Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δει 730 στα 4.3 και oc τις καρτες. Οποτε λεω αστο, δεν βαριεσαι. Αλλα ωμη δυναμη! ;)

Αυτό δεν δικαιολογείτε ώμος, ένα νορμάλ σύστημα x58 με μια gpu και OC το cpu πανό από 150w δεν πάει σε idel.

έκτος αν και οι 2 κάρτες μένανε σε 3D clocks και είχες κάνει disable όλα τα power saving features στο cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ενεργοποιημενα ηταν. Προφανως τα 730 ηταν σε heavy data cranching με gpgpu κτλ.

 

Δεν ειναι αυτο το θεμα. Η πλατφορμα ειναι θηριωδης! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ενεργοποιημενα ηταν. Προφανως τα 730 ηταν σε heavy data cranching με gpgpu κτλ.

 

Δεν ειναι αυτο το θεμα. Η πλατφορμα ειναι θηριωδης! ;)

όπα λάθος post, για το idle-browsing 300-350watt έλεγα εγώ. το 730w λογικό ακούγεται με 2 κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, ειναι θηρια τα ατιμα! Stay strong x58! Σκεφτομαι να πουλησω τον i7 920 και 3 dimmaκια του 1 γιγα το καθένα! Αξιζει για να βγαλω κανα 50αρικο? Ή πολλα λεω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ενεργοποιημενα ηταν. Προφανως τα 730 ηταν σε heavy data cranching με gpgpu κτλ.

 

Δεν ειναι αυτο το θεμα. Η πλατφορμα ειναι θηριωδης! ;)

Είδα λίγο την κατανάλωση στις Fermi (είχα και 480 και 580) ή 470 έχει 232 Watt!!! Και με το OC δεν ξέρω πόσο άρα τα 730 μία χαρά τα κόβω αν υπολογισω 460watt στο χαλαρό no OC για τις κάρτες και κοντά 50% OC στο CPU.

4790Κ χτυπάει άλλα 180-200w μαζί με το υπολοιπο (μητρική,HDD και IGP).

Οπότε κάνω μία σούμα και βλέπω ένα CPU με τόσα χρόνια εξέλιξη να τρώει πάστα σε ωμή δύναμη και να είναι πολύ κοντά στην κατανάλωση, πάρα πολύ κοντά για να πω την αλήθεια.

Κάποτε δυστυχώς βλέπαμε άλματα από γενιά σε γενιά στο tik τώρα ούτε tik ούτε tok παρά δούλεμα.

Θα το αναφέρω και εδώ για την κλασσική απάτη των Skylake που μόνο σε 2 benchmark δείχνουν διαφορές 10-15% με τα υπόλοιπα να παίζουν 2-5% και όλα αυτά με +100€ DDR4 και νέο chipset. WOW!!!!

Και να φτάσει το x58 να είναι obsolete υπάρχει το x79 όλα τα άλλα είναι για να πετάς λεφτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, ειναι θηρια τα ατιμα! Stay strong x58! Σκεφτομαι να πουλησω τον i7 920 και 3 dimmaκια του 1 γιγα το καθένα! Αξιζει για να βγαλω κανα 50αρικο? Ή πολλα λεω?

Θα ελεγα γυρω στο 50αρικο ο επεξεργαστης και κανα 10αρικο οι μνημες γιατι 3x1gb δυσκολα θα χρειαζεται καποιος.Εγω εδωσα 70 τον i7 965 και 20 τις 3x2gb μνημες που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...