Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας μετά από συμμετοχή σε Πρόγραμμα Κοινωφελούς Χαρακτήρα


vierinia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που ξέρει καλά το θέμα των επιδοτήσεων στον ΟΑΕΔ.

Συγγενικό πρόσωπο εργάστηκε στα γνωστά 5μηνα του ΟΑΕΔ και λήγει η σύμβαση τους σε λίγες μέρες. Σύμφωνα με τον ΟΑΕΔ για να δικαιούται κανείς επίδομα ανεργίας πρέπει:

Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Από το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα έχει ακριβώς 125 ένσημα. Οπότε αν το καταλαβαίνω καλά, αν το πρόσωπο αυτό για το μήνα Απρίλιο και Μάιο έχει κάποια ένσημα, τότε θα δικαιούται επίδομα ανεργίας κάνοντας αίτημα για επίδομα τον Ιούνιο (125 ένσημα Νοέμβριο - Μάρτιο συν τα ένσημα Απρίλιο-Μάιο τα οποία θά αφαιρούνται αφού αφορούν τους τελευταίους 2 μήνες άρα μένουν 125).

Το ερώτημα μου είναι αν πρέπει για Απρίλιο-Μάιο να έχει πλήρη εργασία 22-25 ημερών ή αρκούν 2-3 ένσημα κάθε μήνα για να πληρούνται οι προϋποθέσεις για το επίδομα ανεργίας.

Ρώτησα στον ΟΑΕΔ αλλά δυστυχώς η εξυπηρέτηση είναι τραγική. Μου είπαν ότι δεν μπορούν να το ξέρουν εκ τον προτέρων, όταν θα θεωρεί ότι πληροί της προϋποθέσεις ας κάνει αίτηση για επίδομα και να δει αν θα έγκριθεί ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε στο ικα. Αν έχεις τα απαραίτητα ένσημα δικαιούσαι ταμείο ανεργίας. Νομίζω είναι 3 μηνο πλέον η πρώτη φορά. Για τυχόν επιδόματα το οαεδ θα πρέπει να σε ενημερώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που ξέρει καλά το θέμα των επιδοτήσεων στον ΟΑΕΔ.

Συγγενικό πρόσωπο εργάστηκε στα γνωστά 5μηνα του ΟΑΕΔ και λήγει η σύμβαση τους σε λίγες μέρες. Σύμφωνα με τον ΟΑΕΔ για να δικαιούται κανείς επίδομα ανεργίας πρέπει:

Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Από το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα έχει ακριβώς 125 ένσημα. Οπότε αν το καταλαβαίνω καλά, αν το πρόσωπο αυτό για το μήνα Απρίλιο και Μάιο έχει κάποια ένσημα, τότε θα δικαιούται επίδομα ανεργίας κάνοντας αίτημα για επίδομα τον Ιούνιο (125 ένσημα Νοέμβριο - Μάρτιο συν τα ένσημα Απρίλιο-Μάιο τα οποία θά αφαιρούνται αφού αφορούν τους τελευταίους 2 μήνες άρα μένουν 125).

Το ερώτημα μου είναι αν πρέπει για Απρίλιο-Μάιο να έχει πλήρη εργασία 22-25 ημερών ή αρκούν 2-3 ένσημα κάθε μήνα για να πληρούνται οι προϋποθέσεις για το επίδομα ανεργίας.

Ρώτησα στον ΟΑΕΔ αλλά δυστυχώς η εξυπηρέτηση είναι τραγική. Μου είπαν ότι δεν μπορούν να το ξέρουν εκ τον προτέρων, όταν θα θεωρεί ότι πληροί της προϋποθέσεις ας κάνει αίτηση για επίδομα και να δει αν θα έγκριθεί ή όχι.

 

και ενα δυο φτανουν αλλα θελει να εχεις και αλλα ενσημα εκτος απο τα 125 του 5μηνου θα πρεπει εκτος απο τα 125 να εχεις συνολικα 400 ενσημα αλλιως δεν παιρνεις επιδομα ανεργειας, δικαιουσε ομως το επιδομα 3μηνης παραμονης στα μητρωα ανεργων που ειναι 200 ευρω για 3 φορες καθε 3 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα δυο φτανουν αλλα θελει να εχεις και αλλα ενσημα εκτος απο τα 125 του 5μηνου θα πρεπει εκτος απο τα 125 να εχεις συνολικα 400 ενσημα αλλιως δεν παιρνεις επιδομα ανεργειας, δικαιουσε ομως το επιδομα 3μηνης παραμονης στα μητρωα ανεργων που ειναι 200 ευρω για 3 φορες καθε 3 μηνες.

 Δεν υπάρχει θέμα με αυτό, έχει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με το επίδομα 3μηνης αναμονής ξέρει κανείς τι παίζει. Διάβασα ένα παλικάρι που έλεγε ότι του το απέρριψαν λόγω έλλειψης δικαιολογητικών. Και εμένα δεν μου ζήτησαν τίποτα δικαιολογητικά όταν έκανα την αίτηση.

 

Επίσης τι παίζει με το ΑΤΛΑΣ; Μπήκα και μου βγάζει πάλι τα ένσημα μέχρι το 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

miracle για να παρεις το επιδομα της τριμηνης αναμονης τι χρειαζεται?

 

εγω εχω ενσημα μεχρι 31 νοεμβρη του 2015 και εβγαλα καρτα ανεργιας 15 δεκεμβρη του 2015 λες να δικαιουμαι αυτο της τριμηνης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το επίδομα 3μηνης αναμονής ξέρει κανείς τι παίζει. Διάβασα ένα παλικάρι που έλεγε ότι του το απέρριψαν λόγω έλλειψης δικαιολογητικών. Και εμένα δεν μου ζήτησαν τίποτα δικαιολογητικά όταν έκανα την αίτηση.

 

Επίσης τι παίζει με το ΑΤΛΑΣ; Μπήκα και μου βγάζει πάλι τα ένσημα μέχρι το 2014.

 

θελει τα ενσημα τουλαχιστον 60, την απόλυση, ταυτοτητα, φωτοτυπια βιβλιαριου τραπεζης, χαρτι μονιμης κατοικιας πχ ΔΕΗ.

αν εισαι προγραμμα πχ 5μηνο θελει μονο  φωτοτυπια βιβλιαριου τραπεζης για τυπικους λογους ολα τα αλλα τα βλεπουν ονλαιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anorymous εγω δικαιουμαι? εχω ενσημα μεχρι 31 νοεμβρη 2015 που απολυθηκα και εβγαλα καρτα ανεργιας 15 δεκεμβρη του 2015 τωρα εκλεισα 3 μηνες ανεργος,να παω να κανω τα χαρτια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

miracle για να παρεις το επιδομα της τριμηνης αναμονης τι χρειαζεται?

 

εγω εχω ενσημα μεχρι 31 νοεμβρη του 2015 και εβγαλα καρτα ανεργιας 15 δεκεμβρη του 2015 λες να δικαιουμαι αυτο της τριμηνης?

Το βασικό είναι να έχεις 60 ένσημα το 2015 και να πληρείς κάποια συνηθισμένα εισοδηματικά και άλλα κριτήρια.

 

Μετά για να το πάρεις, πρέπει να κάνεις αίτηση το 2016 (πάει με τη χρονιά δηλαδή, άσχετα με το πότε γράφτηκες, μπορείς να κάνεις αίτηση από 1/1/2016) και αν κλείσεις 3 μήνες άνεργος, το παίρνεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις 3 φορές μέσα στο χρόνο, δηλαδή κάνεις αίτηση και μετά από 3 μήνες το παίρνεις. Αν δεν έχεις κάνει αίτηση ακόμα πρέπει να κάνεις για να το πάρεις σε τρεις μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εισοδηματικα κριτηρια θελει και τι αλλα που αναφερεις? στο σαιτ δεν γραφει κατι 

 

οποτε να παω να δω μπας και παρω κανα φραγκο,αμα παω αυριο θα το παρω δηλαδη ιουλιο και μετα για να το ξαναπαρω ποτε πρεπει να το κανω? πως γινεται να το παρεις τρεις φορες τον χρονο αμα χρειαζεται να περιμενεις 3 μηνες απο το διαστημα που εκανες τα χαρτια σου?


επισης τι  χαρτια θα μου ζητησουν γνωριζεις περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=655&Itemid=767&lang=el

 

Σε ποιο σάιτ μπήκες; Εδώ λέει αρκετά. ^

 

Γι' αυτό που λες, αν κάνεις τα χαρτιά σου τον 2, θα το πάρεις τον 5, αν ξανακάνεις τον 5, θα το ξαναπάρεις τον 8, αν ξανακάνεις τον 8, θα το ξαναπάρεις τον 11. Τρεις φορές. Δηλαδή, αν προλάβεις να τα κάνεις μέχρι τέλος Μαρτίου, θα το πάρεις 3 φορές. Μετά προλαβαίνεις μόνο 2 φορές. Φυσικά το απεύχομαι να μείνεις άνεργος τόσο καιρό. :)

 

Αυτό με τα χαρτιά με καίει και εμένα, γιατί όταν έκανα αίτηση δε μου ζήτησαν τίποτα. Στο σάιτ λέει ότι θέλει εκκαθαριστικό, λογαριασμό τραπέζης και δελτίο ανεργίας σε ισχύ.

 

Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, όταν γράφτηκα στον ΟΑΕΔ, τους έδωσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αφού δεν έχουν γίνει ακόμα δηλώσεις για το 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα miracle σε αυτο που λες στο τελος..τεσπα θα παω και εγω να ρωτησω αυριο να δω τι παιζει!

 

το ποσο ειναι 200 ευρω το τριμηνο ειπες? γιατι δεν γραφει κατι στο σαιτ

 

ναι αυτο το σαιτ ειδα και εγω  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anorymous εγω δικαιουμαι? εχω ενσημα μεχρι 31 νοεμβρη 2015 που απολυθηκα και εβγαλα καρτα ανεργιας 15 δεκεμβρη του 2015 τωρα εκλεισα 3 μηνες ανεργος,να παω να κανω τα χαρτια μου?

 

ναι πανε απλα επειδη το καθυστερησες μπορει να χασεις την 1 απο τις 3 δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ το εχεις παρει ποτε αυτο το επιδομα; το καθυστερησα επειδη νομιζα οτι θελει τρεις μηνες απο την εκδοση της καρτας!

τι σου ειχαν ζητησει απο χαρτια; στα εβαλαν οταν περασε το τριμηνο η επρεπε να τους τσιγκλησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...