Προς το περιεχόμενο

κατεβάζουν τά χιλιόμετρα σέ μεταχ/να αυτοκίνητα - βροχή οι καταγγελίες


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και ρωταω εγω το εξης... εγώ προσωπικά εχω ενα "επαγγελματικο" διαγνωστικο και βλέπω ενα αμαξι που εχει κατεβασμένα χιλιόμετρα (αληθινή ιστορία, 80000 στο κοντερ 221000 στον εγκεφαλο του Abs), τι πρεπει να κανω;

 

Προσωπικά είπα "δεν ειναι οπως τα λες το αμαξι" και σηκωθηκα και εφυγα χωρις περαιτερω κουβεντα και προστριβες.

Υπαρχει καποια πιο ορθη διαδικασία για να τον μαγκώσουν τον κύριο εμπορα; Γιατι αντε εγω το ειδα, ο αλλος που δεν θα εχει τις γνωσεις και τον εξοπλισμό;;; και ακομα χειρότερα καποιος που δε θα το πάει καν σε μαστορα (υπαρχουν ατομα που εμπιστευονται τυφλα ακομα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να δω μια τελικη αποφαση απο μια τετοια δικη...

υποτιθεται οι αλλοι εχουν ηδη παρει το αυτοκινητο στο ονομα τους και χρεωθηκαν...ψαχνουν για υπαναχωρηση-αναστροφη πωλησης και καμμια αποζημιωση...

οι μαστορες τωρα που πεινανε αμα βρει ζημια χλωμο να την ελεγε..(περιμενει να του ρθει σε λιγο καιρο στο συνεργειο και να την "εμφανισει")

στα ακριβα αυτοκινητα(που αξιζει το ποσο) θα βρουν ενα μτχ / πειραγμενους εγκεφαλους και δεν προκειτε ποτε να μαθεις κμ.

 

υ.γ. τα km τα ειχαν σβησει και απο κεντρικο ecu(περα απο κοντερ)? τι μαρκα/μοντελο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημαντικές πληροφορίες  γιά τό πώς μπορούμε νά βρούμε τά ακριβή χλμ ενός μεταχ/νου στήν ελλάδα η στό εξωτερικό 

ενώ εχουμε κ απειλές από μαντράδες .... γυρισμένα κοντέρ  από 265.000 χλμ μόνο 65.000 χλμ κ από 165.000 χλμ μόνο 48000 χλμ , αραγε πόσοι εχουν αγοράσει τέτοια αμάξια ?? θά υπάρχει εστω κ ενα  εισαγωγής μέ πραγματικά χλμ ??

 

http://adapokrites.gr/video-cat/news-video/item/29814-anakalypse-pos-to-ix-tou-exei-gyrismena-xiliometra-kai-o-emporos-ton-apeilise

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές μάρκες πλέον τα χιλιόμετρα αποθηκεύονται στα πλέον κουλά μέρη. Εμένα πχ αποθηκεύονται στο κλειδί παράλληλα με τον εγκέφαλο. Φυσικά μπορει πάντοτε κάποιος να αλλάξει εγκέφαλο και κλειδία (πανε πακέτο) αλλα το κοςτος ειναι απαγορευτικό κ οπως και να εχει θα παραμείνει το πλαίσιο που συνοδεύει επισης υπ ιστορικό του αυτοκινήτου ( με το πλαίσιο βλεπεις ολα τα σέρβις που εχει κανει σε επίσημες αντιπροσωπείες πανευρωπαϊκά). Ίσως η λύση ειναι εκει αλλα και πάλι σε καλύπτει μόνο εφόσον πήγαινε αντιπροσωπεία ενα αμάξι (συνηθως στον πρώτο ιδιοκτήτη).

 

Kage σε Opel Astra το ειδα. Ναι είχαν αλλάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εαν βρω ένα μεταχειρισμένο που με ενδιαφέρει , μπορώ να πάρω τηλέφωνο την Ελληνική αντιπροσωπεία και δίνοντας πχ τον αριθμό πλαισίου να μου πει πόσα service έχει κάνει και πότε τα έκανε ώστε να τα συγκρίνω με τα χιλιόμετρα που γράφει πάνω το όχημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβετε αν ενα αυτοκινητο ειναι εισαγωγης κοιταξτε τις δυο εικονες .Αυτη που τα παιδια (Β) και (4) ειναι ιδια εχει πρωτη κυκλοφορια στην Ελλαδα ενω η αλλη δειχνει ποτε κυκλοφορησε πρωτη φορα στην Ελλαδα  χωρις να ξερουμε ποτε πρωτοκυκλοφορησε και που .

 

Η μια εικονα ειναι απο το δικο μου Honda CRV του 2008 και η αλλη απο το Audi TT του γιου μου που ειναι εισαγωγης.

post-40980-0-73645000-1456161648_thumb.png

post-40980-0-63146500-1456161652_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εαν βρω ένα μεταχειρισμένο που με ενδιαφέρει , μπορώ να πάρω τηλέφωνο την Ελληνική αντιπροσωπεία και δίνοντας πχ τον αριθμό πλαισίου να μου πει πόσα service έχει κάνει και πότε τα έκανε ώστε να τα συγκρίνω με τα χιλιόμετρα που γράφει πάνω το όχημα;

 

οχι απαραίτητα. εαν πας απο εκει για ελεγχο και το ζητήσεις μπορουν να σου τυπώσουν οτι υπαρχει στο συστημα τους. Εμενα μου τυπωσαν μεχρι και τι λαμπακια/βλαβες ειχε βγάλει, ποτε και σε ποια χιλιόμετρα καθως και όλα τα σερβις που είχαν γίνει...

 

Επισης απο οσο ξερω το υπουργειο μεταφορών αν κάνεις αίτηση ειναι υποχρεωμένο να σου δώσει τα εγγραφα τεχνικού ελεγχου (κοινως ποτε περασε κτεο και ποσα χιλιομετρα ειχε στην καθε περίπτωση). <-- συχνα οι εμποροι κάνουν και εκει "λάθος"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ψαχνω αυτο τον καιρο για μικρο μεταχειρισμενο για την κορη μου μια καλη ενδειξη και οχι αποδειξη ειναι η σχεση διανυθεντων χιλιομετρων και ετων κυκλοφοριας .

 

Ενα αυτοκινητο που εχει κανει 10.000-15.000 χλμ τον χρονο μαλλον ειναι και σωστα τα χλιομετρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενα αυτοκινητο που εχει κανει 10.000-15.000 χλμ τον χρονο μαλλον ειναι και σωστα τα χλιομετρα.

Κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά εαν πχ ένα αμάξι το είχαν σκίσει στα χιλιόμετρα σαν ενοικιαζόμενο για μια 5ετία και ενώ έχει κάνει ας πούμε 250 χιλιάδες το γυρίσουν το κοντέρ στα 50-60 χιλιάδες ώστε να φανεί οτι έχει νορμάλ χρήση , δύσκολα να το καταλάβεις.

Έχω διαβάσει επίσης οτι μπορείς να πάρεις ενδείξεις αν κοιτάς τη φθορά στο πέλμα του φρένου , τι χρονιάς λάστιχα έχει πάνω σε σχέση με την ημερομηνία της άδειας κλπ.

Πάντα όμως είναι ενδείξεις και όχι αποδείξεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά εαν πχ ένα αμάξι το είχαν σκίσει στα χιλιόμετρα σαν ενοικιαζόμενο για μια 5ετία και ενώ έχει κάνει ας πούμε 250 χιλιάδες το γυρίσουν το κοντέρ στα 50-60 χιλιάδες

Στην Κερκυρα παντως ενα ενοικιαζομενο κατα μεσο ορο κανει 10.000.Τωρα για Κρητη η ηπειρωτικη ελλαδα που παιζουνε μεγαλυτερες αποστασεις αλλο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απαραίτητα. εαν πας απο εκει για ελεγχο και το ζητήσεις μπορουν να σου τυπώσουν οτι υπαρχει στο συστημα τους. Εμενα μου τυπωσαν μεχρι και τι λαμπακια/βλαβες ειχε βγάλει, ποτε και σε ποια χιλιόμετρα καθως και όλα τα σερβις που είχαν γίνει...

 

Επισης απο οσο ξερω το υπουργειο μεταφορών αν κάνεις αίτηση ειναι υποχρεωμένο να σου δώσει τα εγγραφα τεχνικού ελεγχου (κοινως ποτε περασε κτεο και ποσα χιλιομετρα ειχε στην καθε περίπτωση). <-- συχνα οι εμποροι κάνουν και εκει "λάθος"

Με την προϋπόθεση να έκανε τα σέρβις στην αντιπροσωπεία όμως που δεν το κάνουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την προϋπόθεση να έκανε τα σέρβις στην αντιπροσωπεία όμως που δεν το κάνουν όλοι.

 

Ναι, το γραφω... Συνηθως ο πρωτος ιδιοκτήτης λόγω εγγυησης τα κανει σε αντιπροσωπεία οποτε υπάρχει μια σειρά, ο δευτερος/τριτος/τεταρτος παίζεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...