Προς το περιεχόμενο

Τα smartwatches ξεπέρασαν τα Ελβετικά ρολόγια σε αριθμό πωλήσεων το τέταρτο τρίμηνο του 2015


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν φτασουν τα smartwatch οπως αναφερθηκε και πιο πισω να εχουν μια σοβαρη αυτονομια,μιας και γινεται συγκριση με τα αλλα ρολογια τα ξαναλεμε.Μεχρι τοτε ειναι και θα ειναι ενα gimmick και τπτ αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω πως για να έχεις καλή λειτουργία ενός Rolex πρέπει να το στέλνεις για συντήρηση σε ένα πιστοποιημένο service αλλιώς δεν θα λειτουργεί αιώνιος...

Και ποιο εγγόνι ή δισέγγονο θα φοράει ένα ρολόι από άλλη εποχή εγώ δεν έχω ούτε έχω ακούσει να έχει κανένας ρολόι τσέπης ! Και αν είχατε θα το βγάζατε για να δείτε την ώρα ; Την ώρα που βγάζετε τα μάτια σας στο ps4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί ρε παιδί μου ζείτε σε άλλο κόσμο, το ρολόι είναι και παραμένει ρολόι, τι σας ενδιαφέρει αν ο άλλος φοράει ρόλεξ ή ωμέγα ή smart. Οτιδήποτε και να φοράει του λέει την ώρα, το πλήρωσε με τα δικά του λεφτά και στην τελική δεν σας πέφτει λόγος το τι αγοράζει ο καθένας. Όποτε γιατί τέτοιο κόλλημα, έχετε επενδύσει στην Ελβετία; ναι υπάρχει πολύς κόσμος που φοράει ρολόγια ακόμα, είχα αγοράσει και Apple Watch όταν είχα το iPhone και κινεζικό να δοκιμάσω και τα φτηνά που έλεγαν μερικοί. Η μέρα με την νύχτα, αλλα ούτε εμένα με βόλεψαν τα smart και γύρισα στο κλασσικο, αλλά δεν θα κρίνω κάποιον που φοράει smart ρολόι. Τέλος η Huawei και η Apple βγάζουν τα κομψότερα smartwatches αυτή την στιγμή. Άσχετα τις αδυναμίες που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κρίνεις πριν να δοκιμάσεις...πολλοί απο εσάς που τα "εξοστρακίζετε" είναι σιγουρο ότι αν σας δώσουν ενα καμια βδομάδα δεν θα το ξαναβγάλετε από το χέρι σας, το ιδιο έπαθα κ εγώ, άχρηστο gadget το θεωρούσα μέχρι που φόρεσα το urbane (που μοιάζει με κανονικό ρολόι και με κάποιο ακριβό λουράκι το κάνει και κυριλέ :-D ) και έκανα στην άκρη δυο αναλογικα ρολόγια  που το καθένα μου στοιχισε 3 φορές παραπάνω απο το smart.

Μπορείς να κάνεις χιλια δυο πράγματα, να αλλάξεις το face τόσο καλά που να μοιάζει και με ένα rolex που δεν λέει μόνο ...την ώρα. Απο δω και πέρα μόνο smartwatch. Και για την αυτονομία μην τρελενόμαστε, 2 μέρες μου κρατάει και 1,5 ώρα φόρτιση, όπως ένα smartphone δηλαδή. Applewatcη δεν θα επερνα ποτέ λογω σχεδίασης και τιμής, υπάρχουν πολυ φθηνότερα και καλύτερα μοντέλα.

Η πλάκα ειναι ότι πολλοί το μπερδέουν με casio, άλλος με omega ότι ναναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας που αγοράζει μια φορά Ελβετικό ρολόι το κρατά για πάντα.

Ένας που αγοράζει smart..., το αλλάζει κάθε τόσο ...

Είναι προφανές πως τα μεν είναι αναλώσιμα τα δε όχι.

Συμπερασματικά άτοπη ή σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας που αγοράζει μια φορά Ελβετικό ρολόι το κρατά για πάντα.

Ένας που αγοράζει smart..., το αλλάζει κάθε τόσο ...

Είναι προφανές πως τα μεν είναι αναλώσιμα τα δε όχι.

Συμπερασματικά άτοπη ή σύγκριση.

 

Από την άλλη ποια η χρήση ενός συμβατικού ρολογιού; Τεχνολογία του 1800 ftw :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά και τα Swatch ελβετικά δεν είναι; Τα ελβετικά ρολόγια δεν είναι απαραίτητα της τάξης των €1000+, οπότε ίσως να έχει μια βάση η σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση γινεται γιατι στην καθημερινοτητα , ΜΟΝΟ ενα απο τα 2 θα χρησιμοποιείται ανεξαρτητα αν καποιοι εχουν και τα 2 (εκτος αν μας πεισουν να φοραμε ρολογια και στους 2 καρπούς).

 

Ή dumb ρολοι ή smart ρολοι.

 

Αυτο που δεν χρησιμοποιείται σταδιακα απαξιώνεται (μονο για πολύ λιγους), οπως εχει απαξιωθει το βινιλιο ή τα dumb phones.

 

Το παραπανω νεο επιβεβαιωνει οτι τα dumb ρολογια θα ξεπεραστουν ακομη πιο γρηγορα και απο τα dumb phones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση γινεται γιατι στην καθημερινοτητα , ΜΟΝΟ ενα απο τα 2 θα χρησιμοποιείται ανεξαρτητα αν καποιοι εχουν και τα 2 (εκτος αν μας πεισουν να φοραμε ρολογια και στους 2 καρπούς).

 

Ή dumb ρολοι ή smart ρολοι.

 

Αυτο που δεν χρησιμοποιείται σταδιακα απαξιώνεται (μονο για πολύ λιγους), οπως εχει απαξιωθει το βινιλιο ή τα dumb phones.

 

Το παραπανω νεο επιβεβαιωνει οτι τα dumb ρολογια θα ξεπεραστουν ακομη πιο γρηγορα και απο τα dumb phones.

 

Το βινύλιο απαξιώθηκε γιατί δεν βόλευε και είχε αντικαταστάτη που έκανε την δουλειά του ικανοποιητικά και με αξιοπιστία! Εαν το Cd κρατούσε μια βδομάδα δεν θα το χρησιμοποιούσαν. Το ίδιο και τα αυτοκίνητα. Αν και καλύτερα τα ηλεκτρικά, είναι άχρηστα αν δεν μπορείς να πας κάπου και να επιστρέψεις χωρίς να αδειάσει η μπαταρία στη μέση του δρόμου. Εκτός αν το θές για να πας στο περίπτερο.

 

Τo style dumb phones υπάρχει και ακμάζει στις ασιατικές χωρες (korea, japan). Απαξιώθηκε μόνο από τις εταιρείες που τα φέρνουν στην Ευρώπη - Αμερική. Εάν υπήρχε ακόμη ποικιλία, αμφιβάλλω εάν τα smart phones θα παρέμεναν εδραιωμένα μετά από τα πρώτα χρόνια της μόδας.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα ένα dumbphone με μια καλή σχετικά camera + 3g για viber-emails, χωρίς οθονη τηλεόρασης και χιλια δυο μαραφέτια για να κρατά 2-3 μέρες κανονικής χρήσης + ενα 7" tablet, για να κάνω τα υπόλοιπα που προορίζονται σε πιο μεγάλη οθόνη (παιχνίδια, ιντερνετ, gps κλπ).

 

Τα Smart phones, και τα smart watch το μόνο που δεν κάνουν είναι την δουλειά τους ικανοποιητικά και αυτό καθαρά λόγο μπαταρίας. Σου πουλάνε παιχνιδομηχανή, facebook reader κλπ αλλά δουλεύουν μόνο για 2-3 ώρες εκτός αν είσαι ενωμένος στην μπρίζα. Χθες έβγαλα όλη τη μέρα στις πρώτες βοήθειες, και 3  smartphones μέχρι το απόγευμα μείναν από μπαταρία από τα τηλέφωνα και μόνο. Ούτε την πρωταρχική τους ιδιότητα δεν μπορούν να σου παρέχουν με αξιοπιστία. Πόσο μάλλον παιχνίδια, internet κλπ. Το ίδιο και τα ρολόγια. Τα smartwatch το μόνο που δεν θα κάνουν είναι να σου λεν την ώρα όταν την χρειαστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανικά ρολόγια άντεξαν την επέλαση των κουαρτς και δεν θα αντέξουν στα σμαρτ γουατς ? είμαστε σοβαροί ? η αίσθηση μίας προσωπικής μικρής μηχανής στο χέρι που μετράει το χρόνο ειναι ανεπανάληπτη ! Και δεν θα λησμονηθεί ποτέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...