Προς το περιεχόμενο

Κτηματολόγιο και δήλωση χωραφιών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο χωριό που βρίσκεται στον νομό Σερρών έχει ξεκινήσει το κτηματολόγιο οπότε πρέπει να καταχωρήσουμε σπίτι και χωράφια.

 

Το πρόβλημα με την περίπτωσή μας είναι πως δεν υπάρχουν συμβόλαια αλλά μόνο η διαθήκη της γιαγιάς που έχει ανοιχτεί πριν πολλά χρόνια.

Εκεί λοιπόν λέει π.χ. αφήνω το χωράφι που είναι τόσα στρέμματα την θέση κερασιά στον τάδε.

 

Στο κτηματολόγιο για να δηλώσεις ένα χωράφι απαιτούνται και στοιχεία εντοπισμού.

Σε αυτά μπορείς να βάλεις:

  1. Τοπογραφικό (που δεν έχουμε προφανώς)   ή
  2. Συντεταγμένες (π.χ. από google maps)         ή
  3. Αριθμό ΟΣΔΕ (δεν το γράφει πουθενά άλλα έτσι άκουσα)

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλη εναλλακτική, αν υπάρχει και την ξέρει κάποιος ας μας πει.

 

Εδώ είναι το έντυπο:

 

 

entypo%2BD1-3.jpg

 

 

Τα χωράφια είναι καμιά 20ρια, διάσπαρτα στην πεδιάδα και τα νοικιάζουμε σε έναν τύπο.

Ρώτησα αυτόν και μου βρήκε τους αριθμούς ΟΣΔΕ και μου τους έστειλε, με εξαίρεση 2 χωράφια που δεν τους είχε.

 

Οι προβληματισμοί μου τώρα είναι οι εξής:

  1. Στο έντυπο του κτηματολογίου δεν υπάρχει πουθενά πεδίο ΟΣΔΕ ως εναλλακτική επιλογή για στοιχεία εντοπισμού. Σίγουρα γίνεται και αν ναι που το συμπληρώνω?
  2. Είναι ασφαλές να τα δηλώσω με ΟΣΔΕ? Και που ξέρω εγώ αν μου έδωσε σωστά τους αριθμούς αυτός ο τύπος και δεν δηλώσω μερικά λάθος? Ψάχνω online να βρω σε χάρτη χωράφια μέσω ΟΣΔΕ αλλά δεν είναι καταχωρημένα απ όσο βλέπω. Εκτός αν υπάρχουν κάπου που δεν το ξέρω.
  3. Επειδή δεν μπορούμε να πάμε στον κάμπο να ψάχνουμε 1-1 τα χωράφια και να σημειώνω στίγμα gps απορώ πως σκατά μπορεί να τα δηλώσει κάποιος.

Βρέθηκε κάποιος σε αντίστοιχο πρόβλημα?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βεβαίως, σε παρόμοια περίπτωση που τα συμβόλαια έλεγαν "από την πάνω ραχούλα εως την κάτω κοτρώνα", πλήρωσαν ντόπιο τοπογράφο και έβγαλε αυτός άκρη. Τώρα πως έκανε τα όρια με τους γείτονες δεν ξέρω γιατί προφανώς όλοι θα διαφωνούσαν που ακριβώς τελειώνει το δικό τους και αρχίζει του δίπλα. Πάντως δουλειά έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεσες στην πιτα.

το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπισα και εγω με κατι χωραφια του πεθερου μου στην Κάρυανη. (φανταζομαι την ξερεις αν εισαι απο Σερρες.)

για να δηλωσεις τα χωραφια στο κτηματολογιο πρωτα απο ολα πρεπει να εχεις στα χερια σου τιτλο (συμβολαιο). η διαθηκη της γιαγιας απο μονη της ειναι "αχρηστη"

για να παρουν οι δικαιουχοι των χωραφιων τιτλο στην περιπτωση σας αυτο μπορει να γινει μονο με χρησικτησια. πας με δυο μαρτυρες (ντοπιους) στον συμβολαιογραφο οι οποιοι πρεπει να που οτι τα χωραφια τα καλιεργουν οι δικαιουχοι τα τελευταια 20 χρονια. νομιζω. αλλα απο την αλλη αφου τα νοικιαζεις, αν εχεις αποδειξεις πληρωμης απο τον ενοικιαστη σου πρεπει να γινεται και με αυτον τον τροπο.

Οποσδηποτε για το κτηματολογιο θελεις στιγμα-συντεταγμενες. ολο και καποια αποτυπωση των χωραφιων θα υπαρχει απο τον τοπικο αγροτικο συνεταιρισμο απο την διανομη των χωραφιων που ειχε γινει.

Παιρνεις οποσδηποτε εναν καλο τοπογραφο ΝΤΟΠΙΟ να ξερει την περιοχη ή τελος παντων καποιον ο οποιος εχει κανει τις περισοτερες μεταβολες των χωραφιων στην περιοχη.

Αυτος μπορει να σου βγαλει συντεταγμενες απο τον χαρτη. στην χειροτερη τα γυρνατε ενα-ενα.

 

Ειλικρινα σου ευχομαι καλο κουραγιο και καλα ξεμπερδεματα με τους γειτονες των χωραφιων σου.

 

Σου απαντησα βιαστικα ισως ξεχασα κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επεσες στην πιτα.

το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπισα και εγω με κατι χωραφια του πεθερου μου στην Κάρυανη. (φανταζομαι την ξερεις αν εισαι απο Σερρες.)

 Μπα δεν το ξέρω το χωριό. Από Σέρρες κατάγομαι αλλά πηγαίνω κάθε πάσχα μόνο...

 

για να δηλωσεις τα χωραφια στο κτηματολογιο πρωτα απο ολα πρεπει να εχεις στα χερια σου τιτλο (συμβολαιο). η διαθηκη της γιαγιας απο μονη της ειναι "αχρηστη"

για να παρουν οι δικαιουχοι των χωραφιων τιτλο στην περιπτωση σας αυτο μπορει να γινει μονο με χρησικτησια. πας με δυο μαρτυρες (ντοπιους) στον συμβολαιογραφο οι οποιοι πρεπει να που οτι τα χωραφια τα καλιεργουν οι δικαιουχοι τα τελευταια 20 χρονια. νομιζω. αλλα απο την αλλη αφου τα νοικιαζεις, αν εχεις αποδειξεις πληρωμης απο τον ενοικιαστη σου πρεπει να γινεται και με αυτον τον τροπο.

Όχι, απ όσο ξέρω γίνεται και με διαθήκη. Μάλιστα στο παρακάτω έγγραφο λέει τι άλλα χαρτιά προσκομίζεις σε αυτή την περίπτωση:

 

post-123340-0-17070500-1456688011_thumb.jpg

 

Οποσδηποτε για το κτηματολογιο θελεις στιγμα-συντεταγμενες. ολο και καποια αποτυπωση των χωραφιων θα υπαρχει απο τον τοπικο αγροτικο συνεταιρισμο απο την διανομη των χωραφιων που ειχε γινει.

Παιρνεις οποσδηποτε εναν καλο τοπογραφο ΝΤΟΠΙΟ να ξερει την περιοχη ή τελος παντων καποιον ο οποιος εχει κανει τις περισοτερες μεταβολες των χωραφιων στην περιοχη.

Αυτος μπορει να σου βγαλει συντεταγμενες απο τον χαρτη. στην χειροτερη τα γυρνατε ενα-ενα.

 

Ειλικρινα σου ευχομαι καλο κουραγιο και καλα ξεμπερδεματα με τους γειτονες των χωραφιων σου.

 

Σου απαντησα βιαστικα ισως ξεχασα κατι.

 

Βεβαίως, σε παρόμοια περίπτωση που τα συμβόλαια έλεγαν "από την πάνω ραχούλα εως την κάτω κοτρώνα", πλήρωσαν ντόπιο τοπογράφο και έβγαλε αυτός άκρη. Τώρα πως έκανε τα όρια με τους γείτονες δεν ξέρω γιατί προφανώς όλοι θα διαφωνούσαν που ακριβώς τελειώνει το δικό τους και αρχίζει του δίπλα. Πάντως δουλειά έγινε.

 

Μα αν είναι να τα ψάχνουμε με τον τοπογράφο και να τα γυρνάμε ένα-ένα πάω κι εγώ με ένα gps και βρίσκω συντεταγμένες και γλιτώνω τα τεράστια έξοδα του τοπογράφου.

Το θέμα είναι

  • Αν μπορώ να κάνω κάτι μόνο με τους κωδικούς ΟΣΔΕ που μου έδωσε ο ενοικιαστής.
  • Αν μπορώ να επιβεβαιώσω από 3η πηγή πως είναι σωστοί.

 

ώστε να γλιτώσω την περιήγηση στον κάμπο να ψάχνουμε να βρούμε τα χωράφια.

Μάλιστα επειδή και ο πατέρας μου έχει να πατήσει αιώνες θα δυσκολεύεται να τα βρει και θα πρέπει να κουβαλάμε και τον ενοικιαστή να μας τρέχει σε 20 χωράφια που είναι και διάσπαρτα.

Η λύση αναζήτηση στον κάμπο είναι λοιπόν πολύ κουραστική και θα ταλαιπωρηθούν κι άλλοι και επίσης θα υποχρεωθώ και στον ενοικιαστή, πράγμα που δεν θέλω καθόλου.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όχι, απ όσο ξέρω γίνεται και με διαθήκη. Μάλιστα στο παρακάτω έγγραφο λέει τι άλλα χαρτιά προσκομίζεις σε αυτή την περίπτωση:

 

 

 

 

και με ποιον τροπο θα πιστοποιησεις οτι τα χωραφια ειναι δικα σου αν δεν εχεις συμβολαιο; (αν θες πχ να τα πουλησεις)

μπορω να ερθω εγω αυριο με δυο μαρτυρες και να τα κανω δικα μου.

αν γινεται η δουλεια μονο με διαθηκη τοτε λεω στην θεια μου ξερωγω να μου γραψει την ακροπολη με το μουσειο της.

αυτο στο λεω γιατι εχασα ετσι ενα αγροτεμαχιο 1,5 στρεμα. ευτυχως ηταν μικρο και επισης ηταν στην μεση του πουθενα χωρις αξια. και το δηλωνα και στο Ε9.

για να γινει η δουλεια σου ευκολα και γρηγορα παρε τοπογραφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με ποιον τροπο θα πιστοποιησεις οτι τα χωραφια ειναι δικα σου αν δεν εχεις συμβολαιο; (αν θες πχ να τα πουλησεις)

μπορω να ερθω εγω αυριο με δυο μαρτυρες και να τα κανω δικα μου.

αν γινεται η δουλεια μονο με διαθηκη τοτε λεω στην θεια μου ξερωγω να μου γραψει την ακροπολη με το μουσειο της.

αυτο στο λεω γιατι εχασα ετσι ενα αγροτεμαχιο 1,5 στρεμα. ευτυχως ηταν μικρο και επισης ηταν στην μεση του πουθενα χωρις αξια. και το δηλωνα και στο Ε9.

για να γινει η δουλεια σου ευκολα και γρηγορα παρε τοπογραφο.

 

χμ τι να σου πω, δε έχω ιδέα από νομικά, θα το ψάξω περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα λίγο.

Τα χωράφια άνηκαν στην γιαγιά με χρησικτησία, συμβόλαια δεν υπάρχουν. Τα έγραψε στην διαθήκη, έγινε αποδοχή και πληρώθηκε ο φόρος πριν καμιά 20ετία. Στο χωριό τα χωράφια των περισσοτέρων είναι έτσι.

 

Πρόβλημα με αμφισβήτηση από κάποιον δεν έχουμε.

Πρόβλημα ως προς την απόδειξη της κυριότητας στο κτηματολόγιο δεν έχουμε με βάση το χαρτί που πόσταρα παραπάνω και λέει ποιά έγγραφα πρέπει να προσκομίσω για την περίπτωσή μου.

 

Το πρόβλημα που έχουμε είναι αυτό που ρώτησα εξαρχής για τα στοιχεία εντοπισμού στην δήλωση του κτηματολογίου.

Γνωρίζει κανείς σχετικά με αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζεις ότι είναι τόσο έυκολο να κάνεις την δουλειά του τοπογράφου, εσύ ο ίδιος και χωρίς κόπο μάλιστα.Κάποια πράγματα θέλουν τον ειδικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην νομίζεις ότι είναι τόσο έυκολο να κάνεις την δουλειά του τοπογράφου, εσύ ο ίδιος και χωρίς κόπο μάλιστα.Κάποια πράγματα θέλουν τον ειδικό τους.

 

Αν και είμαι πολ.μηχ. δεν νομίζω να μου χρειαστεί καθόλου κάποια γνώση.

Θα πάω στο χωράφι, θα καταγράψω το στίγμα του με gps, μετά θα πάω στο pc και στην υπηρεσία θέασης του κτηματολογίου θα ορίσω τα όρια του και θα μου βγάλει αυτόματα εμβαδόν.

 

Τώρα αν κάποιος δεν ξέρει να χειρίζεται smartphone ή pc τότε ναι θα πρέπει να φωνάζει τοπογράφο.

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχε υπόψιν όμως ότι θες άλλο μηχάνημα για τέτοιες δουλειές... τα κινητά δεν έχουν και μεγάλη ακρίβεια στο GPS στην καλύτερη ειναι +- ενα μέτρο ... και αν μιλάμε για στέρεμα ή στρέμματα ένα μέτρο πιο δεξιά για γωνία προσθέτει αρκετά τετραγωνικά.... ή αφαιρεί ....

 

 

EDIT βασικά με μια γρήγορη ματιά που τσέκαρα στο ίντερνετ η ακρίβεια είναι στην καλύτερη -+ 8 μέτρα και όχι ένα που ευελπιστούσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχε υπόψιν όμως ότι θες άλλο μηχάνημα για τέτοιες δουλειές... τα κινητά δεν έχουν και μεγάλη ακρίβεια στο GPS στην καλύτερη ειναι +- ενα μέτρο ... και αν μιλάμε για στέρεμα ή στρέμματα ένα μέτρο πιο δεξιά για γωνία προσθέτει αρκετά τετραγωνικά.... ή αφαιρεί ....

 

 

EDIT βασικά με μια γρήγορη ματιά που τσέκαρα στο ίντερνετ η ακρίβεια είναι στην καλύτερη -+ 8 μέτρα και όχι ένα που ευελπιστούσα....

 

Μα δεν χρειάζεται να έχεις τρομερή ακρίβεια στο χωράφι.

Το gps θα σου χρειαστεί ίσα ίσα για να βρεις το χωράφι στον χάρτη χονδρικά. Αν θυμάσαι που είναι και μπορείς να το βρεις και με το μάτι δεν χρειάζεσαι καν gps.

Μετά από το σπίτι θα δεις με το μάτι τα όρια του και τις συντεταγμένες αυτών (π.χ. απ το google maps) και θα υπολογίσεις το εμβαδόν του στο θέασης ή σε παρόμοια άλλη υπηρεσία. Πιο καλά θα βρεις τα όρια του χωραφιού απ την δορυφορική φωτογραφία του χάρτη στο internet παρά από κοντά.

 

Ως προς το gps, τα 8 που λες και πάλι λίγα είναι στις πιο πολλές περιπτώσεις...

 

 

Τονίζω όμως πως το θέμα είναι να μην αναγκαστώ να πάρα σβάρνα τα χωράφια οπότε επαναφέρω τα ερωτήματα που με απασχολούν:

 

  • Αν μπορώ να κάνω κάτι μόνο με τους κωδικούς ΟΣΔΕ που μου έδωσε ο ενοικιαστής.
  • Αν μπορώ να επιβεβαιώσω από 3η πηγή πως είναι σωστοί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτές τις λεπτομέρειες μιας και αυτά πρόλαβε και τα έκανε ο θείος μου αλλά δυστυχώς απεβίωσε πέρσι οπότε δεν μπορώ να μάθω περισσότερα για τις λεπτομέρειες θυμάμαι όμως ότι έπαιζε ρόλο το ακριβές στίγμα γιατι αλλοιώνονταν αλλιώς τα σύνορα με τους γείτονες και δεν έβγαιναν τα τετραγωνικά όπως πρέπει επίσης θυμάμαι οτι δεν έκανε δουλειά με το googlemaps γιατι και αυτό δεν ειναι ακριβές (απλά overlay kata προσέγγιση κάνει τεράστιες εικόνες)

 

Το θέμα δεν είναι δηλαδή απλά να ξέρεις ότι δίπλα απο την παλιομάνα εκει που ο δρόμος κάνει το Δ ξεκινάει το χωράφι σου.... αλλα απο που ακριβώς αρχίζει (που ακριβώς ειναι το χαντάκι που ακριβώς ειναι ο γείτονας που ακριβώς ειναι ο δήμος κτλ) και πόσα τετραγωνικά ειναι...


τεσπα αυτά φαντάζομαι ήδη θα τα ξέρεις αλλα έτσι όπως μου τα γράφεις φαίνεται να μην τα προσέχεις οπότε καλού κακού τα αναφέρω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι πολ.μηχ. δεν νομίζω να μου χρειαστεί καθόλου κάποια γνώση.

Θα πάω στο χωράφι, θα καταγράψω το στίγμα του με gps, μετά θα πάω στο pc και στην υπηρεσία θέασης του κτηματολογίου θα ορίσω τα όρια του και θα μου βγάλει αυτόματα εμβαδόν.

 

Τώρα αν κάποιος δεν ξέρει να χειρίζεται smartphone ή pc τότε ναι θα πρέπει να φωνάζει τοπογράφο.

απο οτι καταλαβαινω για να ειναι διασπαρτα (και ενος δκαιουχου, της γιαγιας σου) τα χωραφια δεν εγινε ποτε αναδασμος στην περιοχη.

*στον καμπο τα ορια ενος αγροτεμαχιου αλλαζουν με τον καιρο. οργωνει ο γειτονας απο την μια μερια ενα μετρο παραπανω ο αλλος απο την αλλη δυο μετρα (παραδειγμα) παραπανω, διανοιγονται αγροτικοι δρομοι,και πας μια μερα μετα απο πολυ καιρο και διαπιστωνεις οτι απο τα 100στρ που ειχες, τωρα εχεις 95 ή 110.

Και ναι σου λειπει η γνωση του τοπογραφου ασχετος αν εισαι πολ. μηχανικος. τα χωραφια θελουν πληρη αποτυπωση και εμβαδομετρηση, που ειμαι σιγουρος οτι εσυ δεν εχεις τις απαιτουμενες γνωσεις για να το κανεις.

Αντε το πολυ πολυ να περνεις κανενα υψομετρο με τον χωροβατη αντι για το παραδοσιακο αλφαδολαστιχο.

 

 

*ασχετο: και στο τελος ο καμπος απο τα 5000στρ που εχει γινεται 8000 γιατι ο ενας καταπατει το τεμαχιο του αλλου αλλα ολοι δηλωνουν τα στρεματα που τους αφησαν κληρονομια οι προγονοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...