Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα

θα ηθελα να ρωτησω αν σε default settings ενας x5650 εχει uncore 2666 Και 1333 ραμ.

 

Απο οτι εχω καταλαβει δεν γυνεται να αλλαξεις ram multiplier σε Χ56ΧΧ

Google it's your friend. http://ark.intel.com/m/products/47922/Intel-Xeon-Processor-X5650-12M-Cache-2_66-GHz-6_40-GTs-Intel-QPI#@product/specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν γραφει κατι για το uncore εκει ουτε αν μπορουμε να αλαξουμε multyplier στις ραμ μνημες σαν τον i7 920 που επερνε 1600 mhz.

 

Τι εννοείς ότι παίρνει 1600 mHz ram; Δεν κατάλαβα καλά, αλλά αν σκέφτομαι αυτό που σκέφτεσαι όλοι οι επεξεργαστές αυτής της πλατφόρμας υποστηρίζουν ram σε τέτοιες συχνότητες. Το πόσο μπορείς να τις φτάσεις σε overclock εξαρτάται από τον επεξεργαστή. Για παράδειγμα αν έχεις μνήμες που επίσημα μπορούν να τρέχουν στα 2133 και έχεις π.χ. έναν i7 920 δεν θα φτάσεις ποτέ αυτήν την ταχύτητα γιατί ο memory controller δεν πάει για τόσο ψηλά. Για αυτήν την περίπτωση θα χρειαστείς κάτι σαν i7 980x. Και πάλι, δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link σου λεει μεχρι τοσο χωρις OC το ποσο θα παει ειναι θεμα του controller οπως σε ολα τα CPU, x δεν αλλαζει προς τα πανω αλλα τι ακριβως να το κανεις απο την στιγμη που κανεις BCLK OC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ι7 920 γινοταν να βαλουμε 1600 μνημες απλα αλλασοντας τον multyplier και κρατοντας το BCLK στο 133.

 

Στον xεον γινεται να αλλαξω multiplier στις μνημες και να κρατισω τον επεξεργαστη στα stock mhz? Γιατι και 1600 (χ12 multyplier) να τις βαλω παλι με 1333 ξεκιναν (x10 multyplier).

 

Επισης η μητρικη μου βαζει ως stock το uncore στα 2667. Ειναι σωστο αυτο το νουμερο η πρεπει να το αλλαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπορέσει κάποιος να καταλάβει ότι στα συγκεκριμένα CPU (μην πω σε όλα) ή συχνότητα από τις μνήμες δεν παίζει ρόλο τότε θα είναι μεγάλη μέρα ????

Πραγματικά δεν μπορώ καν να καταλάβω τι θέλεις να κάνεις ????θέλεις να κάνεις OC τις μνήμες αλλά να αφήσεις τα πάντα στοκ.

Αυτό σορρυ αλλά είναι μαζοχισμός και αν στρωθείς λίγο στο διάβασμα θα δεις ότι lat>frequency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να κανω ειναι να ελενξω αν η μητρικη μου σε defaults settings βαζει τα σωστα multypliers se ena επεξεργαστη που δεν υποστηριζεται official .

Και ρωταω εχει ενας x5650  uncore 2666 σε defaults settings η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτο που θελω να κανω ειναι να ελενξω αν η μητρικη μου σε defaults settings βαζει τα σωστα multypliers se ena επεξεργαστη που δεν υποστηριζεται official .

Και ρωταω εχει ενας x5650 uncore 2666 σε defaults settings η οχι?

Δεν υποστηρίζεται επίσημα; Τι mainboard έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να κανω ειναι να ελενξω αν η μητρικη μου σε defaults settings βαζει τα σωστα multypliers se ena επεξεργαστη που δεν υποστηριζεται official .

Και ρωταω εχει ενας x5650 uncore 2666 σε defaults settings η οχι?

Άντε να το πάρω έτσι όπως το λες, το uncore θα είναι 1.5-2χ της RAM τώρα καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ποστάρισμα μου #9

Συμπληρωματικά με το ανωτέρω το πιο σημαντικό για το κλκάρισμα του xeon είναι το uncore frequency δηλαδή για συχνότητα μνήμης 1600 mhz, το bclk frequency θα ήταν η ελάχιστη τιμή του 3200mhz, στους core i7 δηλαδή ratio 2X, αυτό εμφανίζεται ως μύνημα και σε πολλά bios OMΩΣ στους xeon ισχύςι ακριβως το αντίθετο ειδικά για τους L, και Χ δηλαδή π.χ. συχνότητα 1600 στις μνήμες το bclk μαξιμουμ 3200 και κάτω με βέλτιστη τιμή το ratio χ1,8 δηλαδή στα 2800mhz αυτό εξασφαλίζει το βέλτιστο μεταξύ σταθερότητας και ταχύτητας ,αν πάμε δηλαδή στα 3000mhz το σύστημα γίνεται ασταθές ενώ στα 2600 π.χ. γίνεται αργό δηλαδή ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ συχνότητα λειτουργίς π.χ. 4,35 με 3200 bclk frequency μπορεί να τρώμε μπλέ οθόνες, ενώ στα 2600 στα διάφορα benches να παίρνουμε χαμηλότερα αποτελέσματα απο οτι συνήθως, ΑΝ ΠΑΜΕ ΠΑΝΩ απο 3200 κυνδινεύει επίσης ο IMC με degrade ή αστοχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες αλλά στο τελευταίο έχεις λάθος, degrade μόνο είσαι πάνω από 1.35 διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μπορείς να παίξεις και 4000 αν το σηκώσει αλλά όπως είπες μπορεί να έχει θέματα αστάθειας.

Το 2χ ισχύει σε πολλές μητρικές στην Rampage III δίνει 1.5 το Auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

1) θα ηθελα να ρωτησω αν σε default settings ενας x5650 εχει uncore 2666 Και 1333 ραμ.

 

2) Απο οτι εχω καταλαβει δεν γυνεται να αλλαξεις ram multiplier σε Χ56ΧΧ

 

1) Ναί

 

2) Αλλάζεις ram multiplier (απλά ο 1333 είναι ο μεγαλύτερος).

Ο 1333 είναι ο 10x bclk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Ξέρω ότι είμαι τελείως εκτός θέματος (το post μπορεί να διαγραφεί) , αλλά μπηώς τυχαίνει κανείς από 'σας να έχει κάτι του στύλ gtx 260; Έχω προβλήματα με την κάρτα μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...