Προς το περιεχόμενο

xiaomi redmi note 3 pro και αγορά από που?


grouspen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και το galaxy νοτε 2 μου άφησε χρόνους μετά από 4 χρόνια περίπου πάω για αγορά καινούριου κινητού.
Είμαι για redmi note 3 pro 32gb κατά 99%

 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι διαθέσιμο εντός των συνόρων και δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα της αγοράς από καταστήματα του εξωτερικού ( σε αυτή την περίπτωση με Κίνα ).

Τουτέστιν έχω μαύρα μεσάνυχτα σχετικά με το ποια καταστήματα είναι καλά/έμπιστα και ποια όχι (geekbuing, everbuying , gearbest , aliexpress ,  vickmall , banggood.... ???  :wacko:  :wacko:  :wacko:) αν είχατε θέματα με πληρωμές ,αργοπορίες , εγγυήσεις , κακό customer care κτλ κτλ .

Σε αυτό χρειάζομαι την βοήθεια και τις εμπειρίες σας

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Vickmall, banggood, Coolicοοl, geekbuying είναι αξιόπιστα. Αγορά ΠΑΝΤΑ μέσω paypal γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα γίνει η στραβή. Στο vickmall άλλα μέλη λένε ότι είναι άμεσο διαθέσιμο(!?), όλα τ' άλλα μαγαζιά λένε διάθεση τον μάρτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πας στο xiaomi redmi note 3 pro, οταν με ελαχιστα χρηματα παραπανω μπορεις να παρεις πιο γρηγορα κινητα με καλυτερη καμερα απο Ελλαδα με σωστο service και εγγυηση 2 ετων χωρις αναμονες κλπ;

 

Πχ lg g3, lg g flex 2 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πας στο xiaomi redmi note 3 pro, οταν με ελαχιστα χρηματα παραπανω μπορεις να παρεις πιο γρηγορα κινητα με καλυτερη καμερα απο Ελλαδα με σωστο service και εγγυηση 2 ετων χωρις αναμονες κλπ;

 

Πχ lg g3, lg g flex 2 κλπ.

ε οχι και πιο "γρηγορα.."

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πας στο xiaomi redmi note 3 pro, οταν με ελαχιστα χρηματα παραπανω μπορεις να παρεις πιο γρηγορα κινητα με καλυτερη καμερα απο Ελλαδα με σωστο service και εγγυηση 2 ετων χωρις αναμονες κλπ;

 

Πχ lg g3, lg g flex 2 κλπ.

Ποιό γρήγορα δεν είναι αλλά πάμε παρακάτω .

Δεν παω σε lg ξανα γιατί η εμπειρία χρήσης μου με ενα g3 που πέρασε από τα χέρια μου ήταν αρκετά άσχημη. Όμορφες συσκευές με ωραία χαρακτηριστικά αλλά δεν δένουν καλά σαν σύνολο.

-Πέρα από το wow όταν πρωτοβλέπεις την οθόνη και όταν browsareis/διαβάζεις κτλ δεν μου άρεσε κάτι άλλο. Μετά από λίγο έχασα και αυτό που με είχε ενθουσιάσει γιατί με φωτεινότητα στο 50-60% δεν έβγαζε μέρα με την καμία.

-Σε αυτή την ανάλυση 2560χ1440 το κινητό δεν την "πάλευε" καθόλου πολλά τα κόλληματα και lag μέσα στο ui.

-Δεν έβγαζε μέρα χωρίς ένα μικροφορτισμα το μεσημέρι ή ένα powerbank

-Υπερθερμενόταν με το gps ανοιχτό σε φάση που μου δημιουργησε πρόβλημα γιατί ταξίδευα σε μέρος που δεν είχα ξαναπάει.

 

Αμεσα διαθεσιμο νομιζω μονο το vickmall το εχει.

Και ειναι και το πιο αξιοπιστο.

Πολυ καλη συσκευη παντως,το εχω και στο λεω.

 

 

 

Βλέπω κομμεντ κατω από την συσκευή ...

λένε στο vickmall να τους το ανοίξει , να περάσει την ταδε ρομ  ( Multi-language Rom&Google play store installed ή Original Rom(English&Chinese) , να τους βάλουν ζελατινα και 1002 μλκιες ακόμα ,τ φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι να συγκριθεί και με το LG, το xiaomi είναι κλάσεις ανώτερο έχω το note 3g ενάμιση χρόνο και ακόμα πετάει το lag απλά δεν το ξέρω και μπαταρία από περίπου 3 μέρες τώρα έχει πέσει στις 2 με χαλαρή χρήση με σκίσιμο πάει άνετα 1 μέρα.

Αν το πάρεις από vickmall ζητά να σου περάσουν αυτοί την τελευταία ελληνική Ρομ από την κοινότητα, αν δεν θες να ασχοληθείς εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω κομμεντ κατω από την συσκευή ...

λένε στο vickmall να τους το ανοίξει , να περάσει την ταδε ρομ  ( Multi-language Rom&Google play store installed ή Original Rom(English&Chinese) , να τους βάλουν ζελατινα και 1002 μλκιες ακόμα ,τ φάση?

Πρεπει να μπλεξεις λιγο με αυτα κ να ζητησεις ή να βαλεις σωστη rom κ εχεις κ αναμονη γυρω στις 30 μερες μεχρι να το παρεις στα χερια σου, ενω το lg g flex 2 που ειναι κ πιο γρηγορο και με καλυτερη καμερα μπορεις με παρομοια τιμη να το εχεις αμεσα στα χερια σου και με 2ετη εγγυηση.

 

Ωραια τα κινητα απο Κινα, αλλα οχι για να το πληρωνουμε σε ιδια τιμη με πιο γρηγορα κινητα απο Ευρωπη που εχουν κ 2ετη εγγυηση κ ειναι αμεσα διαθεσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο γρηγορο δε νομιζω να ειναι.

Καλυτερη καμερα ισως.

Τωρα για την εγγυηση ας γελασω.

Μπλεξε με αρβατο και ελα πες μου για εγγυηση απο Ελλαδα.

Βεβαια νομιζω την lg δεν την εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο γρηγορο δε νομιζω να ειναι.

Καλυτερη καμερα ισως.

Τωρα για την εγγυηση ας γελασω.

Μπλεξε με αρβατο και ελα πες μου για εγγυηση απο Ελλαδα.

Βεβαια νομιζω την lg δεν την εχει.

Ναι, ο snap810 του lg g flex 2 ειναι λιγο πιο γρηγορος απο τον snap650 του xiaomi note3 pro.

 

Οτι γελας για την εγγυηση του lg g flex 2 κ την συγκρινεις με την "εγγυηση" των κινητων αγορασμενων απο Κινα, δειχνει την ελλειψη επιχειρηματων.

 

Εδω θα κανει ~30 μερες(μπορει κ παραπανω) απο την στιγμη που θα το πληρωσεις για να ερθει στα χερια σου κ μετα μιλαμε για εγγυηση κινητου αγορασμενου απο Κινα.

 

Ειπαμε:

Ωραια τα κινητα απο Κινα, αλλα οχι για να τα πληρωνουμε σε ιδια τιμη με πιο γρηγορα(κ με καλυτερη καμερα) κινητα απο Ευρωπη που εχουν κ 2ετη εγγυηση κ ειναι αμεσα διαθεσιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 810 δεν ειναι πιο γρηγορος απο τον 650.

Μονο η 430 ειναι λιγο ανωτερη του 510.

Παμε και στο θεμα καταναλωση και ποιος ζεσταινεται.

Ελλειψη επιχειρηματων?Σου μιλαω με συγκεκριμενα πραγματα.

Ειναι αστειο πλεον το θεμα εγγυηση στην Ελλαδα οταν το 90% των κινητων πανε στην αρβατο και στο 50% των περιπτωσεων στο βγαζουν εκτος.

Τουλαχιστον με το κινεζο θα κανει ενα μηνα να παει και να ερθει αλλα ξερω οτι θα το φτιαξουν.

Επισης καθολου 30 μερες δε κανει να ερθει.

Εχεις αγορασει καθολου απο κινα?

8 μερες η μια.

30 μερες η αλλη επειδη ηταν μεσα στα χριστουγεννα μας και 18 μερες η τριτη μεσα στη δικια τους πρωτοχρονια.

Επισης δεν αποτελει σοβαρο επιχειρημα το ποσο θα κανει να ερθει.

Και αν το παρω 30 μερες αργοτερα τι εγινε?αν καποιος δε μπορει να ζησει χωρις κινητο τα σκαει και παιρνει,αλλα αυτη η καραμελιτσα δε στεκει πλεον.

Επισης το g flex δε πηγε καλα για καποιους λογους.υποθετω ξερεις ποιοι ειναι.και μου συγκρινεις μοντελο 2 ετων που εχει πεσει η τιμη του με μοντελο 1 μηνα που εχει τσιμπημενη τιμη.αρα ατοπη η συγκριση εξαρχης.

Ελα σε 2 μηνες που θα εχει παει το προ κατω απο 200 και ελα να μου πεις αν αξιζει.

Α και πιασε και με το lg 8 ωρες οθονη αλλα κατσε εσυ να μου λες για διαθεσιμοτητα κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αν εσυ εχεις αγορασει lg γουστο σου και καπελο σου. Προβλημα σου τωρα αν εχεις αμφιβολιες για την αγορα που εχεις κανει . Μην προαπαθεις να παρεις επιβεβαιωση οτι δεν εκανες μλκια πειθοντας κι αλλους για το ποσο uber ειναι .

Ζητησα βοηθεια για κατι και ημουν συγκεκριμενος (εμπιστα καταστηματα για αγορες απο κινα).

 

Εννοειται οτι ειχα κανει την ερευνα μου πιο πριν και ειχα ριξει ακυρο στα lg για τους χ,ψ λογους που ανεφερα παραπανω (και δεν ημουν ο μονος) .

 

Anyway δεν εχει νοημα το τοπικ να βγαίνει τόσο εκτος και να κοντευει να γινει vs απο το πουθενα.

Επεξ/σία από grouspen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το galaxy νοτε 2 μου άφησε χρόνους μετά από 4 χρόνια περίπου πάω για αγορά καινούριου κινητού.

Είμαι για redmi note 3 pro 32gb κατά 99%

 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι διαθέσιμο εντός των συνόρων και δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα της αγοράς από καταστήματα του εξωτερικού ( σε αυτή την περίπτωση με Κίνα ).

Τουτέστιν έχω μαύρα μεσάνυχτα σχετικά με το ποια καταστήματα είναι καλά/έμπιστα και ποια όχι (geekbuing, everbuying , gearbest , aliexpress , vickmall , banggood.... ??? :wacko: :wacko: :wacko:) αν είχατε θέματα με πληρωμές ,αργοπορίες , εγγυήσεις , κακό customer care κτλ κτλ .

Σε αυτό χρειάζομαι την βοήθεια και τις εμπειρίες σας

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

1. http://www.doctorandroid.gr/2014/04/special-episode-how-to-buy-android-china.html?m=1

2. http://www.doctorandroid.gr/2015/10/warranty-terms-chinese-sites.html?m=1

3. http://www.doctorandroid.gr/2015/12/customs-greece.html?m=1

4. http://www.doctorandroid.gr/2016/02/paypal-vs-revolut-capital-control.html?m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλειψη επιχειρηματων?Σου μιλαω με συγκεκριμενα πραγματα.

Ειναι αστειο πλεον το θεμα εγγυηση στην Ελλαδα οταν το 90% των κινητων πανε στην αρβατο και στο 50% των περιπτωσεων στο βγαζουν εκτος.

Τουλαχιστον με το κινεζο θα κανει ενα μηνα να παει και να ερθει αλλα ξερω οτι θα το φτιαξουν.

Οχι, δεν μιλας με συγκεκριμενα πραγματα. Ενδεικτικο ειναι οι αριθμοι που παρεθεσες κ δεν εχεις δωσει κανενα στοιχειο. Ειναι δικες σου εκτιμησεις, επειδη θελεις να πεις οτι τα κινητα απο Κινα εχουν καλυτερη εγγυηση!!

 

Μπορεις καλλιστα να ελεγες οτι το 10% ή το 80% το βγαζουν εκτος, αλλα κ παλι θα ηταν χωρις στοιχεια.

 

Επισης καθολου 30 μερες δε κανει να ερθει.

Εχεις αγορασει καθολου απο κινα?

8 μερες η μια.

30 μερες η αλλη επειδη ηταν μεσα στα χριστουγεννα μας και 18 μερες η τριτη μεσα στη δικια τους πρωτοχρονια.

Επισης δεν αποτελει σοβαρο επιχειρημα το ποσο θα κανει να ερθει.

Και αν το παρω 30 μερες αργοτερα τι εγινε?αν καποιος δε μπορει να ζησει χωρις κινητο τα σκαει και παιρνει,αλλα αυτη η καραμελιτσα δε στεκει πλεον.

Επισης το g flex δε πηγε καλα για καποιους λογους.υποθετω ξερεις ποιοι ειναι.και μου συγκρινεις μοντελο 2 ετων που εχει πεσει η τιμη του με μοντελο 1 μηνα που εχει τσιμπημενη τιμη.αρα ατοπη η συγκριση εξαρχης.

Ελα σε 2 μηνες που θα εχει παει το προ κατω απο 200 και ελα να μου πεις αν αξιζει.

Α και πιασε και με το lg 8 ωρες οθονη αλλα κατσε εσυ να μου λες για διαθεσιμοτητα κτλ.

(btw, οτι λες οτι το g flex 2 ειναι μοντελο 2 ετων ενω εχει βγει στην αγορα 1 χρονο, δειχνει την ελλειψη επιχειρηματων)

 

Εχω αγορασει αρκετα κινητα απο την Κινα(ενδεικτικα απο το προφιλ αγγελιων μου) και ξερω ποσο καιρο κανουν.

Οσο για το τι σημασια εχεις αν το παρεις ενα μηνα αργοτερα, το γραφεις κ μονος σου παρακατω: σε λιγο καιρο θα κανει κατω απο 200, οπως πχ σε ενα μηνα μπορει να κανει το lg g4 ή το moto x style κλπ οσο θα πληρωσει τωρα καποιος το note 3 pro, αλλα θα το παραλαβει σε ενα μηνα.

 

Και οπως μονος σου λες, οποιος βιαζεται για κινητο , τα σκαει κ το παιρνει.

Μονο που στο συγκεκριμενο παραδειγμα δεν ισχυει, μιας κ δεν θα δωσει παραπανω χρηματα για να παρει αμεσα ενα πιο γρηγορο κινητο, με καλυτερη καμερα και σοβαρη εγγυηση 2 ετων.

 

Μιλαμε για τη συγκεκριμενη στιγμη κ κινητα, οχι πχ σε 2 μηνες που λες οτι μπορει να εχει πεσει η τιμη του ακριβου note 3 pro .

 

Ειπαμε:

Ωραια τα κινητα απο Κινα, αλλα οχι για να τα πληρωνουμε σε ιδια τιμη με πιο γρηγορα(κ με καλυτερη καμερα) κινητα απο Ευρωπη που εχουν κ 2ετη εγγυηση κ ειναι αμεσα διαθεσιμα.

Το αν εσυ εχεις αγορασει lg γουστο σου και καπελο σου. Προβλημα σου τωρα αν εχεις αμφιβολιες για την αγορα που εχεις κανει . Μην προαπαθεις να παρεις επιβεβαιωση οτι δεν εκανες μλκια πειθοντας κι αλλους για το ποσο uber ειναι .

Ζητησα βοηθεια για κατι και ημουν συγκεκριμενος (εμπιστα καταστηματα για αγορες απο κινα).

Οχι φιλε δεν εχω lg και μπορεις να δεις στο προφιλ αγγελιων μου οτι εχω αγορασει πανω απο 5 xiaomi απο Κινα .

 

Οτι εσυ θελεις επιβεβαιωση για να πληρωσεις ιδια περιπου χρηματα για ενα κινητο πιο αργο, με χειροτερη καμερα , χειροτερη εγγυηση, αναμονη ενα μηνα, χωρις ΦΠΑ φαινεται απο το πως κανεις επιθεση προς τα μενα.

 

Δεκτο οτι σου αρεσει το note 3 pro, αλλα αυτο δεν αλλαζει τα γεγονοτα:  κινητο πιο αργο, με χειροτερη καμερα , χειροτερη κ μικροτερη εγγυηση, αναμονη ενα μηνα κλπ.

 

Μπορει πχ ομως να σου αρεσει το MIUI ή τα υλικα του note 3 pro κ ειναι κατανοητο. Αλλα να μην επιτιθομαστε κ αγνοοουμε τα πλεονεκτηματα μιας αλλης προτασης απλα για να δικαιολογησουμε αυτο που προτιμαμε.

 

Πχ εγω απλα ανεφερα απλα αυτα τα πλεονεκτηματα. Δεν βγηκα να γραψω πχ οτι το lg g flex 2 εχει πιο ωραια αισθηση στο χερι κ πιο ωραια υλικα απο το note 3 pro (κατι που δεν ισχυει, μιας κ το note 3 θεωρω οτι υπερτερει σε αυτο το θεμα) για να υποστηριξω με "τετοια επιχειρηματα" οπως αλλος εγραψε οτι ειναι καλυτερη η εγγυηση των κινητων απο Κινα ή οτι γραφει οτι η συγκριση δυο κινητων που θελει καποιος να αγορασει τωρα ειναι ατοπη γιατι το ενα ΘΑ φθηνυνει σε 2 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...