Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι είναι ανάποδα. Η Supermicro είναι προσανατολισμένη για servers κυρίως και για αυτό απουσιάζουν κάποια "εμπορικότερα" features που δεν έχουν νόημα σε servers. Οι Asus Z είναι καθαρόαιμες Workstation μητρικές και έχουν χαρακτηριστικά που θα τα χρησιμοποιήσει ένας χρήστης σε καθημερινή βάση περισσότερο (από περισσότερα ports, πολλαπλές pcie για gpgpu, μέχρι καλύτερο ήχο κ.λπ.) σε Workstation που θα το έχει για όλες τις δουλειές.

 

Ειδικά οι τελευταίες C612, οι Ζ10 D8 και D16 χαίρουν μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό για 2P Workstations. 

 

Όσο για το link, έχεις δίκιο. Ήταν παραπλανητικό το pcpartpicker γιατί δείχνει διαθεσιμότητα από newegg, ενώ στο newegg όπως είπες είναι out of stock.

 

Η z9pa-d8 είναι server board, χάνεις 1 pci-e για κάρτα ήχου αν βάλεις μια proprietary της asus που είναι πολύ κοντή, αλλιώς βρίσκει στα dims, παίρνει λιγότερη μνήμη, είναι δυσκολότερη η επιλογή ψυκτρών καθώς τα sockets σχεδόν ακουμπούν μεταξύ τους, έχει λιγότερες sata υποδοχές ενεργές, εκτός αν πάρεις και proprietary raid controller (πανάκριβος για ό, τι προσφέρει) της asus για να ενεργοποιήσεις τις υπόλοιπες, οπότε βγαίνει πιο ακριβή.

Όσο για το πόσο καλά workstation boards βγάζει η Asus, το κλειδί είναι στην προτελευταία σου παράγραφο, οι τελευταίες χαίρουν εκτίμησης, δεν έχει παράδοση, εκτός αν θεωρήσουμε workstation boards τις ws (πχ p6t6 revolution) που είναι αστείο να τις συγκρίνουμε με Supermicro και Tyan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα στο club

 

Θα κανω αναβαθμιση στο pc αλλα θα αφησω απ' εξω τον επεξεργαστη. Ο SpirosZ68 προτεινε να παω σε xeon x5650 μιας και εχω x58 chipset στην μητρικη gigabyte ga-ex58-ds4. Το απερριψα στην αρχη και λιγο αργοτερα μιας και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο το 2016 αξιζει κατι τετοιο. 

 

Αλλα αφου δεν θα κανω 300-400+ ευρω αναβαθμιση σε επεξεργαστη, μητρικη, ram, εχω αρχισει και το σκεφτομαι αν ειναι να "γλυτωσω" με <90 ευρω. Αν τον αγορασω θα ειναι κυριως λογω gaming, μιας και δεν θελω να χαλασω καμια 600αρια ευρω σε αναβαμιση και να με κραταει πισω ο i7 920 που εχω τωρα. Η ερωτηση ειναι η εξης. Ο intel xeon x5650, θα μπορει να με κρατησει καποια χρονια ακομα και να ανταποκρινεται στα σημερινα παιχνιδια;

 

Το θεμα που εχω αρχισει για την αναβαθμιση http://www.insomnia.gr/topic/607222-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ήδη την μητρική χτύπα τον δεν θα σε απογοητεύσει σε καμία περίπτωση και για gaming κάνει μια χαρά με το ρολόι του στα 4 που είναι πολύ εύκολο να το πετύχεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά εγώ πήγα από x5650(4.2GHz) σε 6700K(4.7GHz) οπός σας έλεγα.

εδώ είναι όλα τα benchmarks που έκανα, το ίδιο ακριβός σύστημα μονό cpu+mobo+ram άλλαξα όλα τα άλα το ίδιο έμειναν ούτε format δεν έκανα.

 

bechmarks_x5650_vs_6700k_photo.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορεί να πουν αλλά μέλη ότι κάνω troll…έχω την μαμίσια ψύκτρα οπότε όχι. Θα μπορούσα να τον πάω στα 3-3,1Ghz αλλά από τα 2,804/2,93 που πάει μόνος του δεν ξέρω πόσο θα αξίζει (ειδικά αν ξεπερνά 72-73 βαθμούς σε αυτές τις συχνότητες). Το θέμα είναι ότι θέλω 4-4,2 ghz για 24/7 οπότε χρειάζομαι κάτι πολύ βαρβάτο. Θα 'ναι αερόψυξη, θα 'ναι υδρόψυξη δεν ξέρω ακόμα. Μαζεύω λεφτά αυτή τη στιγμή (μιας και δεν το έχω πάρα πολύ καιρό το σύστημα, το ολοκλήρωσα τον περασμένο Σεπτέμβρη). Rest in Pepsi λοιπόν. Κι όσο για αντοχή, ο 920 είναι ένας underclocked i5 4670k με 8 threads οπότε δεν παραπονιέμαι. Σε μετατροπές video και virtual machines είναι πολύ καλύτερο από ό,τι είχα πριν.

 

Εγω με την true spirit 140 power τομ 920 τον ειχα σταθερα στα 4.4 παντως. Δε χρειαζεσαι υδροψυξη πιστευω. Γιατι τα ορια του επεξεργαστη θα τα φτασεις και με μια καλη αεροψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά εγώ πήγα από x5650(4.2GHz) σε 6700K(4.7GHz) οπός σας έλεγα.

 

εδώ είναι όλα τα benchmarks που έκανα, το ίδιο ακριβός σύστημα μονό cpu+mobo+ram άλλαξα όλα τα άλα το ίδιο έμειναν ούτε format δεν έκανα.

 

bechmarks_x5650_vs_6700k_photo.jpg

 

 

Βασικα εσυ ειχες θεμα γενικα  :-)  τουλαχιστον απο οσο ειδα στο OC σου ειχες χαμηλα score γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εσυ ειχες θεμα γενικα  :-)  τουλαχιστον απο οσο ειδα στο OC σου ειχες χαμηλα score γενικα

Για εξήγα λίγο τι εννοείς, γιατί έμενα μου φαίνονται σωστά σε σύγκριση με αντίστοιχα OC από διάφορες πήγες και για τα δύο cpus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο club

 

Θα κανω αναβαθμιση στο pc αλλα θα αφησω απ' εξω τον επεξεργαστη. Ο SpirosZ68 προτεινε να παω σε xeon x5650 μιας και εχω x58 chipset στην μητρικη gigabyte ga-ex58-ds4. Το απερριψα στην αρχη και λιγο αργοτερα μιας και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο το 2016 αξιζει κατι τετοιο. 

 

Αλλα αφου δεν θα κανω 300-400+ ευρω αναβαθμιση σε επεξεργαστη, μητρικη, ram, εχω αρχισει και το σκεφτομαι αν ειναι να "γλυτωσω" με <90 ευρω. Αν τον αγορασω θα ειναι κυριως λογω gaming, μιας και δεν θελω να χαλασω καμια 600αρια ευρω σε αναβαμιση και να με κραταει πισω ο i7 920 που εχω τωρα. Η ερωτηση ειναι η εξης. Ο intel xeon x5650, θα μπορει να με κρατησει καποια χρονια ακομα και να ανταποκρινεται στα σημερινα παιχνιδια;

 

Το θεμα που εχω αρχισει για την αναβαθμιση http://www.insomnia.gr/topic/607222-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7/

 

Η γνώμη μου είναι πάρε τον xeon x5650 και φύγε τρέχοντας. Κάνε και ένα overclock στα 4-4,2 gHz και έχεις έναν 6πύρηνο i7 4790k. Μια χαρά και για gaming και για content creation. Αρκεί να μην κάνεις τίποτα με 4k videos (επεξεργασία και τέτοια εννοώ - εκεί θα χρειαστείς κάτι πολύ πιο βαρβάτο). Όσο για την αξία, νομίζω σου απάντησα στην 2η πρότασή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγα λίγο τι εννοείς, γιατί έμενα μου φαίνονται σωστά σε σύγκριση με αντίστοιχα OC από διάφορες πήγες και για τα δύο cpus.

Για τον 5650 εννοώ κάποια που έχω μέτρο σύγκρισης είναι χαμηλά, για τον 6700 δεν ξέρω μιας και δεν έχω :) αλλά σε σύγκριση με τον 4690-4790 δεν είδα διαφορές.

Σημείωση ο 4690 στα 4500 και ο 4790 μαμά ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον 5650 εννοώ κάποια που έχω μέτρο σύγκρισης είναι χαμηλά, για τον 6700 δεν ξέρω μιας και δεν έχω :) αλλά σε σύγκριση με τον 4690-4790 δεν είδα διαφορές.

Σημείωση ο 4690 στα 4500 και ο 4790 μαμά ρολόγια

Δεν ξερό εγώ οπου και να κοιτάξω βλέπω πολύ παρόμοια scores για τον x5650 στο cpu-z και cinebench R15 που μπορούμε να κάνουμε άμεσε σύγκριση. επίσης είναι και σε τι συχνότητα έχεις τον memory controller υπαρχή μια μικρή διάφορα αν κάποιος τον έχει 3GHz η 2.5GHz οπός τον είχα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως, δυστηχως ομως η διαφορα δεν ειναι μικρη αλλα ειναι σαν να παιζει το cpu στα 4.0.

Αλλωστε δεν ειναι ουτε η πρωτη φορα που το ακους ουτε ειμαι ο πρωτος που στο ειπε οτι εισουν γενικα χαμηλα  :-) . Τωρα οπως ειπα για ολα τα υπολοιπα δεν εχω μετρο απο Skylake και φυσικα δεν θα βασιστω σε οτι βρω απο διαφορα site, μιλαω παντα για δικες μου μετρησεις με ιδια settigs/optimizations κτλπ κτλπ 


ΒΤW 4200 με τι multi τα ειχες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως, δυστηχως ομως η διαφορα δεν ειναι μικρη αλλα ειναι σαν να παιζει το cpu στα 4.0.

Αλλωστε δεν ειναι ουτε η πρωτη φορα που το ακους ουτε ειμαι ο πρωτος που στο ειπε οτι εισουν γενικα χαμηλα  :-) . Τωρα οπως ειπα για ολα τα υπολοιπα δεν εχω μετρο απο Skylake και φυσικα δεν θα βασιστω σε οτι βρω απο διαφορα site, μιλαω παντα για δικες μου μετρησεις με ιδια settigs/optimizations κτλπ κτλπ 

ΒΤW 4200 με τι multi τα ειχες?

μικρή διάφορα κάνει, να τώρα κοίταζα έναν x5650 στα 4.25GHz με το IME στα 3.4GHz και στο Cinebench r15 έπαιρνε 964 αν μη τι άλλο το δικό μου score φαίνεται υψηλό αν υπολογίσεις ότι εγώ έχω 50MHz λιγότερο.

 

το bulk το είχα στα 210MHz

 

παντός τα "διάφορα site" την αλήθεια λένε εγώ όσες φορές έχω δοκιμάσει να βάλω τα ίδια settings(όταν τα λένε εννοείτε) βγάζω αποτελέσματα με απόκλισης 1% πανό κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ με 980+ και με dual channel μάλλον είμαι περίπτωση!!!!

ποσό έχεις τον IME?

 

επίσης ποτέ δεν έχω δει(και έχω δει πολλά για τι το 2014 ασχολιόμουνα πολύ με benchmarks για τον x5650) x5650 στα 4,2GHz να παίρνει πανό από 965 στο Cinebench r15 (να υποθέσω δεν έκανες καμιά κλεψιά να το τρέξεις σε safe mode :ph34r: )

 

αν είναι έτσι οπός τα λες τότε αυτό σημαίνει ότι το dual channel κάνει τον IME να δουλεύει πιο γρήγορα, το extra memory bandwidth που προσφέρει το tripe channel δεν χρειάζεται στο Cinebench εστί και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...