Προς το περιεχόμενο

κατεβάζουν τά χιλιόμετρα σέ μεταχ/να αυτοκίνητα - βροχή οι καταγγελίες


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πάντως και αυτό που κάνετε εσείς να πετάτε ένα "Ο ταδε εμπορος γυρναει χιλιομετρα κλπ" χωρίς να δίνετε έστω κάποιο στοιχείο για εμάς που ψάχνουμε να αγοράσουμε μτχρ. και προσπαθούμε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες εξαπάτησής μας δεν το καταλαβαίνω.

 

Αναφέρεις επίσης σε όλα τα φόρουμς και λοιπά. Ε βάλε ένα λινκ να διαβάσουμε. Αφού τα βρίσκετε που τα βρίσκετε, γιατί δεν τα μοιράζεστε? Πρέπει δηλαδή να φάμε άλλη μια ώρα να ψάχνουμε στο google και να διασταυρώνουμε αν μιλας για τον ίδιο? 

Αφου τη βγάζεις που τη βγάζεις την είδηση... βγάλτη σωστά!

 

Μανώλη ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το λέω φιλικά και με καλή πρόθεση!

 

Κοίτα .Είμαι άνθρωπος ο οποίος μπορεί να αναφέρει κάτι για κάποιον το οποίο το έχει δει παραπάνω από 1 φορές γραμμένο από διαφορετικά άτομα στο ιντερνετ.

Προσωπικά εγώ δεν έχω αποδείξεις προσωπικές για τον συγκεκριμένο . Οπότε δεν μπορώ να αναφέρω το όνομα του. Το google είναι ο φίλος σου. Βάλε το όνομα του μαντρά , βάλε καταγγελίες , βάλε γυρισμένα χιλιόμετρα και περιηγήσου στα διάφορα φορουμς και διάβασε. Απλά είδα αρκετές αναφορές για τον συγκεκριμένο οπότε μάλλον αλήθεια θα είναι

 

Θα σου πρότεινα πάντως να πάρεις από ιδιώτη. Είδα πάνω από 20 αυτοκίνητα σε 10 μαντράδες. Αν ακούς οτι δεν έχει βιβλίο service για τους τάδε λόγους , αν έχει λίγα χιλιόμετρα και μέσα ειναι στο κακό του το χάλι , αν σου λέει ότι δεν μπορείς να το πας σε συνεργείο δικό σου και άλλες τέτοιες παπαριές σήκω και φύγε. Ο άλλος μου είπε ότι μόλις το είχαν βάψει. Μόλις το άκουσα σηκώθηκα και έφυγα γιατί ήταν και χάλια μέσα (έλειπε ο ουρανός , σπασμένα πλαστικά και βρώμαγε τρομερά). Πήρα από ιδιώτη.Το αμάξι αστέρι αν και δεν το πρόσεχε (είχε δηλαδή λάστιχα 5ετίας και 7ετίας τα πίσω) .Και ήταν ο δεύτερος ιδιοκτήτης γιατί η πρώτη έκανε μέχρι το 2013 που το είχε όλα τα service στην ford. Μου βγήκε 450 παραπάνω με service και λάστιχα αλλά είμαι ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ότι θα πάρω από ιδιώτη είναι το μόνο σίγουρο.. Και ελάχιστοι έως σχεδόν κανένας δε σε αφήνει να το πας σε αντιπροσωπεία/εξ. συνεργείο για έλεγχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω πάρει αμάξι απο γνωστή εταιρία leasing. Βιβλίο service εκτός απο το πρώτο δεν είχε. Μου έδωσαν αναλυτικά τις εργασίες που είχαν κάνει.

Μετα με δικο τους οδηγο πήγαμε για 6 ώρες συνολικά σε δικο μου μηχανικό και φανοποιο.

 

Είδαν ότι όντος ειχαν γίνει αυτά που είχαν πει , μου έκαναν λίστα για το έπρεπε να γίνει ακόμα που η εταιρία έφτιαξε στη συνέχεια αφου έδωσα μια προκαταβολή.

 

Τα χλμ εκτός απο ελεγχο σε ecu abs και κοντέρ βρέθηκαν σωστά και από τις φθορές που ειχε αυτοκίνητο.από την πινακίδα ειδα ακομα μέσω ασφαλιστή εάν ειχε εμπλακεί σε ατύχημα.

 

Απο άλλους μαντραδες που είχα δει μου έκανε φοβερή εντύπωση γνωστός τεως εξουσιοδοτημένος της vw που δεν άφηνε το αμάξι να πάει σε αντιπροσωπία και θετική εντύπωση η ωμέγα για Citroen που εκτός οτι δεχόταν οποιοδήποτε έλεγχο ειχε και τα περισσότερα χλμ απο τους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειπαμε, υπαρχει μεγάλο θέμα, ειδικα με "εμπορικά" αυτοκίνητα.... καποτε θυμαμαι 8/10 smart σε μαντρες ηταν πειραγμένα μιας και πειραζόταν ακομα και απο αρχάριο/ιδιώτη πανευκολα...

 

προσωπικά με το διαγνωστικό μου όπως ειπα εσωσα ήδη εναν φίλο αλλα και πάλι δεν ειναι απαραίτητο οτι θα τα δεί όλα μιας και σε καποια αμαξια ειναι σε σημεια που δε τα διαβάζει ουτε αυτο το διαγνωστικο παρα μονο της αντιπροσωπείας (π.χ. στις καινουργιες bmw γραφονται στο κλειδι απο τον εγκεφαλο καθημερινα με το που σβησεις τον κινητήρα-οποτε και κλειδι να αλλαξεις παλι δεν αλλαζουν ακομα και αν πειραξεις το κοντερ).

 

προσοχή προσοχή προσοχή! Υποψία μεχρι αηδίας και χιλιες φορες καλυτερα αμαξι απο ιδιώτη και ας μη σας δινει "χρυση εγγυηση 150 σημειών για 45000 χρόνια με 10 σελίδες μικρα γραμματα"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντα είναι καλό άσχετα από των ελεγχο χλμ να βαζεται διαγνωστικό στο αμάξι

Πρόσφατα είδα ένα jetta tsi και έβαλα to odis της vw ο μαντράς δε εγγύηση ατρακαριστου ....

Ε ο ηλεκτρολόγος που του άλαξε ταμπλό από την στούκα θα είχε κάνα univetsal διαγνωστικό και είχαν μείνει οι βλάβες από τους αερόσακους..

Δυστυχώς τ μτχσμενο παιδιά είναι λαχείο ειδικά κάποια μοντέλα πχ yaris ,golf , smart που έχουν αλλάξει 3-4 ιδιοκτήτες 1 στην Γερμανία , 2 στην Αθήνα κ ο 4ος στην επαρχεία είναι θέμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 3 χρόνια αργότερα...

Πήγαμε είδαμε ένα μτχ με 135000 από μάντρα. Κάπου σκονισμένο στο ντουλαπάκι είχε ένα χαρτί κτεο με 280000. Πόσο αδαής έμπορος είναι? Πέρα από αρνητική αξιολόγηση που ψιλοκλαιν και καταγγελία στο συνήγορο που θα μπει στο πάγο τι άλλο μπορείς να κάνεις? Η δέν αξίζει να το κυνηγήσεις. Νομικά λέω όχι να τον δείρω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου υπαρχει χαρτι ΚΤΕΟ νομιζω πολλα μπορεις να κανεις .Ισως και αναστροφη πωλησης κλπ .Ρωτα ενα δικηγορο .

Υπηρξε δολος απο μερια του .

Καθε μεταχειρισμνο για να πουληθει θα επρεπε να προσκομιζει τουλαχιστον 2 χαρτια ΚΤΕΟ 

Ενας μηχανικος και με οπτικη εξεταση θα μπορουσε να καταλαβει τη τοση μεγαλη διαφορα στα χλμ

Διρθωση : Απο οτι καταλαβα δεν το αγορασες οποτε αυτος θα εξαφανισει το χαρτακι αν μυριστει κατι .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αφου υπαρχει χαρτι ΚΤΕΟ νομιζω πολλα μπορεις να κανεις .Ισως και αναστροφη πωλησης κλπ .Ρωτα ενα δικηγορο .

Υπηρξε δολος απο μερια του .

Το θέμα είναι πως θα αποδείξεις ότι το έκανε ο έμπορος, κάλιστα μπορεί να επικαλεστεί ότι το έκανε ο ιδιοκτήτης πρίν και δεν το κατάλαβε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αφου υπαρχει χαρτι ΚΤΕΟ νομιζω πολλα μπορεις να κανεις .Ισως και αναστροφη πωλησης κλπ .Ρωτα ενα δικηγορο .

Υπηρξε δολος απο μερια του .

Καθε μεταχειρισμνο για να πουληθει θα επρεπε να προσκομιζει τουλαχιστον 2 χαρτια ΚΤΕΟ 

Ενας μηχανικος και με οπτικη εξεταση θα μπορουσε να καταλαβει τη τοση μεγαλη διαφορα στα χλμ

καλά τα λες αλλα με δικηγόρο δεν θα είναι επιπλέον  κωλυσιεργία και έξοδα...

ενας καλός μηχανικός μπορεί αρκετοί πάνε ετσι όμως χωρίς κάποιον εξειδικευμενο του χωρου και την πατανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο να βρεθει αμαξι 10ετιας και πανω χωρις γυρισμενα χλμ και απο οτι ξερω μηχανικα δεν μπορει να ελεγθει παντα αν η αποκλιση δεν ειναι και πολυ μεγαλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αφου υπαρχει χαρτι ΚΤΕΟ νομιζω πολλα μπορεις να κανεις .Ισως και αναστροφη πωλησης κλπ .Ρωτα ενα δικηγορο .

Υπηρξε δολος απο μερια του .

Καθε μεταχειρισμνο για να πουληθει θα επρεπε να προσκομιζει τουλαχιστον 2 χαρτια ΚΤΕΟ 

Ενας μηχανικος και με οπτικη εξεταση θα μπορουσε να καταλαβει τη τοση μεγαλη διαφορα στα χλμ

Πήγαμε,είδαμε λέει και όχι αγοράσαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Αφου υπαρχει χαρτι ΚΤΕΟ νομιζω πολλα μπορεις να κανεις .Ισως και αναστροφη πωλησης κλπ .Ρωτα ενα δικηγορο .

Υπηρξε δολος απο μερια του .

Καθε μεταχειρισμνο για να πουληθει θα επρεπε να προσκομιζει τουλαχιστον 2 χαρτια ΚΤΕΟ 

Ενας μηχανικος και με οπτικη εξεταση θα μπορουσε να καταλαβει τη τοση μεγαλη διαφορα στα χλμ

Διρθωση : Απο οτι καταλαβα δεν το αγορασες οποτε αυτος θα εξαφανισει το χαρτακι αν μυριστει κατι .

Καλα με το κτεο μην εισθε και σιγουροι.Σε εμενα κανανε μαλακιες με την καταγραφη των χιλιομετρων και τα πετουσα τα παλια χαρτια.Καταγραφη χιλιομετρων αλλα για αλλα.Σε μια καταγραφη φαινονται γυρισμενα 120.000, σε μια αλλη οτι διανυσα 130.000 σε 2 χρονια και σε αλλη 135 χιλιομετρα σε 2 χρονια.Ναι 135 χιλιομετρα σε 2 χρονια.Οτι να ειναι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πήγαμε,είδαμε λέει και όχι αγοράσαμε.

Εκανα διορθωση στην αρχικη μου τοποθετηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, di maria kun είπε

Πήγαμε είδαμε ένα μτχ με 135000 από μάντρα. Κάπου σκονισμένο στο ντουλαπάκι είχε ένα χαρτί κτεο με 280000. Πόσο αδαής έμπορος είναι? Πέρα από αρνητική αξιολόγηση που ψιλοκλαιν και καταγγελία στο συνήγορο που θα μπει στο πάγο τι άλλο μπορείς να κάνεις? Η δέν αξίζει να το κυνηγήσεις. Νομικά λέω όχι να τον δείρω 

Σκεψου να το είχες αγοράσει κιόλας. Θα τον πήγαινες δικαστήριο κσι θα ζητούσες να του κάτσουν δις ισόβια.

Να μιλήσουμε σοβαρά τωρα όταν πας να αγοράσεις μτχ ολα είναι ρίσκο. Εγγύηση αν είναι 8 χρόνων δεν μπορείς να βγάλεις ιδιωτικά , γυρισμένα χλμ , έλλειψης συντήρηση.Αμα έδιναν όλοι καλά μτχ δεν θα έπαιρνε κανένας καινούριο. Ολα στο παιχνίδι είναι για συτο  αφήστε τις κλάψες όλοι με τα μτχ. Απλος το ψάχνεις όσο καλύτερα μπορεις κσι εύχεστε να είσαι τυχερός μην βγάλει προβλήματα.

Υ.γ Επι του θέματος τωρα αυτό γίνετε πάντα τωρα το πήρατε χαμπάρι.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...