Προς το περιεχόμενο

Εχω τις βασεις,που να επεκταθω;


επισκέπτη Napol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να επεκταθω στον προγραμματισμο και ηθελα την αποψη σας, καθως δεν μπορω να αποφασισω με ποια γλωσσα να ασχοληθω.
Εχω τις βασεις απο τη ΓΛΩΣΣΑ στα ελληνικά και το Octave/Matlab που χρησιμοποιεί παρόμοιες εντολές στα αγγλικά και προσδιορίζεται για μηχανικούς.
Με ενδιαφέρει να μπορω να δημιουργώ χρήσιμα αυτόνομα προγράμματα.

Ο προγραμματισμός για adroid έχει μεγάλες διαφορές από αυτόν του υπολογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το θέμα είναι να δεις τι θέλεις να κάνεις. Το "να φτιάχνω χρήσιμα αυτόνομα προγράμματα" είναι τελείως γενικό. Συν αυτό που είπε ο groot. Είσαι σίγουρος ότι έχεις τις βάσεις;

Ο προγραμματισμός android δεν έχει διαφορά, προγραμματισμός είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μην λες ότι είμαστε άδικοι... κάτι απλό.

 

 

Ξέρεις τις διαφορές handle και value class στο MATLAB; 

 

 

Μπορείς να το ψάξεις τώρα και να "απαντήσεις" (ψευτό-απαντήσεις). Το θέμα δεν είναι η απάντηση... είναι να καταλάβεις εσύ εάν έχεις τις "βάσεις". 

 

 

Το help, το why και το sum δεν είναι βάσεις προγραμματισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω κ λέω πως εχω τις βασεις,καθως ειμαι σε θεση να δημιουργω χρησιμα προγραμματα για τον κλαδο μου.

Δε μπορω να πω πως το γνωριζω πλήρος

Ψαχνω κατι το οποιο να μοιαζει ωστε να μην μου ειναι εντελως αγνωστο για να μπορω ευκολα να προσαρμοστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να επεκταθω στον προγραμματισμο και ηθελα την αποψη σας, καθως δεν μπορω να αποφασισω με ποια γλωσσα να ασχοληθω.

Εχω τις βασεις απο τη ΓΛΩΣΣΑ στα ελληνικά και το Octave/Matlab που χρησιμοποιεί παρόμοιες εντολές στα αγγλικά και προσδιορίζεται για μηχανικούς.

Με ενδιαφέρει να μπορω να δημιουργώ χρήσιμα αυτόνομα προγράμματα.

Ο προγραμματισμός για adroid έχει μεγάλες διαφορές από αυτόν του υπολογιστη?

Φίλε μου ποιος ακριβώς είναι ο κλάδος σου? Από ότι κατάλαβα είσαι απόφοιτος(ή μαθητής) λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και είδες οτί και το matlab χρησιμοποιεί "παρόμοιες" εντολές και φτιάχνεις απλά προγραμματάκια.Σωστά?

 

Πάντως χωρίς να ξέρω πολλά παραπάνω ξεκίνα κάποιο course στο codeacademy να δεις οτι όντως σου αρέσει ο προγραμματισμός και μετά συνεχίζεις. Επιπλέον αν οι προηγούμενοι ισχυρισμοί μου είναι σωστοί λογικά θα έχεις διαλέξει κάποια σχολή θετικών/οικονομικών επιστημών.Σε όλες (δεν νομίζω να υπάρχει εξαίρεση) υπάρχει προγραμματιστικό μάθημα και μάλιστα στα πρώτα εξάμηνα που μπορεί να σου δώσει έναυσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γλώσσα του σχολείου...είναι για κλάματα. Ούτε αρχεία υποστήριζει. Το Matlab έχει ένα μυστήριο συντακτικό, δεν ταιριάζει με τις γενικές γλώσσες.

Προτείνω visual basic .Net και vbforums για να βρεις κώδικα ή να ζητήσεις βοήθεια. Τη γλώσσα την δίνουν σε νορμάλ επίπεδο δωρεάν. Www.visualstudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γλώσσα του σχολείου...είναι για κλάματα. Ούτε αρχεία υποστήριζει. Το Matlab έχει ένα μυστήριο συντακτικό, δεν ταιριάζει με τις γενικές γλώσσες.

Προτείνω visual basic .Net και vbforums για να βρεις κώδικα ή να ζητήσεις βοήθεια. Τη γλώσσα την δίνουν σε νορμάλ επίπεδο δωρεάν. Www.visualstudio.com

 

 

Το MATLAB δεν έχει μυστήριο συντακτικό. Ή, εάν επιθυμείς να στηρίξεις την ανακρίβεια (στα όρια του λάθους) που είπες, τι ορίζεις ως "μυστήριο συνακτικό";

 

Για την ακρίβεια, το MATLAB είναι αρκετά όμοιο με μερικά πακέτα της Python (π.χ. numpy, scipy). Επίσης, το MATLAB είναι κατά βάση Java. Ιδιαίτερα στο GUI creation, όπου μπορείς να καλέσεις απευθείας Swing classes. 

 

Αυτό όμως που έχει σημασία στο MATLAB είναι τα mechanics του. Π.χ., variables scope, memory allocation, classes creation αλλά και ο τρόπος που χειρίζεται το parallel programming. 

 

 

Από το "έχω τις βάσεις σε MATLAB" όμως μέχρι το "προγραμματισμός σε android" είναι κάμποσος δρόμος.... πολύ δρόμος για την ακρίβεια. 

 

 

Τέλος, πως ακριβώς ορίζονται οι "γενικές γλώσσες" και γιατί η Visual Basic είναι μία από αυτές; 

 

Και για να συμπληρώσω...

 

Το MATLAB καλό και χρυσό. Ιδιαίτερα όταν λέμε για scientific prototypes. Αν και βέβαια, τώρα το trend είναι η Python. Παρέχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ευκολίες που ένας μη σχετικός με προγραμματισμό δεν μπορεί να φανταστεί, π.χ.

 

 

>> a = [1, 2, 3]
ans
a = 1 2 3

>> a(10) = 10
ans
a = 1 2 3 0 0 0 0 0 0 10
 

 

 

Το παραπάνω είναι αρκετά valid code σε MATLAB... εντελώς λάθος στις περισσότερες άλλες γλώσσες. 

 

Τέλος, το όλο παιχνίδι του MATLAB είναι ότι έχει κάνει bound την γλώσσα με το IDE, το είχε κάνει κάποτε μία άλλη ΦΟΒΕΡΗ γλώσσα αλλά την "κατέστρεψε", και ότι προσφέρει την ψευδαίσθηση του open s/w.

 

 

 

Επίσης!!!

 

Μυστήριο συντακτικό (κυρίως λόγω των mechanics της γλώσσας) είχε η γλώσσα που αναφέρω ότι καταστράφηκε λόγω της ισχυρής σχέσης γλώσσας και IDE. Και είναι μυστήριο επειδή είναι oriented σε έναν εντελώς διαφορετικό μηχανισμό για dispatching που έχουν οι περισσότερες γλώσσες σήμερα.

 

Απομηνάρια αυτού του συντακτικού μπορεί κανείς να δει σε μία γλώσσα στις μέρες μας που έχει κρατήσει στοιχεία από την προαναφερόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ανεξαρτητα απο τι θα αποφασισεις να ασχοληθεις, αποψη μου πρωτα απολα να ασχοληθεις με την σχολη σου και τα μαθηματα της, και απο εκει και περα θα επεκταθεις στα παραπανω. Εκτος αμα εχεις αποφασισει οτι δεν σε ενδιαφερει, αλλα εισαι πρωτο ετος οποτε δεν το θεωρω λογικο να εχεις φτασει ηδη σε ενα τετοιο συμπερασμα.

 

  Εχετε αρκετα ειδικα προγραμματα στην σχολη σας, και μπορεις να επεκταθεις πολυ παραπανω σε καποιον τομεα, ξερω γω μεταλλικες κατασκευες κτλ. Χωρις να ειμαι αυθεντια, ουτε καν να ανηκω στον κλαδο σας, γιατι matlab αληθεια;

 

  Ελαφρως off topic το post μου, but what can you do.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...