Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μνήμες 1Τ ή 2Τ; Γιατί όπως ξέρω σε 1Τ έχουν θέμα με εξάδα.

Τώρα για το 1% δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει ποτέ εξάδα

 

δεν θυμαμαι .... αν θες το κοιταω μολις παω σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις θα ηταν καλα, για να δουμε εαν τελικα ειναι σωστα αυτα που γραφουν ή οχι

Εγκυκλοπεδικα δηλαδη μιας και δεν εχω αλλες για εξαδα  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις θα ηταν καλα, για να δουμε εαν τελικα ειναι σωστα αυτα που γραφουν ή οχι

Εγκυκλοπεδικα δηλαδη μιας και δεν εχω αλλες για εξαδα  :-)  :-)

Εγώ όταν στην αρχή είχα 3χ1 και μετά έβαλα άλλο ένα σετ 3χ1 το oc δεν ήταν καθόλου stable, στα στοκ μια χαρά δουλευε

Ηταν καποιες ελαχιστες mobo που ειχαν αυτο το θεμα, οχι ολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν στην αρχή είχα 3χ1 και μετά έβαλα άλλο ένα σετ 3χ1 το oc δεν ήταν καθόλου stable, στα στοκ μια χαρά δουλευε

Ηταν καποιες ελαχιστες mobo που ειχαν αυτο το θεμα, οχι ολες

Αυτό έχει να κάνει και με τους μούφα memory controller που είχαν η πρώτη i7, με τους xeon x56xx τα πράματα ήταν πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εμενα φιλος με τον i7 950-Rampage 2-6x2gb ram ηταν στα 3.8-3.9 stable δεν ειχε ποτε θεμα.Απλα του καηκε η mobo καποια σιγμη και πηρε μια  gigabyte ga-x58a-ud3r και πλεον δουλευει στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάπου είχα δεί για κάποιον που είχε βάλει 6*4 gb της ocz σε ένα asus rampage 3 extreme και έλεγε ότι η εκκίνηση των windows ήταν πολύ αργή σε σύγκριση με 3*4 που είχε πρίν πάει για εξάδα. Έλεγε ότι όλο το σύστημα ήταν πάρα πολύ αργό, παρ'ότι έβλεπε και τα 24 gb. Άμα ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να ψάξω να βρώ το thread, αν και μάλλον επρόκειτο για ασύμβατη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι 2Τ στα 1670 ΜΗΖ οι μνημες 24 GB συνολο, 4.35 GHz o επεξεργαστηςο Χ5660 και η μητρικη η Rampage 3 Black edition


Στην εκκινηση οπως και σε οτιδηποτε αλλο δεν εχω κανενα προβλημα παντως


δεν εχω δοκιμασει ομως με 1Τ θα το κανω και θα σας πω αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι 2Τ στα 1670 ΜΗΖ οι μνημες 24 GB συνολο, 4.35 GHz o επεξεργαστηςο Χ5660 και η μητρικη η Rampage 3 Black edition

Στην εκκινηση οπως και σε οτιδηποτε αλλο δεν εχω κανενα προβλημα παντως

δεν εχω δοκιμασει ομως με 1Τ θα το κανω και θα σας πω αμεσα

Δεν ειχα ξανακουσει οτι υπαρχει διαφορα σε stability με t1 οταν βαλεις παραπνω dimms.Νομιζα οτι παιζει το ιδιο stability ειτε με 3 ειτε με 6 και απλα με t2 εχεις λιιιγο καλυτερο stability ανεξαρτητα με τον αριθμο των dimms.Θα εχει ενδιαφερον το αποτελεσμα.Περιμενουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ξεκίνησα να κλοκάρο τον δικό μου x5670. Είμαι στα 4184,54 με στόχο τα 4200. Ήθελα να ρωτήσω αν το Intel burn test είναι αξιόπιστο και πόσες φορές πρέπει να τρέξει για σιγουριά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ξεκίνησα να κλοκάρο τον δικό μου x5670. Είμαι στα 4184,54 με στόχο τα 4200. Ήθελα να ρωτήσω αν το Intel burn test είναι αξιόπιστο και πόσες φορές πρέπει να τρέξει για σιγουριά!!!

Εχω ακουσει πολλους να το χρησιμοποιουνε αλλα πιστευω οτι το prime95 στρεσαρει περισσοτερο τον επεξεργαστη.Προσωπικα θα ειχα το κεφαλι μου πιο ησυχο για το stability του συστηματος χρησιμοποιοντας το prime αλλα ας μιλησουν και τα παιδια που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια στο overclock απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ξεκίνησα να κλοκάρο τον δικό μου x5670. Είμαι στα 4184,54 με στόχο τα 4200. Ήθελα να ρωτήσω αν το Intel burn test είναι αξιόπιστο και πόσες φορές πρέπει να τρέξει για σιγουριά!!!

 

Καλούτσικο είναι, αλλά θα είσαι πολύ πιο σίγουρος με το prime95 ή το aida64. Προτείνω το 2ο γιατί έχω ακούσει διάφορα για το prime95...(ότι υπερφορτώνει τους επεξεργαστές, τους βάζει πολύ παραπάνω τάση λειτουργίας κ.τ.λ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το 100% stable αν δεν φας χρόνο δεν το βλέπεις :)

Εγώ περναω ένα IBT 20 pass και μετά απλά παίζω 3-4 μέρες αν όλα πάνε καλά κατεβαζω ρεύμα ή ανεβαζω συχνότητα ανάλογα τι θέλω.

Βέβαια μπορώ να αφήσω και 24ωρο prime αλλά είναι κρίμα το CPU να τραβάει τόσα ζόρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...