Προς το περιεχόμενο

O Tim Cook λέει ότι το FBI ζητάει από την Apple να δημιουργήσει το ισοδύναμο του καρκίνου στο λογισμικό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανόν δεν κατάλαβες τη λογική που ισχυρίζομαι γι αυτό που λέω.  Όσον αφορά στο ευρύ ζήτημα ιδιωτικότητας, δεν μιλάω για τα εκατομμύρια χρηστών, όπου συμφωνώ να υπάρχει ιδιωτικότητα, αλλά για άρση του απορρήτου για εγκληματικές ενέργειες. Γιατί δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αυτά τα δύο; Η Apple σκέφτεται όπως εσύ, αν το κάνω για έναν θα ισχύει για όλους. Ενώ το FBI που είναι υπεύθυνο για την ασφάλεια των πολιτών των ΗΠΑ λέει, να βρείτε τρόπο να μου δώσετε στοιχεία για ένα εγκληματία. Εσείς έχετε τους κώδικες και κάντε το σύστημά σας να δουλεύει για την παγκόσμια ασφάλεια.

Δηλ είσαι υπέρ του να μπαίνει η αστυνομία στο σπίτι ενός εγκληματία για έρευνα και να μην μπορεί να μπει στο κινητό του. Γιατί τα ξεχωρίζεις αυτά τα δύο, όταν πρόκειται για εγκληματία. Δεν μιλάμε για οποιανδήποτε απλό πολίτη.

Συγνώμη... τι δεν καταλαβαίνεις ; 

Επίσης γιατί θεωρείς ότι είμαι συναισθηματικά φορτισμένος; δεν έχασα τον γιό μου. Φοβάμαι όμως μην συμβεί στον δικό σου γιό.Τότε θέλω να δω αν εσύ θα μιλάς με συναισθηματική φόρτιση και πως θα κρίνεις το σύστημα .... που δεν πρόλαβε τον εγκληματία, ενώ μπορούσε.

 

Δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις 2 περιπτώσεις γιατί πολύ απλά έτσι δουλεύει ο νόμος, αν έχει καθιερωθεί νομικό προηγούμενο/δεδικασμένο έχει τελειώσει η υπόθεση, σε παραπέμπω στο #102.

Και ξανά, δεν μιλούσε συγκεκριμένα για εσένα, οποιοσδήποτε βρισκόταν στην συγκεκριμένη θέση θα ήταν ο τελευταίος που θα έπρεπε να ερωτηθεί γιατί πολύ απλά η άποψή του θα ήταν προκατειλημμένη λόγο συναισθηματικού φόρτου. Αυτός είναι και ο λόγος που αν είσαι αστυνομικός δεν σου επιτρέπεται να συμμετέχεις σε έρευνα που σε αφορά προσωπικά, γιατί πάντα θα είσαι προκατειλημμένος και όχι αντικειμενικός όπως θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yupi !!!! Συμφώνησαν οι miltoskat και ο teovag !!!

Λοιπόν από σήμερα όλοι θα χρησιμοποιείται Liar-Jet για τις μετακινήσεις σας και bitcoins για τις συναλλαγές σας. Για να μην ξέρουν οι "κακοί" που πάτε και τι κάνετε. Έτσι θα λυθούν τα περισσότερα από τα καθημερινά σας προβλήματα και θα είστε πιο ευτυχισμένοι.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Yupi !!!! Συμφώνησαν οι miltoskat και ο teovag !!!

Λοιπόν από σήμερα όλοι θα χρησιμοποιείται Liar-Jet για τις μετακινήσεις σας και bitcoins για τις συναλλαγές σας. Για να μην ξέρουν οι "κακοί" που πάτε και τι κάνετε. Έτσι θα λυθούν τα περισσότερα από τα καθημερινά σας προβλήματα και θα είστε πιο ευτυχισμένοι.

 

 

 

Σε όλη τη συζήτηση χρησιμοποιείς επίκληση στο συναίσθημα μπας και συμφωνήσει κανείς με την ημίτρελη ιδέα του να παραχωρήσουμε τις προσωπικές μας ελευθερίες στην αμερικανική κυβέρνηση και μιας και αυτό δεν έπιασε το γυρνάς στα straw man arguments? Γιατί δεν βλέπω πουθενά να λέμε ότι θα λυθούν τα περισσότερα από τα καθημερινά προβλήματα κανενός, στο κάτω κάτω δεν είναι δουλειά καθενώς να ξέρει που πάω και τι κάνω εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος στην καθημερινότητά μας. Αν θέλεις να γίνει σοβαρή συζήτηση χρησιμοποίησε επιχειρήματα της προκοπής αντί να επιτίθεσαι σε άτομα προσωπικά ή σε πράγματα που δεν είπαν ποτέ ή απλά πες ότι αυτή είναι η άποψή σου και τέλος, αλλά μετά μην μου βάζεις και υπογραφή: Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ. εκτώς αν προσπαθείς να δηλώσεις κάτι για την νοημοσύνη σου οπότε πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πολύ εύκολα να αποδείξεις αν πραγματικά υποστηρίζεις αυτά,που λες, βάζοντας το πραγματικό σου όνομα, φώτο και στοιχεία στο προφίλ σου. Τι έχεις να φοβηθείς, τίποτα κακό δεν έχεις κάνει...

Θεοδώρου Βαγγέλης - Ιατρός ...τα υπόλοιπα (..η σκατομουτσούνα μου στο google+ και facebook, δημοσιεύσεις, μεταπτυχιακό, διδακτορική διατριβή, κλινικές έρευνες, διαλέξεις, κλινική εμπειρία και παρούσα οικογενειακή κατάσταση στο google search...για να μη λες οτι κάνω διαφήμιση, αλλά και να βάλεις και λίγο το μυαλουδάκι σου να δουλέψει) ..με τη βλακεία που έγραψες

 

...efstratios...A! μάλλον αυτό είναι το δικό σου κανονικό όνομα efstratios σκετο ...γιατί είσαι πασίγνωστος και σε ξέρουν όλοι... αλλά όχιιιι εσύ είσαι κρυμένος τέλεια πίσω από το προφίλ του insomnia...που δεν σε ξέρει, ούτε μπορει να σε βρεί η google και οι 'μοχθηρές διαφημίσεις της" και ο moderator του site...δεν μπορεί να σε αγγίξει...ούτε ban, ούτε παρατήρηση ούτε τίποτα...είναι δικαίωμά σου να είσαι "αόρατοοοοοοος"

 

Ε, ρε μερικοί με τις προσωπικές επιθέσεις έχετε ξεφύγει...εδώ είναι site για χομπίστες και να περνάμε ευχάριστα...όχι να βγάζουμε τα μάτια μας... Σοβαρευτείτε λίγο!!! (...οξύμωρο ε: Hobby vs σοβαρό.. :shock: )

 

ΚΑΙ τέλος...επί του προκείμενου!!!! Να πω και γω την κακία μου: και γαμώ τους επαναστάτες είμαστε όλοι...από το πληκτρολόγιο... Επαναστάτες και άτεκτοι δικαστές!!!

 

Συγχαρητήρια... (κουνα που μας κούναγε...)

 

Yupi !!!! Συμφώνησαν οι miltoskat και ο teovag !!!

Λοιπόν από σήμερα όλοι θα χρησιμοποιείται Liar-Jet για τις μετακινήσεις σας και bitcoins για τις συναλλαγές σας. Για να μην ξέρουν οι "κακοί" που πάτε και τι κάνετε. Έτσι θα λυθούν τα περισσότερα από τα καθημερινά σας προβλήματα και θα είστε πιο ευτυχισμένοι.

 

 

Απλά συντονίσου...πως συμφωνήσαμε...που και πότε...??? Τα επιχειρήματα μας αντιπαρατάξαμε και μερικά συμπίπτουν...

 

Και τα δικά σου τα άκουσα...κάπου συμφωνώ και κάπου όχι...αλλά γιατι να έχω δίκιο μόνο σε όσα συμφωνείς εσύ μαζί μου?? περίεργο δεν θα ήταν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να πεταχτώ πάλι σαν τη "βούρτσα" και να πω πως κουράζετε όποιον προσπαθεί να παρακολουθήσει το topic? 

 

Δεν υπάρχει λόγος να το γυρνάτε σε προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς. Τις απόψεις μας εκφράζουμε εδώ και προφανώς δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι μεταξύ μας. Μπορούμε όμως -υποθέτω- να διαφωνούμε με επιχειρήματα, χωρίς εκνευρισμούς και ειρωνείες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεταχτώ πάλι σαν τη "βούρτσα" και να πω πως κουράζετε όποιον προσπαθεί να παρακολουθήσει το topic? 

 

Δεν υπάρχει λόγος να το γυρνάτε σε προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς. Τις απόψεις μας εκφράζουμε εδώ και προφανώς δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι μεταξύ μας. Μπορούμε όμως -υποθέτω- να διαφωνούμε με επιχειρήματα, χωρίς εκνευρισμούς και ειρωνείες...

 

Εχεις δίκιο...αλλά η λογική "Gandi" δεν έχει πλέον μεγάλη απήχηση (=κοινώς...άμα δεχθείς επίθεση ...προσωπική επίθεση..δεν κάθεσαι να τις "φας".

 

Εγώ προσωπικά ξαναλέω...,όπως έκανα και με τον φίλο miltoskat, "Ι always enjoy a good arguement in terms of rivalry and logic! ...but never turn the other cheek just for peace's shake" (καλά δεν το είπα εγω...αλλά κλέβω και λίγο όπως όλοι!!! :devil:  :X )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις δίκιο...αλλά η λογική "Gandi" δεν έχει πλέον μεγάλη απήχηση (=κοινώς...άμα δεχθείς επίθεση ...προσωπική επίθεση..δεν κάθεσαι να τις "φας".

 

Εγώ προσωπικά ξαναλέω...,όπως έκανα και με τον φίλο miltoskat, "Ι always enjoy a good arguement in terms of rivalry and logic! ...but never turn the other cheek just for peace's shake" (καλά δεν το είπα εγω...αλλά κλέβω και λίγο όπως όλοι!!! :devil: :X )

Πιστεύεις ότι σου έκανα προσωπική επίθεση επειδή σου πρότεινα την εθελοντική απεμπόληση της ανωνυμίας σου; Άρα, μάλλον κατά βάθος το ένιωσες κι εσύ, ότι η εκχώρηση των προσωπικών δεδομένων δεν είναι κάτι ανώδυνο.

Νομίζω είναι ένα ενστικτώδες συναίσθημα αυτοπροστασίας μέσω της μη έκθεσης, ακριβώς όπως συμβαίνει και με το σώμα μας. Και, νομίζω, σωστά, αφού δεν ξέρουμε σε τι χέρια μπορεί να βρεθούν τα στοιχεία της ζωής μας και τι μπορεί να θεωρηθεί κακό ανά πάσα στιγμή. Δεν είναι οι κυβερνήσεις και τα καθεστώτα αγγελικά πλασμένα, ούτε απόρθητα.

Αυτό ακριβώς νομίζω δείχνει και η καθολική χρήση ψευδωνύμων εδώ. Η "προστασία της ταυτότητας" μέσα από αυτά, δίνει μεγαλύτερη άνεση και αίσθηση ασφάλειας στην ελεύθερη, και με το παραπάνω, έκφραση απόψεων, αν και, συνήθως, καθαρά τεχνολογικών, και όχι καίριων ή "επικίνδυνων".

Αυτό και μόνο ήθελα να δείξω με την "παρότρυνσή" μου, ότι δηλαδή όλοι μας, ακόμα και όσοι είναι θεωρητικά κατά της προστασίας των προσωπικών δεδομένων, στην πράξη την εφαρμόζουμε, από ένστικτο, επαναλαμβάνω, ασχέτως θεωρητικής τοποθέτησης

Σοκαρίστηκα λίγο με την ανταπόκρισή σου (η αλήθεια να λέγεται, δεν την περίμενα), και ένιωσα σα να έγινα αιτία να "γδυθείς δημόσια", κάτι αντίθετο με τις θέσεις μου, οπότε θεωρώ ότι η πρότασή μου ήταν ένα λάθος

Από την άλλη, αφού ήταν η επιλογή σου, σε παραδέχομαι, και υποκλίνομαι που στήριξες έμπρακτα την άποψή σου.

Επεξ/σία από efstratios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα της NSA SKYNET, πιθανώς έχει σκοτώσει χιλιάδες αθώους ανθρώπους:

 

http://arstechnica.co.uk/security/2016/02/the-nsas-skynet-program-may-be-killing-thousands-of-innocent-people/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Haha Δεν έδωσε η Apple αρχεία από το icloud, το FBI, είχε πρόσβαση στο *E-MAIL* και έκαναν reset τον κωδικό του και το FBI μπήκε στο e-mail.

 

H Apple τα κρατάει όλα κρυπτογραφημένα εκτός από τα email

https://support.apple.com/en-us/HT202303

 

Τα δεδομένα είναι του χρήστη (κρυπτογραφημένα) από αυτόν, όχι της εταιρίας. Χαλαρώστε.

 

Σαν να λέτε πως το BSD ξέρει τους κωδικούς μου του login (ssh) και τα αρχεία μου επειδή γράφει και τον κώδικα του ssh.

 

Και αυτός που γράφει το PGP ξέρει ό,τι στέλνετε με PGP. Δεν πάμε καλά.

 

Τί κόλλημα έχεις φάει με το iAD; Έχει βγει ανακοίνωση πως θα καταργηθεί. Θα ζωντανέψεις τον μελλοθάνατο! Ίσα και όμοια το iAD με τα GoogleAds!

https://developer.apple.com/news/?id=01152016a

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί κόλλημα έχεις φάει με το iAD; Έχει βγει ανακοίνωση πως θα καταργηθεί. Θα ζωντανέψεις τον μελλοθάνατο! Ίσα και όμοια το iAD με τα GoogleAds!

https://developer.apple.com/news/?id=01152016a

Οπως σωστα λες: "θα καταργηθει".

Αυτο που ειπα κ πιο πριν:

 

Για το iAd:

Mια χαρα υπαρχει το iAd ακομα, δεν εχει πεθανει. Θα πεθανει μελλοντικα, αλλα η apple ακομα πουλαει διαφημισεις.

Εδω εισαι:

http://advertising.apple.com/

fkntco.jpg

 

Και οχι αυτο που ειπες λανθασμενα προηγουμενως:

 

Και Haha, το iAD πέθανε. Η Google και η Microsoft πουλάνε κυρίως software και όχι hardware, η Apple το ανάποδο...

 

Κοινως, σωστα λες τωρα οτι το iAD υπαρχει ακομα και θα πεθανει μελλοντικα, διορθωνοντας αυτο που ειπες προηγουμενως.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Haha Δεν έδωσε η Apple αρχεία από το icloud, το FBI, είχε πρόσβαση στο *E-MAIL* και έκαναν reset τον κωδικό του και το FBI μπήκε στο e-mail.

 

H Apple τα κρατάει όλα κρυπτογραφημένα εκτός από τα email

https://support.apple.com/en-us/HT202303

 

Τα δεδομένα είναι του χρήστη (κρυπτογραφημένα) από αυτόν, όχι της εταιρίας. Χαλαρώστε.

 

Σαν να λέτε πως το BSD ξέρει τους κωδικούς μου του login (ssh) και τα αρχεία μου επειδή γράφει και τον κώδικα του ssh.

 

Και αυτός που γράφει το PGP ξέρει ό,τι στέλνετε με PGP. Δεν πάμε καλά.

K ποιος σου ειπε οτι δεν εχει προσβαση η apple στα icloud data;

 

Η apple μπορει να εχει προσβαση στα icloud data αποθηκευμενα στους servers της και τα εχει δωσει και σε αλλες περιπτωσεις(οπως κ σε αυτην) στις αρχες οταν ζητηθηκε με δικαστικη εντολη.

 

Καλο ειναι να ενημερωθεις πριν γραψεις ανακριβειες:

http://thehackernews.com/2016/02/iphone-apple-id-passcode-reset.html

On October 19, 2015, Roughly six weeks before the San Bernardino terrorist attacks, Syed Farook made a last full iCloud backup of his iPhone 5C, which Apple had already provided to the FBI under a court order.

http://bgr.com/2016/02/20/apple-blames-fbi-misstep-for-inability-to-access-terrorists-iphone-data/

Had the Apple ID not been changed, Apple further explained, all of the information the FBI was seeking might have been present in the iCloud backups Apple already handed over to authorities.

...

When Apple executives were asked why the company was willing to provide iCloud backup data to authorities but is not willing to access such data via a backdoor, Apple executives explained that this marks the first time Apple has ever “been asked to build an entirely new version of its iOS operating system designed to disable iPhone security measures.”

 

Εδω γενικοτερες πληροφοριες απο την apple για το ποτε , πως και υπο ποιες προυποθεσεις παραδιδει data και πληροφοριες μετα απο government requests:

https://www.apple.com/privacy/government-information-requests/

 

 

----------------------------------------------

 

edit:

Και εδω κ αλλες πληροφοριες για να ενημερωθεις:

http://www.macrumors.com/2016/03/02/icloud-backups-less-secure-for-restoring-data/

while Apple is unable to access information on iOS devices, the same is not true of iCloud backups. Apple can decrypt an iCloud backup and provide the information to authorities when ordered to do so via a warrant, as it did in the San Bernardino case. 

http://www.theverge.com/2016/3/2/11144588/walt-mossberg-apple-vs-fbi-iphone-icloud-loophole

However, in the case of iCloud, while security must also be strong, Apple says it must leave itself the ability to help the user restore their data, since that’s a key purpose of the service. This difference also helps dictate Apple’s response to law enforcement requests. The company’s position is that it will provide whatever relevant information it has to government agencies with proper, legal requests. However, it says, it doesn’t have the information needed to open a passcode-protected iPhone, so it has nothing to give. In the case of iCloud backups, however, it can access the information, so it can comply.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημοκρατια παιδια συμπιεζεται και αποσυμπιεζεται. αλλες φορες ειναι περισσοτερο δημοκρατικη και αλλες φορες λιγοτερο και αυτο εχει να κανει με την επιβιωση της (οι παραγοντες που επηρεαζουν τις αυξομειωσεις αυτες ειναι παρα πολλοι). 
 

το ιδιο και με τα δικαιωματα ειτε ειναι πολιτικα- κοινωνικα (καλη ωρα) ειτε και θεμελιωδη (πχ προσφυγες). ΣΑΝ ΤΟ ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ

Το λεγομενο κοινωνικο συμβολαιο δηλαδη.

 

Τωρα, πως μερικοι τοσο ευκολα αναμορφωνετε αυτο συμβολαιο, παραιτειστε απο τα δικαιωματα σας δεν το καταλαβαινω. 

το θεμα ειναι πιο μεγαλο απο το " αα η aapl το παιζει μπλα μπλα μπλα "

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια νέα και μιας και θα αργήσουν να γραφτούν στα ελληνικά, ορίστε: https://theintercept.com/2016/02/29/apple-wins-major-court-victory-in-its-battle-against-fbi-in-a-case-similar-to-san-bernardino/

 

Η Apple κέρδισε την πρώτη δίκη για μία υπόθεση παρόμοια με αυτή του Bernardino. Επίσης ο δικαστής έθιξε τα επιχειρήματα του FBI και τα έστρεψε υπέρ της Apple.

 

και για αυτούς που λένε, "Άμα ήσουν εσύ ο σύζυγος τι θα έκανες" ορίστε τι είπε ο σύζυγος: http://9to5mac.com/2016/02/29/apple-data-on-san-bernardino-iphone/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]και για αυτούς που λένε, "Άμα ήσουν εσύ ο σύζυγος τι θα έκανες" ορίστε τι είπε ο σύζυγος: http://9to5mac.com/2016/02/29/apple-data-on-san-bernardino-iphone/

Δεν χρειαζεται καν να μπεις στον κοπο να παραθεσεις το παραπανω ως επιχειρημα. Το προσωπικο του τηλεφωνο το κατεστρεψε και αυτο της δουλειας το γραψε εκει που δεν πιανει η μελανη. Εαν δεν κανει κρα το παραπανω, τοτε 1+1= 3.

End of story.

Βtw, μεσω του freedom act γνωριζουν οτι δεν εγινε καμια απολυτως κληση στο εξωτερικο σε γνωστες ή υποπτες διασυνδεσεις με τρομοκρατια, ενω το modus operandi του βλακα και της ηλιθιας ουρλιαζουν ανοργανωσια και τακτικες οι οποιες δεν εχουν καμια σχεση με οποιοδηποτε τρομοκρατικο group αυτη τη στιγμη (hint: Charlie Hebdo).

Λιγο μυαλο χρειαζεται, οχι περαιτερω πληροφοριες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα θέση του συν-δημιουργού του αλγόριθμου κρυπτογράφησης RSA, Adi Shamir

 

“It has nothing to do with placing trapdoors on millions of phones around the world,” Shamir explained. “This is a case where it’s clear those people are guilty. They are dead; their constitutional rights are not involved. This is a major crime where 14 people were killed. The phone is intact. All of this aligns in favor of the FBI.” “Even though Apple has helped in countless cases,” Shamir continued, “they decided not to comply this time. My advice is that they comply this time and wait for a better test case to fight where the case is not so clearly in favor of the FBI.” The FBI is asking Apple to do something very specific… It’s the case of a single phone. Of course it can set a precedent. I’m aware of that. But if you look at the issue carefully, I think that it falls squarely on the side of helping the FBI in one particular case on a particular device, doing something that Apple is capable of doing. At the same time, Shamir put some of the blame on Apple, chastising the company for having a mobile OS with a loophole capable of being exploited in the first place. 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...