Προς το περιεχόμενο

UPS ή σταθεροποιητής τάσης ή πολύπριζο ασφαλείας


just_sb__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

 

Δεν είμαι σίγουρος για το τι συσκευή χρειάζομαι, οπότε θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Έχω εδώ και 8 χρόνια ένα τροφοδοτικό (Corsair TX Series 650W) και πριν λίγες μέρες έπεσε η ασφάλεια του δωματίου στο οποίο βρίσκεται το PC και ο γενικός.
Ήρθα στο PC και μύριζε καμένο "κοντά στο" PSU.
Οπότε υποθέτουμε πως κάηκε.

 

Αργότερα την ίδια μέρα παρέδωσαν πνεύμα και τα ηχεία (5.1 σύστημα), τα οποία ήταν και αυτά συνδεδεμένα στο ίδιο πολύπριζο με τον υπολογιστή (μήπως παίζει κάτι με αυτό?).

Χωρίς να τα χρησιμοποιώ ακούστηκε ένας περίεργος ήχος (σα να αυξανόταν η ένταση ενός θορύβου) για πολύ λίγο.

Την επόμενη μέρα, τα δοκίμασα να παίρνουν είσοδο από ένα παλιό smartphone και το laptop μου, χωρίς να ακούγεται κάτι (ανοίγουν δηλαδή κανονικά αλλά δεν ακούγεται κάτι).

 

Γενικά σπάνια κάνω κάποια δουλειά την οποία δεν αποθηκεύω εντός λεπτού (προγραμματισμός, συγγραφή κειμένου).

Χρειάζεται UPS ή με έναν σταθεροποιητή τάσης είμαι καλυμμένος ή απλά ένα πολύπριζο ασφαλείας?

(Γενικά όσο μειωμένα έξοδα, τόσο το καλύτερο, γιατί αγορά τροφοδοτικού (83€) + UPS + ηχεία πάει πολύ :-/ ) 

 

 

Notes σε περίπτωση που προτείνετε UPS:

  • To PC είναι στο υπνοδωμάτιο (σε περίπτωση θορύβου που παράγει λόγω ανεμιστήρων)
  • Θα έχω συνδεδεμένα:
      • [Must] Desktop: 620W PSU (Seasonic M12 Evo Edition II)
      • [Must] Dell P2414H: 28W (από amazon listing)
      • [Ίσως και να μπορούμε να το γλιτώσουμε] LG M2294D: 52W (από amazon listing)
    • Με το άθροισμα να φθάνει στα: 700W, χρειάζομαι κάποιο UPS με (700*1,6 ~=) 1200VA ? (Το 1,6 το είδα είτε στο forum εδώ είτε κάπου αλλού, σαν προτεινόμενο “μπακάλικο” μεν, συντελεστή υπολογισμού των VA.)  
  • Θα ήταν καλό να έχει δύο τύπους πριζών - αυτές που προστατεύονται γενικά και αυτές που προστατεύονται από αυξήσεις της τάσης (εκτός και αν η διαφορά σε χρήματα είναι πολύ υψηλή)
  • Εφόσον το PSU υποστηρίζει τεχνολογία PFC (Power Factor Correction) τότε αναγκαστικά πρέπει να αγοράσω On Line UPS (?) ή τουλάχιστον αυτό είδα να λέει σε ένα site.

 

Τι λέτε?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Update:

 

1) Σύνθεση του υπολογιστή:

 

  • CPU: Intel i7 950 @ 3GHz
  • RAM: 8GB (2x 4GB) - G Skill Sniper
  • Motherboard: ASUS Rampage III Extreme 
  • GPU: Nvidia GTX 280 (8pin + 6pin connectors)
  • Storage: 2x HDD (7200rpm) + 2x SSD
  • DVD-RW (δεν θυμάμαι μάρκα)
  • Case: Coolermaster Haf X (με ένα ανεμιστήρα στην κορυφή - default)
  • CPU Fan: Corsair A50

2) Λόγος που κάηκε το τροφοδοτικό

Δεν είμαι σίγουρος για την αιτία που κάηκε το τροφοδοτικό είναι η αλήθεια.
Γενικά το σπίτι είναι παλιό και ίσως τα ηλεκτρολογικά του να μην λειτουργούν πλέον πολύ καλά. Για παράδειγμα: κάποιες φορές, αν ανοίξουμε πολλές συσκευές που καταναλώνουν αρκετά, τότε μπορεί απλά να πέσει η ασφάλεια. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν κάποια ανεβοκατεβάσματα τάσης (τα οποία νομίζω τα παρατηρούσα από τα ηχεία που προανέφερα - ακουγόταν ένας περίεργος ήχος σαν παράσιτα). 
Τα φαινόμενα αυτά ήταν αρκετά σπάνια γι αυτό και δεν είχα κάνει κίνηση να αγοράσω UPS ή κάποια άλλη συσκευή προστασίας.

Επεξ/σία από just_sb__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε αναλυτικά σε παρακαλώ από τι αποτελείται το σύστημα σου.


Το 1,6 είναι ο συντελεστής απόδοσης του UPS αλλά το 1,6 μπορεί να είναι και 1,5 αναλόγως τη μάρκα και το μοντέλο. Για αυτό σε ρωτάω να γράψεις αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου για να δούμε στο σύνολο πόσα watt καις και τι ups θα χρειαστείς. Γράψτα όλα και δίσκους και οπτικά μέσα και λάμπες αν έχεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: APC

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό καθώς το σύστημα σου αγγίζει στο σύνολο στο περίπου γύρω στα 520W. Αυτό βγάζει 700 και πάντα είναι καλό να έχεις και έναν αέρα στο ups σου. Το συγκεκριμένο και τεχνολογία AVR το οποίο είναι σταθεροποιητής τάσης οπότε δε χρειάζεται ξεχωριστός σταθεροποιητής.


Βασικα δεν ειπες κατι το οποιο θεωρω σημαντικο....... για πιο λογο επεσε η ασφαλεια.

Έχει ξανά ποστάρει και εγώ το θυμάμαι για αυτό και δε ρώτησα, έχει πει ότι το σπίτι έχει παλιές εγκαταστάσεις ρεύματος και έχει συχνές διακοπές καθώς και αυξομειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν ειπες κατι το οποιο θεωρω σημαντικο....... για πιο λογο επεσε η ασφαλεια.

Έχεις δίκιο, πρόσθεσα στο αρχικό post περισσότερες πληροφορίες - όμως η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δε μπορώ να αποφανθώ σίγουρα.

 

 

Link.png Site: APC

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό καθώς το σύστημα σου αγγίζει στο σύνολο στο περίπου γύρω στα 520W. Αυτό βγάζει 700 και πάντα είναι καλό να έχεις και έναν αέρα στο ups σου. Το συγκεκριμένο και τεχνολογία AVR το οποίο είναι σταθεροποιητής τάσης οπότε δε χρειάζεται ξεχωριστός σταθεροποιητής.

Σ'ευχαριστώ για την πρόταση! 

Γενικά κυμαίνονται τόσο υψηλά οι τιμές? 

 

 

Πιστεύετε γενικά ότι χρειάζεται οπωσδήποτε UPS ακόμη και μετά την τελευταία επεξεργασία του αρχικού post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλος...... αν δε φερεις εναν ηλεκτρολογο να δει λιγο την εγκατασταση σου, επειδη λογου χαρη εχεις καποια αστοχια ουδετερου, ή κατι αλλο, θα καψεις και το ups που θα βαλεις....... ετσι ξεκινα.

 

Το να σου πεφτει η ασφαλεια ετσι επειδη.... ειναι καπως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...