Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω ενα ακομα σετ μητρικη (MSI X58 Pro) και επεξεργαστη (i7 930), να τα δωσω η να τα κρατησω για ρεζερβα? Η MSI εχει 3 PCIe αλλα η πανω δεν δουλευει, η απο κατω της ομως ειναι και αυτη16Χ οποτε ουσιαστικα δεν ειναι μεγαλο το προβλημα.

Αν τα πουλησω ποσο ειναι λογικο να πουληθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπα, απο μια προχειρη ερευνα που εκανα στο ebay πουλιεται αρκετα ακριβοτερα

http://www.ebay.com/itm/Scheda-Madre-Socket-1366-MSI-X58-PRO-/262302953225?hash=item3d12796f09:g:oz8AAOSwll1Wy3Wv

http://www.ebay.com/itm/Used-Motherboard-Mainboard-for-MSI-X58-PRO-LGA-FOR-PARTS-/262328886137?hash=item3d14052379:g:7-QAAOSwr7ZW2TSn

http://www.ebay.com/itm/MSI-X58-Pro-E-Motherboard-Intel-Core-i7-CPU-for-CEREC-AC-L-Series-PCs-/111821888441?hash=item1a091a9bb9:g:lJMAAOSwo6lWQ6GH

Νομιζω ενα 150αρι και τα δυο ειναι ΟΚ αλλιως θα τα κρατησω καλυτερα και το πολυ πολυ να φτιαξω ενα ακομα PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτές οι τιμές είναι τραγικές , 200 ευρώ είχε καινούργια το 09 νομίζω...

 

Μετα απο 6 χρονια μπορω να βγαλω και ενα 20αρικο http://www.ebay.com/itm/Used-Motherboard-For-ASUS-SaberTooth-X58-LGA-1366-DDR3-Desktop-Mainboard-Perfect-/121863268295?hash=item1c5f9de7c7:g:0r8AAOSwJkJWlLUC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου τραγικές θα έλεγα, τραγική είναι η εξέλιξη των επεξεργαστών όπου πρακτικά είναι στάσιμοι για τόσα χρόνια εξέλιξης μιλάμε το χ58 είναι στον 8ο χρόνο της ζωής του είχα αγοράσει day one σχεδόν το Δεκέμβρη  του 2008 και θυμάμαι που δεν υπήρχε διαθέσιμο triple chanel kit και βρήκα αρχες Ιανουαρίου του 09 ocz 3*1 στα 230€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι , πάνε τόσα χρόνια , εγώ είχα πάρει καλοκαίρι του 09 τον 950 μαζί με μια ECS την οποία έδωσα Οκτώβρη του 2010 για να πάρω την sabertooth 200€ καινούργια, η μοναδική πλατφόρμα που κρατάει τέτοιες τιμές.Με τους ι7 βέβαια είναι αρκετά πίσω σε επιδόσεις σε σχέση με τους καινουργιους. Γυρω στα 120-140€ θα ηταν λογικη τιμη , αλλα οχι οσο αγοράστηκε καινουργια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως την πηρα την αποφαση και δεν θα το δωσω ποτε το Χ58 ... Οταν με το καλο παω για αλλο pc θα το φτιαξω απο το 0 και θα κρατησω αυτο για 2o  ... πολυ πιθανο σε κανα 2 γενιες ιντελ ακομα που σκοπευω να παρω αλλο , να πεταει ακομα μολις αλλαξω και GPU ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το καλό με το να αναβαθμίζει κάποιος σε (ΗΕDT) πλατφόρμα οτι βάζεις πάνω μια μητική κορυφαία και σε βγάζει για χρόνια με ενα σωρό επιλογές σε επεξεργαστές μπορεί να πληρώνεις περισσότερα χρήματα αλλά σε βάθος χρόνου κάνεις αποσβεση σε αντίθεση με το mainstream που σε κάθε περίπτωση γενικά ανα 1,5 χρόνο νέο σοκετ

Το οτι υστερει σε σχέση με τους "νέους ι7", αν μιλάς για την πλατφόρμα 2011, 2011-3, υστερεί αλλά όχι σε βαθμό τέτοιο όπου στα 4,4 ενας xeon X5650 είναι το ίδιο γρήγορος με εναν 5820Κ στην στοκ συχνότητα του 3,30, απο εκεί και πέρα αν κλοκαριστεί και ο 5820 τότε το χάσμα είναι μεγάλο, σε multi χρήση, σε single core εδω ναι υστερεί αλλά το επίπεδο απόδοσης είναι τέτοιο που μπορεί να μαξάρει οποιαδήποτε vga αν το θέμα μας είναι το gaming.

Σε multi δε ο westmere enterprise είναι πολύ γρηγορότερος ακόμη και απο τον 6700Κ, σε single φυσικά και είναι πολύ πιο αργός

Το γνωρίζουμε το έχουμε ξαναπεί οτι λόγω του οτι το socket B είναι και το τελευταίο που δίνει την δυνατότητα υπερχρονισμού στους xeon, σε αντίθεση με το 2011 (εννοώ κανονικό ο/c, όχι max turbo freq κλπ, και λοιπές αστειότητες) αυτός είναι και ο λόγος που κρατάει τιμές σε αυτό το επίπεδο, και επειδή ολα είναι προσφορά και ζήτηση όσο πρόλαβαν στην αρχή οι περισσότεροι να πάρουν μητρικές σε τιμή χώμα πρόλαβαν, μετά που έπεσε κάσμος στο Χ58, σκούπισαν τα αποθέματα, με συνέπεια όσα κομμάτια προσφέρονται και δουλεύοθν να κρατάνε ψηλά την τιμή τους πράγμα καθ' όλα λογικό

Προσπάθησα να βρώ evga SR-2 πριν δύο χρόνια έβρισκα 1 2 κομμάτια απο ebay και κόστιζε γύρω στα 700$ απο οτι θυμάμαι και απο Αμερική βάζοντας και custom charges και μεταφορικά το ποσό ήταν αστρονομικό συν το ρίσκο να είναι καμμένο το mobo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κάπου στο 2010-2011 οι τιμές στο X58 ήταν χώμα ,γενικά τότε δεν υπήρχε ζήτηση , όταν πήρα την sabertooth τέλος του '10 τότε ήταν "κακή" αγορά λόγο sandy-bridge άλλα την περίμενα πως και πως.Δεν έχω παράπονο , μια χαρά με έβγαλε, ίσως αργότερα να βάλω κανέναν xeon , προς το παρόν και ο ι7 είναι οκ. Οι τιμές οχι απλά ανέβηκαν έχουν ξεφύγει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και τα δυο που εχω τα πηρα με το που βγηκαν στην αγορα.

Το πρωτο ηταν ενα ετοιμο innovator απο το e-shop με περιπου 900ευρω αν θυμαμαι καλα με την MSI, 3Χ1GB Kingston value RAM μια 9800GT και εναν τραγικο WD Green 640GB που πηρε ποδι σε χρονο dt.

Το δευτερο το εφτιαξα μονος μου με επιλογη κομματιων απο το overclockers.co.uk με την μονη διαφορα οτι εγω επειδη ηθελα μακροζωια και αξιοπιστια το ειχα αφησει στοκ (αν θυμαμαι καλα αυτοι το ειχαν με OC στα 3.8).

Ο X5650 ειναι αποκτημα των τελευταιων ημερων και μολις βρω την ευκαιρια θα κατσω να ασχοληθω με τον υπερχρονισμο του.

Δεν ειχα ασχοληθει καθολου και μολις προσφατα ανακαλυψα οτι οι μητρικες μας μπορουν να δεχθουν τους Xeon και οτι εχουν τοσο χαμηλο κοστος αγορας (τον δικο μου τον πηρα 85ευρω απο το ebay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξεκινησα με: Asus P6t se, i7 920,3x1gb kingston, ati radeon hd4850, recom 600w, 1tb wd black. Ολα αυτα το 2008. Τωρα χρονιά 2016 εχω: Asus p6t se, Xeon X5670, 8gb kingston 1866mhz, hd6970, xigmatek 600w 80plus bronze!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300€ είναι μια καλή τιμή νομίζω, πάντως μην εκπλαγείς αν δεν καταλάβεις καθόλου διαφορά σε 1151 ή παρατηρήσεις και κάπου να χάνεις π.χ. arma3, fsx

Κάλα αυτό με την προϋπόθεση ότι όλες οι εφαρμογές και τα games είναι σαν τα cpu benchmarks(σαν το cinebench) που όλα τα 12 threads πηγαίνουν στο 100% και μένουν εκεί."in real life" οπού η συντριπτική πλειοψηφία εφαρμογών και games δεν ξεπερνούνε τα 4 threads τότε η αύξηση τον επιδόσεων θα είναι γύρω στο 60%. Επίσης στις εφαρμογές/games που χρησιμοποιούν 8, 12, 16+ threads δεν σημαίνει ότι κάνουν χρήση 100% σε όλα τα threads . Άλα κάπως εστί 100%/90%/40%/45%/20%/30%/65%/25%/45%/20%/50%/40% οπού σημαίνει ότι πάλι το cpu με το καλύτερο single thread performance θα έχει το πανό χέρι ακόμα και αν έχει λιγότερα cores.

 

 

κάλα ακόμα είμαι σε σκέψεις δεν αγόρασα ακόμα τίποτα, δεν λέω ακριβό το 6700Κ+z170+DDR4 και για αυτό το σκέφτομαι ακόμα. Άλα μόλις το πάρω αν το πάρω θα κάνω διάφορα benchmarks ανάμεσα σε x5650(4.25GHz) και 6700K(4,6GHz ίσως και παραπάνω αν είμαι τυχερός) και θα δούμε ποιες θα είναι η διάφορες, πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλα αυτό με την προϋπόθεση ότι όλες οι εφαρμογές και τα games είναι σαν τα cpu benchmarks(σαν το cinebench) που όλα τα 12 threads πηγαίνουν στο 100% και μένουν εκεί."in real life" οπού η συντριπτική πλειοψηφία εφαρμογών και games δεν ξεπερνούνε τα 4 threads τότε η αύξηση τον επιδόσεων θα είναι γύρω στο 60%. Επίσης στις εφαρμογές/games που χρησιμοποιούν 8, 12, 16+ threads δεν σημαίνει ότι κάνουν χρήση 100% σε όλα τα threads . Άλα κάπως εστί 100%/90%/40%/45%/20%/30%/65%/25%/45%/20%/50%/40% οπού σημαίνει ότι πάλι το cpu με το καλύτερο single thread performance θα έχει το πανό χέρι ακόμα και αν έχει λιγότερα cores.

 

 

κάλα ακόμα είμαι σε σκέψεις δεν αγόρασα ακόμα τίποτα, δεν λέω ακριβό το 6700Κ+z170+DDR4 και για αυτό το σκέφτομαι ακόμα. Άλα μόλις το πάρω αν το πάρω θα κάνω διάφορα benchmarks ανάμεσα σε x5650(4.25GHz) και 6700K(4,6GHz ίσως και παραπάνω αν είμαι τυχερός) και θα δούμε ποιες θα είναι η διάφορες, πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον.

 

Σε όλα τα threads θα είσαι κοντά στα benchmarks.Στο single core θα είναι τεράστιες οι διαφορές.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα threads θα είσαι κοντά στα benchmarks.Στο single core θα είναι τεράστιες οι διαφορές.

Σε full θα είναι πολύ πάνω σε single ναι θα χάνει αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια του single και το λέω μιας και διαφορά στα παιχνίδια πραγματικά δεν είδα καμιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...