Προς το περιεχόμενο

Zyxel VMG1312-B10D


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφέ καλησπέρα εμένα που δεν έχω κάνει κανένα update μου γράφει : 

Device Information Host Name:

VMG1312-B10D

Model Number: VMG1312-B10D

Firmware Version: V5.11(AAXA.0)D1 (έχουμε μια διαφορά εδώ) τι δηλώνει αυτό δηλαδή (i don`t now).

 

 

Αυτό λέει και εμένα.

287kf8p.jpg

είμαι και εγώ στην Wind με Vdsl και πήγα να περάσω το firm από το πρώτο λινκ που λέει πως έβαλε και ο φίλος.

 

συμφωνα με το site της zyxel το ενα ειναι πιο καινουριο απο το αλλο με διαφορα 6 μηνες.δεν υπαρχει ενδιαμεσο

Firmware VMG1312-B10D 5.11(AAXA.3)C0 July 06, 2016 Firmware VMG1312-B10D 5.11(AAXA.0)C0 December 15, 2015  
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν καποιος αλλος καταφερε να το περασει ή δεν καταφερε ας μας πει.επισης το ιδιο Firmware που εχει η wind στην zyxel θα υπαρχει πιθανοτητα με το ιδιο ονομα αλλα σαν Unbranded.κοινως μπορει να υπαρχουν 2 Firmware ιδιο version απλα το ενα να ειναι Custom και της zyxel οχι.οποτε καποιος μπορει να δοκιμασει να περασει πρωτα αυτο και μετα το τελευταιο.οπως και σε καποια ρουτερ αν και σπανιο δεν μπορεις να πας κατευθειαν στο τελευταιο Firmware.Πρεπει να περασεις καποιο ενδιαμεσο και μετα στο τελευταιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αποσυμπιέζουμε τον φάκελο και ανεβάζουμε το αρχείο bin. Αν βάλουμε το zip βγάζει την απαγορευση αναβαθμισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην πηγε καποιος να ανεβασει το zip γιατι λογικο να μην γινει ποτε.και τα μισα firmware σε zip τα δινουν για να βγει λιγο μικροτερο το μεγεθος ή και να βαλουν και τιποτα Info μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη επισης οποιος εχει ελληνικα να μην εχει το αρχειο στην επιφανεια εργασιας.εχω δει διαφορα errors σε διαφορα πραγματα επειδη δεν μπορουν να καταλαβουν τα ελληνικα οποτε και βγαζει error.καλυτερα χυμα στο c ή στο d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Εγώ είναι η αλήθεια ότι κατόρθωσα να περάσω σχετικά εύκολα τα 2 τελευταία firmware δηλαδή τα 5.11(AAXA.3)C0 και 5.11(AAXA.4)C0, αλλά έχω τα εξής θέματα:

1. Ενώ το καινούριο SSID στο ασύρματο μου Βγάζει Zyxelxxxxx αντί WINDxxxxxx, το ενσύρματο μου βγάζει WINDxxxxxx. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

2. Και πιο σημαντικό αφού αυτό είναι ο λόγος που ξεκίνησα την ιστορία της αναβάθμισης, είναι ότι στο πεδίο Network Settings -----> USB Service, μου βγάζει μόνο τα tabs File Sharing και Media Server αλλά όχι το Print Server όπως αναφέρεται στο manual του router. Συμβαίνει σε άλλον αυτό? Θέλω να συνδέσω τον εκτυπωτή μου μέσω του router και Print Server αλλά ενώ στο manual αναφέρει ξεκάθαρα ότι έχει αυτή την επιλογή, στο μενού δεν μου την βγάζει.

 

Ένα screenshot σπό το manual:

 

?ui=2&ik=12784a97e8&view=fimg&th=158832d

 

Και ένα από το δικό μου router:

 

?ui=2&ik=12784a97e8&view=fimg&th=158832d

 

Και κάτι τελευταίο. Προσπάθησα με κάθε τρόπο να επικοινωνήσω με την Zyxel όπως αναφέρατε προηγουμένως εδώ μέσα αλλά κανένα email δεν έφτασε. Χρησιμοποίησα το partnersupport at zyxel.gr αλλά μου επέστρεψε πίσω. Όσοι επικοινωνήσατε ποιό email χρησιμοποιήσατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.θα δοκιμαζα hard reset.

β.ας πει καποιος που το εχει flasharei ηδη.

γ.sto partner δεν θα σου απανταγαν διοτι δεν εισαι Partner.

η αντιπροσωπεια στην ελλαδα ηταν η digital sima

http://www.digitalsima.gr/

Ηξερα οτι γενικα βοηθανε.δες εκει για αρχη και αν δεν βγαλεις ακρη να δουμε ξανα και για εξωτερικο.

αλλιως δες για να κανεις sumbit ticket

http://support.zyxel.eu/Support/30062/30085/en-GB/Portal/ContactUs

ειναι για uk αλλα λογικα θα υπαρχει και στις αλλες περιοχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.θα δοκιμαζα hard reset.

β.ας πει καποιος που το εχει flasharei ηδη.

γ.sto partner δεν θα σου απανταγαν διοτι δεν εισαι Partner.

η αντιπροσωπεια στην ελλαδα ηταν η digital sima

http://www.digitalsima.gr/

Ηξερα οτι γενικα βοηθανε.δες εκει για αρχη και αν δεν βγαλεις ακρη να δουμε ξανα και για εξωτερικο.

αλλιως δες για να κανεις sumbit ticket

http://support.zyxel.eu/Support/30062/30085/en-GB/Portal/ContactUs

ειναι για uk αλλα λογικα θα υπαρχει και στις αλλες περιοχες.

Poulinos σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ρώτησα ήδη στην εταιρία digitalsima όπως μου είπες (κι ευχαριστώ πολύ γιατί ποτέ δεν θα την έβρισκα - δεν ήταν στις πρώτες σελίδες αποτελεσμάτων του google) αλλά η απάντηση ήταν να επικοινωνήσω με την WIND που μου το προμήθευσε.

Ζήσε Μάη μου δηλαδή.....

 

Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες με την Zyxel αν και δεν είμαι και πολύ αισιοόδοξος για το αποτέλεσμα.....

Ελπίζω να υπάρχει κάποιος από εδώ να βοηθήσει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε ξανα hard reset.αφου εχει βγει το custom firmware δεν βρισκω λογο να μην σε βοηθησουν.εκτος αν εχουν κανα αλλο firmware αυτοι να σου δωσουν αλλα χλωμο.αλλιως μετα με την zyxel εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο λιγες μέρες έκανα  update  στο συγκεκριμενο ρούτερ το τελευταιο  firmware  από το  site της  zyxel...  το φόρτωσε κανονικά και παίζειοκ.. δεν νομιζω ότι  είναι κλειδωμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο λιγες μέρες έκανα  update  στο συγκεκριμενο ρούτερ το τελευταιο  firmware  από το  site της  zyxel...  το φόρτωσε κανονικά και παίζειοκ.. δεν νομιζω ότι  είναι κλειδωμενο..

Καποιοι δεν τα ειχαν καταφερει να το περασουν εκτος αν εβαζαν λαθος firmware.απλα το βασικο ειναι αν βγαινουν  ολες οι επιλογες που θελει ο φιλος μας μετα το Update.εκτος αν στο νεο update θελει Hard reset Μετα ή τις εχουν βαλει σε αλλο σημειο τις επιλογες και απλα το manual δεν ειναι με βαση το τελευταιο Firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έκανα και εγώ σήμερα αναβάθμιση στο συγκεκριμένο router από το firmware της wind σε αυτό που δίνει ο κατασκευαστής.

 

Στην αρχή καταλάθος επέλεξα το .rom file που είχε μέσα και μου έβγαλε μήνυμα για παράνομο Image. Μόλις επέλεξα το .bin αρχείο το πέρασε κανονικά.

 

Μετά την εγκατάσταση δεν μπορούσα να μπω στις ρυθμίσεις γιατί έμπαινα στο 192.168.1.254 ενώ στο firmware της zyxel είναι το 192.168.1.1. Χρειάστηκε να κάνω και ένα clear cache στον browser γιατί στην αρχή δεν έμπαινε ούτε στο 192.168.1.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...