Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν άντεξα....έκανα λίγο overclock. Πρέπει να παραδεχτώ ότι για μαμίσια ψύκτρα βγάζει πολύ ωραίες θερμοκρασίες.....και κάνει και λίγη ζέστη στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής. Εδώ είναι το πρώτο stability test που έκανα. Έκανα και ένα 2ο με το speedstep και κάτι άλλο για c1 ενεργοποιημένα (το test αυτό το έκανα για σχεδόν 24 λεπτά). Δείχνει σταθερότατο. Θα τρέξω και ένα virtual machine που έχω κάποια στιγμή για να επιβεβαιώσω την σταθερότητα του overclock.

post-349584-0-24472300-1459866395_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άντεξα....έκανα λίγο overclock. Πρέπει να παραδεχτώ ότι για μαμίσια ψύκτρα βγάζει πολύ ωραίες θερμοκρασίες.....και κάνει και λίγη ζέστη στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής. Εδώ είναι το πρώτο stability test που έκανα. Έκανα και ένα 2ο με το speedstep και κάτι άλλο για c1 ενεργοποιημένα (το test αυτό το έκανα για σχεδόν 24 λεπτά). Δείχνει σταθερότατο. Θα τρέξω και ένα virtual machine που έχω κάποια στιγμή για να επιβεβαιώσω την σταθερότητα του overclock.

Δώσε 30 ευρώ ρε φίλος να πάρεις μια ψυκτρα :P

Κρίμα είναι στα 3ghz να βαράει 70αρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 30 ευρώ ρε φίλος να πάρεις μια ψυκτρα :P

Κρίμα είναι στα 3ghz να βαράει 70αρια

30€ δεν θα μου βγάλουν 4+ gHz. Μές το καλοκαίρι λέω να πάρω κάτι βαρβάτο. Όσο για τις θερμοκρασίες, είναι οι ίδιες που μου έβγαζε με εργοστασιακές συχνότητες. Δεν παραπονιέμαι πάντως....έχω ακούσει για 90άρια σε i5 4690 και 4790k με τις μαμίσιες ψύκτρες τους χωρίς overclocks. Αυτή τη στιγμή τρέχω ένα virtual machine που του 'χω δώσει 4 threads (ο μισός επεξεργαστής σαν να λέμε) και μέγιστη θερμοκρασία είναι 57 βαθμοί (αυτή τη στιγμή επαναλαμβάνω). Τέλος πάντων....όπως είπα, δεν άντεξα....το mainboard μού φώναζε από μακριά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά απίστευτο. Με 450$ φτιάξανε dual Xeon combo με 16c/32t. Cinebench R15 πάνω από 2000cb. Μακράν η πιό vfm επιλογή για render nodes πλέον.

 

Ευχαριστούμε ΝΤ1G για την πληροφορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένας youtuber που έχει 2 xeon e5-2670 ώς το κύριο σύστημά του. Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει για "tech yes city". Ο τυπάς είχε και workstation με έναν xeon x5650 (το οποίο αναβάθμισε σε skylake και θα βάλει τώρα x79 πλατφόρμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένας youtuber που έχει 2 xeon e5-2670 ώς το κύριο σύστημά του. Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει για "tech yes city". Ο τυπάς είχε και workstation με έναν xeon x5650 (το οποίο αναβάθμισε σε skylake και θα βάλει τώρα x79 πλατφόρμα).

Σήμερα το είδα τυχαία. Εδειχνε και το bios πως να γίνει optimise. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, με $280 δεν το βρίσκεις πουθενά το motherboard ούτε μεταχειρισμένο, καθώς από τότε που έπεσαν οι τιμές των cpu εκτοξεύτηκαν αυτές των motherboard. 3 μήνες έψαχνα σε συγκεκριμένους πωλητές να βρω κάτι σε υποφερτή τιμή, ενώ πριν το καλοκαίρι έβρισκα dual 2011 mobo πιο φτηνά από dual 1366 (αλλά τότε οι 6πύρηνοι E5 και μάλιστα ES ξεκινούσαν από $400).

 

Supermicro X9DAI, 2 x E5-2670 SR0KX, 4 x 2GB DDR3 Reg. ECC Micron 1333 Mhz (λίγη, αλλά προς το παρόν το ταμείον δεν...)

 

post-172476-0-04384100-1460056385_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το δικό μου, το πήρα Refurbished σαν καινούργιο, όχι και πολύ φτηνά, βέβαια (400).

 

Αναφερόμουν στο άρθρο που λέει πως τους στοίχισε $450 από τα οποία $280 το motherboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://pcpartpicker.com/part/asrock-motherboard-ep2c6024ld16 (αυτή πήρε ο τύπος στο άρθρο)

 

http://www.skroutz.gr/s/3092795/Asus-Z9PA-D8.html (η φθηνότερη καινούργια στην Ελλάδα). 

 

Πάλι, για 450-500€ είναι ότι πιό δυνατό μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα για εφαρμογές που κάνουν χρήση τόσων πυρήνων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://pcpartpicker.com/part/asrock-motherboard-ep2c6024ld16 (αυτή πήρε ο τύπος στο άρθρο)

 

http://www.skroutz.gr/s/3092795/Asus-Z9PA-D8.html (η φθηνότερη καινούργια στην Ελλάδα).

 

Πάλι, για 450-500€ είναι ότι πιό δυνατό μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα για εφαρμογές που κάνουν χρήση τόσων πυρήνων.

 

[Αυτή που πήρε ο τύπος στο άρθρο είναι out of stock;-)]

Μα δε διαφωνώ, γι αυτό και έγραψα στο thread, στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξα (προφανώς και εμπράκτως).

Σκεφτόμουν να πάρω την atx dual της asus, προτίμησα με περισσότερα και χωρίς εγγύηση το mobo της supermicro, γιατί είναι γνήσιο workstation mobo, κυρίως όμως γιατί έχει πολύ μεγαλύτερη βάση χρηστών και άρα πληροφορίες και υποστήριξη, η asus είναι η αγαπημένη μου για mainstream mobos, αλλά για servers-workstations η supermicro δεν έχει αντίπαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Αυτή που πήρε ο τύπος στο άρθρο είναι out of stock;-)]

Μα δε διαφωνώ, γι αυτό και έγραψα στο thread, στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξα (προφανώς και εμπράκτως).

Σκεφτόμουν να πάρω την atx dual της asus, προτίμησα με περισσότερα και χωρίς εγγύηση το mobo της supermicro, γιατί είναι γνήσιο workstation mobo, κυρίως όμως γιατί έχει πολύ μεγαλύτερη βάση χρηστών και άρα πληροφορίες και υποστήριξη, η asus είναι η αγαπημένη μου για mainstream mobos, αλλά για servers-workstations η supermicro δεν έχει αντίπαλο.

 

Νομίζω ότι είναι ανάποδα. Η Supermicro είναι προσανατολισμένη για servers κυρίως και για αυτό απουσιάζουν κάποια "εμπορικότερα" features που δεν έχουν νόημα σε servers. Οι Asus Z είναι καθαρόαιμες Workstation μητρικές και έχουν χαρακτηριστικά που θα τα χρησιμοποιήσει ένας χρήστης σε καθημερινή βάση περισσότερο (από περισσότερα ports, πολλαπλές pcie για gpgpu, μέχρι καλύτερο ήχο κ.λπ.) σε Workstation που θα το έχει για όλες τις δουλειές.

 

Ειδικά οι τελευταίες C612, οι Ζ10 D8 και D16 χαίρουν μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό για 2P Workstations. 

 

Όσο για το link, έχεις δίκιο. Ήταν παραπλανητικό το pcpartpicker γιατί δείχνει διαθεσιμότητα από newegg, ενώ στο newegg όπως είπες είναι out of stock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...