Προς το περιεχόμενο

Xiaomi MiPad 2 και λειτουργικά συστήματα


anthony_crete

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Ψάχνομαι να πάρω ένα tablet, κυρίως λόγω στρατού για να σκοτώνω τις ώρες μου και ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με το συγκεκριμένο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την εταιρία, αλλά από την άλλη τα 2 gb ram +έλλειψη GPS μου φαίνονται αρκετά αρνητικά στοιχεία.

Επίσης, θα ήθελα κάποιος εάν μπορεί να μου εξηγήσει τι παίζει με τα λειτουργικά του συστήματα. Βλέπω ότι βγαίνει με Windows 10 & MiUI το οποίο από όσο κατάλαβα είναι μια rom του Android. Κάπου μάλιστα διάβαζα ότι πολλές φορές crashαρει το Google play :/

Υπάρχει η δυνατότητα dual boot? Επίσης είδα ότι όταν το αγοράζεις επιλέγεις μεταξύ των δύο. Μετά δεν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις?

Τέλος,σχετικά με τα tablet Windows, κατά πόσον δουλεύουν κανονικά πρόγραμματα Windows πάνω στο tablet (πχ Matlab -μιλάω για ελαφριά χρήση πάντα φυσικά). Είδα πχ ένα video στο YouTube όπου κάποιος έτρεχε Autocad! Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσα να τρέξω κάποια πράγματα πάνω στο tablet, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο και η μικρή του ram το επιτρέπει η αν αξίζει να πάω σε κάτι ποιο ακριβό.

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά βρίσκομαι λίγο σε σύγχυση και ακόμα και σε site όπως το xda developers δεν βρήκα σχετικό φόρουμ για αυτό το tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Ψάχνομαι να πάρω ένα tablet, κυρίως λόγω στρατού για να σκοτώνω τις ώρες μου και ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με το συγκεκριμένο. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την εταιρία, αλλά από την άλλη τα 2 gb ram +έλλειψη GPS μου φαίνονται αρκετά αρνητικά στοιχεία.

Επίσης, θα ήθελα κάποιος εάν μπορεί να μου εξηγήσει τι παίζει με τα λειτουργικά του συστήματα. Βλέπω ότι βγαίνει με Windows 10 & MiUI το οποίο από όσο κατάλαβα είναι μια rom του Android. Κάπου μάλιστα διάβαζα ότι πολλές φορές crashαρει το Google play :/

Υπάρχει η δυνατότητα dual boot? Επίσης είδα ότι όταν το αγοράζεις επιλέγεις μεταξύ των δύο. Μετά δεν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις?

Τέλος,σχετικά με τα tablet Windows, κατά πόσον δουλεύουν κανονικά πρόγραμματα Windows πάνω στο tablet (πχ Matlab -μιλάω για ελαφριά χρήση πάντα φυσικά). Είδα πχ ένα video στο YouTube όπου κάποιος έτρεχε Autocad! Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσα να τρέξω κάποια πράγματα πάνω στο tablet, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο και η μικρή του ram το επιτρέπει η αν αξίζει να πάω σε κάτι ποιο ακριβό.

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά βρίσκομαι λίγο σε σύγχυση και ακόμα και σε site όπως το xda developers δεν βρήκα σχετικό φόρουμ για αυτό το tablet

http://www.doctorandroid.gr/2016/02/xiaomi-mi-pad-2-tablet.html?m=0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

Απο σπασμενες πηγες εδώ και εκεί, κατέληξα στο συμπέρασμα πως στα περισσότερα δεν υπάρχει dual-boot, αν και βρηκα ενα τετοιο μοντέλο Link.png Site: εδω . Κάπου διαβασα πως μπορείς να αλλάξεις το firmware μεταξυ των δύο, αλλα οχι απο 100% αξιόπιστη πηγη.

 

Επίσης απο το Link.png Site:

το ταμπλετ με windows φαινεται να κανει παπαδες, ο τυπος ανοιγει dota, autocad, photoshop.... Το αλλο μου ερώτημα ειναι πως κουναει το "ποντικι"? Sorry για τις noob questions μου, αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει με τετοιου είδους tablet.

Εαν θα μπορουσε να με διαφωτισει καποιος με windows tablet κατα ποσον οι εφαρμογες τρεχουν ΟΚ και αξιζει θα το εκτιμουσα πολυ!

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω ψάξει αρκετά για αυτό το ταμπλετ. Επισήμως βγαίνει είτε μόνο με android(έκδοση 16GB και 64GB) είτε μόνο με windows(μόνο έκδοση 64GB) . Γενικά στο αγγλικό miui forum υπάρχουν πολλές ερωτήσεις για το αν γίνεται ενώ έχεις το ένα λειτουργικό στο ταμπλετ , να περάσεις το άλλο(μιλάμε απλά να περάσεις το άλλο λειτουργικό , όχι να κάνεις dual boot). Σε αυτές τις ερωτήσεις είναι κάποιοι που απαντάνε ναι , αλλά δεν δίνουν οδηγίες για το πώς γίνεται. Εγώ ψάχνοντας στην κινέζικη έκδοση του miui forum μέσω του google translate, βρήκα κάποια θέματα όπου δίνονται οδηγίες πιο αναλυτικά, αλλά χωρίς να έχω το ταμπλετ και μέσω google translate είναι λίγο δύσκολο να βγάλω συμπέρασμα. Γενικά πάντως οι 2 εκδόσεις του ταμπλετ με windows και android είναι ακριβώς ίδιες στο hardware , οπότε λογικά θα γίνεται να περάσεις όποιο λειτουργικό θέλεις. Κάπου διάβασα ότι η xiaomi δεν το κάνει μόνη της αυτό, δηλαδή να είναι dual boot, για λόγους π.χ. ότι θα πρέπει να πληρώνει δικαιώματα ή για να μην την πάνε στα δικαστήρια, αλλά δεν ξέρω αν ευσταθούν αυτά.

Η έκδοση που εμφανίστηκε στο gearbest ίσως να μην είναι επίσημη, δηλαδή το ταμπλετ ίδιο είναι ,απλά το έχουν πάρει αυτοί από το gearbest και του έχουν βάλει και τα 2 λειτουργικά , λογικά όταν κάποιος παραλάβει (γιατί τώρα γίνονται preorders), θα μάθουμε τι είναι.

 

Γενικά εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω (την έκδοση των windows) μιας και φαίνεται πολύ ποιοτικό και με πολύ ωραία οθόνη

Επεξ/σία από oriok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βρήκα στο banggood, έτοιμο για αποστολή και ψήνομαι να το πάρω. (μαζί με κουπόνι 20$ αν εγγραφείς στο Newsletter τους βγαίνει στα 260$)

Απλά μια τελευταία ερώτηση, ξέρετε τι πάιζει με τελωνεία? Στο βίντεο unboxing πιο πάνω έλεγε οτι δέν ερχόταν στην original συσκευασία και το στέλναν σε ένα κουτί δικό τους. Εχω καιρό να παραγγείλω εκτός ΕΕ και είχα άσχημες εμπειρίες παλιά... Στην Ελλάδα απο 100+ ευρώ πληρώνεις τελωνείο και αν ναι πόσο? :/

Επεξ/σία από anthony_crete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θέλεις από εδώ: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10941-xiaomi-mipad-2-rom/?pageNo=1 είναι η ελληνική κοινότητα τις xiaomi hellas οι οποία έχει όλες τις rom μεταφρασμένες στα ελληνικά. Και φυσικά πληροφορίες θα βρεις και εδώ en.miui.com

Για το τελωνείο λες τους Κινέζους να γράψουν gift και αξία ως 40 ευρώ και αποστολή να γίνει μέσω sigapor post. Και δεν πλέκεις με τελωνεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θέλεις από εδώ: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10941-xiaomi-mipad-2-rom/?pageNo=1 είναι η ελληνική κοινότητα τις xiaomi hellas οι οποία έχει όλες τις rom μεταφρασμένες στα ελληνικά. Και φυσικά πληροφορίες θα βρεις και εδώ en.miui.com

Για το τελωνείο λες τους Κινέζους να γράψουν gift και αξία ως 40 ευρώ και αποστολή να γίνει μέσω sigapor post. Και δεν πλέκεις με τελωνεία

 

Πολύ καλό! Να σαι καλά που το ανέβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το βρήκα στο banggood, έτοιμο για αποστολή και ψήνομαι να το πάρω. (μαζί με κουπόνι 20$ αν εγγραφείς στο Newsletter τους βγαίνει στα 260$)

Απλά μια τελευταία ερώτηση, ξέρετε τι πάιζει με τελωνεία? Στο βίντεο unboxing πιο πάνω έλεγε οτι δέν ερχόταν στην original συσκευασία και το στέλναν σε ένα κουτί δικό τους. Εχω καιρό να παραγγείλω εκτός ΕΕ και είχα άσχημες εμπειρίες παλιά... Στην Ελλάδα απο 100+ ευρώ πληρώνεις τελωνείο και αν ναι πόσο? :/

Μην τους πεις να στο στειλουν μεσω DHL..Πληρωνεις σιγουρα τελωνειο ετσι.

Πρεπει να γραψουν μια αξια μεχρι 22USD γιατι με το "gift" παραβρωμισε η ιστορια ,αν και ολα αυτα τα ξερουν και οι ιδιοι οι κινεζοι.Πολλες φορες τα στελνουν μεσω Ολλανδιας,Αγγλιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα Xiaomi Mioad 2 σε μορφή Windows 64 giga και έχω πάθει μεγάλη πλάκα με το σχεδιασμό του, την εμφάνιση. Πραγματικά έργο τέχνης. όσον αφορά την ταχύτητα του, τρέχει απίστευτα. Δεν έχω λόγια!!!!  

 

Δεν πλήρωσα έξοδα τελωνείο οτιδήποτε άλλο παρά μονάχα την τιμή του tablet. Πάντως απ' έξω έγραφε gift χωρίς εγώ να επικοινωνήσω μαζί τους, από geekbuying. Περίπου 20 με 25 μέρες έκανε γιά να φθάσει.

Επεξ/σία από neggo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια ηρθε το ταμπλετ, κανενα θεμα με τελωνειο.

Ποστάρω εδώ και ένα πρόχειρο αγγλικο review που είχα ετοιμάσει για το banggood (sorry δεν εχω χρονο να το μεταφρασω)
 

 

The tablet is really nice, seems solid and pretty.
Only problem that I have is that I cannot transfer files from the PC to the tablet as my PC does not recognise that a device has been connected, although I can charge it this way. I read somewhere on the internet that I should buy a data cable as this specific cable on the box is just for charging.
Meanwhile, I cannot get my computer+tablet on the same homegroup network, maybe because my PC is running windows 7. This is pretty rediculus, having to transfer your data over the cloud-or even through your home network to my opinion.

Last but not least, the tablets' performance on Windows 10 is not excellent, there is a small delay when you switch from landscape to portrait and vice versa, sometimes the screen keyboard is in the wrong position and hiding what you are typing, so I thing that if your main intention is to run this device as a tablet you should better choose android after all.
Also, I think that the battery life could be better - at least on Windows 10. I will
try to install Android or dual-boot in a couple of days and see if there is any improvement in battery&performance!

 

Η απορια μου εαν μπορει καποιος να με βοηθησει ειναι πως θα καταφερω να περάσω data μεσω του καλωδιου που μου εχουν δώσει! Είναι ψιλο-αδιανόητο αυτό, εδω και 2 βδομαδες δεν εχω καταφερει να περάσω data.

Κάτι διάβασα για data-cable οτι είναι διαφορετικό απο το απλο charging cable, πηγα σε ενα κατάστημα, ημουν ετοιμος να αγορασω ενα που ελεγε data cable (στην εκπληκτικη τιμη των 10ευρω...) αλλα ευτυχως ζητησα να το δοκιμασουμε και .... nothing!

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος? Είναι θέμα των windows 10? Ti παιζει?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...