνεις. Το αμάξι επίσης έχει και κάποια χρησιμότητα. Τη διαφορά επίσης φαντάζομαι την καταλαβαίνεις. Στο κάτω κάτω κανείς δε ζήτησε απαγόρευση, δεν σου απαγορεύει κανένας να καπνίσεις, (θα) σου απαγορεύει να καπνίσεις μέσα σε κλειστό χώρο μπροστά στη μούρη του διπλανού σου. Όπως ακριβώς και του αλλουνού του απαγορεύει να έχει αμάξι που ρυπαίνει πάνω από κάποιο όριο.

Προφανως και ο αλλος το φουμαρει μεσα στη μουρη μου το αμαξι μου. Εσυ σβηνεις τον κινητηρα οταν περνανε οι πεζοι?  Μη τρελαθω.

 

 

Οπως ακριβως του αλλου του απαγορευει να εχει αμαξι που ρυπαινει πανω απο καποιο οριο ετσι ακριβως και θα επρεπε να απαγορευεται το καπνισμα σε κλειστους χωρους πανω απο καποιο οριο. Εσυ μιλας για καθολικη απαγορευση

 

 

 

Τόσο πολύ θα πληγωθεί ο εγωισμός σου αν βγεις για πέντε λεπτά έξω; Και προσωπικά ανέφερα ότι το προτιμότερο είναι να υπάρχει πρόβλεψη για ξεχωριστούς χώρους μιας και ο μέσος ελληναράς καπνιστής είναι (επιεικώς) ανίκανος να σεβαστεί τον διπλανό του.

 

Εισαι ελευθερος να σχολιαζεις πραματα που δεν ειπα, αλλα ετσι συζητηση δεν γινεται. Εμενα ουτως η αλλος η παρεα μου δεν καπνιζει οποτε οταν βγαινουμε δεν καπνιζω παρα μονο εξω. 

 

 

 

Η παράγραφος σου ακυρώνεται από εσένα με το επιεικώς απαράδεκτο επιχείρημα ότι το τσιγάρο δεν είναι βλαβερό, αλλά είναι βλαβερή η ποσότητα που καπνίζουμε. Αυτό όπως σου απέδειξα από τις παραθέσεις μου δεν έχει καμία επιστημονική βάση, το ακριβώς αντίθετο. Ο συσχετισμός επικινδυνότητας μάλιστα ισχύει εν μέρει στο κρέας (και έχει να κάνει με τις μεθόδους παρασκευής και όχι με την ποσότητα) αλλά όχι στο τσιγάρο. Και ένα την ημέρα είναι πιθανό να προκαλέσει προβλήματα.

 

Eνα την ημερα ειναι πιθανο να προκαλεσει προβληματα μετα απο 20-30-40 και βαλε χρονια. Αυτο εννοω οταν λεω οτι ειναι σχετικα αβλαβες. Κανεις δεν αποκταει καρδιακα προβληματα απο 2-5 χρονια καπνισματος. Aμα θες να αρχισω να σου φερνω μελετες θα το κανω, δεν εχω θεμα.

 

 

 

Γενικώς, το γεγονός ότι η υπερκατανάλωση του Α προϊόντος είναι επικίνδυνη για την υγεία μας δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται σαν «τεκμήριο» για την αθωώτητα του Β, εξίσου επικίνδυνου προϊόντος.

 

Και παλι σχολιαζεις πραματα που δεν ειπα. Που διαολο διαβασες πως ειπα οτι επειδη το Α ειναι επικινδυνο αρα το Β δεν ειναι? Ειπα οτι πολυ απλα δεν ειναι τοσο τραγικο οσο πολυ ανθρωποι πιστευουν, και το συγκρινα με αλλα πραματα που ειναι 10 φορες πιο βλαβερα και δεν εχουν τετοια τραγικη φημη, οπως για παραδειγμα τα φαγητα. Εχεις ακουσει κανεναν να σου λεει την ωρα που τρως fast food "πετα το οσο ειναι νωρις για μετα θα το μετανιωσεις?" Οχι, μονο με τα τσιγαρα γινεται τετοιος ντορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και ο αλλος το φουμαρει μεσα στη μουρη μου το αμαξι μου. Εσυ σβηνεις τον κινητηρα οταν περνανε οι πεζοι?  Μη τρελαθω.

Προσπερνάω πάλι το γεγονός ότι το αμάξι είναι εργαλείο και όχι πολυτέλεια (ναι, το κάπνισμα είναι πολυτέλεια) και εννοείται προσπερνάω και τον αντίλογο των υβριδικών ή των ηλεκτρικών (ο οποίος είναι απόλυτα σωστός, με πολλά «αλλά» όμως). Η διαφορά είναι στη νοοτροπία. Για καυσαέρια και για θόρυβο. Δεν λέω πως τα καυσαέρια δεν είναι σοβαρό θέμα, τη συμπεριφορά που προανέφερα κατακρίνω και μόνο.

 

Εσυ μιλας για καθολικη απαγορευση

Ξαναδιάβασε τη δεύτερη πρόταση στη δεύτερη παράγραφο του #248 που παρέθεσες. Μπορεί εγώ πιο κάτω να σε τσουβαλιάζω εκ παραδρομής, εσύ όμως μου αποδίδεις τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που λέω, ενώ παίρνω ξεκάθαρη θέση. Δεν θέλω, προσωπικά, καθολική απαγόρευση, θέλω σωστό διαχωρισμό.

  

Εισαι ελευθερος να σχολιαζεις πραματα που δεν ειπα, αλλα ετσι συζητηση δεν γινεται. Εμενα ουτως η αλλος η παρεα μου δεν καπνιζει οποτε οταν βγαινουμε δεν καπνιζω παρα μονο εξω.

 

Με συγχωρείς αλλά με τον τρόπο που απάντησες σε άλλον πιο πριν, σχετικά με το κάπνισμα σε κλειστό χώρο, μου δόθηκε η συγκεκριμένη εντύπωση. Δεν θα ήσουν ο μόνος άλλωστε αν είχες τέτοια νοοτροπία. Σε κάθε περίπτωση, ποιός ο λόγος να «σκοτωνόμαστε» για τη νομοθεσία; Από τη στιγμή που σέβεσαι το ότι δεν καπνίζουν και βγαίνεις έξω δεν καταλαβαίνω γιατί ακριβώς θεωρείς ότι με την απαγόρεύση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους θα αλλάξει κάτι; Ήδη κάνεις αυτό που θα κάνεις και αύριο/μεθαύριο/το 2050, όταν και αν τέλος πάντων ισχύσει στην πράξη κάτι τέτοιο. Απλά τότε θα είναι αναγκασμένοι να κάνουν το ίδιο και οι μάγκες που το παίζουν δημοκράτες.

 

Eνα την ημερα ειναι πιθανο να προκαλεσει προβληματα μετα απο 20-30-40 και βαλε χρονια. Αυτο εννοω οταν λεω οτι ειναι σχετικα αβλαβες. Κανεις δεν αποκταει καρδιακα προβληματα απο 2-5 χρονια καπνισματος. Aμα θες να αρχισω να σου φερνω μελετες θα το κανω, δεν εχω θεμα.

Δηλαδή κάτι είναι σχετικά αβλαβές επειδή θα προκαλέσει πρόβλημα στο μέλλον; Αυτό δεν είναι σχετικά αβλαβές. Επειδή θα την πάθεις στα 60 και όχι στα 40 αλλάζει κάτι; Σαν να μου λες «οκ αλλά μέεεεχρι να πάθω...». Αυτά τα λέγαμε στα 16 μας και τώρα κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο.

 

Ξεχνάς και κάτι άλλο, το ίδιο δε συμβαίνει και με το φαγητό; Αν χτυπάς μπέργκερ τρεις φορές την εβδομάδα για 5 χρόνια δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα ενώ ανάλογα με την ηλικία σου μπορείς να επανέλθεις. Αν τρως τρεις φορές την ημέρα μακ παίζει να μην πατήσεις τα 50. Αν τρως σωστά (ή καθόλου) επεξεργασμένο κρέας μπορεί να τρως κάθε μέρα και να μην πάθεις ποτέ τίποτα. Και όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται και από τον κάθε οργανισμό. Οπότε γιατι η πλάστιγγα να γέρνει προς το τσιγάρο; Βασικά γιατί να γέρνει γενικά προς τα κάπου, αντί να τα καταδικάζουμε και τα δύο (κάπνισμα, κακή διατροφή) ως επικίνδυνα; Πρέπει οπωσδήποτε να βρούμε ποιό «ρίχνει» σε ποιό;

 

Δε χρειάζομαι μελέτες για να γνωρίζω ότι μετά από 5 χρόνια καπνίσματος αν το κόψεις πολύ πιθανό να μην πάθεις κάτι. Έμφαση στο «πιθανό». Επιμένω όμως πως οι μέχρι τώρα μελέτες που μέτρησαν ακριβώς τις επιπτώσεις του 1-4 την ημέρα (χωρίς χρονικό όριο) δεν δείχνουν πως είναι πιο ακίνδυνο. Οπότε η υπόθεση σου πως το πρόβλημα είναι (and I quote) «στην ποσοτητα και στην καθημερινη χρηση και οχι στο ποσο βλαβερο ειναι το τσιγαρο καθεαυτο» μάλλον δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι από μόνη της και όχι για το σύνολο.

 

Που διαολο διαβασες πως ειπα οτι επειδη το Α ειναι επικινδυνο αρα το Β δεν ειναι?

Τα quotes τα γράφω όχι για να ειρωνευτώ αλλά για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις. Είπες «οτι πολυ απλα δεν ειναι τοσο τραγικο οσο πολυ ανθρωποι πιστευουν» επειδή υπάρχουν και άλλα 10 φορές πιο βλαβερά. Τυχαίο νουμερο να υποθέσω. Χρησιμοποιείς το μεν γεγονός για να μειώσεις την επικινδυνότητα («δεν είναι τόσο τραγικό») του δε. Κατάλαβα κάτι λάθος;

 

Χμμ μπορεί, αν κρίνω από το παρακάτω:

 

Εχεις ακουσει κανεναν να σου λεει την ωρα που τρως fast food "πετα το οσο ειναι νωρις για μετα θα το μετανιωσεις?" Οχι, μονο με τα τσιγαρα γινεται τετοιος ντορος.

Εμ πέσ'το ότι αυτό είναι που σε τσιγκλάει! Κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλά δεν έχεις δίκιο. Τουλάχιστον εδώ και μια δεκαετία επιστήμονες, γιατροί, γονείς και ΜΜΕ κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για τις διατροφικές μας συνήθειες, το βλέπεις συνέχεια ειδικά στα μέσα. Αν και ναι, ίσως θα έπρεπε οι καμπάνιες να ήταν πιο επιθετικές, δεδομένου ότι υποτίθεται η προβληματική διατροφή και η υπερκατανάλωση αποτελεί πιο «πρόσφατη» απειλή, σε καμία περίπτωση όμως το κάπνισμα δε μονοπωλεί τα θέματα υγείας. Συνήθως δε η διατροφή και το τσιγάρο παίζουν δίπλα-δίπλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για το μετρο του διαχωρισμου που λες δεν διαφωνω καθολου. Βεβαια γενικα για καπνισμα σε κλειστους δημοσιους χωρους θα επρεπε να υπαρχει ειδικη διαμορφωση με καλο εξαερισμο, απλα δεν γινεται να πας σε μαγαζι με 20-50 ατομα καπνιστες. Ειναι ενοχλητικη η καπνα, δεν βλεπεις καν 3 μετρα μπροστα σου.

Το προβλημα μου ειναι οι χαρακτηρισμοι που γραφτηκαν απο πολλους. Ουραγκοταγκοι που φυσαμε τον καπνο στο διπλανο μας και φασιστες και αλλα 1002 ομορφα. Και μπορει οπως λες το αυτοκινητο να ειναι εργαλειο (αν και δεν συμφωνω απολυτα), δεν αποκαλω ομως κανεναν ουραγκοταγκο και φασιστα που μολυνει το περιβαλλον και τα πνευμονια μου. 

Παντως απο οσο ξερω, πιο επικινδυνο απο το παθητικο καπνισμα ειναι να βρισκεσαι σε ιδιο χωρο με καπνιστη και ας μην καπνιζει. Με την επνοη του αποβαλει μεγαλες ποσοτητες μονοξειδιου και διοξειδιου του ανθρακα που βρισκονται στα πνευμονια του.

Οσο για το ποσο τραγικο ειναι, ρε συ ξερεις οτι μεσα σε 10-15 χρονια MAX αποκτας τραγικα προβληματα υγειας απο κακη διατροφη? Ζαχαρο απο τα 25-30 δεν ειναι καθολου σπανιο. Απτην αλλη καρδιακα προβληματα πολυ δυσκολα να παθεις στα 10-15 χρονια καπνισματος, ποσο μαλλον με τις μικρες ποσοτητες που αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

photo.php?fbid=1075085792522223&set=a.21

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, κυκλοφορούν εδώ και 10 χρόνια. Αν ακόμη νομίζεις ότι δεν ξέρεις τι περιέχουν μέσα, είναι δικό σου σφάλμα και όχι δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δεν τα πιστεύω αυτά. Ατμός είναι, ατμός. Τί να φοβηθεί κανείς από τον ατμό;

Οτι το ρουφας απο τη μυτη ! Και το νερο αμα το παρεις απ τη μυτη θα πεθανεις !Απ το στομα βεβαια ειναι απολυτα υγιες να πιεις νερο...ξυπνηστε.

190 χιλιάδες πεθάναν το 2015 στην Ευρώπη (επιστημονικές έγκυρες πληροφορίες) από το κλασικό τσιγάρο, κανείς από ηλεκτρονικό.

Νωρις ειναι ακομα δε νομιζεις? Δεν πεθαινεις με το που το βαλεις στο στομα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...