Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε full θα είναι πολύ πάνω σε single ναι θα χάνει αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια του single και το λέω μιας και διαφορά στα παιχνίδια πραγματικά δεν είδα καμιά.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν κάποια cpu intensive παιχνίδια που βλέπεις διαφορά με δυνατούς single cores.Στα περισσότερα πάντως οι διαφορές δεν είναι μεγάλες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν κατανοώ την έννοια του single core όπως το διαβάζω, το πιο παλιό παιχνίδι που ασχολούμαι είναι το FSX που πραγματικά αδιαφορεί για την ισχύ την κάρτας γραφικών αλλά χρειάζεται δυνατό επεξεργαστή, και σε αυτό ακόμη το παιχνίδι μια χαράφορτώναν και τα 12 threads του xeon και τώρα του ι7, ομοίως και στο arma 3, Tα μόνα σενάρια καθαρά single core που μου έρχονται στο μυαλό είναι το super pi και το cinebench single core, τώρα αν είναι τόσο σημαντικά, πάντως και στο super pi είναι πολύ κοντά ο xeon me ton i7, και όλα αυτά δεν είναι κάτι μαγικό και ανεξήγητο σε αντίθεση με ότι γράφεται και ότι υποστηρίζουν πολλοί η τελευταία γενιά που παρουσίασε η intel ήταν ο nahalem to 2008, ΟΛΕΣ οι επόμενες εντός εισαγωγικών "γενιές" είναι βελτιώσεις πάνω στον bloomfield, το die shrink απο μόνο του δεν βελτιώνει τις επιδόσεις παρα μόνο την ενεργιακή απόδοση και κατα συνέπεια την θερμοκρασιακή συμπεριφορά, αυτό θα αλάξεί οταν η Intel δώσει κάτι πραγματικά νέο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε ότι θα έχει 60% καλύτερο single core performance δεν εννοούμε ότι αυτό το 60% όφελος θα είναι υπαρκτό μονό όταν η εφαρμογή χρησιμοποιεί 1 core, άλα ακόμα και 4 cores να χρησιμοποιεί η εφαρμογή πάλη η διάφορα θα είναι στο 60%. Μονό όταν η εφαρμογή αρχίσει να χρησιμοποιεί πανό από 4 cores(στο full ώμος) η διάφορα του 60% θα αρχίσει να ροκανίζετε σημαντικά προς όφελος του x5650.

Το αυτό το 60% από που βγαίνει θα αναρωτήσετε, είναι απλό:

Ο skylake έχει περίπου x1.48 παραπάνω IPC από τον Westmere-EP στην ίδια συχνότατα εννοείτε.
τον x5650 τον έχω στα 4,25 ε και τον 6700Κ λογικά θα τον πάω 4,6 δηλαδή x1.08 παραπάνω συχνότατα.

οπότε 1.48 x 1.08 = 1.5984 (60% περίπου)


Αυτό επιβεβαιώνετε και από το αγαπημένο benchmarks τον cpu enthusiast, το Cinebench R15

6700Κ(4,6) παίρνει 1013 (4 cores full load)
x5650(4,2)  παίρνει   947 (6 cores full load)
x5650(4,2)  παίρνει   631 (4 cores full load)(με δύο cores απενεργοποιημένα από το bios, ώστε να κανό άμεση σύγκριση με τον 6700Κ)

single processor score
6700Κ(4,6) παίρνει 199
x5650(4,2) παίρνει 126

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αφού το θέλεις έτσι, έτσι θα είναι.

Τι περίεργο όμως που τα Skylake δείχνουν διαφορά μεγάλη ΜΟΝΟ στο CB και στο XTU σε όλα τα άλλα 2-3% διαφορά από Haswell.

Αλλά όπως είπα δεν θέλω να χαλαω την ζαχαρένια κανενός όπότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά benchmarks παιχνιδιών υπάρχουν άπειρα στο youtube με ίδια κάρτα γραφικών και διαφορετικούς επεξεργαστές και δείχνουν ότι το single core performance δίνει και παραπάνω fps.Τωρα αν αυτά τα fps αξίζουν την επένδυση που κάνεις σε χρήματα είναι άλλη συζήτηση και λόγο υποκειμενικη.Για εμένα δεν αξίζουν τα χρήματα τους προσωπικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αφού το θέλεις έτσι, έτσι θα είναι.

Τι περίεργο όμως που τα Skylake δείχνουν διαφορά μεγάλη ΜΟΝΟ στο CB και στο XTU σε όλα τα άλλα 2-3% διαφορά από Haswell.

Αλλά όπως είπα δεν θέλω να χαλαω την ζαχαρένια κανενός όπότε.....

κάλα εγώ δεν μιλάω για Haswell vs skylake . Άλα για διάφορα πόλων γενεών μαζί(6 γενιές νομίζω?) που όλες αυτές οι μικρές διάφορες από γένια σε γένια συσσωρεύονται ώστε να έχουμε τις διάφορες που είπα πιο πανό. Τώρα αν αξίζει το upgrade δεν ξερό άπλα τα συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i7 5820K@ 4.9Ghz

1231231_zpsdwyowlkh.png

 

Xeon X5650@ 5,06 Ghz

 

WP_0003812_zpsc8cf945e.jpg

 

 

Οπως το βλέπει ο καθένας εδω είναι ενα bench που δείχνει καθαρά το single core performance, εγώ βλέπω για 7 χρόνια διαφορά που έχουν οι δύο πλατφόρμες πρακτικά 0 εξέλιξη, δε πα να βάλεις σε μια μητρική blinking lights, usb type c, xyz κλπ, η απόδοση του κινητήρα είναι αυτή, Δε μπορούσα να τους βάλω στην ιδια συχνότητα μιας και ο 5820 είίναι σταθερός για bencharisma μεχρι 4930mhz περίπου

 

Kαι επειδή θυμάμαι και αρχαία ιστορία. Θυμάται κανένας τι νταράκουλο έπεαθε η amd ;όταν οι πουσαρισμένοι FX-57 στα 4,5 ghz ;έκαναν γύρω στα 40'' το 1Μ του super pi, και ήρθε ο μαγικός conroe και με 2,66 Ghz ακλοκάριστος (αναφέρομαι στον Ε6700, που πρώτος σαν sample έιδαν το φώς της δημοσιότητας τα διάφορα sites τις επιδόσεις του) έβγαλε το 1Μ του super pi σε 19,8 δευτερόλεπτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κάπου στο 2010-2011 οι τιμές στο X58 ήταν χώμα ,γενικά τότε δεν υπήρχε ζήτηση , όταν πήρα την sabertooth τέλος του '10 τότε ήταν "κακή" αγορά λόγο sandy-bridge άλλα την περίμενα πως και πως.Δεν έχω παράπονο , μια χαρά με έβγαλε, ίσως αργότερα να βάλω κανέναν xeon , προς το παρόν και ο ι7 είναι οκ. Οι τιμές οχι απλά ανέβηκαν έχουν ξεφύγει... 

 

 

Εγω και τα δυο που εχω τα πηρα με το που βγηκαν στην αγορα.

Το πρωτο ηταν ενα ετοιμο innovator απο το e-shop με περιπου 900ευρω αν θυμαμαι καλα με την MSI, 3Χ1GB Kingston value RAM μια 9800GT και εναν τραγικο WD Green 640GB που πηρε ποδι σε χρονο dt.

Το δευτερο το εφτιαξα μονος μου με επιλογη κομματιων απο το overclockers.co.uk με την μονη διαφορα οτι εγω επειδη ηθελα μακροζωια και αξιοπιστια το ειχα αφησει στοκ (αν θυμαμαι καλα αυτοι το ειχαν με OC στα 3.8).

Ο X5650 ειναι αποκτημα των τελευταιων ημερων και μολις βρω την ευκαιρια θα κατσω να ασχοληθω με τον υπερχρονισμο του.

Δεν ειχα ασχοληθει καθολου και μολις προσφατα ανακαλυψα οτι οι μητρικες μας μπορουν να δεχθουν τους Xeon και οτι εχουν τοσο χαμηλο κοστος αγορας (τον δικο μου τον πηρα 85ευρω απο το ebay)

 

 

Εγω ξεκινησα με: Asus P6t se, i7 920,3x1gb kingston, ati radeon hd4850, recom 600w, 1tb wd black. Ολα αυτα το 2008. Τωρα χρονιά 2016 εχω: Asus p6t se, Xeon X5670, 8gb kingston 1866mhz, hd6970, xigmatek 600w 80plus bronze!

 

 

Το εχω λιωσει το θεμα με το ιστορικο του pc ... :P

 

tretertert.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλα εγώ δεν μιλάω για Haswell vs skylake . Άλα για διάφορα πόλων γενεών μαζί(6 γενιές νομίζω?) που όλες αυτές οι μικρές διάφορες από γένια σε γένια συσσωρεύονται ώστε να έχουμε τις διάφορες που είπα πιο πανό. Τώρα αν αξίζει το upgrade δεν ξερό άπλα τα συζητάμε.

Ναι βρε κατάλαβα τι θέλεις να πεις, απλά εγώ πιστεύω οτι έχει πέσει "μαγείρεμα" τουλάχιστον στα συγκεκριμένα ειδικά στο XTU. Βλέπεις διαφορές 15%++ ενώ σε άλλα είναι 2-3%. Για αυτό τουλάχιστον δεν θεωρώ αξιόπιστη μία σύγκριση μόνο με CB (XTU σε x58 δεν έδωσαν).

 

Και φυσικά μην το πάρεις προσωπικά αλλά έγινε ή παράθεση γιατί ταίριαζε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...