Προς το περιεχόμενο

Οι νέες διαφημίσεις της Microsoft για τα Windows 10, τονίζουν τις αδυναμίες των Mac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που περιγραφεις ειναι το macbook air που υστερει σε σχεση με το βαρυ macbook pro.

Τα ultrabooks ειναι κατα κανονα με πολυ καλυτερη οθονη κ ελαφρυτερα απο το air που θελει κ εξτρα ανταπτορες.

 

Eνδεικτικα το air που εχω στην κατοχη μου σε σχεση με το dell xps(και τα 2 εχουν 13" οθονη, απλα το air ειναι... τεραστιο με bezel αλλης δεκαετιας):

post-62876-0-57788500-1431958284.png

 

 

post-62876-0-85889700-1431958280.png

post-62876-0-14246700-1431958028.png

 

Καλως ηρθες στο 2016.

Ναι ρε μεγάλε καλως ήθρα στο 16; το Dell σου δεν χρειάζεται να υποθέσω αντάπτορες, έχει σε τέτοιο Slim Form Full sized VGA θύρα και HDMI και όχι δεν έχει έξοδο εικόνας μέσω της Thunderbolt. Ότι πεις. (και ξανά όοοοοχι δεν αντέγραψαν οι άλλοι το Air. Αλλά το Air τους άλλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε μεγάλε καλως ήθρα στο 16; το Dell σου δεν χρειάζεται να υποθέσω αντάπτορες, έχει σε τέτοιο Slim Form Full sized VGA θύρα και HDMI και όχι δεν έχει έξοδο εικόνας μέσω της Thunderbolt. Ότι πεις. (και ξανά όοοοοχι δεν αντέγραψαν οι άλλοι το Air. Αλλά το Air τους άλλους)

To dell xps φυσικα κ χρειαζεται ανταπτορες οπως χρειαζεται κ το μεγαλυτερο κ χοντροτερο air.

Απλα το xps δεν ειναι αχρειαστα μεγαλο οπως το air(χωρια την μακραν καλυτερη οθονη του dell), εχει μεγεθος σαν το αδυναμο new macbook που δεν μπορεις καν να συνδεσεις ενα usb flashακι χωρις ανταπτορα.

 

Eιπαμε:

τα windows ultrabook ειναι πιο φορητα απο τα mac.

 

Και το point δεν ειναι που μπορεις να βρεις πιο φορητα λαπτοπ(σε windows laptop) , αλλα ποσο ξεπερασμενο "επιχειρημα" ειναι η μακαροναδα καλωδιων κλπ. Καλως ηρθες στο 2016.

 

 

Oσο για το οτι οι αλλοι αντεγραψαν το air και οχι το air τους αλλους, μερικες εικονες του sony x505 του ... 2004 αρκουν:

Image%202014-03-24%20at%2011.23.11%20PM.

 

wallpaper_1_1.jpg

 

Sony_Vaio_Wedge_505.png31689-vaio7_1.jpeg

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πώς είσαι τόσο σίγουρος; Έχεις πρόσβαση στο source code;

Όχι δεν έχω πρόσβαση στον κώδικα αλλά από άποψη πιθανοτήτων ανήκει στο 99,99999% του πληθυσμού που δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για να θέλει να τους παρακολουθήσει κάποιος. Εσύ πιστεύεις ότι μια εταιρεία θα ρίσκαρε να υποστεί ζημιά δισεκατομυρίων από αγωγές για να κλέψει ένα ιδιωτικό έγγραφο του χρήστη τρεχαγυρευόπουλου;  Αν ενδιαφερθούν πραγματικά να σε παρακολουθήσουν θα τα καταφέρουν ότι και να χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dell xps φυσικα κ χρειαζεται ανταπτορες οπως χρειαζεται κ το air.

Απλα το xps δεν ειναι αχρειαστα μεγαλο οπως το air(χωρια την μακραν καλυτερη οθονη), εχει μεγεθος σαν το new macbook που δεν μπορεις καν να συνδεσεις ενα usb flashακι.

 

Eιπαμε:

τα windows ultrabook ειναι πιο φορητα απο τα mac.

 

Και το point δεν ειναι που μπορεις να βρεις πιο φορητα λαπτοπ(σε windows laptop) , αλλα ποσο ξεπερασμενο "επιχειρημα" ειναι η μακαροναδα καλωδιων κλπ. Καλως ηρθες στο 2016.

Συνέχισε έτσι μεγάλε, μου αρέσει μάλιστα που σε κάθε άρθρο το παίζεις συνέχεια ξερόλας και επιμένεις ασταμάτητα να επιβάλεις την άποψη σου.  Βάρος το καινούργιο 13άρι XPS: 1,22 kg  Την ίδια στιγμή το Macbook 2015: 0,92 kg Επίσης είναι πολύ πιο λεπτό από το XPS εξού και η μία USB-C θύρα, αν είχε το πάχος του XPS τότε το συζητάγαμε. Συνέχισε να επιμένεις εσύ δεν θα το αναλύσω άλλο φαίνεται απλά ότι βλέπεις ότι σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι ανυπόστατη... Αλλά ακόμα κι αν ΔΕΝ ήταν πόσο στα σοβαρά μπορείς να πάρεις τη συγκεκριμένη διαφήμιση και τις bug chicks;

1)δηλαδή αυτα που ισχυριζονται τα βιντεο οτι δεν μπορεις να τα κανεις με μήλο,τα κανεις?

2)αν ρωτάς εμένα προσωπικά,οι διαφημισεις μου φανηκαν αδιαφορες.

Και το γενικότερο κονσεπτ,και τα features.

Αλλα αυτός ειμαι εγώ(μονο).

 

(απ την άλλη,θεωρω γενικα την μεση διαφημιση που βλεπω σήμερα ,αποτυχημένη και αδιάφορη,so..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω πρόσβαση στον κώδικα αλλά από άποψη πιθανοτήτων ανήκει στο 99,99999% του πληθυσμού που δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για να θέλει να τους παρακολουθήσει κάποιος. Εσύ πιστεύεις ότι μια εταιρεία θα ρίσκαρε να υποστεί ζημιά δισεκατομυρίων από αγωγές για να κλέψει ένα ιδιωτικό έγγραφο του χρήστη τρεχαγυρευόπουλου; Αν ενδιαφερθούν πραγματικά να σε παρακολουθήσουν θα τα καταφέρουν ότι και να χρησιμοποιείς.

Σημασία δεν έχει τι πιστεύω εγώ, αλλά τι λένε τα γεγονότα

 

https://m.imgur.com/iHge6RJ?r

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισε έτσι μεγάλε, μου αρέσει μάλιστα που σε κάθε άρθρο το παίζεις συνέχεια ξερόλας και επιμένεις ασταμάτητα να επιβάλεις την άποψη σου.  Βάρος το καινούργιο 13άρι XPS: 1,22 kg  Την ίδια στιγμή το Macbook 2015: 0,92 kg Επίσης είναι πολύ πιο λεπτό από το XPS εξού και η μία USB-C θύρα, αν είχε το πάχος του XPS τότε το συζητάγαμε. Συνέχισε να επιμένεις εσύ δεν θα το αναλύσω άλλο φαίνεται απλά ότι βλέπεις ότι σε συμφέρει.

Δεν εμαθες να ξεχωριζεις το μεγεθος απο το βαρος;

Για μεγεθος εγραψα.

 

Παμε ξανα:

το dell xps 13" εχει παρομοιο επεξεργαστη σαν του air 13".

Απλα ειναι αισθητα μικροτερο ,με πολυ καλυτερη οθονη και χωρις τα bezel προηγουμενης δεκαετιας.

 

Εκει ειναι η συγκριση(xps με air) κ φαινεται ποσο πιο φορητο ειναι το dell xps απο το air 13". (θελεις να ξαναβαλω τις φωτογραφιες μηπως βοηθησουν οι εικονες να καταλαβεις τη συγκριση; )

 

Ειναι τοσο πιο φορητο που φθανει σχεδον σε μεγεθος το new macbook, ενω η συγκριση ειναι με το air.

 

Για τριτη φορα:

Και το point δεν ειναι που μπορεις να βρεις πιο φορητα λαπτοπ(σε windows laptop) , αλλα ποσο ξεπερασμενο "επιχειρημα" ειναι η μακαροναδα καλωδιων κλπ. Καλως ηρθες στο 2016.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φεύγω απο XP ο κόσμος να χαλάσει. Σταθερά, όμορφα, ασφαλή, συμβατά με τα πάντα, σύγχρονα και πανάλαφρα. Πείτε μου ΕΝΑ λόγο να φύγω απο XP. Απενεργοποίησα και τα update και είμαι σούπερ. Όταν με το καλό διαπιστώσω ότι έχω μείνει τεχνολογικά πίσω, θα μεταβώ σε ΛΙΝΟΥΞΑΚΙ και αντίο για πάντα Micro$oft

Κρατα οτι θελεις γουστα ειναι αυτα αλλα ρε μαγκες τι εννοειτε σταθερα τα xp?Οσο ειχα Xp (και τα κρατησα για πολυ καιρο καθως δεν μαρεσει να αλλαζω λειτουργικο με το που βγει νεο) ειχα βγαλει φλυκταινες κρασαρισματα,errors.Υπηρξαν στιγμες που ηθελα να αρπαξω το πληκτρολογιο και να χτυπαω μια οθονη μια πυργο.

Απο τα 7 και μετα λιγοστεψαν τα σφαλματα παρα μα παρα πολυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)δηλαδή αυτα που ισχυριζονται τα βιντεο οτι δεν μπορεις να τα κανεις με μήλο,τα κανεις?

2)αν ρωτάς εμένα προσωπικά,οι διαφημισεις μου φανηκαν αδιαφορες.

Και το γενικότερο κονσεπτ,και τα features.

Αλλα αυτός ειμαι εγώ(μονο).

1) Επ' ουδενί θέλω να το παίξω φαν του μήλου (το απεχθάνομαι όσο και τα παράθυρα) αλλά τι από αυτά που περιγράφουν στα βίντεο δεν γίνεται σε μηλοσυσκευή;

2) No comment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σημασία δεν έχει τι πιστεύω εγώ, αλλά τι λένε τα γεγονότα

 

https://m.imgur.com/iHge6RJ?r

Σόρυ δηλαδή δεν θα συγχρονίζω τα αρχεία μου στο onedrive και δεν θα διαβάζει στο peoples app το κινητό μου τα contacts μου για να είναι συγχρονισμένα παντού για να μην με κατασκοπεύσει η Microsoft? Δεν της καίγεται καρφί τι ανεβάζω στο onedrive και στο λέω με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ δηλαδή δεν θα συγχρονίζω τα αρχεία μου στο onedrive και δεν θα διαβάζει στο peoples app το κινητό μου τα contacts μου για να είναι συγχρονισμένα παντού για να μην με κατασκοπεύσει η Microsoft? Δεν της καίγεται καρφί τι ανεβάζω στο onedrive και στο λέω με σιγουριά.

http://www.theguardian.com/world/2013/jul/11/microsoft-nsa-collaboration-user-data

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Επ' ουδενί θέλω να το παίξω φαν του μήλου (το απεχθάνομαι όσο και τα παράθυρα) αλλά τι από αυτά που περιγράφουν στα βίντεο δεν γίνεται σε μηλοσυσκευή;

2) No comment

Tα ξέχασα ήδη :P

ΤΟΣΟ αδιαφορα μου φάνηκαν.

(και βαριεμαι να τα ξαναδω :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το λινουξ δεν ασχολουνtαι βλεπω :D

Με το Android/Linux ασχολούνται. Με το Desktop Linux γιατί να ασχοληθούν; Μιλάμε για ένα λειτουργικό που εν έτει 2016 δεν μπορεί να κάνει τον εαυτό του update χωρίς να ζητήσει sudo password (τι γίνεται αν ο χρήστης δεν είναι privileged και ο privileged κάνει log-in μια φορά το χρόνο; ), και δεν έχει μια εφαρμογή ή video editor για να κάνεις GPU encode τα βιντεάκια σου σαν άνθρωπος. Έλεος...

 

Επίσης όταν το έβαλα στο netbook φόρτωσε τον Broadcom driver σε LiveUSB mode αλλά όχι όταν το έκανα install. To driver manager εργαλείο δεν δούλεψε. Έπρεπε να αντιγράψεις αρχεία απο το USB χειροκίνητα ( Link.png Site: http://askubuntu.com/a/553619'">οδηγίες εδώ για ενδιαφερόμενους ) και να τα εγκαταστήσεις μέσω terminal. Τι στιγμή που οι ανταγωνιστές εγκαθιστούν τους drivers χωρίς να κουνήσεις δαχτυλάκι. Μπορείς να τους κατηγορήσεις που δεν δίνουν πολύ σημασία στην "απειλή" που λέγεται desktop linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ότι δουλεύουν C# κάποιες εταιρίες και βασίζονται μόνο στον Internet Explorer ακόμα (Ενώ υπάρχει ο Edge) και δεν υποστηρίζουν άλλους Browser δεν πάει να πει ότι είναι η καλύτερη λύση, aspx με IIS ότι χειρότερο μου έχει τύχει και στο καπάκι IE δυστυχώς μέχρι να τελειώσω την πρακτική μου. Χίλιες φορές να προγραμματίζω με PHP που δεν έχει κόστος και είναι ποιο πρακτικό για Web Εφαρμογές, αν θέλω κανονικές εφαρμογές σε Mac υπάρχει και το xCode. 

Αν ξέρεις να ξαναφτιάξεις τις βιβλιοθήκες που χρειάζεσαι, φυσικά και μπορείς να κωδικοποιήσεις σε ότι γλώσσα θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...