Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

XEON XEON XEON

 

Ηρθε, τον εβαλα, ψυχτρα εβαλα την cryorig h5 ultimate. Επαιξα gta v, τα fps διπλασιαστηκαν σχεδον, εκανα το prime95 με στοκ ρυθμισεις για 1.30 ωρα (δεν αντεξα παραπανω). Ο επεξεργαστης μαλλον ειναι σε καλη κατασταση οποτε θεωρουμαι μελος του club τωρα. 

 

Το θεμα τωρα ειναι, τι ρυθμισεις κανω στο bios; Πρεπει να αυξησω κατι πρωτα και αργοτερα κατι αλλο ή ολα μαζι; (Bclk, vcore, dram profile)Αν εχω καταλαβει καλα, το multiplier ειναι κλειδωμενο στα x22? Το βλεπω ομως να αλλαζει ολη την ωρα. 

 

Mobo: GA-EX58-DS4

Ram: Corsair 3x4gb 1600mhz (Tο xmp θελει 1.65v)

 

post-214171-0-03403900-1463677017_thumb.png

post-214171-0-44667500-1463677024_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη ξαναβαλε το cooler δεν το βλεπω να πατησε καλα 62C μαξ με μαμα ειναι πολυ.

Πανε σε 20χ200 για αρχη με το χαμηλοτερο QPI που μπορεις (δεν ξερω ποσο ειναι στην συγκεκριμενη) και uncore 1.5-1.6χRAM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχη ξαναβαλε το cooler δεν το βλεπω να πατησε καλα 62C μαξ με μαμα ειναι πολυ.

Πανε σε 20χ200 για αρχη με το χαμηλοτερο QPI που μπορεις (δεν ξερω ποσο ειναι στην συγκεκριμενη) και uncore 1.5-1.6χRAM

 

62C επιασε ενω εκανε το prime95 ετσι... 

 

Το multiplier μπορω δηλαδη να το αλλαξω; Δεν ειναι κλειδωμενο;

 

Δεν εχω ξανακανει overclock και δεν ειμαι εξοικειωμενος με την ορολογια, το τι πρεπει να ανεβασω και τι πρεπει να αλλαξω αφου αλλαξω κατι αλλο.

 

Ξεκιναω με το bclk και το cpu vcore. Το μεγιστο που του δινω ειναι 1.35 συμφωνα με την ιντελ. 

 

Το qpi ποτε το ανεβαζω; Οταν το ανεβασω πρεπει να πειραξω κατι αλλο;

 

Τις ram να τις βαλω σε xmp profile απο τωρα ή προς το τελος?

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Χ200 ειναι παρα πολυ για ξεκινημα.

ξεκινα απο Χ165 και ανεβαινε απο σιγα σιγα.

 

 

Ε αν ειναι πολλα.... να παει απο 164 και απο εκει 1 1  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

62C επιασε ενω εκανε το prime95 ετσι... 

 

Το multiplier μπορω δηλαδη να το αλλαξω; Δεν ειναι κλειδωμενο;

 

Δεν εχω ξανακανει overclock και δεν ειμαι εξοικειωμενος με την ορολογια, το τι πρεπει να ανεβασω και τι πρεπει να αλλαξω αφου αλλαξω κατι αλλο.

 

Ξεκιναω με το bclk και το cpu vcore. Το μεγιστο που του δινω ειναι 1.35 συμφωνα με την ιντελ. 

 

Το qpi ποτε το ανεβαζω; Οταν το ανεβασω πρεπει να πειραξω κατι αλλο;

 

Τις ram να τις βαλω σε xmp profile απο τωρα ή προς το τελος?

 

Μην πάει κι ανεβάσεις πάρα πολύ το vcore. Αυτό είναι η τάση λειτουργίας του επεξεργαστή και πρέπει να προσέχεις πώς το αυξάνεις. Ψάξε στο internet σχετικά με το πόσο ρεύμα πρέπει να δώσεις στον xeon σου για μια συγκεκριμένη συχνότητα και βάλε αυτήν. Όσο για το qpi, νομίζω είναι μόνο για όταν θές πάρα πολύ λίγο ν'αυξήσεις τη συχνότητα του επεξεργαστή (για μικροπροσαρμογές είναι) - οπότε άσ'το ώς έχει.

 

Base clock (bclk) - εδώ είναι το ζουμί του overclock σε αυτούς τους επεξεργαστές. Με αυτό θα παίξεις πάρα πολύ. Ανάλογα τη συχνότητα που θές να βγάλεις, θα πρέπει να βάλεις το ανάλογο νούμερο (π.χ. εγώ ήθελα 3 gHz από τον core i7 μου, έβαλα το bclk στο 150· και με το multiplier στο 20, βγήκε το νούμερο που ήθελα). Όσο για το multiplier, μικροπροσαρμογές θέλει. Ίσα - ίσα για να έχεις ένα σταθερό overclock. Πάλι ανάλογα το τι νούμερα θές να βγάλεις θα βάλεις την ανάλογη τιμή.

 

Όσο για το xmp profile, δεν χρειάζεται να το βάλεις. Όταν ξεκινήσεις να κάνεις overclock στον επεξεργαστή, θα επωφεληθούν και οι ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα και ξαναεβαλα την ψυχτρα. Δυστυχως με δυσκολεψε γιατι οι βιδες δεν ευθυγραμιζονται ευκολα οταν δεν εχεις καθαρο οπτικο πεδιο. Οταν μου εκοψε να βγαλω την καρτα γραφικων και να βλεπω εστω την μια βιδα, μου ειχε απομεινει μονο μια προσπαθεια μιας και ειχε μεινει λιγη παστα. Μαλλον για το τιποτα το εκανα ολο αυτο γιατι νομιζω οτι χρειαζοταν λιγη περισσοτερη. Αργοτερα θα κανω για καποια ωρα το prime95 να δω που θα φτασει.

 

Απο τα φορουμ του εξωτερικου δεν εχω καταλαβει οτι θα ανεβασω μονο το bclk. Τα 4ghz εχω ως στοχο μιας και το θελω σταθερο και συνεχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβγαλα και ξαναεβαλα την ψυχτρα. Δυστυχως με δυσκολεψε γιατι οι βιδες δεν ευθυγραμιζονται ευκολα οταν δεν εχεις καθαρο οπτικο πεδιο. Οταν μου εκοψε να βγαλω την καρτα γραφικων και να βλεπω εστω την μια βιδα, μου ειχε απομεινει μονο μια προσπαθεια μιας και ειχε μεινει λιγη παστα. Μαλλον για το τιποτα το εκανα ολο αυτο γιατι νομιζω οτι χρειαζοταν λιγη περισσοτερη. Αργοτερα θα κανω για καποια ωρα το prime95 να δω που θα φτασει.

 

Απο τα φορουμ του εξωτερικου δεν εχω καταλαβει οτι θα ανεβασω μονο το bclk. Τα 4ghz εχω ως στοχο μιας και το θελω σταθερο και συνεχεια. 

 

Αφού κάνεις ένα πρώτο overclock (θα 'λεγα γύρω στα 3-3,5 gHz), δοκίμασε 21*191...κοιτάω από 'δώ: http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2371758

 

Και εδώ: http://www.overclock.net/t/1461359/official-xeon-x5660-x58-review-discussion-and-xeon-l5639-benchmarks-inside

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τεραστια βοηθεια του SpirosZ68 απο εχθες εχω φτασει στα 4ghz με το bclk στο 182 και x22 multiplier. Παραπανω δεν παει με τιποτα. Ειτε κρασαρει πριν μπει στα windows ειτε δεν κανει boot

 

Στο spoiler βαζω τις ρυθμισεις που εχω τωρα με μονη διαφορα το bclk στο 182 και ισως το uncore x16. Προσπαθω να κραταω τις μνημες κατω απο 1600mhz, το uncore < x2Dram frequency

 

-Το xmp profile στις ραμ, με στοκ ρυθμισεις του επεξεργαστη δεν δουλευει, δεν κανει Boot

-Εκλεισα δυο επιλογες turbo που ειχε intel turbo boost tech και Performance enhance αλλα δεν εκανε boot

-Εβαλα x20 πολλαπλασιαστη και 200bclk αλλα στην post screen γραφει οτι εχει 22x 200 και κρασαρει αμα το αφησω

 

Cpu: Xeon x5650

Μητρικη: Ga-ex58-ds4

Ram: 3x4gb Corsair 1600mhz, 1.65v

 

 

 

post-214171-0-44061900-1463912581_thumb.jpg

post-214171-0-02699600-1463912588_thumb.jpg

post-214171-0-22735800-1463912591_thumb.jpg

post-214171-0-47833000-1463912595_thumb.jpg

post-214171-0-22775700-1463912599_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Cinebench σου βγάζει κάπου 920cbs? Γιατί φοβάμαι μην τρέχει με Χ20 στα bench, όπως τους περισσότερους, αντί για το turbo multy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Cinebench σου βγάζει κάπου 920cbs? Γιατί φοβάμαι μην τρέχει με Χ20 στα bench, όπως τους περισσότερους, αντί για το turbo multy.

 

Αυτο ειναι το τελευταιο που εκανα με x22 μεσα απο το bios, 909cbs

 

Edit: Δειχνει τον επεξεργαστη 3.64ghz = 20 x 182

 

Αρα το cinebench δειχνει λιγοτερο απο οτι πρεπει

 

PPUlS0M.png

 

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...