Προς το περιεχόμενο

Zyxel VMG1312-B10D


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, poulinos said:

δοκιμασε να κανεις Hard reset.δεν ξερω αν θα σε αφησει να κανεις Rollback ή αμα πρεπει να γινει με recover οπως σε αλλες εταιρειες.βεβαια αμα ειναι γενικο το θεμα τοτε σιγουρα θα βγει και αλλο firmware μετα.

 

Με την ίδια διαδικασία, απλά έβαλα το προηγούμενο και μου έκανε downgrade.

Όλα καλά. Θα περιμένω λίγο καιρό και μετά (όταν θα έχω λίγο χρόνο) ίσως το ξαναπροσπαθήσω το καινούριο (hard reset κτλ)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, thodoris1985 said:

Με την ίδια διαδικασία, απλά έβαλα το προηγούμενο και μου έκανε downgrade.

Όλα καλά. Θα περιμένω λίγο καιρό και μετά (όταν θα έχω λίγο χρόνο) ίσως το ξαναπροσπαθήσω το καινούριο (hard reset κτλ)

αφου σε αφησε μια χαρα. περιμενε λιγες μερες/εβδομαδες να δεις αν θα βγει νεο μηπως ειναι καποιο bug στο καινουριο αλλιως ξαναδοκιμασε το.

2 hours ago, LLLEFTERIS said:

Εγω με καλωδιο δεν καταφερα να το κανω και εχω δυο απο αυτες τις σαχλαμαρες ρουτερ μου βγαζει Image uploading failed. The selected file is an illegal image

Το εκανα και με firefox και με IE

δοκιμασε με προηγουμενο firmware ή με το ιδιο με το custom και μετα αρχιζε να ανεβαινεις σιγα σιγα σε εκδοσεις. παιξε λιγακι μην προσπαθεις να περασεις απευθειας το τελευταιο.

2 hours ago, LLLEFTERIS said:

Εγω με καλωδιο δεν καταφερα να το κανω και εχω δυο απο αυτες τις σαχλαμαρες ρουτερ μου βγαζει Image uploading failed. The selected file is an illegal image

Το εκανα και με firefox και με IE

δοκιμασε με προηγουμενο firmware ή με το ιδιο με το custom και μετα αρχιζε να ανεβαινεις σιγα σιγα σε εκδοσεις. παιξε λιγακι μην προσπαθεις να περασεις απευθειας το τελευταιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, LLLEFTERIS said:

το εκανα βαρεθηκα το παρατησα

ειναι παραξενο γιατι και αλλοι το εχουν απο wind και δεν ειχαν θεμα.δοκιμασες με αλλο Pc ή απο safe mode μηπως τρωει καπου σκαλωμα?επισης προσοχη μην σε κοβει κανα Firewall αν και παλι δεν θα πρεπε να βγαζει αυτο το error.

αν και θυμαμαι οτι το ειχες αλλαξει της wind και ειχες βαλει κανονικο της zyxel>οποτε πρεπει να σε αφησει χωρις προβλημα να πας και στα επομενα Firmware.θα δοκιμαζα και τυπικα Hard reset πριν το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο στο ενα εχω wind στο αλλο κανονικο σε κανενα δεν περναει εβαλα και υπολογιστη με 7αρια μηπως κολλουσε με τα 10αρια

Δεν εχουν με usb αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Εχω δυο στο ενα εχω wind στο αλλο κανονικο σε κανενα δεν περναει εβαλα και υπολογιστη με 7αρια μηπως κολλουσε με τα 10αρια

Δεν εχουν με usb αυτα;

τι εννοεις δεν εχουν με usb αυτα?  ειλικρινα δεν ξερω γιατι δεν στο περναει το Firmware. κανεις Unzip το αρχειο και μετα πρεπει να εχει δυο αρχεια.το ενα απο τα δυο διαλεγεις απλα δεν θυμαμαι ποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλεγεις το μεγαλο ελεγα γιατι δεν εχουν αναβαθμιση απο το usb

 

Ισως απο το πολυ βαλε βγαλε τα μπλοκαρα. :lol:

Θα δοκιμασω αργοτερα να βαλω το φορητο που εχει 7αρια σε safe mode και να προσπαθησω ξανα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Διαλεγεις το μεγαλο ελεγα γιατι δεν εχουν αναβαθμιση απο το usb

Ισως απο το πολυ βαλε βγαλε τα μπλοκαρα. :lol:

Θα δοκιμασω αργοτερα να βαλω το φορητο που εχει 7αρια σε safe mode και να προσπαθησω ξανα,

σε παραξενες συσκευες που συνηθως δεν μπορουν να μπουν Internet πχ παλιες τηλεορασεις,φωτογραφικες μηχανες κτλ κανεις Update ειτε με sd ειτε απο Usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2018 στις 11:09 ΠΜ, poulinos είπε

κανε ενα hard reset.

Γιατί; μια χαρά μου παίζει. Για την ιστορία και εμένα της Wind είναι και πήγα στης zyxel. Και τώρα φοράει το τελευταίο. Και πάρτο μια χαρά. Τέρμα 50mbs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα εχω δυο μηχανηματα δεν λενε να αναβαθμιστουν με τιποτα και το ενα εχει μεινει στην 6 beta ουτε στην 7 δεν παει.

Αλλαξα καλωδια αλλαξα υπολογιστη Windowsτιποτα ολο το μήνυμα μου βγαζει το απογευμα θα τα σπασω να το ευχαριστηθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εμένα μου έσπασε τα νεύρα τις 3 τελευταίες ώρες που προσπαθούσα να περάσω το τελευταίο fw της zyxel αλλά τελικά τα κατάφερα, θα σας πω τα βήματα που ακολούθησα μήπως και βοηθήσω κάποιον. Σίγουρα κάποια από τα ρουτερ έχουν κλείδωμα από το πάροχο και εμφανίζουν το μήνυμα "Image uploading failed. The selected file is an illegal image. You may press 'Cancel' to upload another firmware image file, or press 'OK' to reboot to recover normal operation. " 

Αφού δοκίμασα καμιά δεκαριά φορές και με το τελευταίο fw χωρίς επιτυχία, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με ssh. Συνδέθηκα και έψαξα τα commands για το cli της zyxel. Για καλή μου τύχη έπεσα σε ένα forum που είχαν τις απαραίτητες εντολές για να απενεργοποιήσω τον έλεγχο του παρόχου και να καταφέρω εγκαταστήσω το fw . Οι εντολές είναι οι παρακάτω:

ZySH> zycli fwidcheck show 
The fwidcheck is enable now. ret: 0 
ZySH> zycli modelcheck show 
The modelcheck is enable now. ret: 0 
ZySH> zycli fwidcheck off 
Deactive the FW ID check mechanism during the FW upgrade via Web or TR069. ret: 0 
ZySH> zycli modelcheck off 
DeActive the Model check mechanism during the FW upgrade via Web or TR069. ret: 0 
ZySH> 

Στη συνέχεια δοκίμασα ξανά το update μέσω του web interface με επιτυχία αυτή τη φορά. Χρειάστηκε ένα hard reset και τις ρυθμίσεις για να έχω και πάλι δίκτυο (Αφού γίνει το update και το πρώτο restart.)

Η ip άλλαξε σε 192.169.1.1 και το pass σε 1234

Τώρα είμαι με το τελευταίο fw 5.13(AAXA.8)C0 και χωρίς tr069

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skunk_one είπε

Επειδή και εμένα μου έσπασε τα νεύρα τις 3 τελευταίες ώρες που προσπαθούσα να περάσω το τελευταίο fw της zyxel αλλά τελικά τα κατάφερα, θα σας πω τα βήματα που ακολούθησα μήπως και βοηθήσω κάποιον. Σίγουρα κάποια από τα ρουτερ έχουν κλείδωμα από το πάροχο και εμφανίζουν το μήνυμα "Image uploading failed. The selected file is an illegal image. You may press 'Cancel' to upload another firmware image file, or press 'OK' to reboot to recover normal operation. " 

Αφού δοκίμασα καμιά δεκαριά φορές και με το τελευταίο fw χωρίς επιτυχία, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με ssh. Συνδέθηκα και έψαξα τα commands για το cli της zyxel. Για καλή μου τύχη έπεσα σε ένα forum που είχαν τις απαραίτητες εντολές για να απενεργοποιήσω τον έλεγχο του παρόχου και να καταφέρω εγκαταστήσω το fw . Οι εντολές είναι οι παρακάτω:

ZySH> zycli fwidcheck show 
The fwidcheck is enable now. ret: 0 
ZySH> zycli modelcheck show 
The modelcheck is enable now. ret: 0 
ZySH> zycli fwidcheck off 
Deactive the FW ID check mechanism during the FW upgrade via Web or TR069. ret: 0 
ZySH> zycli modelcheck off 
DeActive the Model check mechanism during the FW upgrade via Web or TR069. ret: 0 
ZySH> 

Στη συνέχεια δοκίμασα ξανά το update μέσω του web interface με επιτυχία αυτή τη φορά. Χρειάστηκε ένα hard reset και τις ρυθμίσεις για να έχω και πάλι δίκτυο (Αφού γίνει το update και το πρώτο restart.)

Η ip άλλαξε σε 192.169.1.1 και το pass σε 1234

Τώρα είμαι με το τελευταίο fw 5.13(AAXA.8)C0 και χωρίς tr069

Τι ειναι αυτο το ssh πως θα το κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Τι ειναι αυτο το ssh πως θα το κανω;

"Το SSH (Secure Shell) είναι ένα ασφαλές δικτυακό πρωτόκολλο το οποίο επιτρέπει τη μεταφορά δεδομένων μεταξύ δύο υπολογιστών. Το SSH όχι μόνο κρυπτογραφεί τα δεδομένα που ανταλλάσσονται κατά τη συνεδρία, αλλά προσφέρει ένα ασφαλές σύστημα αναγνώρισης καθώς και άλλα χαρακτηριστικά όπως ασφαλή μεταφορά αρχείων (SSH File Transfer Protocol, SFTP), κλπ."

Μπορείς να κατεβάσεις το PuTTY για να συνδεθείς, είναι free. Γράφεις την ip του router και port 22, επιλέγεις ssh και πατάς open. To ssh είναι από default ενεργοποιημένο στο ρουτερ για lan/wlan. Μπορείς να το τσεκάρεις στο remote management ( Η πρώτη pic είναι από το ίντερνετ γιατί μετά το update αλλάζει το gui)

��ο�έλε�μα εικ�να� για vmg1312-b10d remote management
putty.PNG.72533b0150cee9f44a540c48149e16ff.PNG

Θα σου ανοίξει αυτό το παράθυρο οπού βάζεις username και password οτι βάζεις και στο web interface. 
Μόλις κάνεις login θα σου εμφανίσει το ZySH> 

putty1.PNG.a885e5b37a9f44aaea758e286a84e966.PNG

Εκεί ξεκινάς να κάνεις τα βήματα που αναφέρω επάνω. Αν χρειαστείς κάποια άλλη διευκρίνιση είναι χαρά μου να βοηθήσω.

Επεξ/σία από skunk_one
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, skunk_one είπε

"Το SSH (Secure Shell) είναι ένα ασφαλές δικτυακό πρωτόκολλο το οποίο επιτρέπει τη μεταφορά δεδομένων μεταξύ δύο υπολογιστών. Το SSH όχι μόνο κρυπτογραφεί τα δεδομένα που ανταλλάσσονται κατά τη συνεδρία, αλλά προσφέρει ένα ασφαλές σύστημα αναγνώρισης καθώς και άλλα χαρακτηριστικά όπως ασφαλή μεταφορά αρχείων (SSH File Transfer Protocol, SFTP), κλπ."

Μπορείς να κατεβάσεις το PuTTY για να συνδεθείς, είναι free. Γράφεις την ip σου και port 22, επιλέγεις ssh και πατάς open. To ssh είναι από default ενεργοποιημένο στο ρουτερ για lan/wlan. Μπορείς να το τσεκάρεις στο remote management ( Η πρώτη pic είναι από το ίντερνετ γιατί μετά το update αλλάζει το gui)

��ο�έλε�μα εικ�να� για vmg1312-b10d remote management
putty.PNG.72533b0150cee9f44a540c48149e16ff.PNG

Θα σου ανοίξει αυτό το παράθυρο οπού βάζεις username και password οτι βάζεις και στο web interface. 
Μόλις κάνεις login θα σου εμφανίσει το ZySH> 

putty1.PNG.a885e5b37a9f44aaea758e286a84e966.PNG

Εκεί ξεκινάς να κάνεις τα βήματα που αναφέρω επάνω. Αν χρειαστείς κάποια άλλη διευκρίνιση είναι χαρά μου να βοηθήσω.

Την ip την δικια μου η του router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...