Προς το περιεχόμενο

Uber


Mr_Proper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο link που έγραψες δεν λέει ότι ειναι παράνομο...

 

Λέει απλά ότι κάνανε μια (νόμιμη) αλχημεία (μεταφέροντας κάποια απο τα κέρδη σε θυγατρική τους εταιρία σε άλλη χώρα) για να πληρώσουν λιγότερο φόρο. Το ότι δεν ειναι ηθικό για κάποιους δεν σημαίνει πως είναι παράνομο έτσι ξηγήθηκε και ο Βουλγαράκης αν θυμάσαι...  :P

 

 

Μα πληρώνουν φόρους τόσο η εταιρία όσο και ο κάθε Uber driver (πρέπει να δηλώνει τα έσοδα του ως επιτηδευματίας ή κάτι αντίστοιχο όπως θα έκανε αν πωλούσε κάστανα... )

 

 

 

Μια χαρά νόμιμο είναι και 1% παράνομο να ήταν θα τους βάζανε όλους μέσα μόνο τα ψιφαλάκια των ταξιτζήδων να σκεφτείς φτάνει...

 

Είναι απλά η εξέλιξη τα θηλαστικά στους δεινόσαυρους.. επιτόπου με 1 κλικ έρχεται σε 5 λεπτά κάποιος και σε πάει όπου θες και ο τέλειος τρόπος να πεθάνει ο κλασικός Έλληνας ταρίφας (για την νοοτροπία μιλάω δεν θέλω το κακό κανενός)  αξιολογείς μάλιστα και τον οδηγό αλλά ο οδηγός τον πελάτι και αν μαζέψει κάποιος χαμηλή αξιολόγηση έξω απο την παράγκα..

 

0 μαϊμούτζιλίκια και καλές τίμιες τιμές.. όχι πειραγμένα ρολόγια οχι έρχομαι σε κάνα 20λεπτο που γίνεται 40λεπτο... όχι να πάρομαι και το παλικάρι που πάει εδώ δίπλα ιταλία...δεν σε παίρνω γιατι δεν μαρέσει η μούρη σου η γιατι έχει πολλά μπαγάζια ή αμάξι μου είναι και θα καπνίσω και θα ... κτλ... επειδή κληρονόμησαν μια άδεια ταξή νομίζουν ότι ειναι πλανητάρχες..

 

και σπάει η βλακεία με το κλειστό αυτό επάγγελμα ο κάθε άνεργο μπορεί να γίνει αφεντικό του εαυτό του και να χτυπήσει μεροκάματο και οι καλύτεροι (οι πιο εξυπηρετικοί,ευγενικοί,γρήγοροι κτλ) θα παραμείνουν όλοι οι άλλη κάτω απο 3 αστεράκια ας κάνουν κάτι άλλο μιας και δεν το έχουν....

 

Αν μπω σε ένα uberoταξο και δε μου δώσει νόμιμη απόδειξη δε θα έχω το δικαίωμα βάσει νόμου να μη τον πλρώσω?

Μα πληρώνουν φόρους τόσο η εταιρία όσο και ο κάθε Uber driver (πρέπει να δηλώνει τα έσοδα του ως επιτηδευματίας ή κάτι αντίστοιχο όπως θα έκανε αν πωλούσε κάστανα... )

 

Τον τελευταίο καστανά που δούλευε χωρίς άδεια και δεν έκοβε αποδείξεις τον πήραν σηκωτό.

 

 

Θεωρώ τους ταξιζτήδες τους πιο αντιπαθείς επαγγελματίες επί γης, παρόλα αυτά στο θέμα Uber ένα δίκιο τους το δίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν μπω σε ένα uberoταξο και δε μου δώσει νόμιμη απόδειξη δε θα έχω το δικαίωμα βάσει νόμου να μη τον πλρώσω?

 

Τον τελευταίο καστανά που δούλευε χωρίς άδεια και δεν έκοβε αποδείξεις τον πήραν σηκωτό.

 

 

Θεωρώ τους ταξιζτήδες τους πιο αντιπαθείς επαγγελματίες επί γης, παρόλα αυτά στο θέμα Uber ένα δίκιο τους το δίνω.

μα παίρνεις απόδειξη στην Ελλάδα απλά κάποιοι δεν λένε να καταλάβουν ότι το mail είναι απόδειξη θέλουν να δουν ενα χαρτί σαν αυτό που βγάζει μια ταμιακή του 90....  ε τι να κάνουμε αλλάξανε οι καιροί...

 

Στην wind θυμάμαι που πλήρωσα λογαριασμό μέσω atm μου ζητούσαν να τους στείλω fax ... mail δεν δεχόταν... στην WIND .... ISP.... τους είπα καλύτερα να σας την στείλω με τον τηλέγραφο και με το χρυσόβουλο το πατριάρχη για να είμαστε εντάξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια χαρα ΦΠΑ βλέπω στην απόδειξη.

 

Μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο ? (υποθέτω δε μιλάς για Ελβετία)

μα παίρνεις απόδειξη στην Ελλάδα απλά κάπιοι δεν λένε να καταλάβουν ότι το mail είναι απόδειξη θέλουν να δουν ενα χαρτί σαν αυτό που βγάζει μια ταμιακή του 90....  ε τι να κάνουμε αλλάξανε οι καιροί...

 

Δε ξέρω αν παίρνεις ή όχι, απλά ρωτάω.

 

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screeshot?

 

 

btw:

H "ένστασή" μου στο uber δεν έχει να κάνει μόνο με το θέμα απόδειξη / μή-απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το post #20

 

δε το είχα προσέξει.

 

2η ερώτηση ... οι οδηγοί τα έσοδά τους πως τα πληρόντονται? δηλαδή έχουν βιβλία?

 

από τα όσα χρήματα από τα 4,24 ευρώ της παραπάνω κούρσας καταλήξουν στη τσέπη του οδηγού θα πληρώσει 38,5% ασφαλιστικές εισφορές? θα πληρώσει 26% φόρο εισοδήματος? θα πληρώσεις εισφορά αλλυλεγύης? Θα πληρώσει τέλος επιτιδεύματος?

 

 

3η ερώτηση ... δε ξέρω τι ισχύει. Νομίζω οι οδηγοί ταξί ή οι επαγγελματίες σοφέρ δε χρειάζονται κάποιο ειδικό διπλωμα. Αν όμως ναι, δε θα πρέπει το ίδιο να ισχύει και για τους οδηγούς Uber?

 

Τα αυτοκίντηα τι είδους ασφάλεια έχουν? ΙΧ ή επαγγελματικού αυτοκινήτου (με προφανώς διαφοερικά ασφάλιστρα).

 

 

Έτσι όπως το βλεπω το πρόβλημα δεν είναι τόσο θέμα ταξί vs uber όσο παρόχους επαγγελματικών υπηρεσιών μεταφοράς, (τύπου mini-bus, ενοικίασης αυτοκινήτων με οδηγό κλπ). Δηλαδή το βλέπω "unfair" να ανταγνωίζεσαι επαγγελματίες με ερασιτέχνες απλά εκμεταλλευόμενος loopholes.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το γνωρίζω... Αλλά φαντάζομαι ότι οι οδηγοί είναι υπάλληλοι εταιρείας που έχει κάνει σύμβαση με την uber. Η απόδειξη δεν ήταν στο όνομα του οδηγού, αλλά κάποιας ελληνικής εταιρείας και είχε εταιρικό ΑΦΜ 99......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το γνωρίζω... Αλλά φαντάζομαι ότι οι οδηγοί είναι υπάλληλοι εταιρείας που έχει κάνει σύμβαση με την uber. Η απόδειξη δεν ήταν στο όνομα του οδηγού, αλλά κάποιας ελληνικής εταιρείας και είχε εταιρικό ΑΦΜ 99......

 

Έχω την εντύπωση ότι το όλο μοντέλο της uber είναι οι οδηγοί να είναι ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που αυτοί οι οδηγοί δουλεύουν για την χ εταιρεία δεν γίνονται κι αυτοί επαγγελματίες? Αφού πλέον δεν καθορίζει η κατηγορία του διπλώματος οδήγησης τον επαγγελματία οδηγό.


Έχω την εντύπωση ότι το όλο μοντέλο της uber είναι οι οδηγοί να είναι ιδιώτες.

Ίσως να είναι δικά τους τα αυτοκίνητα. Προφανώς πληρώνοντας τις νόμιμες εισφορές και τα έξοδα του αυτοκινήτου βγάζουν και κέρδος. Αλλιώς δεν θα τους συνέφερε να δουλεύουν για την uber 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που αυτοί οι οδηγοί δουλεύουν για την χ εταιρεία δεν γίνονται κι αυτοί επαγγελματίες? Αφού πλέον δεν καθορίζει η κατηγορία του διπλώματος οδήγησης τον επαγγελματία οδηγό.

 

Ναι αν είναι υπάλληλοι και τηρούν την εργατική νομοθεσία. Για το δίπλωμα ειλικρινά ρωτάω , δε ξέρω τι ισχύει.

Ίσως να είναι δικά τους τα αυτοκίνητα. Προφανώς πληρώνοντας τις νόμιμες εισφορές και τα έξοδα του αυτοκινήτου βγάζουν και κέρδος. Αλλιώς δεν θα τους συνέφερε να δουλεύουν για την uber 

 

Δε θα ήταν fair τότε και οι ταξιτζήδες να μπορούν να χρησιμοποιούν για ταξί τα ΙΧ τους? (πράγμα που δεν ισχύει). Το "προφανώς" από που προκύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε θα ήταν fair τότε και οι ταξιτζήδες να μπορούν να χρησιμοποιούν για ταξί τα ΙΧ τους? (πράγμα που δεν ισχύει). Το "προφανώς" από που προκύπτει?

 

Πως θα μπορούσαν να δουλεύουν εδώ και τόσο καιρό χωρίς να πληρώνουν τις νόμιμες εισφορές? Τι δηλώνουν στην εφορία? Πως παίρνουν την άδεια εργασίας κλπ?  Μπορεί κάποιος για παράδειγμα να ανοίξει μια επιχείρηση και να μην ασφαλιστεί στο ΟΑΕΕ? να μην έχει βιβλία για την εφορία? Να μην κόβει τιμολόγια? Δεν νομίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ, το lyft είναι καλύτερο απο το uber

Το έχω ψάξει για αμερική το uber είναι πολύ καλύτερο για τον πελάτη και φέρνει πολύ περισσότερο κόσμο για τον οδηγό..

 

απο την άλλη το lyft χρεώνει λιγότερο τον οδηγό...  αλλά όχι σημαντικά.. μπορεί κάποιος να δουλεύει και για τις δύο δεν υπάρχει θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ, το lyft είναι καλύτερο απο το uber

 

To lyft ειναι καλυτερο για after party hours..... :-D  

επισης απο οσο θυμαμαι ειναι κατα $0.05 ακριβοτερο απο το uber στα miles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...