Προς το περιεχόμενο

Zyxel VMG1312-B10D


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 hours ago, LLLEFTERIS said:

Ειχα παρει backup δεν το δεχεται αν αλλαξεις rom δεν κανει restore βγαζει σφαλμα.

Κατσε να κανω την αγγαρεια να αλλαξω firmware

Ξεκολλησε πλεον παει αμεσως 49.998 απλα προσεξα οτι την σελιδα Advanced ειναι καπως διαφορετικα η μαλλον εχει αλλα τσεκαρισμενα.

Πρεπει να αλλαξω κατι;

 

ναι σε πολλα ρουτερ υπαρχει αυτο το θεμα.οταν αλλαζεις Firmware μπορει να μην δεχεται το config.
Πηγα να σου πω χτες αλλα δεν προλαβα μην αλλαξεις firmware απλα πες μου τι αλλαζει απο τα δυο που σου γραψα αν θυμασαι γιατι με τρωει η περιεργεια.
Για τις επιλογες οι διαφορες ειναι
στο firmware wind δεν εχουν τσεκαρει καποια modulation για adsl τα οποια δεν σε νοιαζουν αφου παιζεις ετσι και αλλιως vdsl.
αλλωστε τα g.dmt,g.lite τ1,143 δεν θα χρειαστουν ακομα και αν παιξεις σε adsl.σε νοιαζει μονο το adsl2+ αν ησουν adsl.
μετα η διαφορα ειναι στα Dsl capabilities που εχουν κλεισει  τα Phyr τα οποία ειναι impulse protection οποτε δεν σε πειραζει να ειναι enable.μπορει να μην το υποστηριζει καν ο παροχος για αυτο να τα ειχαν κλειστα.οποτε θα σου λεγα να αφησεις το genric.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Της Zyxel αφησα ειχα βαλει της Wind γιατι οπως εγραψα με της Zyxel ειχα προβλημα αργου συχρονισμου που ξεκινουσε απο 30 και μετα απο ωρα εφτανε τα 50

Απλα τωρα που το εβαλα παλι δεν ειχα αυτο το προβλημα και φυσικα θα αφησω αυτο της Zyxel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα.

άκυρο το παρακάτω.τελικα τα κατάφερα να ρο κατεβασω

 

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το τελευταίο generic firmware κάπου για να το κατεβάσω; απο ftp δε μπορώ λόγω κινητού. (δεν έχω βρει κάποια σωστή εφαρμογή για Microsoft κινητό). Θέλω να το δοκιμάσω μιας και έχω πρόβλημα με το router και δε μπορώ να συνδεθώ απο το σπίτι 

ευχαριστω

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπάθησα να συνδέσω το zyxel με το dslstats, αλλά δεν στέλνει δεδομένα.

Βρήκα ότι είναι πρόβλημα του τελευταίου firmware. (https://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20842.15.html

Δοκίμασα να κάνω downgrade με firmware από το site της zyxel αλλά και αυτό που έχει η wind, αλλά σε όλα μου βγάζει ότι είναι παράνομο το image.

Καμιά ιδέα πώς να το περάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2018 στις 12:29 ΜΜ, gan970 είπε

Προσπάθησα να συνδέσω το zyxel με το dslstats, αλλά δεν στέλνει δεδομένα.

Βρήκα ότι είναι πρόβλημα του τελευταίου firmware. (https://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20842.15.html

Δοκίμασα να κάνω downgrade με firmware από το site της zyxel αλλά και αυτό που έχει η wind, αλλά σε όλα μου βγάζει ότι είναι παράνομο το image.

Καμιά ιδέα πώς να το περάσω;

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω δεν μπορω να βαλω κανενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 14/08/2018 at 12:29, gan970 said:

Προσπάθησα να συνδέσω το zyxel με το dslstats, αλλά δεν στέλνει δεδομένα.

Βρήκα ότι είναι πρόβλημα του τελευταίου firmware. (https://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20842.15.html

Δοκίμασα να κάνω downgrade με firmware από το site της zyxel αλλά και αυτό που έχει η wind, αλλά σε όλα μου βγάζει ότι είναι παράνομο το image.

Καμιά ιδέα πώς να το περάσω;

δες μηπως υπαρχει συγκεκριμενο Firmware/utility για να κανεις downgrade.

On 17/08/2018 at 12:25, LLLEFTERIS said:

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω δεν μπορω να βαλω κανενα.

σε πολλα ρουτερ εφοσον ανεβεις σε firmware δεν σε αφηνει να γυρισεις πισω .καποιες εταιρειες πχ  fritz βγαζουν συγκεκριμενο utility για να κανεις downgrade

On 03/07/2018 at 07:23, adi32 said:

Υπάρχει τρόπος να το κάνω restart από το κινητό με γρήγορο τρόπο χωρίς login κλπ? Πχ κάποια εφαρμογή android 

αν γινεται απο telnet και φτιαξεις καποια εντολη να τρεχει σαν να την τρεχεις απο Command prompt.Μονο αυτο μπορω να σκεφτω.

On 05/08/2018 at 10:16, thodoris1985 said:

καλημέρα.

άκυρο το παρακάτω.τελικα τα κατάφερα να ρο κατεβασω

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το τελευταίο generic firmware κάπου για να το κατεβάσω; απο ftp δε μπορώ λόγω κινητού. (δεν έχω βρει κάποια σωστή εφαρμογή για Microsoft κινητό). Θέλω να το δοκιμάσω μιας και έχω πρόβλημα με το router και δε μπορώ να συνδεθώ απο το σπίτι 

ευχαριστω

να κοιτας που και που και για πιο νεα firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το τελευταίο είναι το

V5.13(AAXA.8)C0

ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.13(AAXA.8)C0.zip

Release Notes:

ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.13(AAXA.8)C0_2.pdf

WOW !!! και αλλάζει όλο το GUI. 

Τώρα το είδα. νομίζω αρκετά πιο user friendly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2018 στις 8:57 ΜΜ, apotsi είπε

Το τελευταίο είναι το

V5.13(AAXA.8)C0

ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.13(AAXA.8)C0.zip

Release Notes:

ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.13(AAXA.8)C0_2.pdf

WOW !!! και αλλάζει όλο το GUI. 

Τώρα το είδα. νομίζω αρκετά πιο user friendly.

στο δικο μου δεν με αφηνει παντως να το περάσω .... ειμαι με το 5.13 aaxa.7 C0

και το μηνυμα που βγαζει ειναι : Image uploading failed. The selected file is an illegal image. You may press 'Cancel' to upload another firmware image file, or press 'OK' to reboot to recover normal operation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το κάνεις unzip. Και μετά περνάς ή το bin ή το rom, δε θυμάμαι (αυτό που είναι μεγαλύτερο).

Προσωπικά σε εμένα είναι unstable πάντως. Κάθε 3-4 ώρες θέλει restart για να ξανασυνδεθεί και θέλω να κάνω rollback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2018 στις 7:44 ΜΜ, NeCrOmAnCeR19 είπε

στο δικο μου δεν με αφηνει παντως να το περάσω .... ειμαι με το 5.13 aaxa.7 C0

και το μηνυμα που βγαζει ειναι : Image uploading failed. The selected file is an illegal image. You may press 'Cancel' to upload another firmware image file, or press 'OK' to reboot to recover normal operation.

Για την ιστορία περάστηκε τελικά μια χαρά .... μέσω LAN . εγω δοκίμαζα μέσω wifi . 

Δεν λεω ήταν εξ' αρχής λαθος μου με το wifi .. αλλα και πάλι δεν είναι αποτρεπτικό τεχνικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, NeCrOmAnCeR19 said:

Για την ιστορία περάστηκε τελικά μια χαρά .... μέσω LAN . εγω δοκίμαζα μέσω wifi . 

Δεν λεω ήταν εξ' αρχής λαθος μου με το wifi .. αλλα και πάλι δεν είναι αποτρεπτικό τεχνικά .

προσεχε γιατι εχω δει router να brickaretai  οταν το καναν Update απο wifi.και πολλοι κατασκευαστες το γραφουν οτι δεν κανουμε update me wifi διοτι το wifi κλεινει καποια στιγμη οποτε το Update δεν ολοκληρώνεται. οποτε προσοχη.σε καποια αλλα παιζει μια χαρα γιατι μεταφερει ολο το Firmware και μετα ξεκιναει η διαδικασια .Το εχουν προβλεψει. και το κακο ειναι οτι σε πολλα modem routers δεν υπαρχει ευκολη ή δεν υπαρχει καθολου διαδικασια recovery.

On 29/10/2018 at 10:22, thodoris1985 said:

Πρέπει να το κάνεις unzip. Και μετά περνάς ή το bin ή το rom, δε θυμάμαι (αυτό που είναι μεγαλύτερο).

Προσωπικά σε εμένα είναι unstable πάντως. Κάθε 3-4 ώρες θέλει restart για να ξανασυνδεθεί και θέλω να κάνω rollback.

δοκιμασε να κανεις Hard reset.δεν ξερω αν θα σε αφησει να κανεις Rollback ή αμα πρεπει να γινει με recover οπως σε αλλες εταιρειες.βεβαια αμα ειναι γενικο το θεμα τοτε σιγουρα θα βγει και αλλο firmware μετα..επισης καποιες εταιρειες αφηνουν rollback αλλα μέχρι ενα σημείο.δεν μπορεις δηλαδη να περάσεις το πιο παλιο αλλα απο καποιο και μετα.

On 28/10/2018 at 19:44, NeCrOmAnCeR19 said:

στο δικο μου δεν με αφηνει παντως να το περάσω .... ειμαι με το 5.13 aaxa.7 C0

και το μηνυμα που βγαζει ειναι : Image uploading failed. The selected file is an illegal image. You may press 'Cancel' to upload another firmware image file, or press 'OK' to reboot to recover normal operation.

πολλες φορες αν και δεν ισχυει σε σενα αν καποιος εχει παλιο παλιο firmware δεν μπορει να παει απευθειας στο τελευταιο.απλα το αναφερω και αυτο. οπως και περιπτωσεις που το υπαρχον firmware ειναι custom και δεν αφηνουν να αλλαξει με αλλο.

On 26/10/2018 at 20:57, apotsi said:

Το τελευταίο είναι το

V5.13(AAXA.8)C0

ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.13(AAXA.8)C0.zip

Release Notes:

ftp://ftp2.zyxel.com/VMG1312-B10D/firmware/VMG1312-B10D_5.13(AAXA.8)C0_2.pdf

WOW !!! και αλλάζει όλο το GUI. 

Τώρα το είδα. νομίζω αρκετά πιο user friendly.

κανε ενα hard reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, poulinos είπε

προσεχε γιατι εχω δει router να brickaretai  οταν το καναν Update απο wifi.και πολλοι κατασκευαστες το γραφουν οτι δεν κανουμε update me wifi διοτι το wifi κλεινει καποια στιγμη οποτε το Update δεν ολοκληρώνεται. οποτε προσοχη.σε καποια αλλα παιζει μια χαρα γιατι μεταφερει ολο το Firmware και μετα ξεκιναει η διαδικασια .Το εχουν προβλεψει. και το κακο ειναι οτι σε πολλα modem routers δεν υπαρχει ευκολη ή δεν υπαρχει καθολου διαδικασια recovery.

το λογικό είναι να το μεταφέρει στην μνήμη του και μετά να ξεκινάει το flash . 

Πάντως στο συγκεκριμένο ρουτερ φαίνεται να δουλεύει με αυτό τον τρόπο μέσω LAN .  Πρώτα δίχνει να κάνει upload το .rom file και μετά σβήνουν όλα τα λαμπάκια για να ξεκινήσει το upgrade. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, NeCrOmAnCeR19 said:

το λογικό είναι να το μεταφέρει στην μνήμη του και μετά να ξεκινάει το flash . 

Πάντως στο συγκεκριμένο ρουτερ φαίνεται να δουλεύει με αυτό τον τρόπο μέσω LAN .  Πρώτα δίχνει να κάνει upload το .rom file και μετά σβήνουν όλα τα λαμπάκια για να ξεκινήσει το upgrade. 

ναι το λογικο αυτο ειναι . παντως εχω brickarei linksys wag200  που το εκανα wireless. σε αλλα modem δεν το εκανε καν το firmware αν δεν ησουν με καλωδιο ethernet πχ technicolor/thomson.σε fritz ολα τα εχω κανει ασυρματα και δεν εχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με καλωδιο δεν καταφερα να το κανω και εχω δυο απο αυτες τις σαχλαμαρες ρουτερ μου βγαζει Image uploading failed. The selected file is an illegal image

 

Το εκανα και με firefox και με IE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...