Προς το περιεχόμενο

Επίσημη παρουσίαση του νέου LG G5 με αρθρωτή σχεδίαση (video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λιγα σχολια και απο εμενα..

Η συσκευη ειναι καταπληκτικη, premium metal unibody κατασκευη αλλα σαφως μεγαλυτερα Bezels και μικροτερο Screen-To-Body ratio, κρυμμενες οι κεραιες -στυλ Nexus 6p, High End SoC+ 4Gb Ram -must για καθε Ναυαρχιδα του 2016, υποστηριξη MicroSD, η οθονη ειναι μια χαρα -3d Arc αν δεν απατωμαι- με ολα τα γνωστα καλουδια του περυσινου IPS panel και λιγο φωτεινοτερη, αντοχης Gorilla glass 4, η τολμηρη ιδεα των modules ειναι innovative και κανει πραξη την υλοποιηση της αποσπωμενης μπαταριας σε metal unibody casing, η ηδη καταπληκτικη περυσινη καμερα -με το αξεπεραστο manual mode, αναβαθμιστηκε σε διπλη συν τα εξτρα effects, o Fingerprint Sensor ειναι παρων, η Allways-On οθονη ειναι παρων (και απενεργοποιειται απο τις ρυθμισεις), usb type-c παρων, Quick charge3 & NFC επισης.

Γενικα, μια φρεσκια ιδεα το ολο επιχειρημα, στο χωρο και κατι που φερνει δραστικες αλλαγες στη modular σχεδιαση, οπου η εταιρεια πρωτοπορει.

Εδω εχω καποιες αποριες ομως.

Ο σχεδιασμος σιγουρα ειναι αμφιλεγομενος, αφου το γουστο ειναι εντελως υποκειμενικο, αλλα η αλλαγη στο UI μου φαινεται καπως περιεργη (χωρις το συνηθες app drawer), και αν δεν κανω λαθος αφαιρεσαν τη δυνατοτητα να τρεχεις 2 εφαρμογες side-by-side στην οθονη, επισης η μπαταρια των 2800 mAh μοιαζει μικρη, με δεδομενη την καταναλωση της 5,3 qHD οθονης, τo Always-On Screen Mode, η την επιπροσθετη καταναλωση απο το extra HiFi Plus module της Β&Ο, για οσους Audiophiles προχωρησουν σε αγορα.

Eπισης, μιας και μιλαω για τα modules, θα ειναι συμβατα με το επομενο G6 που θα παρουσιαστει, η απλα θα ειναι μια αγορα για το τωρα?

Η LG κανει τοσο τολμηρες κινησεις, που δεν μπορεις να προβλεψεις κατι τετοιο.

Aν γνωριζει κανεις, ας μου πει αν υποστηριζεται ακομα το FM Radio και IR Blaster.

Οπως και να'χει, ειναι μια πολυ ενδιαφερων συσκευη, αξια Ναυαρχιδα για το 2016, και κοιταει στα ισια τον ανταγωνισμο.

Αναμενoυμε τιμες και συγκριτικα reviews, για να ολoκληρωσουμε την εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σαν target group παντως στην LG ειχαν αυτο οπως και στην διαφημιση που εβγαλαν τοτε μαλλον καταλαβαινουμε γενικα τι ηλικιες εχουν στο μυαλο σε σχεση με την πιο σοβαρη διαφημιση του S7.

 

https://www.youtube.com/watch?v=anyW8UY9ELg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πρίν από εκεί που σταμάτησες να διαβάζεις (δηλ, στον τίτλο) αναφέρει:

;)

 

Don't get too excited.

 

Εμένα ,άσχετα απο το design της συσκευής-ψιλοαδιαφορο ,μου φαίνεται φοβερή η εκτέλεση της ιδέας των modules ,και πολύ καλές ιδέες τα πρώτα modules . Πολυ τολμηρό εγχείρημα το πείραμα στη ναυαρχίδα,αλλά αν πιάσει θα αλλάξει την αγορά.

 

H ιδέα έχει δοκιμασεί στο παρελθόν με τα γνωστά περιφερειακά του προτύπου SDio, με πλήρη αποτυχία εδραίωσης στην αγορά. Τουλάχιστον εκείνα τα περιφερειακά ήταν πιο ανθρώπινα σε διαστάσεις, και οι δημιουργοί τους είχαν το φιλότιμο και την αυτογνωσία να μην βγαίνουν να δηλώνουν ότι έφτιαξαν αρθρωτές συσκευές να γελάει ο κόσμος.

 

Εκείνα λοιπόν ήταν φθηνότερα, μικρότερα, με μεγαλύτερη ποικιλία, πιο διαδεδομένα και το βασικότερο: έμπαιναν σε όλες τις συσκευές της αγοράς ανεξάρτητα κατασκευαστή.

 

Και παρόλαυτά απέτυχαν.

 

Μακάρι η προσπάθεια της LG να πετύχει, αλλά δεν το βλέπω.

 

Μάλιστα είμαι απαισιόδοξος ότι ακόμα και αν έχει επιτυχία και την μιμηθούν και άλλοι κατασκευαστές, το αποτέλεσμα δεν θα ωφελήσει τον τελικό χρήστη μόνο και μόνο ένεκα ασυμβατοτήτων, διότι ασφαλώς οι υπόλοιποι κατασκευαστές δεν είναι ηλίθιοι να υιοθετήσουν στο σλοτ της LG, θα βγάλουν άλλο δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σαν target group παντως στην LG ειχαν αυτο οπως και στην διαφημιση που εβγαλαν τοτε μαλλον καταλαβαινουμε γενικα τι ηλικιες εχουν στο μυαλο σε σχεση με την πιο σοβαρη διαφημιση του S7.

 

https://www.youtube.com/watch?v=anyW8UY9ELg

Ειλικρινα, η διαφημιση ειναι αθλια!!

Δεν την ειχα δει.

Λες και ειναι βγαλμενη απο τα 80's..

Μαλλον πρεπει να κανουν modular και τη θεση του Υπευθυνου Διαφημισης/Προωθησης, μου φαινεται..   ;)

Edit: Θα γουσταρα Michael Jackson, στο Dirty Diana, να σναπαρει το module της Μπαταριας στη συσκευη, σε "Σταση-Κεραυνος"!

Κριμα που εχει συγχωρεθει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα υποκειμενικά είναι, εμένα μου φάνηκε πολύ καλή και on-the-spot δείχνοντας πολύ απλά τι κάνουν τα περιφερειακά που έβγαλε για να καταλάβουν και οι πλέον αδαείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν καταλαβαινω γιατι ολος αυτος ο μεγαλο ενθουσιασμος για το module(ή και transformer κινητο)LG G5 οταν και τα modules θα κοστιζουν extra,και ειναι πιο πολυ και αυτο σαν gimmick επιλογη για την νεαρη ηλικια/gadget οπαδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το ανέφερες και πριν και απόρησα, τι θέλεις δηλαδή, να τα δίνουν τζάμπα; Όσο για το gimmick, άσε να δούμε όταν η LG ανοίξει το πρότυπο και βγουν και 3d party αξεσουάρ τι χρήσεις θα έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εμφάνιση δεν μπορώ να πω ότι σκίζει. Αυτό που με χάλασε από την πρώτη στιγμή είναι πως έφυγε η αυξομείωση από πίσω προς το πλάι άλλα το power/lock παρέμεινε πίσω. Ε, βάλτο μπροστά το ρημάδι!

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν καταλαβαινω γιατι ολος αυτος ο μεγαλο ενθουσιασμος για το module(ή και transformer κινητο)LG G5 οταν και τα modules θα κοστιζουν extra,και ειναι πιο πολυ και αυτο σαν gimmick επιλογη για την νεαρη ηλικια/gadget οπαδους.

Ειναι μεγαλο ατου η αποσπωμενη μπαταρια σε metal unibody κατασκευη, και η modular υλοποιηση το προσφερει αυτο εξαρχης, κατι που ειναι πολυ σημαντικο και λειπει απο τον ανταγωνισμο.

Επισης, καποιος εχει τη δυνατοτητα να αναβαθμισει τη συσκευη του, με επιμερους δυνατοτητες, αν το επιθυμει φυσικα και αν επιλεγει να δαπανησει τα εξτρα χρηματα.

Γιατι να μην χαροποιει ιδιαιτερα τους κατοχους, κατι τετοιο?

Ευκολοτερος χειρισμος στην καμερα η HiFi DAC και ποιοτικο Headphone Amp στο σετ ακουστικων της B&O, δεν απευθυνονται καθαρα στις νεαρες ηλικιες.

Ναι μεν Gimmicks, αλλα ουσιωδη για τους ενδιαφερομενους.

Edit: Και κατι αλλο..η LG με αυτη την κινηση, ερχεται ενα βημα πιο κοντα στο IoT ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλο ατου η αποσπωμενη μπαταρια σε metal unibody κατασκευη, και η modular υλοποιηση το προσφερει αυτο εξαρχης, κατι που ειναι πολυ σημαντικο και λειπει απο τον ανταγωνισμο.

Επισης, καποιος εχει τη δυνατοτητα να αναβαθμισει τη συσκευη του, με επιμερους δυνατοτητες, αν το επιθυμει φυσικα και αν επιλεγει να δαπανησει τα εξτρα χρηματα.

Γιατι να μην χαροποιει ιδιαιτερα τους κατοχους, κατι τετοιο?

Ευκολοτερος χειρισμος στην καμερα η HiFi DAC και ποιοτικο Headphone Amp στο σετ ακουστικων της B&O, δεν απευθυνονται καθαρα στις νεαρες ηλικιες.

Ναι μεν Gimmicks, αλλα ουσιωδη για τους ενδιαφερομενους.

Edit: Και κατι αλλο..η LG με αυτη την κινηση, ερχεται ενα βημα πιο κοντα στο IoT ;)

Κραταω το παραπανω που γραφεις μια και ειναι και το σημαντικοτερο που δεν μου αρεσει καθολου στην ολη αυτη νοοτροπια των Modules. Δηλαδη extra κοστος στον τελικο καταναλωτω. Πχ το module καμερας απο οτι ειδα εχει και μπαταρια 1200mah.Να ισως γιατι η μπαταρια του g5 ειναι μολις 2800Mah.Για να σε ψιλο αναγκασουν να δωσεις extra χρηματα για παραπανω???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνητικά και θετικά πάντα θα βρίσκουμε.
Εγώ πχ. αυτό που βλέπω είναι μια εταιρεία που ακούει τις ανάγκες του καταναλωτή και προσπαθεί να καινοτομίσει.

 

Υπήρξα χρήστης iphone γι' αρκετό καιρό και galaxy series μέχρι και σήμερα.

 

Σίγουρα όμως το G5 θα είναι το επόμενο μου.

 

Ναι κι εγώ θα ήθελα 100000Mha μπαταρία αλλά μη ξεχνάμε τις λεπτομέριες που κάνουν την διαφορά.

 

Γράφει ο φίλος... τι διαφορά έχει ο 820 από τον προ τριετίας επεξεργαστή. Θα προσπεράσω την επεξεργαστική ισχύ κι απόδοση αλλά φίλε μου την κατανάλωση την έχεις δει;

 

Έχει τις ίδιες ανάγκες το προ τριετίας τσιπ με το σημερινό;

Τέλος πάντων για εμένα (γιατί πάντα για εμάς μιλάμε και για κανέναν άλλο) εταιρεία που σέβεται τον καταναλωτή προσπαθώντας να ενσωματώσει ότι αυτός ζητάει κι εταιρεία που (από τις ακριβές έστω) έχει μια ποιο δίκαιη τιμολογιακή πολιτική οφείλω να τις δώσω την ευκαιρία της.

 

Μπράβο λοιπόν από εμένα και σύντομα προπαραγγελία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγκια θα είναι να δίνει δώρο δεύτερη μπαταρία.

 

Θα ήταν ένα έξυπνο τρικ για να λύσει ταυτόχρονα το θέμα αυτονομίας και να δείξει και την χρηστικότητα του modularity.

 

Το design του είναι μια χαρά και θα έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι.

Ακόμα θυμάμαι τα σχόλια για το iPhone 5. Το τι θαψιμο είχε φάει για το design του δεν λέγεται. Τελικά πούλησε σαν τρελό.

 

Θεωρώ πως τα μέλη του insomnia γενικά αποτελούν λάθος κριτήριο του τι πουλάει, ποιος το αγοράζει, γιατί το αγοράζει κτλ.

Βάζω εννοείται κι εμένα μέσα και δεν δίνω θετική ή αρνητική διάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κραταω το παραπανω που γραφεις μια και ειναι και το σημαντικοτερο που δεν μου αρεσει καθολου στην ολη αυτη νοοτροπια των Modules. Δηλαδη extra κοστος στον τελικο καταναλωτω. Πχ το module καμερας απο οτι ειδα εχει και μπαταρια 1200mah.Να ισως γιατι η μπαταρια του g5 ειναι μολις 2800Mah.Για να σε ψιλο αναγκασουν να δωσεις extra χρηματα για παραπανω???

Με δεδομενο οτι το εξτρα module της καμερας, απευθυνεται σε ανθρωπους οπου θα κανουν εκτεταμενη χρηση της, και αρα η καταναλωση θα αυξανεται, με αυτη τη λογικη προσφερουν και την εξτρα μπαταρια ενσωματωμενη στο module, και μπραβο τους!

Δεν ειναι κολπο, επειδη η αρχικη μπαταρια ειναι 2800mAh, ωστε να σου παρουν τα λεφτα.

Η συσκευη ειναι αυτη, συγκεκριμενη, οπως την αγοραζεις.

Τωρα, αν θες εξτρα μπαταρια επειδη η υπαρχων δεν σε καλυπτει, υπαρχουν τροποι να λυσεις το προβλημα, και μαλιστα πολυ πιο ευκολοι σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Και ουτε λογος για Power bank, απο τη στιγμη που η μπαταρια ειναι αποσπωμενη! ;)

Συμφωνω οτι ειναι εξτρα κοστος ολα αυτα, αλλα δεν ειναι υποχρεωτικα για κανεναν, ουτε μειωνουν τις δυνατοτητες της συσκευης.

Μονο τις αυξανουν.

Η συσκευη ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα με του ανταγωνισμου, οποτε δε βλεπω κατι το μεμπτο στην παρουσα φαση, ειλικρινα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κραταω το παραπανω που γραφεις μια και ειναι και το σημαντικοτερο που δεν μου αρεσει καθολου στην ολη αυτη νοοτροπια των Modules. Δηλαδη extra κοστος στον τελικο καταναλωτω. Πχ το module καμερας απο οτι ειδα εχει και μπαταρια 1200mah.Να ισως γιατι η μπαταρια του g5 ειναι μολις 2800Mah.Για να σε ψιλο αναγκασουν να δωσεις extra χρηματα για παραπανω???
Αυτο φιλε μου συμβαινει εδω και χρονια με τις διαφορες εκδοσεις των κινητων σε θεμα χωρητικότητας πχ. 16-32-64-128gb. Αυτο για μενα ηταν μεγαλυτερη απατη και αλητεια, το να πληρωσεις μια εταιρια 150 ευρω πανω απλα για να εχεις μεγαλυτερο αποθηκευτικό χωρο μεχρι που το καταλαβαν και οι ιδιοι και το συνδυασαν μαζι με τη ram πχ. 16gb rom 2gb ram - 32 gb rom 3 gb ram που στην τελικη και αυτο ειναι κοροϊδία. Καλυτερα να βγαζουν μια εκδοση κινητου, οσο το δυνατων καλυτερη γινεται βεβαια και απο εκει και περα να σου δινουν τη δυνατοτητα να το εμπλουτισεις με γκατζετακια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...