Προς το περιεχόμενο

Logitech Z906 - Πρόβλημα με Subwoofer...


Mitsos_The_Great

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/5/2021 στις 3:19 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Καποιο ολοκληρωμενο η καποιος πυκνωτης μπορει να τα εχει φτυσει.Μικρη ζημια δηλαδη.

Λοιπόν ήρθε σήμερα και το είδε οπτικά. Δίχως όργανα. Το σημείο 1 που δείχνω είναι το πρώτο πράγμα που παθαίνει ζημιά όπως μου είπε. Οπτικά δεν είδε κάτι αλλα τα βρήκε ζεστά. Ενώ δεν θερμαίνονται αυτά όπως μού'πε. Στο 2 δείχνω το βύσμα του sab. Εκεί κουμπώνει. Και το 3 είναι ένα ακόμη σημείο όπου συσχετίζεται με το sub. Τα κούνησε κλπ αλλα δεν έγινε κάτι.  Μου είπε οτι τα κάνουνε "φιξ" ώστε όταν χαλάνε να τα πετάς ή να αλλάζουν με μεγάλο κόστος. Επίσης είναι δύσκολα τα ανταλλακτικά. Τι προτείνετε να κάνω; Υπάρχει κάπου κάποιος να τα φτιάχνει αυτά; Και φυσικά να συμφέρει η επισκευή;

εικόνα_Viber_2021-05-24_12-15-41.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο ειναι να γινει ελεγχος στην πλακετα του sub απο ηλεκτρονικο με τα εργαλεια του.Αυτοι ξερουν τι να τσεκαρουν πανω στην πλακετα μετρώντας κυκλωματα και πυκνωτες.Δεν χανεις τιποτα αν σε βολευει και θες να το δει και ο ηλεκτρονικος που σου προτεινα την αλλη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Το σωστο ειναι να γινει ελεγχος στην πλακετα του sub απο ηλεκτρονικο με τα εργαλεια του.Αυτοι ξερουν τι να τσεκαρουν πανω στην πλακετα μετρώντας κυκλωματα και πυκνωτες.Δεν χανεις τιποτα αν σε βολευει και θες να το δει και ο ηλεκτρονικος που σου προτεινα την αλλη φορα.

Απ'οτι έχω δει το link που μου έδειξες είναι μιας ιστοσελίδας εταιρίας. Και μπήκα εκεί και μιλάνε για επισκευές σε κινητά, τάμπλετ, παιχνιδομηχανές pc και τέτοια.

edit 18:04 Μόλις πήρα τηλέφωνο και δυστυχώς μου είπαν οτι δεν κάνουν τέτοιες επισκευές. Όπως και πως δεν έχουν και κάπου αλλού να μου προτείνουν να πάω. Άρα... αναζητείτε τεχνικός του είδους. Κάποτε "βρομούσε" ο τόπος. Και τώρα δεν βρίσκεις τεχνικούς!!!!!!

Επεξ/σία από Homecinemakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλό μήνα. Να σας πω κι εγώ για πρόβλημα στα Logitech z906 ηχεία μου. Ήμουν στο pc και έβλεπα βίντεο στο YouTube. Την ένταση δεν την είχα πολύ δυνατή. Και εκεί που κοίταζα κόπηκε το ρεύμα απότομα. Λέω θα έγινε διακοπή ρεύματος. Πήγα όμως σε άλλο δωμάτιο και είχε ρεύμα. Πήγα στον πίνακα, κοίταξα τους διακόπτες και είδα ότι ο διακόπτης με τα ηλεκτρολογικά του δωματίου του υπολογιστή (πρίζα και φως) ήταν κατεβασμένος. Πάω να τον ανεβάσω και δεν ανέβαινε. Πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα και τον ανέβασα. Αμέσως επανήλθε το pc (άνοιξε) αλλά είδα από την κονσόλα ότι δεν ήταν ανοιχτά τα ηχεία. Πατάω το κουμπί on/off της κονσόλας για να ανοίξουν τα ηχεία και δεν ανοίγουν. Άνοιξα την κονσόλα και κοίταξα την πλακέτα, μια χαρά είναι δεν φαίνεται τίποτα καμμένο. Άνοιξα το woofer και πάλι δεν φαίνεται τίποτα καμμένο στην πλακέτα. Σας παρακαλώ βοήθεια!!!

Επεξ/σία από kalaplakamekaneis7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχει κάψει.ανοιξε πάλι την πλάτη του subwofer και δες αν έχει μια γυάλινη ασφάλεια.εχει μέσα ένα σιρμα.αν είναι κομμένο έχει καει.αλλα πρέπει να βρεθεί το αίτιο που την έκαψε κάτι που μόνος σου δεν μπορείς να το βρεις.θελει μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Κάτι έχει κάψει.ανοιξε πάλι την πλάτη του subwofer και δες αν έχει μια γυάλινη ασφάλεια.εχει μέσα ένα σιρμα.αν είναι κομμένο έχει καει.αλλα πρέπει να βρεθεί το αίτιο που την έκαψε κάτι που μόνος σου δεν μπορείς να το βρεις.θελει μάστορα.

Που ακριβώς είναι η ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Πάνω στην πλακέτα κοίτα.

Δεν έχει ασφάλεια. Κοίταξα την πλακέτα εξονυχιστικά. Δεν γλιτώνει τελικά το μάστορα 

Επεξ/σία από kalaplakamekaneis7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να κανεις factory default.Θα κρατησεις πατημενο το input μεχρι να ακουσεις εναν ηχο και αναψουν τα λεντακια στην κονσολα.Δεν χανεις κατι δοκιμασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mr_Terror είπε

δοκιμασε να κανεις factory default.Θα κρατησεις πατημενο το input μεχρι να ακουσεις εναν ηχο και αναψουν τα λεντακια στην κονσολα.Δεν χανεις κατι δοκιμασε το

Το έκανα είδη αλλά τίποτα. Η κονσόλα δεν ανάβει καν. Έχει μουλαρώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι εχει καψει θελει τσεκαρισμα η πλακετα τροφοδοσιας.Το εχεις βγαλει απο το ρευμα και να το εβαζες στο ρευμα μετα απο λιγα λεπτα μπας και εχει φαει καποιο σκαλωμα? Εχω και εγω τα ιδια ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

κατι εχει καψει θελει τσεκαρισμα η πλακετα τροφοδοσιας.Το εχεις βγαλει απο το ρευμα και να το εβαζες στο ρευμα μετα απο λιγα λεπτα μπας και εχει φαει καποιο σκαλωμα? Εχω και εγω τα ιδια ηχεια.

Το έκανα και αυτό αλλά τίποτα. Ίσως να κάηκε τίποτα στο τροφοδοτικό ή στην κονσόλα ελέγχου. Μάλλον το πρώτο ισχύει γιατί τα ηχεία υπέστησαν πτώση τάσης αφού έπεσε ο διακόπτης. Ίσως αυτή η πτώση να ήταν καρφί στη τάση αλλά αν ήταν αυτό θα καιγόταν και ο υπολογιστής. Τελικά τα πολύμπριζα ασφαλείας δεν είναι αποτελεσματικά. Μόνο ups. Βέβαια το πολύμπριζο ασφάλειας που έχω σε ένα μήνα θα γίνει 13 ετών 

Επεξ/σία από kalaplakamekaneis7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Δες και για φουσκωμενους πυκνωτες.στην πλακετα.Απλα προσοχη εκτος ρευματος ανοιγεις και πιανεις πλακετες.

Μόνο ένας μικρός ηλεκτρολυτικός  πυκνωτής έχει φύγει το αυτοκόλλητο περίβλημα οι υπόλοιποι δεν είναι φουσκωμένοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2016 στις 11:09 ΜΜ, Mitsos_The_Great είπε

Έπαιζαν πολλές φορές πάνω από 60-70%

 Αυτο ειναι μια τιμη εντασης νορμαλ για ηχεια/ενισχυτες. Καλο ειναι να αποφευγουμε εντασεις πανω απο το 90% σε οποια ποιοτητας τιμης ηχεια/ενισχυτικα. Οσο πλησιαζουμε την ενταση στο 100% και σε καποια αποσταση, ωστε να καταλαβαινουμε τι ακουμε, οχι διπλα στο ηχειο να μας ξεκουφαινει, θα νιωσουμε, μια να μην την πω παραμορφωση, γιατι κυκλοφορουν στην πιατσα Τσακιριδης λαμπατοι και Μαγνεπαν ηλεκτροστατικα και ανω (respect, ρε πα;ιδια) ενα "κατι σαν μην μου αρεσει" θα το νιωσουμε σηγουρα. Ασε που μετα το 90% αρχιζουν οι περισσοτεροι ενισχυτες να ψιλοψαλδιζουν το σημα τους. (φοβισημο πραμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...