Προς το περιεχόμενο

7950 flash to r9 280x !!!


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα λοιπόν να φλασάρω τις 2 sapphire 7950 dual-x with boost που έχω σε crossfire με bios από την 

"ξαδερφούλα" τους την r9 280x και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά!!!!

Με τους ίδιους χρονισμούς  940 και 1250 (στοκ για την r9 αλλά oc για την 7950) πήρα 15 ΟΛΟΚΛΗΡΑ FPS!!!

στο unigine valley και η θερμοκρασία  έπεσε σε idle κατάσταση για τις κάρτες απο 43 και 41 βαθμούς στους

31 και 30 αντίστοιχα, ενώ σε load μετά από 3 ώρες  loop του unigine valley από τους 74 και 73 έπεσε στους 

71 και  70.

 

Τα στοκ bios : 7950 

Τα καινούργια : R9 280X  

 

Τα score στο unigine valley 1.0 

 

I88gMHK.png

 

 

QD33tk2.png

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο gpuz με ulps ενεργό  στην main gpu ναι 2048 με το ulps ανενεργό είναι και οι δυο  1792 .

ξέρω οτι με ulps ενεργό το gpuz δεν διαβάζει σωστά αλλά ακόμη και με τα stock bios πάλι στην main gpu έβρισκε 2048...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gpuz με ulps ενεργό  στην main gpu ναι 2048 με το ulps ανενεργό είναι και οι δυο  1792 .

ξέρω οτι με ulps ενεργό το gpuz δεν διαβάζει σωστά αλλά ακόμη και με τα stock bios πάλι στην main gpu έβρισκε 2048..

αδελφε αν εχεις τον χρονο τρεξε με τα ρολογια(cpu-gpu) του 1ου run σου και με τους ιδιους drivers !!

για να δουμε τι ακριβως  κερδισες!! 

 

σε ευχαριστω  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Res4xPv.png

 

58Vyy2e.png

 

LPdPw2g.png

 

Ry1uRCs.png

 

PzSqFNj.png

 

UZjWq0a.png

 

6NiqRUP.png

 

njUhcEI.png

μια χαρα !! σε βρισκω !!

δωσε  αν εχεις χρονο και τιποτα με ψηλα ρολογια !!

μη ζοριζεσε οσο μπορεις ετσι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά δεν ήλπιζα σε τέτοια διαφορά μιας και σε όλα τα φόρα που διάβαζα πρότειναν oc έναντι bios flash!

Το case(k380) μου πλέον είναι πολύ στριμωγμένο και δεν έχω σκοπό να ανεβάσω άλλο τα ρολόγια για 24/7 αλλά σίγουρα

με το που ποστάρω αυτήν την απάντηση θα ανεβάσω αρκετά για κάποιες δοκιμές και θα μοιραστώ τα αποτελέσματα

μαζί σας!                 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gpuz με ulps ενεργό  στην main gpu ναι 2048 με το ulps ανενεργό είναι και οι δυο  1792 .

ξέρω οτι με ulps ενεργό το gpuz δεν διαβάζει σωστά αλλά ακόμη και με τα stock bios πάλι στην main gpu έβρισκε 2048...

 

Περίεργο.

 

Δέν θα το φανταζόμουν ποτέ , ότι θα μπορούσε να δουλέψει η κάρτα με bios άλλης κάρτας που έχει τέτοια διαφορά σε hardware επίπεδο.

 

Οποτε βρείς χρόνο , ποστάρησε αυτά τα 2 screenshot

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο.

 

Δέν θα το φανταζόμουν ποτέ , ότι θα μπορούσε να δουλέψει η κάρτα με bios άλλης κάρτας που έχει τέτοια διαφορά σε hardware επίπεδο.

 

Οποτε βρείς χρόνο , ποστάρησε αυτά τα 2 screenshot

 

Thanks

τασο αν καταλαβα καλα ανοιξε shaders το παιδι δηλαδη απο 7950(1792)  πηγε 7970 (2048) >> (280χ 2048)

αλλα απο την αλλη αν το δεις η διαφορα ειναι τεραστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τασο αν καταλαβα καλα ανοιξε shaders το παιδι δηλαδη απο 7950(1792)  πηγε 7970 (2048) >> (280χ 2048)

αλλα απο την αλλη αν το δεις η διαφορα ειναι τεραστια

 

Νίκο

Δέν παίζει τέτοιο σενάριο.

 

Τα TMU και τα Shader units γενικότερα , ΔΕΝ ανοίγουν από ένα bios flash , άν δέν προ-υπάρχουν κατασκευαστικά στον πυρήνα της κάρτας.

 

Το γεγονός ότι το gpu-z διαβάζει λάθος υπό προυποθέσεις (πιθανόν λόγω device-id) , είναι άσχετο με το πραγματικό γεγονός.

 

Αυτό που πιθανόν έχει κερδίσει , είναι περισσότερο Vgpu από default , άρα και καλύτερο overclockability.

Οπως επίσης και κάποιο voltage unlock , άν αρχικά η 7950 του , ήταν κλειδωμένη.

 

Αν αυτά τα βάλεις πακέτο μαζί με τους υψηλότερους χρονισμούς ... νά η διαφορά στις επιδόσεις.

 

Τέσπα.

Πολύ εύκολα μπορεί να τρέξει εδώ το παλικάρι , ένα Unigine Heaven - Xtreme Preset ... και να έχουμε άμεσα μέτρο σύγκρισης , μέσω των αποτελεσμάτων στο hwbot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...